Jak pečujete o dřevěnou podlahu?

2559
18.4.21 07:49

Jak pečujete o dřevěnou podlahu?

Ahoj, chceme do nového bytu do všech místností, hlavně do obýváko-kuchyně dřevěnou podlahu. Uvědomujeme si nevýhody, ale výhody přecvažují, moc se těším.

Momentálně máme lamino a je strašně studené a tvrdé. Já často sedávám na zami (s dětmi, s časopisem, skládám na zemi prádlo…) tak se těším na teplejší a příjemnější dřevo. Budeme mít olejované, nikoli lakované.

Ale přemýšlím, jakým způsobem budu uklízet, protože momentálně jsem u toho lamina zvyklá každý den nebo obden vzít navlhčený mop, takovou tu plochou stěrku a přejet podlahu a zbavit se tak všeho prachu. Baví mě to a mám pak z toho lepší pocit čistoty, než kdybych měla zametat a „vířit to“.
Ten mokrý hadr prostě s sebou jedním pohybem vezme vše.

To však u dřevěné olejované podlahy nebudu moci dělat tak často jako teď, že?

Vysavač bohužel nemáme moc výkonný, máme malý byt, takže máme dobíjecí Dyson a ten po sobě zanechá tak 1/3 všeho, moc ráda s ním teda neuklízím a zase velký vysavač na kabel kupovat nechceme, to mě štvalo ještě víc.

Nebo myslíte, že kdybych vytřela obden tím mopem a jen třeba na podlahu nastříkala nějaký sprej na to určený a rychle setřela, že by to šlo?

Jak uklízíte dřevěné podlahy?

S určitými defekty časem počítám, je to přírodní materiál, ale zase ho nemusím rovnou ničit mokrým stíráním, že.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1365
18.4.21 08:12

Jedním slovem: blbě. Dřevěná nelakovaná podlaha nemá kromě vzhledu asolutně žádnou praktickou výhodu. Samozřejmě záleží na konečné úpravě, ale moje zkušenosti s masivní olejovanou podlahou jsou následující:

• pokud na ni kápneš vodu, zanechá to bílý flek, který nejde dolů
  • pokud na ni kápneš olej, zanechá černý flek, který ničím nejde dolu
  • pokud použiješ saponát, vysaje se olejová úprava, a zůstane ti tam flek
  • časem, i přes veškerou péči ta podlaha ohnusní, a je potřeba najmout firmu, která ji zbrousí, což stojí fakt dost peněz
  • děti pořád něco rozlejvají, počítej, že cokoli se na té podlaze vylije, zanechá stopu :nevim:

Moje zkušenost je taková, že jsem se stala otrokem své podlahy. Byla jsem permanentně ve stresu, co mi na ni kde kápne, nakonec jsem místo v kuchyni připravovala jídla v koupelně na dlaždičkách, prádlo jsem sušila jen na dlaždicích… A moje oblíbená historka, jednou jsem si namazala večer nohy krémem proti plísni a šla jsem v noci rozespalá na záchod… a co jsem ráno nenašla? Nesmazatelné stopy do koupelny, které tam byly ještě několik měsíců :zed:

Takže rada na závěr: dřevěnou podlahu ok, ale jestli máš děti, tak si ji nalakuj :mrgreen: nejlíp lakem do tělocvičen

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
412
18.4.21 08:25
@Pruhovaný_mýval píše:
Jedním slovem: blbě. Dřevěná nelakovaná podlaha nemá kromě vzhledu asolutně žádnou praktickou výhodu. Samozřejmě záleží na konečné úpravě, ale moje zkušenosti s masivní olejovanou podlahou jsou následující:
  • pokud na ni kápneš vodu, zanechá to bílý flek, který nejde dolů
  • pokud na ni kápneš olej, zanechá černý flek, který ničím nejde dolu
  • pokud použiješ saponát, vysaje se olejová úprava, a zůstane ti tam flek
  • časem, i přes veškerou péči ta podlaha ohnusní, a je potřeba najmout firmu, která ji zbrousí, což stojí fakt dost peněz
  • děti pořád něco rozlejvají, počítej, že cokoli se na té podlaze vylije, zanechá stopu :nevim:

