Poradna porodní asistence
Bc. Vladimíra Toplaková
No a jak té Justýně budeš říkat? To jméno je dlouhé na běžné užívání. Stejné jako Karolína, které se říká Kája. Justýna bude nejspíš Týna. Sousedi mají Justýnu a říká se jí Týna, což se mi třeba nelíbí vůbec.
Emily taky nevím, to jí budete říkat Emilko, Emčo a Emily? Podle mě to stejně povede k různým zkomoleninám.
A Mia si taky moc nedovedu představit, jako že jí říkáš Mio, pojď sem? Zní to skloňované divně.
Justýně říkáme ve škole normálně Justý, Justýnko.
Jsou mnohem delší jména.
Mie říkáme Miuško, Mio. Kolegyně na Emily. Říkají Emi, Emčo, Emilko.
@Kelsey píše:
Justýně říkáme ve škole normálně Justý, Justýnko.
Jsou mnohem delší jména.
Mie říkáme Miuško, Mio. Kolegyně na Emily. Říkají Emi, Emčo, Emilko.
Já nevím, ale přijde mi divný, až bude holce 25+, aby jí říkali Justý nebo Justýnko, patrně to bude Týna. Já bych se takhle jmenovat nechtěla. A ještě horší mi přijde Lili, Liliana, to je pro dospělou ženu už úplně na hlavu.
Justýna je pěkné jméno. Víc se mi líbí ale Naomi. Zdrobněliny se nakonec vždycky najdou, ke každému jménu. Pro mě je teda hodně důležité, aby se mi líbil základní tvar jména a taky abych ho používala běžně. Mě když oslovili nezdrobněle, tak bylo jasný, že mám pr. ůser. Až v dospělosti mě okolí oslovuje běžně základním jménem a tak se mi vlastně začal i líbit. V dětství jsem se chtěla kvůli tomu přejmenovat
.
@LucyGar77 A co Heidi? K německému příjmení se hodí, nedá se moc komolit a je krásné.
Za mě Justýna ne., Budou ji říkat Justo, to zní hrozně. Když se ji bude říkat Týno, budou si ostatní myslet, že je Kristýna, Leontýna, Valentýna atd.
Jsem pro Emily nebo tu Nicole. A nebo Astrid je pěkné.
A než Naomi, tak za mě spíš Noemi, tu bohužel mít nikdy nebudu, manželovi se to nelíbí
Jenže pravda, Noemi a Naomi, moc se zdrobňovat nejdou ![]()
A někde ve filmu jsem slyšela jméno Anika, jestli je to německé, tak to se mi taky líbí
Nezní vůbec tvrdě ![]()
Z navrhovaných jmen mi přijde nejlepší asi Naomi, i mi to jakožto mezinárodní jméno nejlíp sedí k příjmení bez -ová. Zdrobňovat to nemusíte, případně se z toho dá udělat třeba Mia.
Justýna je ok, ale jak tam je to tvrdé dlouhé ý, což je typicky české, moc by se mi k tomu nelíbilo německé nepřechýlené příjmení.
Emily, Elle, Nicole a podobné jsou ohraná jména. A něco typicky německého bych nedávala, pokud nejste Němci. Českočeská holčička se jménem typu Ute Braun by mi přišla už moc.
Ze zmíněných se mně nejvíc líbí Emily a Naomi, ty jsou super
Ale Mia vůbec, za mě je to jméno o ničem. A třeba ta Nikola, Nicol a další tvary jsou fakt všude a už je nemůžu skoro ani slyšet..
@wewa píše:
Lena, Katrin, Ute jo a klasický Gertruda nebo Greta
Jinak teda Mia, Ella, Hannah
Gretku už jsem potkala i u nás. Moc se to k té holčičce hodilo, byla krásně árijsky blonďatej andílek
Nee, fakt byla roztomilá!
Kamarádka Češka žijící v Německu (i příjmení má německy znějící ale česky psané, bez ová) má Beatrice Miu, říkají jí prostě Bea. Mně se líbí i česká Beata, Agáta, příp. k německýmu příjmení by šla i Diana, Sofie, Andrea, Isabella, Veronika, Daniela.
Z těch vyjmenovaných Charlotte, Luisa, Ellen, Eva, příp. Edita, Erika, ta Justýna český psaná je jak pěst na oko, když už tak tu verzi Justine.
Mně se líbí Lilien/Liliana, i když je pravda, že to mi potom nesedí na dospělou a babičku
Jinak z těch dalších bych dala klidně Elle - zdrobněle jí lze říkal Elli, Ellinko, Eloušku, Elčo, klidně i Elenko.
@LucyGar77 píše:
Ahoj holky,
Přemýšlím o jménech a chtěla bych znát Váš názor. Malá bude mít německé krásné příjmení bez ová…tak si k tomu chceme dovolit i cizí jméno…
Ami, Mia, Lili má teď každý…i když se mi líbí
Přemýšlíme o
Naomi, Elle…ale to se moc nezdrobní
Tak spíše Emily, Nicolle, Justýna… díky za rady![]()
Můj by rád Justýnu…ale me to přijde tvrdé…i když lze říct Justýnko, Justý, Týno…
Justina je zajímavé jméno a znamená spravedlivá.
Nedávala bych zdvojenou Emilly, ale klidně by stačila Emilie. Což je též mezinárodní. Nosí ho třeba australská herečka Emilie de Ravin.
Mne napadá třeba Odeta (bohatství), Zora, Danica, Dagmar (Jitřenka)
Jenovefa (ploditelka života) - jedná se i o bretaňské jméno
Maia, Vesna (jarní bohyně), Athena, Diana, Edyta (což znamený šťastný boj), Fiona (bílá), Freya/Freja (bohyně mládí a manželství).
@Josefuna píše:
Já nevím, ale přijde mi divný, až bude holce 25+, aby jí říkali Justý nebo Justýnko, patrně to bude Týna. Já bych se takhle jmenovat nechtěla. A ještě horší mi přijde Lili, Liliana, to je pro dospělou ženu už úplně na hlavu.
Neblázni, je plno 3slabičných jmen: Alena, Martina, Helena, Zuzana, Tereza, Romana - všechny se běžně oslovují. Ano vím, že je to generace většinou už nás - rodičů. Na oslovení Justýno pro mladou ženu nevidím nic závadného.