Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Myslím, že je na čase se zklidnit a přestat číst. Bych ti tu z fleku mohla vyjmenovat několik autistických rysů co má moje dítě. A přitom je normální..
Ahoj, myslim že je naprosto normální. Mýmu synovi je 7 a když někde jdem tak z něj kvetu.Furt někde musí lízt, jak vidí třeba nějakou zídku hned na ní leze a pak z ní skáče. Jako malej po klouzačce tak furt lezl. A s tim mluvenim, když byl malej tak jsem byla hotová furt se mě doktorka ptala co už řiká a já pořád dokola musela odpovídat že nic. Mluvit začal až ve dvou letech a je fakt že si dal na čas, ale mluvil pak skoro hned hezky
@Run Moc děkuji. Me jen zarazilo, ze furt leze po schodech a stále dokola. A když jdeme ven s dětmi, tak ten nas hned musí lézt na schody a ostatní děti jsou tak klidne.
@Ivana 85 Děkuji Ivanko. Jsem rada, ze v tom nejsem sama.
A leze tvůj syn taky tak, ze na něco vyleze, pak seskočí a zase to opakuje?
Já si myslím, že je to v pohodě
Naše mladší to taky dělá - ne třeba v takové míře. Ale doma (zatím) nejsou, tak je prostě vyhledává jinde ![]()
Starší měla sem tam taky nějakou úchylku. Třeba asi 2 měsíce musela všude nosit jeden dílek z pěnového puzzle, na spaní všude…
Našla bych toho víc, ale teď si nevzpomenu ![]()
Prostě se mu to jen líbí, je to normální, zvlášť v tomhle věku. Autismus se stejně diagnostikuje mnohem později. Nejsem si jistá, ale tuším kolem třetího roku, možná později ![]()
@Anonymní píše:
@Run Moc děkuji. Me jen zarazilo, ze furt leze po schodech a stále dokola. A když jdeme ven s dětmi, tak ten nas hned musí lézt na schody a ostatní děti jsou tak klidne.
@Ivana 85 Děkuji Ivanko. Jsem rada, ze v tom nejsem sama.A leze tvůj syn taky tak, ze na něco vyleze, pak seskočí a zase to opakuje?
@Anonymní píše:
@Run Moc děkuji. Me jen zarazilo, ze furt leze po schodech a stále dokola. A když jdeme ven s dětmi, tak ten nas hned musí lézt na schody a ostatní děti jsou tak klidne.
@Ivana 85 Děkuji Ivanko. Jsem rada, ze v tom nejsem sama.A leze tvůj syn taky tak, ze na něco vyleze, pak seskočí a zase to opakuje?
no on už je větší je mu 7 tak už má jinou zábavu ale když byl malej tak jo. A spoustu dětí to tak dělalo.
@Run píše:
Myslím, že je na čase se zklidnit a přestat číst. Bych ti tu z fleku mohla vyjmenovat několik autistických rysů co má moje dítě. A přitom je normální..
přesně, klííídeeeekk ![]()
@Run píše:
Myslím, že je na čase se zklidnit a přestat číst. Bych ti tu z fleku mohla vyjmenovat několik autistických rysů co má moje dítě. A přitom je normální..
přesně tak ![]()
já bych z fleku vyjmenovala několik autistických rysů i u sebe
(nevím nakolik jsem normální, ale autista nejsem)
@Anro píše:
Prostě se mu to jen líbí, je to normální, zvlášť v tomhle věku. Autismus se stejně diagnostikuje mnohem později. Nejsem si jistá, ale tuším kolem třetího roku, možná později
Nešiř, prosím, bludy, někdo si to tady přečte a jeho dítě může přijít o tolik důležitou včasnou diagnostiku.
Jinak zakladatelko, buď v klidu, jedna „zvlášnost“ autistu nedělá, prostě objevil něco nového a baví ho to.
Myslím, že to je naprosto normální. Naučil se chodit po schodech, je to novinka, tak to musí využít. Moje máma mi povídala, jak jako mladá hlídávala kolegyni cca ročního syna a hlídání vypadalo tak, že kluka dovezla ke schodům a kluk vydržel třeba celé 2 hodiny vylézt na první schod, sejít dolů, vylézt na první schod, sejít dolů… Teď mu je přes 30 a je to normální chlap.
Jak tu bylo psáno, u skoro každého dítěte se v určitém věku dají nalézt rysy autismu. Bylo to tak vždycky, ale až teď se to strašně řeší.
Syn je schopný chodit po jednom schodu i x min., mluvení mu zatím nic neříká, má 20měsíců. A že by mohl být „autík“ mě fakt nenapadlo. ![]()
Neboj se, tohle rozhodně nenapovídá autismu…malej má jen prostě a jednoduše rád schody ![]()
Moje holka (2roky) taky jakmile vidí něco vyvýšeného, hlavně teda schody, tak to musí zdolat. Klidně i desetkrát za sebou. Nikdy mě nenapadlo to nějak řešit. ![]()
Ahoj děvčata,
A konkrétně to, ze můj syn miluje schody. Když jdeme domu hned musí jít po schodech. Tak jsem si říkala, ze to je normální, ze se asi těší domu. U mamky v baráku taky rad leze po schodech.

Bojím se, zda to treba není nějaký autisticky příznak. 
Omlouvám se za svůj dotaz, který muže byt asi pro někoho zvláštní. Mam syna 1 rok a 5 měsíců, přijde mi jako normální dítě, ale posledni dobou (2mesice) me zarazí a trápí jedna věc.
No a když jsme venku, tak leze na všechny schody co najde.
A musí na ne lézt treba 5×. A ja si říkám, zda tohle chování je normální…?
Na hřišti treba leze i po klouzacce a baví ho se klouzat, ale schody jsou asi nějaká jeho úchylka.
Fakt me to trápí.
Az na ty schody je fakt normální. Tedy jako mluvení je jen máma, táta a bába. A teď si dal pauzu a řekne treba jednou za čas bába.
Ale to me přijde normální, jelikož když jakoby přestal mluvit, tak se zase věnoval a rozvíjel v nějaké pohybové aktivitě.
Mohu se tedy zeptat, zda mate nekdo dítě, co ma taky takovou úchylka a je to normální a nebo mam jít k nějakému specialistovi zda můj syn nema autisticke znaky, ze rad leze na schody?
Moc děkuji. Budu rada za každou radu a každy příběh.