Jaká je pravděpodobnost nákazy neštovicemi?

8782
22.1.20 12:29

Jaká je pravděpodobnost nákazy neštovicemi?

Ahoj,

mám dotaz. Maminka jedné z dceřiných kamarádek ze školky mi dnes psala, že se holčička včera (v úterý) vysypala a dnes jim doktor potvrdil neštovice. Holčička byla ve školce naposledy v pátek (tedy 4 celé dny před výsevem), ale od neděle měla problémy s očima zdálo se to jako zánět spojivek).
Podle toho, co jsem četla, začínají být děti infekční 2 dny před výsevem pupínků, holčičky se ale viděly 4 dny před výsevem. Každopádně inkubační doba je cca 14 dnů, takže v sobě virus už nejspíš měla.
Dceru okamžitě stahuju ze školky, pro případ, že se to tam vůbec dostalo, protože teď doma zrovna neštovice opravdu nepotřebujeme (mám necelé tři týdny před termínem porodu). Já mám naštěstí protilátky dostatečné (zjišťováno asi před rokem z krve, takže bych to chytit neměla, i kdyby něco…). Ale samozřejmě mohu porodit každým dnem a řešit pak izolaci novorozence od nemocných dětí se mi vůbec nechce.

Takže můj dotaz zní, jaká je pravděpodobnost, že se dcera nakazila po kontaktu s dítětem 4 dny před výsevem? Mám čekat, že se mi do týdne, do dvou osype taky a případně už teď řešit, kdo a kde se o ní bude starat? Mám ještě staršího syna, který je také ještě neměl, ten by je případně také chytil až od dcery, protože ten už chodí do školy…

Díky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20784
22.1.20 12:37

34,87 % mi řekla má křišťálová koule

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
386
22.1.20 12:39

Náš se osypal, takže vysoká pravděpodobnost

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1333
22.1.20 12:44

Za mě je pravděpodobnost velka. Zrovna máme neštovice doma. Nejdřív syn 8 let a teď dcera 1rok
Ještě jsem si vzpomněla, dcera mela první pupínek na hlavičce a našla jsem ho až když už byl prasknuty a tím pádem už byla infekční a já neměla tušení

Příspěvek upraven 22.01.20 v 12:50

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33184
22.1.20 12:46

Řekla bych že pravděpodobnost je malá..ne nemožná, ale malá

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12423
22.1.20 12:48

@Svandu Rekla bych, ze pravdepodobnost je, ale relativne mala (pokud je to zatim jedine dite ve skolce, co u nej vypukly). U syna loni takto jely nestovice par mesicu, vysev byl vzdycky nedele/pondeli a pokazde to odneslo jedno dalsi dite. Syn nic. Pred vanoci je tam meli znovu, prvni dite se vysypalo ve ctvrtek, takze pekne bylo predtim Po-St infekcni ve skolce a odpadlo vice deti. Ale stejne se nenakazili vsichni naraz. Syn padl ve treti vlne :mrgreen:.

Ad problemy s ocima - syn mel prvni nestovici v oku, kdovijak dlouho. My si vsimli az vysevu po tele. A pak teprve te v oku, ale uz byla pekne nalita. Takze na neinfekcnost holcicky v patek bych uplne nesazela. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5110
22.1.20 12:48

Ono to taky v té školce mohou mít další děti které byli ve školce i v ponděli. To je hodně těžko říct.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11936
22.1.20 12:50

U nás ve školce měla jedna holčička neštovice, byla tam i v den výsevu, mamince se to nezdálo podstatné a dokud se neosypala hodně a nezpozorovaly to učitelky, tak tam byla. Z 24 dětí to chytlo jen mé dítě. Tak budu držet palce, ať to u vás dobře dopadne, teď už s tím nic neuděláš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2629
22.1.20 12:51

Řekla bych, že ta pravděpodobnost je docela velká. Jestli chodila dcera do školky, mohla se nakazit klidně od někoho jiného než od této kamarádky. Třída bude nejspíš promořená. Možná by se to dalo ještě vyřešit rychlým očkováním obou starších dětí. Nevím, jestli to funguje i u neštovic, ale u spalniček ano. Tam se po kontaktu s nemocným preventivně očkuje. Zkusila bych se domluvit s dětskou, určitě ti k tomu bude schopná říct víc.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16014
22.1.20 12:52

4 dny před výsevem pupínků už dítě může být infekční, záleží, v jak úzkém kontaktu ale holky byly. Synovi to prošlo třikrát ve třídě a nechytil to ani jednou, není příliš kontaktní typ :nevim: Beztak teď nic nenaděláš, tak si jen drž palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
325
22.1.20 13:01

Jaká je pravděpodobnost ti nikdo neřekne, záleží na mnoha okolnostech. Radím zbytečně se nestresovat a počkat, jak to dopadne. Pokud by se mimi narodilo v době, kdy budou děti nemocné a ty máš dost protilátek, mělo by stačit kojení na to, abys předala protilátky i mimču a ono se nenakazilo. Držím palce!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19657
22.1.20 13:13

Přímo od této holčičky je pravděpodobnost malá, ale je otázka, zda tam nebylo i jiné dítě, které už bylo hodně infekční… Nicméně, ani intenzivní kontakt s nakažlivým dítětem nemusí znamenat nákazu. Dcerka si celý den hrála s kamarádem, který se osypal druhý den a nechytila to. Chytla to mladší, která kolem něj jen prošla a starší se nakazila až od ní po přímém kontaktu s puchýřky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8782
22.1.20 15:24

Díky všem za reakce.

Samozřejmě, že vím, že mi to jistě nikdo neřekne, jen mě zajímaly zkušenosti. pokud vím, tak ve školce nikdo jiný momentálně nemocný není. Je to lesní školka, takže v interiéru děti moc času netráví. Vloni, kdy do školky chodil ještě i syn, ale postupně odpadla téměř půlka kolektivu na neštovice. Nechytly to jen naše děti, zmíněná holčička, co je má teď a ještě asi dvě, tři děti. Zbytek je buď měl v minulosti, nebo dostal vloni. Takže letos v zásadě kromě nově nastoupivších, kterých bylo dost málo, protože hodně předškoláků dostalo odklad a kapacita školky je dlouhodobě naplněná, moc dětí, co tu nemoc ještě neprodělaly ani do školky nechodí, tak se to nemá moc mezi kým šířit.

No tak doufám, že maloch zůstane v bříšku aspoň do termínu, do té doby už aspoň budu vědět, jestli se nakazila v ten pátek nebo ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
795
22.1.20 18:16

No synovi propukly až po 21dnech od kontaktu s nemocným…taky jsem to v tu dobu řešila, dr.mi řekla, že se města dá doockovat…nešli jsme do toho, takže neporadím, zda to funguje

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat