Jak zvládáte tlak na finance / vlastní bydlení?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.19 16:03
Jak zvládáte tlak na finance / vlastní bydlení?

Ahoj všichni, prosím vás, jak zvládáte finance a tlak na vlastní bydlení? Mám solidní práci, jedno dítě a sice hezký nájem, ale budím se s úzkostí že je to málo…

Bydlíme v Brně v nájmu, 17500
měsíčně. Vím, že by to možná šlo malinko levněji ale nestojí mi to za to, hledat každý rok nové bydlení, protože pan majitel se rozmyslel a chce si tam nastěhovat… (maminku, dceru, milenku, sebe). Neberte to prosím jako stížnost na majitele bytů, to nene… Jen ze mě teď všechno letí, jak si pripadám bezmocně.

Já těsně po RD, příjem 75 tis. hrubého, manžel 32 tis. hrubého. Našetřeno skoro nic (pomáhali jsme rodině z bryndy, prosím nerýpat, neprofláknu 50 tisíc na hadrech).

Z každé strany poslouchám jak je blbost platit na cizí, a mám si to zařídit čím dřív. Naši si brali hypo když jim bylo skoro 40, mě 15. To prodali 1+1 v osobním vlastnictví, a stejně tu hypo budou mít do důchodu. Tak si maminka myslí, že by byla pro mě životní chyba čekat tak dlouho.

Jenže mě je 28 a nejspíš budu muset mít cca 3 mega v ruce, aby mi tu hypotéku někdo dal, a jsem v depresi z toho, že se do vlastního dostanu možná za 10 let.

Vystřídala jsem v Brně už 6 bytů, teď 2,5 roku si držíme tohle místo a chci zůstat jak dlouho to půjde. Jenže, jak to není naše, mám trochu blok, že to stejně není domov… Navíc, ten, kdo má byt, ho může v tíživé situaci prodat, to já nemůžu…

Furt slyším jak to pro nás musí být hračka, když už jsem ta manažerka… :roll: Já už nevím, jak naším říct, že 100% hypotéky prostě nejsou :nevim: Ale jejich poznámky mě žerou děsně :cert:

Jak se vymanit z těch úzkostí, že jsem neschopná se zajistit? Já už fakt nemám klidné spaní :think:

Z pochopitelných důvodu prosím anonym.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Reakce:
nikive
Povídálka 15 příspěvků 02.04.19 16:08

Ty jo, ja mit vase prijmy, tak mam uz davno svoje. A proc bys musela mit 3m nasetreno, staci snad 15 - 20%, ne? To budes kupovat byt za 12m? Hele, ocividne se ti nechce nic hledat, protoze kdybys moc chtela tak s vasimi prijmy to musi vyjit. My jsme na polovine s prijmy a taky mame vlastni. A splacet hypo budem do 60. Ale valit 17500 do najmu mi prijde naprosto iracionalni a ne moc dobre zmanazerovane.

OoOoOoOoOo
Stálice 91 příspěvků 02.04.19 16:09

No nezbývá ti nic jiného, než šetřit :-) máte slušný příjem, tak to zvládnete. Nevím teda, jak se pohybují ceny v Brně, ale podle mě 3 miliony našetřené mít nemusíte. :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.19 16:10

Na tenhle příjem hypotéku dostaneš,jde to i bez akontace ale není to výhodné. Teď řešíme hypo,tak že zjištěné to máme.

Tichošlápek
Extra třída :D 13699 příspěvků 02.04.19 16:12

A na co tři mega? A zrovna v Brně - tolik rozhodne nepotřebujete. Tam začnete poradně šetřit a za dva roky můžete jít klidně do svého

Lovelytrue
Kecalka 112 příspěvků 02.04.19 16:13

Teeda já normálně čučím, jak na emiminu má téměř každý tak vysoký plat :D Tak pro srovnání: muž plat 27k čistého, já plat 20 k čistého, zatím bez dítěte. Bydleli jsme v Brně v nájmu 3 roky, platili 13k a zvládli jsme našetřit těch 20% na vlastní bydlení. SIce nemáme dítě, ale máme mnohem menší příjmy než vy a přesto jsme to zvládli. Pokud máte skutečně takové vysoké příjmy, tak nevidím důvod proč byste nemohli šetřit a za pár let máte bydlení i bez hypo.

Lady_M
Kecalka 161 příspěvků 02.04.19 16:15

@nikive Přesně, musím souhlasit. My s podobnými příjmy jako zakladatelka hypo máme, na velky byt. Psala jsem včera do podobné diskuse. Celkově veškeré náklady na bydlení cca 25 tisíc i s inkasem, internetem a fondem oprav. 17 tisíc jen za nájem bych si asi taky rozmyslela. Když jsm si hypo + půjčku 2 roky zpět brali, měli jsme příjmy o cca 20 tisíc menší než zakladatelka. A sli jsme do toho. Nasetreno jsme měli cca 200 000.

Lalelale
Závislačka 4128 příspěvků 02.04.19 16:18

No, pokud je to pravda, tak finanční pomocí rodině jste holt zazdili sebe. Člověk má i rodině pomáhat s rozmyslem. Připojuji se k okolí, s vaším příjmem nechápu, že dávno nejste ve svém. Takže být vámi, začnu šetřit, ať o hypotéku můžete žádat co nejdříve a neplatíte cizím nájem

Kelsey
Hvězda diskuse 45605 příspěvků 02.04.19 16:19

Fuj, takova obludna cena za najem. Maximalne po dobu vyrizeni uveru bych platila nekomu.
My dame min za splaceni novostavby baraku. Co ty darujes bytnemu.
Ani omylem.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.19 16:25
@nikive píše:
Ty jo, ja mit vase prijmy, tak mam uz davno svoje. A proc bys musela mit 3m nasetreno, staci snad 15 - 20%, ne? To budes kupovat byt za 12m? Hele, ocividne se ti nechce nic hledat, protoze kdybys moc chtela tak s vasimi prijmy to musi vyjit. My jsme na polovine s prijmy a taky mame vlastni. A splacet hypo budem do 60. Ale valit 17500 do najmu mi prijde naprosto iracionalni a ne moc dobre zmanazerovane.

Manažérka byla ironicky, je to termín, který používají naši, když si ze mě dělají srandu.

Teď jsem se namátkou podívala na reality. Obyčejný sídlištní 4+1 s balkonem, žádný luxus z centra.

Cena bytu 4.500 000
Odhad tím pádem max. 4.000 000
Daň z nabytí cca 200 000?
Hypotéka max. 3.500 000

Takže hned 1.2 milionu. Bez rezervy do hypotéky je sebevražda, čili nejdřív aspoň půl milionu rezervy navíc pro případ výpadku příjmů. To už je 1.7 milionu.

A to nemluvím o rekonstrukci, zařizování, atd. Jako možná to nebude na 3, možná postačí 2.5 :lol:

A jako, že rezervu nepotřebuji a pod., to už jsem viděla v přímém přenosu… :zed: :zed: :zed:

Kelsey
Hvězda diskuse 45605 příspěvků 02.04.19 16:32

Kdyz zvladas platit premrsteny najem, tak minimalne 15 tis. mes. zvladas splacet + inkaso v byte neni velke.
Ale ty sama si hledas agrumemty, tak si zij v najmu. A spocitej si kolik das rocne a za x let majiteli bytu, jaka castka uz by mohla byt splacena.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.04.19 16:32

Jako já to taky nechci dávat někomu jinému. A jasně, že plánuji šetřit… Já si spíš chtěla postesknout, že to vidím hodně černě.

@Lalelale píše:
No, pokud je to pravda, tak finanční pomocí rodině jste holt zazdili sebe. Člověk má i rodině pomáhat s rozmyslem. Připojuji se k okolí, s vaším příjmem nechápu, že dávno nejste ve svém. Takže být vámi, začnu šetřit, ať o hypotéku můžete žádat co nejdříve a neplatíte cizím nájem

Jojo, těch 7-8 let byly ceny a podmínky jinde. To jsem ještě byla studentka. Na první kauci do vlastního jsem si brala půjčku v bance. Ony i ty příjmy se zvedli nedávno…

Asi máš pravdu, že jsme se zazdili pomocí rodině. O to víc pak zamrzí, když se zbytek rodiny tváří, že kdo nemá svoje, je póvl :zed:

Procházející
Zasloužilá kecalka 929 příspěvků 02.04.19 16:36

Když se zatím na hypotéku necítíš, tak se necítíš. Není povinnost všech mít hypotéku a vlastní bydlení. Oni mají všichni velký oči, když někde napíšeš/řekneš svůj plat, tak všichni hned začnou počítat, kolik by z toho ušetřili nebo kolik by si z toho koupili. To jaké máš závazky nebo výdaje nad tím nikdo nepřemýšlí.

Je to tvůj život a tvoje peníze, nenech se do ničeho tlačit. Až budeš připravená, tak budeš hledat byt a info o hypotéce. :kytka: :srdce:

Mimochodem, já jsem taky platila nějaké dluhy za příbuzného. A tolik to se mnou otřáslo, že než bych si šla někam půjčit dlouze bych přemýšlela a snažila se tomu vyhnout.

jkra
Nadpozemská drbna 27489 příspěvků 02.04.19 16:40
@Anonymní píše:
Manažérka byla ironicky, je to termín, který používají naši, když si ze mě dělají srandu.

Teď jsem se namátkou podívala na reality. Obyčejný sídlištní 4+1 s balkonem, žádný luxus z centra.

Cena bytu 4.500 000
Odhad tím pádem max. 4.000 000
Daň z nabytí cca 200 000?
Hypotéka max. 3.500 000

Takže hned 1.2 milionu. Bez rezervy do hypotéky je sebevražda, čili nejdřív aspoň půl milionu rezervy navíc pro případ výpadku příjmů. To už je 1.7 milionu.

A to nemluvím o rekonstrukci, zařizování, atd. Jako možná to nebude na 3, možná postačí 2.5 :lol:

A jako, že rezervu nepotřebuji a pod., to už jsem viděla v přímém přenosu… :zed: :zed: :zed:

proste ted budete dva roky hodne setrit , nasetrite rezervu a neco si koupite. je hloupost to oddalovat.

Nimie
Nadpozemská drbna 27835 příspěvků 02.04.19 16:44
@Kelsey píše:
Kdyz zvladas platit premrsteny najem, tak minimalne 15 tis. mes. zvladas splacet + inkaso v byte neni velke.
Ale ty sama si hledas agrumemty, tak si zij v najmu. A spocitej si kolik das rocne a za x let majiteli bytu, jaka castka uz by mohla byt splacena.

Nájem mají dost hezký a hypotéku jim nikdo nedá takhle ;)

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 Další »
Váš příspěvek
Reklama