Moje zkušenost je taková, že jsem se stala otrokem své podlahy. Byla jsem permanentně ve stresu, co mi na ni kde kápne, nakonec jsem místo v kuchyni připravovala jídla v koupelně na dlaždičkách, prádlo jsem sušila jen na dlaždicích… A moje oblíbená historka, jednou jsem si namazala večer nohy krémem proti plísni a šla jsem v noci rozespalá na záchod… a co jsem ráno nenašla? Nesmazatelné stopy do koupelny, které tam byly ještě několik měsíců :zed:

Takže rada na závěr: dřevěnou podlahu ok, ale jestli máš děti, tak si ji nalakuj :mrgreen: nejlíp lakem do tělocvičen

Pardon, to mate nejakou nekvalitni, nebo blby olej.

My mame drevenou v kuchyni, loznici a pracovne, povrchova uprava olej a zadne skvrny ni nejsou. Pecujino ni bezne, vysavam, vytiram 1× tydne klasicky na mokro, obcas sapoat na drevene podlahy. Nic extra. A to mohu rict, ze name deti a v kuchyni ta podlaha ma velkou zátěž- pod stolem utiram na mokro i 3× denne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1365
18.4.21 08:41
@baal7513 píše:
Pardon, to mate nejakou nekvalitni, nebo blby olej.My mame drevenou v kuchyni, loznici a pracovne, povrchova uprava olej a zadne skvrny ni nejsou. Pecujino ni bezne, vysavam, vytiram 1× tydne klasicky na mokro, obcas sapoat na drevene podlahy. Nic extra. A to mohu rict, ze name deti a v kuchyni ta podlaha ma velkou zátěž- pod stolem utiram na mokro i 3× denne.

Tohle byla moje zkušenost s masívní podlahou (kvalitu nedokážu posoudit, ale cena byla veeeelmi vysoká - nutno dodat že dům nebyl můj, jen jsem tam dočasně bydlela) :nevim: Já si myslím, že tyhle diskuse jsou dobrý od toho, aby do nich každý napsal svou zkušenost, byť je třeba blbá a ojedinělá. A pak bude zakladatelka vědět, že dřevěný podlahy třeba můžou dobře fungovat, jako tobě, ale třeba taky nemusí, jako mě, a že je třeba si některý věci ohlídat.

Já už bych do ní fakt nešla, a to jsem byla léta přesvědčená, že masiv chci. Takže za mě dřevo jen ve formě lakovaných parket :palec:

Edit: ještě je pak další věc, a to, že já jsem na jakýkoli skvrny a fleky fakt fest háklivá, a že co může ostatním připadat třeba ok, tak já už hrotím jako katastrofu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26202
18.4.21 09:01

My máme všude parkety olejovaný. Nevýhody to má, že se o to musíš starat, aspoň jednou za rok olej. Fleky na tom nemáme, ale co jsem doma skoro všichni už rok je to dost znát třeba že pod stolem máme vyjetý místo po židlích atd. Máme je i v kuchyni a jako není to ideální v tom, že je to hned špinavý, ale jinak to drží, žádný fleky a to mi tam kape olej, mám dvě děti a dvě kočky :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33
18.4.21 09:10

A jakou drevenou podlahu si chcete dat? V mm? My nemohli dat opravdovou ale pouze s 8mm drevem. Ty tlustejsi prknove se nam nevesli pod dvere, kuch linku a k vestavenym skrinim. Chteli jsme pouze olejovanou a reference na to byli priserne. Protoze tyhle se nedaji brousit-pouze kdyz jsou nafest nalepene a to jenom jednou max 1mm. Pokud je to prkenna podlaha, tak tam je uplne jedno co delas, protoze si pozves jednou za cas nekoho na brouseni a olejovani a bude zase jako nova. Udrzba byla skvela, pouze jsem vetsinu casu luxovala(chce to mit opravdu dobry vysavac, museli jsme koupit i kartacovy nastavec, aby nam neskrabal podlahu), vytirala jsem jednou za pul roku-drevo nema rado vodu, tzn skoro nasucho. Pokud jsem v kuchyni neco vylila, tak hned utrit a bylo tam teda nejvic stop po flecich. Po kazdem vareni jsem podlahu setrela hadrikem na drevo z DM. Jednou za mesic jsem to vzala kuch roli napustenpu olejem na kuch prkenka. Obcas byli stopy po zidlich, ze noha skrabla podlahu. Ale uprimne: pocit z podlahy skvely, dalo se na ni hrat a lezet, byli jsme komplet bez kobercu. ALE stres ze zniceni byl mega, vsechno jsem resila, opatreni pro deti a v kuchyni jsem zavadela. Ted bydlime jinde, mame opet nejlevnejsi laminát a teda super skvely pocit svobody-nesla bych do dreva ani omylem zpatky…(a to jsme tu drevenou podlahu opousteli a vypadala jak nova po 6 letech, takze vlastne vydrzela)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8
18.4.21 10:01

Momentálně máme podlahu v obýváku z podlahových palubek z borovice(4 cm tloušťka), nalakovaná + olej na vytvrzení. Počítali jsme s tím, že děti tu podlahu zničí, taky že ano. Borovicová podlaha a hračka z tvrdého dřeva..to nejde dohromady.
Jakmile děti trochu odrostou, tak ale můžeme podlahu zbrousit, znovu nalakovat a udělat si ji hezkou. Ale spíš budeme pořizovat jinou, z modřínu. Je tvrdší, má hezčí kresbu atd. Údržba??? Klasická..smeták, mop. Pokud je dobře nalakováno a je na té podlaze kvalitní olej, tak se podlaze nic nestane, ani to neudělá fleky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4283
18.4.21 10:38

Máme dřevěnou podlahu dub, s povrchem vosku a oleje, je nádherná. Máme ji teda rok, dvě děti k tomu. Flek zůstal manželovi, když ukapnul horcici a nevšiml si toho. Ale máme vosk, kterým si to můžeme opravit, stal asi 600… syn neustále stěhuje v kuchyni židle a nic zásadního se neděje.

Já tu podlahu miluju, není na nic vidět. Ale teda nevytiram tak často, ale mám tyčový vysavač, kterým prejedu denně… normálním vysavacem tak jednou týdne a vytiram 1× za 14. dni, ale hlavně kvůli času a ze mě to nebaví, jinak bych mohla častěji, ale máme 120 metru byt se schodištěm a je to opruz. Na vytírání používám z DM prostředek na dřevěné podlahy a je to dostačující.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
197
18.4.21 12:15

My mame jen dreveny schody z dubu a je to teda za trest. Souhlasim s tim, co bylo receno vyse, cokoliv ukapne, hned nejaky fleky, furt to olejuju nebo cistim specialnim olejovym cisticem krouzivymi pohyby, znicim vzdy rukavice, a hned po tom olejovani se po tom samozrejme nesmi chodit, coz se ne vzdy hodí. Za me za trest. Drahy to bylo jak cert a strasne práce je s tim. Uplne mi staci ty schody a podlahu bych fakt nechtela :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2559
18.4.21 14:05

@Verurizeckova tak ta je nadherna. taky chceme dubovou, myslím, že je MEGA rozdíl v tom, zda to je dub nebo borovice / modřín. Pamatuju si že do postýlky z borovice jsem mohla rýt i prstem, dub bude snad ok:)

mohu se zeptat od koho podlahu máte?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1087
18.4.21 14:30

