Je tu logoped? Poraďte..

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
sedmikráska75
Kecalka 130 příspěvků 12.10.14 15:02
Je tu logoped?Poradte ...

Můžete mi poradit o jakou se jedná vadu řeči- chlapec u mě ve školce, již skoro sedmiletý, mluví tak, že dokáže vyslovit pouze samohlásky- např. místo paní učitelko vysloví aí uieko… ještě se musí několikrát nadechnout, aby vůbec promluvil…Už musí příští školní rok do školy, spoluprace s rodiči nulová, na logopedii dochází sporadicky…Chtěla bych mu nějak pomoct…Předem díky za rady…

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Jančakecalka
Generální žvanilka 22950 příspěvků 12.10.14 15:09

Logoped nejsem.
Chudák kluk :(
snad mu nějak půjde pomoci :hug:

hanka.br.
Neúnavná pisatelka 19574 příspěvků 12.10.14 15:16

Tohle je úkol pro klinického logopeda, bohužel ne pro konzultaci zde. Chlapec může mít vadu řeči způsobenou nějakou funkční vadou mluvidel stejně jako to může být vada vzniklá na základě nějaké diagnózy. U zcela zdravého dítěte je nepravděpodobná.

Billi
Nadpozemská drbna 26020 příspěvků 12.10.14 15:17

@sedmikráska75 měli jsme na skautu kluka, co na tom byl stejně. V 8 letech přišel, že je aámet oátet (Adámek Nováček). Za týden na táboře mluvil skoro čistě. Ale pérovala jsem ho celé dny, opravovala a hlavně „nerozuměla“. My se domluvili se školní logopedkou, co a jak s ním máme celý týden trénovat, takže jsme mimo opravování říkali říkadla a ty různé hry, aby správně hýbal jazykem a rty.
Bohužel, jak je doma nulová snaha, tak to je na nic. Klukovi je teď 16 a mluví hůř jak můj tříletý syn. Nevysloví r, ř, k, l, sykavky…

Svistice
Neúnavná pisatelka 17758 příspěvků 10 inzerátů 30.10.16 19:08
Je už čas zajít k logopedovi?

Je tu nějaký odborník, který by poradil, zda je již čas k návštěve logopeda? Synovi budou tři a půl. Mluvit začal pozdě, až ve dvou a půl, ale šlo to pak rychle. Během půl roku zvádnul skloňování, časování, větnou stavbu, zvládá vykání. Ve třech letech začal sám od sebe a zcela čistě říkat R.
Ale doteď vyslovuje místo K hlásku T (toutat, tráva =kráva, tůň=kůň). Další hlásky také nejsou 100% (míst ch říká š, L taky nic moc). Podle okolí ale mluví na tříleté dítě pěkně (což ale dělá asi hodně to, že mluví skutečně v souvětích a používí i složitější slova nebo technické výrazy, které slyší doma).
Nevím, zda ještě čekat nebo už s ním někam zajít. Protože ze začátku třeba neříkla O na začátku slov a pomáhal si J (jovoce, jopice), ale pak to sám od sebe odboural, výslovnost Š a Č se průběžně zlepšuje.
Jen to K (což by měl už dávno dle tabulek umět) furt neříká.
Tak nevím, jestli mám ještě čekat, nebo chtít po doktorce žádanku. :think: Co na to odborníci?
Ještě teda dodám, že si nejsem jistá, zda syn bude nějak spolupracovat (u doktorů povětšinou nemluví a co ho nebaví nebo nezaujme, tak prostě nechce dělat).

janoma
Zasloužilá kecalka 551 příspěvků 30.10.16 19:14
@Svistice píše:
Je tu nějaký odborník, který by poradil, zda je již čas k návštěve logopeda? Synovi budou tři a půl. Mluvit začal pozdě, až ve dvou a půl, ale šlo to pak rychle. Během půl roku zvádnul skloňování, časování, větnou stavbu, zvládá vykání. Ve třech letech začal sám od sebe a zcela čistě říkat R.
Ale doteď vyslovuje místo K hlásku T (toutat, tráva =kráva, tůň=kůň). Další hlásky také nejsou 100% (míst ch říká š, L taky nic moc). Podle okolí ale mluví na tříleté dítě pěkně (což ale dělá asi hodně to, že mluví skutečně v souvětích a používí i složitější slova nebo technické výrazy, které slyší doma).
Nevím, zda ještě čekat nebo už s ním někam zajít. Protože ze začátku třeba neříkla O na začátku slov a pomáhal si J (jovoce, jopice), ale pak to sám od sebe odboural, výslovnost Š a Č se průběžně zlepšuje.
Tak nevím, jestli mám ještě čekat, nebo chtít po doktorce žádanku. :think: Co na to odborníci?
Ještě teda dodám, že si nejsem jistá, zda syn bude nějak spolupracovat (u doktorů povětšinou nemluví a co ho nebaví nebo nezaujme, tak prostě nechce dělat).

Ještě má čas. Učitě minimálně rok vyčkej. Jak sama píšeš, mluvit začal později. Cit pro jazyk se pomalu rozvine. A pokud ostatní hlásky tvoří správně "dozraje " mluva sama.
Pokud jsou hlásky tvořeny špatně, samo se o nespraví a pak je odborník na místě.

Basha3
Závislačka 4221 příspěvků 30.10.16 19:15

S kolegynou som konzultovala podobne. Ze ked dcera zacala len nedavno mluvit, tak jej mam dat pokoj a zacat vyslovnost riesit po 4 roku. Vsak do skoly casu dost ;-)

Bohulinka
Ukecaná baba ;) 1015 příspěvků 43 inzerátů 30.10.16 19:16

@Svistice Nejsem logoped, ale vycházím z vlastních zkušeností se synem. Syn měl OVŘ, začal trošku mluvit až ve třech a půl, dělal všechny chyby co popisuješ. Ač jsme chodily, cca 1×2měs, tak to vlilv vpodstatě nemělo žádný. Vše se samo upravilo. Dnes už bych šla klasicky, rok před nástupem do školy. Protože to je čas kdy by se mělo vše samo upravit a dopilovat r a ř. Pokud chceš být aktivní, kup libovolnou knihu, nad obrázky opakujte slovíčka, ono logoped zas tak nic moc jiného neporadí.

zoy
Ukecaná baba ;) 1497 příspěvků 30.10.16 19:21

Řeším podobné dilema, jen u nás je problém s hláskou V a F, říká místo toho D. Ale celkově mluví hůř než syn @Svistice . Ale zase s nástupem do školky se to zlepšuje ze dne na den a to jsem mu odmala říkala básničky, zpívala, četla a školka má daleko větší efekt než veškeré moje snažení.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17758 příspěvků 10 inzerátů 30.10.16 19:29

@janoma Jak poznám, že jsou hlásky tvořeny správně?

Mám hlavně strach, aby si to nezafixoval špatně a pak se to špatně neodnaučovalo.

@Bohulinka Čteme a prohlížíme dost (chodíme do knihovny, takže knížky se u nás dost točí). Myslím, že díky tomu má poměrně dobrou slovní zásobu, tvoří složitější souvětí a už pár měsíců si začíná hrát s jazykem (vymýšlí zdrobněliny apod.).

JayLee
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.10.16 19:32
@Svistice píše:

ja bych zasla a ctela znat nejakeho logopeda za to nic nedas lepsi drive nez pozde a trebaas te navede jak s nim spravne pracovat abyste k nemu nemuseli uz chodit aby to samo naskocilo ;) takze za me rekni si o ni ;)

EvulinkaB18
Ukecaná baba ;) 1037 příspěvků 30.10.16 19:34

@Svistice Učím ve školce a dochází k nám logopedka 1× rok „vyzkoušet“ deti a jejich řeč a podle toho pak rodičum rekneme bud-bezte, už má problém a nebo ne…V 3,5 letech má jeste cas. Zacnete to resit pripadne až za rok.

Svistice
Neúnavná pisatelka 17758 příspěvků 10 inzerátů 30.10.16 19:40

@EvulinkaB18 Zeptám se na to učitelky. Dík za tip.

Mám srovnání jen s dcerou jedné kamarádky a ta již ve dvou letech mlela básničky. Takže má oproti tomu našemu náskok (ale zase neříká R). Jinak máme v okolí děti starší, již školní.

@JayLee Já tam jsem za v tomto ohledu za až příliš aktivní matku, takže o tu žádanku si chci říct, až bude opravdu čas. ;)

Kikla
Ukecaná baba ;) 1418 příspěvků 30.10.16 19:42

Jsem logopedka, jdi na vyšetření. Pokud neumí K, pak už je na místě ho vyvodit. Dobrý logoped nic dalšího (pokud tam není patologie) řešit nebude. Prostě to srovná vzhledem k aktuálnímu věku a tím péče (pro teď) končí. Pokud by byly vady ve výslovnosti i v pozdějším věku, půjdete znovu.
Hláska K je někdy obtížně vyvoditelná,. ale obvykle to jde docela rychle. Doma můžete začít kloktat (ideálně ve vaně), chrochtat a chrápat.

Lucah
Závislačka 2808 příspěvků 30.10.16 19:53

Nesouhlasim s koupenim knizek a cvicenim doma, prave logoped dohledne, jestli se hlaska tvori dobře..
Syn ma taky OVŘ, chodíme od 3 let na logo, je mu cerstve 6 a chybi nam R a Ř, R ted zacal rikat, my jasali, ale logopedka nas schladila, ze ho tvori spatne a zase nam dala jiné cviceni, ted to teprve zacal rikat spravne.. a dost nas varovala, ze pokud si to zafixuje spatne, tak se vratime dost dozadu a muze mu to trvat dost dlouho..
Takze za me dobrého logopeda a co nejdriv.. syn je i vyborne pripraveny na skolu, je zvykly na pravidelnou praci a ukoly..

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Hasta la vista, Dádo! Patrasová posouvá hranice svého instagramového bizáru

Brzy jí bude třiašedesát, svými selfíčky na Instagramu ale Dáda Patrasová... číst dále >

Babička utýraného Marka (†3) hrozí mstou: Simonu bych zašlapala do země!

Tím, kdo smrtí sotva tříletého Marečka z Loun nejvíce trpí, je nepochybně... číst dále >