Jaterní dieta - co vařit?

5932
18.9.11 20:54

Jaterní dieta co vařit ?

Ahoj ,mladoch má nařízenou jaterní dietu a po týdnu vaření mě dochází inspirace co vařit a co mu dávat na celý den do večera do školy k jídlu .
Jestli má někdo zkušenost budu ráda za každou radu a recept u dr jsme moc info nedostali a na netu mě vyskakují furt tři recepty do kola .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

3513
18.9.11 22:10

a jaký má hodnoty? Já jsem skoro celé těhu držela jaterní dietu, moje játra neunesly IVF. Ono se toho moc asi vymyslet nedá. Jedla jsem rohlíky, velmi kvalitní šunku, ovoce, zeleninu ani tak moc ne, max. rajčata, brokolice. Sýry cottage a lučinu. Jo, kvalitní párky jsem taky mohla. Jinak všechno jsem vařila v parním hrnci.
Do školy na svačinku bych točila ovoce, pečivo se šunkou a pak pečivo se sýrem. Rama anebo i trochu málo másla, bílkovou sedlinu. Nízkotučné jogurty asi taky může. Na jídlo, libové maso buď vařené, nebo v páře, ryby na sucho na pánvi. Jinak přílohy všechny, samozřejmě krom kynutých knedlíků.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3513
18.9.11 22:12

jo, jinak mě na ty játra výborně zabírala kombinace aloe vera, šťáva z červené řepy, houba reishi a brala jsem i kolostrum.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5932
18.9.11 22:23

Hodnotu nevím to mě dr neřekla :nevim: bere na to i léky má to po mononukleoze .
Právě že furt nosí rohlík a sýr nebo šunku do školy .
To ovoce mě řekla jen banám a jablko a to ještě bez šlupky to samé broskev a nektarinka což je děs mu to oloupu to zčerná a sám si to ve škole neoloupe to je po přestávce a rajský to taky prý loupat a vypeckovat .
A koření co jsem četla tak se skoro žádný nesmí a vařit bez já neumím :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24837
18.9.11 22:29

Já jen přidám, že na játra je dobré jíst hodně hroznů :wink: A sladit čaj glukopurem.
Já byla s mononkleózou v nemocnici a nad dietou jsem valila oči 8-o Nic moc dietního se nekonalo (kuličky z mletého masa v rajské + knedlík a tak…)
Samo, vařit, dusit, žádné smažené, pečené…
Nad ovocem se nikdo nepozastavoval.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24837
18.9.11 22:33

Tohle jsi asi četla, ale i tak kopíruju :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16631
18.9.11 22:36

Ahojky, ono asi moc celý receptů nenajdeš. Všichni pacienti vždycky říkali, že to jídlo je „jalové“ ano jaterní dieta je s minimem soli a koření - tudíš od toho na co jsme zvyklí je „jalová“.

Pokud je syn po EB vir. neměly by být Jt zase tak hrozné… na druhou stranu játra jsou orgán s nejrychlejší obnovou buněk a tím pádem, když bude dodržovat dietní režim mělo by se všechno rychle upravit.

Základem je hodně stolní, neperlivé vody -) dostatečný přísun tekutin. vystříhání se alkoholu, kávy, minerálek, Coca coly, černého čaje…
Nekořenit, minim. soli, minim. tuku a pokud, tak kvalitní / tělo jej potřebuje na pomoc vstřebávání určitých vitamínů /.
Vynechat živočišný tuk - máslo, sádlo, tučné maso…
vše libové - upravené na páře nebo suché pánvičce.
Polévky - zeleninové - bez zasmažování - zkusila bych doplnit Polentou, Kuskusem… prostě lehce zahustit, ale něčím dietním..
Omáčky bez smetany jen občas trošku mléka..

Prostě jak když vaříš malému dítku. :palec: Žádné zásmažky, cibulové základy…

Na svačinku bych určo zkusila rohlík s troškou Ramy / nebo něčeho podobného / na to na kousky opečené libové maso na pánvi, kousek okrájeného rajčete, okurky.. :palec:

Jogurtík - podle chuti malého nejspí bílý a doplnit ovocem..

Přílohy může dle chuti a hladu.. jen zase rýži na „sucho“ bez cibulky…brambory, těstoviny… jen knedlíkům se vyhni.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5932
18.9.11 22:38

Právě jsem z toho taková rozpačitá :nevim: mě dr řekla žádné ovoce a zelenina co má šlupku a pecičky ,tak i to hrozno nesmí podle naší dr .
Ona mu ta mononukleoza rozhodila játra ,štítku a srdce je toho víc .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16631
18.9.11 22:41
emma12 píše:
Právě jsem z toho taková rozpačitá :nevim: mě dr řekla žádné ovoce a zelenina co má šlupku a pecičky ,tak i to hrozno nesmí podle naší dr .
Ona mu ta mononukleoza rozhodila játra ,štítku a srdce je toho víc .

Tak podle toho co píšeš… to asi nebyla klasická EB virosa - jak třeba píše Fragola…tam je ta dieta lehčí, ale silnější, kde je potřeba játrům dát větší oddych…

Neboj všechno zvládneš… opravdu většině lidí se už po měsíci držení játra zlepšily a po teřch měsících většinou byly na normě / +- /.

Opravdu si prostuduj vaření malým dětem a je to skoro to stejné… no opakovat se nechci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3513
18.9.11 22:42

http://www.nasemimi.cz/…ni-dieta.php

já jsem dávala libeček, petrželku. V nemocnici jsem dostávala a doma si taky dělala i zdravotní svíčkovou, mrkev, celer a pak dolít nízkotučným mlíkem a trochu zakysané smetany.

A co pomazánka z tvarohu a pažitky. Rybí pomazánka z tvarohu a ryb.

Na netu jsem našla i recepty na smažený sýr bez smažení. Nastrouhat tvrdý sýr (nízkotučný), přidat na kousky nakrájenou šunku, přidala bílek, zamíchat, dát do silikonové formy na mufiny a hodit do trouby. Klidně přidat pažitku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5932
18.9.11 22:53

Já teda malinko solim ,ale fakt jen symbolicky a snažím se aby měl všeho dost vyváženou stravu ,už tak je hubenej a ted ještě tohle .
Pěču z jogurtu a tvarohu a vařím na vodě .
Ted by nás měli poslat na jaterní sono tak snad tam to upřesní jak přísnou má mít tu dietu a pak ještě na štítku a to podle výsledku prý taky bude na dietu a léky :-(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24837
18.9.11 22:54
emma12 píše:
Ona mu ta mononukleoza rozhodila játra ,štítku a srdce je toho víc .

Hm, tak to je zřejmě o dost divočejší, než jsem měla já… :-?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3513
18.9.11 23:00

Játra jsou na prd. Ale ta šťáva z červené řepy u mě pomáhala. I to Aloe Vera.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5932
18.9.11 23:12

Tak já mu tu štávu zkusím dávat pít ,má čaj z toho ostropestřec marianský a léky Lagosa a Wobenzyn .
Ikdyž ten Wobenzyn to jsem trošku nepochopila myslela jsem že je po operacích :think: ale když tak dr naléhala at mu ho koupím tak jsem vytahla tři tisíce a koupila snad to pomuže .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3513
19.9.11 08:29

já když jsem se v nemocnici ptala, jestli si mám koupit Wobenzym, tak mi doktor řekl, ať se na to vyprdnu. Já myslím, že když budete dietit, že se to upraví samo.

Jinak Fragola - ty hrozny mě teda na jaterní dietu dost překvapily, co mi říkali, tak pecičky v ovoci jsou nestravitelné a zatěžují játra. Takže se vyvarovat jahodám, hroznovému vínu, rybízu, malinám apod.

Stějně tak je nevhodné celozrnné pečivo.

Ze zeleniny mi říkala dietní sestra, že je potřeba vyzkoušet co komu sedne. Mě jak nějaké jídlo udělalo zle, hned jsem měla těžký průjem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama