Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
@Mauzik2 píše:
@Loll pokud by mi s timhle prisla dcera ve 4 tride, tak ji reknu, ze ji nezbyva, nez se s tim srovnat..ucitelka to tak proste rozhodla a hotovo..skola neni od toho, aby deti sedeli s kamaradama jak chteji, ale od toho, aby se tam necemu naucili..mozna bych to i uvitala..jiste by nevyrusovala a nespitala si pri vyucovani s kamaradkou a vic by davala pozor..ale kazdy ma nazor ruzny a co bych udelala ja by neudelala treba jina mamina..
Ok, to beru, v práci jsi taky kvůli tomu, abys pracovala, ale pokud máš dobrý kolektiv a máš třeba v kanceláři nebo kdekoliv blízko sebe někoho, koho máš ráda a rozumíš si s ním, tak se ti sakra dělá líp, ne? Myslíš, že děti to cítí jinak?
Ale nechci se tu hádat, každá si to děláme tak, jak to nejlíp cítíme. Jen je mi pak líto těch dětí, že prostě tady je to takhle daný, tak drž hubu a uč se. Na protesty nemáš nárok.
Ahoj, hezké dopoledne všem!
Takže jak jsme to zatím vyřešili?- se synem jsem mluvila včera několikrát, dokonce i v noci a brzo ráno- přišel, že nemůže spát.
Pokusili jsme se to probrat ze všech stran a vyplynulo z toho, že chápe, že jsme každý jiný a nemůže se líbit všem a vycházet se všemi. Ohledně toho, že sedí sám je docela rád a nevadí mu to.
A abych chodila do školy nechtěl, prý to nemá smysl, že i kdybych tam zašla, tak štítit se ho a být odporný holkám nepřestane.
Až mě vyděsilo, jak rozumně a dospěle to 9.leté dítě mluvilo.
Znovu jsme si zopakovali to naše povídání- na nikoho nesahat, když pomazlit tak s námi, nikoho neprovokovat a nedráždit, ani zadek vystrkovat… a že když je problém, má tu nás a my ho máme rádi za každé situace, počasí…
A pro @Loll - já se na to právě snažím podívat i z pohledu maminky holčičky, proto se ptám i tady Vás.
A syn nebyl špatný z toho, že s ním ta jedna holčička nechce sedět, ale z toho, že o něm děti veřejně mluví jak je odporný, štítí se ho atd. To by se určitě nelíbilo ani těm holčičkám. Tím myslím mu ty holky ublížily dost. Ono není ubližování jen na fyzické úrovni, ale i psychické a to bývá mnohdy daleko horší.
Takže čekám s čím přijde domů dnes a za paní učitelkou když tak můžu zajít i zítra.
Tak držte palce, ať je ten můj moula tak nějak v pohodě.
A ještě dodám, že holčička byla přesazená k mému synovi z nějakého kázeňského důvodu. Takže jsem pochopila, že byla rozsazená z původního místa za trest.
@Hanulínek Máš moc rozumného syna.
Moc mu přeju, ať se ve škole zařadí a chodí tam i nadále rád.
Nicméně já jsem reagovala spíše na příspěvky ostatních, tvoje psaní je rozumné a věřím, že to dáš s klukem a pančitelkou nějak do kupy. To kroužkové povídání může dětem hodně pomoct, na druhou stranu i hodně ublížit, s tím souhlasím.
Děkuji!
Někdy se mi taky zdá, že je to moje dítě rozumnější než my. ![]()
Jsem zvědavá s čím přijde ze školy dnes.
Tak držím palce, tvůj syn je rozumný.
Jen přece jen, být tebou, zkusila bych promluvit s učitelkou a nějak jí slušně naznačit, že veřejně „pranýřovat“ tvého syna před ostatními se ti nelíbí, že tohle se jí zrovna nepovedlo a že by bylo fajn, aby se to nestalo příště znovu. Prostě aby zkusila přehodnotit svoje postupy, aby viděla, co to napáchalo. Jestli je rozumná, mohlo by to pomoct.
Tak včerejší odpoledne přišel syn ze školy a prý- mami, je to dobrý, neřeš to.
Ale!
Hned vzápětí mi smskovala jedna z mých kamarádek-maminka spolužačky, že,,oblíbená" čtveřice kluků od nich ze třídy před školou shazovala, postrkovala, otravovala 2 holčičky od nich ze třídy a brala jim věci. Náš syn byl v tu dobu s tatínkem u doktora- díky bohu.
To je tak, když se šikana hned od počátku omlouvá a schovává za klukoviny.
Tihle kluci jsou totiž ti samý, kteří neustále znepříjemňují život i mému synovi- příkladem je např. přiškrcení jedním z nich. Tenkrát jsem asi měla být důraznější a pořádně to rozmáznout a né je nechat spláchnout to jen třídní důtkou. A víte co ten spratek ještě před svou maminkou a učitelkou synovi řekl- že si o to řekl sám a chtěl to. ![]()
No, na třídní schůzky se fakt moc,,teším".
@Hanulínek Držím palec. Je dobře, že budeš za svýho kluka bojovat.
Hodně je to i na učitelích. Mám syna ve 4 třídě, má ADHD. Je velmi mazlivý, několikrát denně se za mnou příjde se přitulit. Od 1 třídy jsme měli problém, že se spolužáků všelijak dotýkal, hladil je apod. Reagovali na něj tak, že je gay. Od druhé třídy dostal učitelku, která je zároveň ředitelkou školy. Je to speciální pedagog s velkou praxí na speciálních školách. Jak já tak i ona vysvětlovala dětem i synovi, že takový kontakt může někomu vadit a pokud má potřebu se během dne ve škole přitulit, tak ať příjde za ní. Syn svou ředitelku má velmi rád a už 3 roky tuto možnost využívá-klidně se jde přitulit, když má potřebu. Ředitelka má velmi pěkný vztah k dětem, všechno se řeší ihned, ať je to pochvala nebo napomenutí. Můj syn je také ve třídě outsider, ale díky učitelce to na sobě nepozoruje. Kluci ho mezi sebe neberou, ale ona to vždycky navlíkne tak, že je mezi nimi. A problém se sezením v jedné lavici nemáme, máme lavice po jednom. ![]()
Tak jsem holky přeci jen s paní učitelkou mluvila-sama si mě zavolala a hned ve dveřích abych se prý neděsila, že syn nic neprovedl, naopak ho může jen chválit, ALE…
Prý si všimla, že ho kolektiv vyřazuje což vyústilo v tu scénu s holčičkou.
Vypadá to prý tak, že když jim zadá kolektivní práci a sedí v kruhu, tak prý ho 2 až 3 děti vyhodí, že u nich sedět nemůže, taktéž je to v jídelně…
Prý vůbec nechápe proč to tak je, protože je naše dítě hodné, škola mu jde, prý vždy usměvavé a dobře naladěné, ostatním pomáhá i půjčuje věci bez problémů… a chce mu s tím nějak pomoci. Ptala se jestli mě napadá proč to tak je a co s tím??
No, můžu Vám říct, že jsem se tam pěkně sesypala- nervy, stres, lítost s vlastním dítětem a v neposl. řadě hormony -pěkně jsem se tam rozbrečela- no jo, asi jsem tam byla za dobrého blázna.
![]()
Každop. ze mě vypadlo snad všechno od 1.třídy-od různých ústrků až po šikanu od kluků, jak byl z té scény smutný, protože s holkama vždycky vcelku dobře vycházel, jak je to s tím mazlením a hlazením…
Moc mě paní učitelka potěšila, prý se o tom bavila s naší předchozí učitelkou a prý se snaží být ve třídě co nejvíce i mimo hodiny a hlídá je a potvrdila mi, že náš syn je hodný a nezaznamenala žádné zlobení, ani to hlazení…
Každop. jsme spolu na nic moc kloudného nepřišly-bohužel, ale slíbila, že bude dál přemýšlet a hlídat (i my) a zůstáváme v kontaktu.
Jinak my jsme se doma domluvili, že se pokusíme nějak posílit vazby s dětmi, které s tím naším klukem problémy nemají a jednotlivě je zvát na různé návštěvy a aktivity, takže třeba v sobotu jdeme s jednou holčičkou na nějaké adventní vyrábění…
No a paní učitelka se zřejmě taky snaží- hned 2.den přišel synáček s tím, že přeházela půlku třídy, protože,,prý" některé děti špatně vidí a syn skončil v jedné lavici s dalším klukem- též tak trochu neoblíbeným, ale tam je to z jiného důvodu- sociálně komplikovaná rodina a tatínek snad ve vězení… ale mimo toho, že má ten kluk trochu horší průměr, tak je snad neškodný. ![]()
To je hrozné, když začínám děti rozlišovat podle škodlivosti.
![]()
No a to je zatím vše, snad jsme to vymysleli dobře, co myslíte?
Teď už jen ta realizace. ![]()
![]()
.. fakt miluji rady typu- kdybych byla učitelkou, tak bych udělala to a to… teorie je jedna věc a praxe druhá… a po bitvě je každý generál…
osobně bych zašla určitě za paní učitelkou a probrala to s ní…
požádala jí, ať si všímá, jestli je tvůj syn osamocený nebo je prostě v pohodě, má kamarády, atd…
určitě bych požádala učitelku, aby zkusila v rámci nějaké hodiny při nějakém komunitním kruhu navést několik témat a probrat situaci obecně né konkrétně.. protože udržovat klima třídy je taky úkol učitele… ne jen učit, ale i vést k hodnotám.. atd…
jo-. a učitelka pěkně čuměla.. no sorry… ale co chceme po dětech, když se vyjadřují takhle rodiče..