Máme olejované dubové schody, na přízemí lakované dřevo a na poschodí olejovanou borovici nebo tak něco. Já naše podlahy miluji. Vytírám vodou + marsylské mýdlo a nevidím, že by se něco zásadního dělo. Ukápnuta voda nebo tak, nevšimla jsem si fleky a fleky si všímám. V kuchyni mám olejovanou dubovou desku - tam okolo drezu jo, dělají se fleky, ale já to prostě jednou za rok přetřu, dělám to ráda. I tak je krásná :D. Jediné co, tak vznikají trochu pod nožkami postele prohlubeniny, občas je někde v kuchyni škrábanec od židle. Ale to mi nevadí. Za ten komfort pro mé nožky a pro aktuálne se plazícího prcka mi to stojí :P. I poležet si na podlaze dělá super na záda. :lol: Obecně, kdo má rád naprostou dokonalost, ať si radši do domu nikde dřevo nedává. Kdo má rád vůni, organické tvary a teplý pocit, pro toho je ideální. Foto naši 4 leté podlahy :).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4283
18.4.21 14:32

@Niemeyer určitě, doporucuju rada, jsou fakt dobří: Parket Pandomo v Praze… jednání s nima bylo super a udělali nám podlahu krásnou. Byla teda dražší, ale stalo to za to. Fakt záleží na provedení, atd. Za mě je ta podlaha fakt super, i když ostatní píší něco jiného. Mě zas tak náročná na údržbu nepřijde. Nevím no :) jsem rada za dřevo, mám rada přírodní materiály a vinyl jsem nechtěla. Pro mě je to proste plast.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1087
18.4.21 14:39

@Pruhovaný_mýval taky myslím, že jste to museli mít udělané nekvalitně nebo nějakým divným olejem :nevim:. Takové ty běžné věci by stopy zanechávat vůbec neměli. My měli olejováni dělané 2 různými firmami a i když jsme olej kupovali sami, byl rozdíl ve výsledku znát hodně. Taky druhá firma dala ještě svůj vlastní vrchní nátěr, ten všechno krásně oživil a asi i víc chrání. I když nevidím, že by se mi olej někde vytíral - ani v pokojích bez té vrchní vrstvy. Asi tam bude více faktorů a jako všechno, je potřeba to umět udělat :nevim:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1365
18.4.21 14:51

Ty bláho, máte ty podlahy hrozně krásné, tak to tedy fakt nechápu, co s tou naší bylo v nepořádku (já tedy tehdy skrytě majitele podezírala, že ji snad nenaolejovali). Protože jak tak pročítám tu diskusi, tak tam muselo být něco hodně špatně :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2559
18.4.21 16:45
@Capelucia píše:
Máme olejované dubové schody, na přízemí lakované dřevo a na poschodí olejovanou borovici nebo tak něco. Já naše podlahy miluji. Vytírám vodou + marsylské mýdlo a nevidím, že by se něco zásadního dělo. Ukápnuta voda nebo tak, nevšimla jsem si fleky a fleky si všímám. V kuchyni mám olejovanou dubovou desku - tam okolo drezu jo, dělají se fleky, ale já to prostě jednou za rok přetřu, dělám to ráda. I tak je krásná :D. Jediné co, tak vznikají trochu pod nožkami postele prohlubeniny, občas je někde v kuchyni škrábanec od židle. Ale to mi nevadí. Za ten komfort pro mé nožky a pro aktuálne se plazícího prcka mi to stojí :P. I poležet si na podlaze dělá super na záda. :lol: Obecně, kdo má rád naprostou dokonalost, ať si radši do domu nikde dřevo nedává. Kdo má rád vůni, organické tvary a teplý pocit, pro toho je ideální. Foto naši 4 leté podlahy :).

je krásná! to jsou palubky plovoucím způsobem?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat