Jak sestavit speciální jídelníček?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
LidkaMat
Kecalka 166 příspěvků 11.04.19 14:20
Jak sestavit specialni jidelnicek

Zdravim maminky,

z duvodu zdravotnich potizi a rozsahleho ekzemu mi byla doporucena strava bez lepku a laktozy? Jak si sestavit jidelnicek, aby byl vyvazeny a telu nic neschazelo? Nedovedu si predstavit rano bez kavy s mlekem a reckeho jogurtu s chia :( jsou bezlaktoZove produkty vhodne?
Samozrejme pokud mi to ma pomoct, tak se zakousnu, ale dalsi orisek je, ze mam i citliva jatra na tuky, takze chci i odlehcit jatrum jaterni dietou. Lze to nejak zkombinovat?
Aktualne jsem 4 mesicr po porodu a mam vypracovany jidelnicek, od konce sestinedeli doposud mam 8 kg dole, ale stale mamm cca 20kg nadvahu. Kdo a kde by mi dokazal pomoct sestavit jidelnicek na miru vzhledem k memu zdravotnimu stavu?
Za drahocenne rady dekuji.

Reakce:
Jančakecalka
Generální žvanilka 23338 příspěvků 11.04.19 14:34

No, myslím, že tohle by měl vysvětlit doktor a případně tě někam poslat, kde by sestavili jídelníček na míru.

Linduš91
Kecalka 317 příspěvků 11.04.19 14:35

Háčkuji se - dlouhodobě jím bez lepku, laktózy a kaseinu (mléčná bílkovina). K tomu ještě nejím sóju. Vesměs to u mě znamená, že snídám kaši nebo mugcake (používám jáhlové, rýžové, pohankové nebo bezlepkové ovesné vločky). K tomu ovoce. Svačím většinou zas ovoce, výjimečně rostlinné mléko nebo rostlinný jogurt s ovocem. Obědvám celkem normálně - nějaké maso, zelenina, bezlepková příloha (rýže, pohanka, jáhly, bezlepkové těstoviny, kukuřičná tortila, brambory). Druhá sváča je teď z důvodu nechutenství často jen ovoce nebo zelenina, případně ovocno-zeleninové smoothie. Večeřím rychlovky typu omeleta, rybí pomazánka (místo másla používám avokádo), luštěninová pomazánka, šunka a k tomu bezlepkové pečivo - nejčastěji pohankový chleba.
Ale taky si nejsem vůbec jistá, jestli jím dobře. Jsem ve 25. tt a pořád nemám nahoře ani deko, spíš hubnu…takže je možné, že můj jídelníček zrovna OK není.
Jsem zvědavá na další rady a tipy!

LidkaMat
Kecalka 166 příspěvků 11.04.19 15:09

@Jančakecalka
Bylo to doporučení kožní lekařky, kdy z jsem za ni sla s tim, ze po porodu se mi ekzem ukrutně zhorsil. Ta mě poslala k obvodni, rozbor krve a hormonalni profil. Stitna zlaza ok, hormony jsou po porodu v nerovnovaze jeste cca 6 mesicu po porodu a v prubehu kojeni je vse uplne jinak, ale jaterni testy vysly hur. Zadna intolerance se nepotvrdila, ale jen doporucila tahle potravinova omezeni a ze to muze vyresit a zmírnit progresivní ekzem. Mleko a lepek jsou alergeny, takhle to zduvodnila.

Linduš91
Kecalka 317 příspěvků 11.04.19 15:16

@LidkaMat Je pravda, že ač jsem tuto stravu začala držet z úplně jiných důvodů (endometrióza), tak se mi pak rapidně zlepšila pleť - nepočítám tedy první 3 měsíce těhotenství, to jsem byla opět v pubertě :mrgreen: Doteď když ulítnu a dám si třeba víc kozího sýra (kravský nejím vůbec), tak se mi pár pupínků nevyhne…U mě je to ale klasické akné, žádný ekzém. Efekt na pleť se u mě dostavil tak po 3-4 měsících bez lepku a mléka.

LidkaMat
Kecalka 166 příspěvků 11.04.19 15:43

@Linduš91
kKdyž já mám ten ekzém právě v obličeji a on se mi v podstatě z akné z těhotesntví přetransformoval do takovým permanentně rudých suchých fleků s malými pupínky a ty jsou zanícené a mají bílou čepičku, takže v podstatě možná to s akné souvisí. Nicméně vždy jsem měla velmi aknózní pleť, ramena mam zjizvená, dekolt, obličej od těžkého akné a nyní od druhého porodu minimum akné jako takového, ale tenhle ošklivej ekzém. Vypadám hrozně, jsem flekatá, loupu se, chodím na laserové ošetření, ale kýžený výsledek se nedostavuje, takže už bych opravdu ráda zahájila tu „léčbu“ pročištěním těla a změnou jídelníčku. Je něco, co spolehlivě „vykartáčuje“ střeva? Očista?

Ou
Kelišová 7366 příspěvků 11.04.19 16:37

Buď se objednej k nějaké nutriční terapeutce a nech si jídelníček sestavit - terapeutce, tedy k někomu, kdo má za sebou studia výživy na lékařské fakultě, ne poradkyni, co se prostě rozhodla, že bude radit.

A nebo to zkoušej sama - pokud k tomu zároveň nenajedeš na veganství, tak vyvážený jídelníček není zas až takový problém. Do kávy je fajn mandlové mléko. Ovesné je chuťově moc dobré, ale pokud by si byla celiak, tak oves je většinou kontaminovaný lepkem.

Co se týče chia - vezmi kokosové mléko, rozmíchej do něj chia a nech před noc odstát. Zrovna tohle je ještě lepší, než z mléka.

CO se týče jaterní diety, tak klíčové není ani tak vyloučit tuky, jako zvýšit příjem vlákniny - nějaký základní podíl zdravých tuků potřebuješ. Vyloženě netučná dieta znamená špatné vstřebávání vitamínů a mnohých minerálů. Co určitě chceš, je tak přidat do jídla a mezi doplňky omega 3 mastné kyseliny a ostropestřec.
 https://examine.com/…ts/fish-oil/

Knih a kuchařek je bezpočet - doporučuju se jednak mrknout na stránky nejbližšího sdružení celiaků, jestli nedělají kurzy vaření, to bývá dost užitečné, protože některé věci bezlepku je vcelku složité - nejde jen tak nahradit pšeničkou mouku nějakou bezlepkovou a čekat

Spolehlivě fungující recepty najdeš u téhle autorky

https://www.kosmas.cz/…ana-simkova/

a tohle je taky fajn kuchřka.

https://www.kosmas.cz/…y-bez-lepku/

Klíčové je nepanikařit a uvědomit si, že spousta surovin je přirozeně bezlepkových a začít používat je, spíš než hledat náhražky za klasické moučné pokrmy. Protože náhrážky většinou dají dost práce a v těch nejpovedenějších případech to bude - hele to je skoro tak dobré, jako normální.

Nejsložitější je v tomhle pečivo, zejména pokud má člověk jídelníček založený na tom, že si dvakrát deně dá chleba či rohlík s něčím. Jenže ona změna, že tohle zruší a bude jíst jinak mu obecně dost pomůže.

Pokud máš problémy s trávením a to při ekzému skutečně často bývá, tak to zároveň znamená, že by ti mohla docela dost prospět probitika a hlavně že nejspíš budeš mít i málo různých vitamínů a minerálů, protože narušená střeva hůř vstřebávají.

NA tvém místě bych zvážila suplementaci - často v takových případe chybí všechny B-vitamíny, Cečko, železo, vápník a D vitamín. Suplementovala bych a to první tři měsíce diety minimálně ve výši doporučené denní dávky, ale klidně i o fous vyšší. (DDD je vyšší, než doporučené dávkování na krabičce doplňku). Po třech měsících bych zašla na rozbory krve a poradila se s lékařem jak dál. Úplně ideálně by to chtělo rozbor i na začátku, ale spíš se dá počítat s tím, že prostě máš deficient.

Vápník suplementuj tak jako tak, navzdory veganským tvrzením, ten rostlinný se špatně vstřebává i ve zdravých střevech.

Pokud se ti po nasazení přísné diety a suplementace stav ekzému zlepší, tak hurá. Vydrž alespoň půl roku a pak zkus opatrně po jednom testovat vyřazené věci, jestli to náhodou nezačneš snášet. Dost lidem třeba vadí sladké mléko, ale už zvládnou tvrdý sýr, nebo nesnesou průmyslouvý rohlík, ale zvládnou poctivě pečený a hlavně dlouho prokvášený žitný chleba. Ale nejdřív potřebuješ organismu dát prostor se srovnat tou přísnou dietou.

Držím palce.

Ou
Kelišová 7366 příspěvků 11.04.19 16:39

Ty rozházené hormony máš jakým směrem? Co přebývá a čeho máš nedostatek?

Pokud by to ukazovalo na vyšší hladiny estrogenu a přilehlých hormonů, tak má smysl užívat drmek. Napomáhá tvorbě mléka a nevadí kojencům.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…s/NBK501807/

LidkaMat
Kecalka 166 příspěvků 12.04.19 22:31

@Ou
Pane jo… To je informaci. Velmi dekuji za krasny vypis informaci :)
Ceka me. jeste endokrinologie, snizena funkce stitne zlazy vysla v rozboru :nevim:
Takze ono toho asi bude vic.

LidkaMat
Kecalka 166 příspěvků 13.04.19 22:25

@Ou
Muzu pozadat o nejaky tip, kde vyheldat dobreho nutricniho terapeuta? Nebo.koho oslovit a nechat si poradit se sestavenim jidelnicku? Jsem z toho uprimne trosku nestastna a nevim si uplne rady. Predem. dekuji Lidka

Evkad
Kecalka 149 příspěvků 14.04.19 07:51

U nás takovou službu nabízí nemocnice.

LidkaMat
Kecalka 166 příspěvků 14.04.19 15:22

@Evkad
Ale samozrejmosti vsech nemocnic to asi nebude, nebo ano? :think:
Nevite prosim, jak se to u Vas jmenuje, pod cim eventuelne hledat?

Evkad
Kecalka 149 příspěvků 14.04.19 16:14

@LidkaMat Oddělení léčebné výživy
Zkusila jsem ve spojení s vaším krajem, vyjelo mi toto: https://nemkv.cz/…apeutka.html!/home-tab

Linduš91
Kecalka 317 příspěvků 15.04.19 09:21

Holky a nevíte náhodou, jestli by mě na takovéto oddělení léčebné výživy vzali, když nemám vysazení zmíněných potravin doporučeno lékařem? Alergii mám akorát na sóju a k tomu hraniční nesnášenlivost laktózy. Vyřazení zmínaných potravin mi ale opravdu výrazně zlepšilo zdravotní stav v mnoha ohledech, takže se ke staré stravě nemám v plánu vracet. Ale nějaká rada by se mi hodila :) Zkoušela jsem před časem klasickou nutriční poradkyni, ale ta mi akorát vnucovala drahé potravinové doplňky, o které fakt nemám zájem :-/ Raději bych si sestavila plnohodnotný jídelníček z normálních potravin než si míchala nějaké proteinové drinky apod.

Evkad
Kecalka 149 příspěvků 15.04.19 19:19

@Linduš91 U nás to je placená služba a může jít ten, kdo má zájem.

Váš příspěvek
Reklama