Jsem překvalifikovaná - co s tím?

86
29.6.20 11:51

Jsem překvalifikovaná - co s tím?

Ahoj, prosím o názor/radu. Hlásila jsem se teď na nové pracovní místo. Skončila jsem po 6 let v zaměstnání (majitelka ukončila činnost provozovny) na pracáku a nedávno jsem zjistila, že v jednom skladu v bezprostřední blízkosti mého bydliště nabírají lidi. Jedná se o jednoduchou manuální práci u stroje. Před tou 6letou praxí v kanceláři jsem dělala přes 3 roky podobnou manuální práci v jedné potravinářské firmě, takže zkušenosti s prací rukama mám.

V pátek jsem se tam byla ptát, jednala jsem s vedoucí směny a šéfem jedné části toho skladu, kde bych pracovala. Byli nadšení, říkali mi, že jsou rádi za každého, kdo se tam přihlásí, protože mají velký nedostatek lidí. Řekli mi, že na 99 % za ně ano, ale že to musí ještě schválit personalistka, která mi v pondělí (dnes) zavolá. Tak jsem s ní mluvila a bohužel to nedopadlo. Prý jsem moc překvalifikovaná (mám titul Bc.) a za 2 měsíce bych jim utekla. Prý hledají někoho, kdo tam vydrží 5 - 10 let, aby měli stabilní tým.

Nikdy dřív jsem se s tímto nesetkala, tak mě to dost překvapilo a ani jsem pořádně nevěděla, co na to říct. Je pravda, že největší praxi mám s kancelářskou prací, jenže práce s lidmi mě postupem času přestala naplňovat a už tak rok jsem cítila určité vyhoření. Kdyby majitelka neukončila činnost provozovny, skončila bych s největší pravděpodobností sama. Manuálně pracovat umím, mám ten sklad kilometr od domova, vyhovuje mi i pracovní doba, celkově to tam na mě zapůsobilo dobře, proto mě fakt mrzelo, že to nevyšlo. Snažila jsem se personalistku přesvědčit, ale asi ne dostatečně. Momentálně žádnou jinou práci rozjednanou nemám, na pracáku pro mě taky nic nemají a doma se válet fakt nechci. Přijde mi úplně uhozené, že člověk chce pracovat a nevezmou ho jen proto, že má vysokou :zed: Stalo se vám to někdy? Případně dá se proti tomu nějak „bránit“? Přece to, že jsem dělala v kanclu automaticky nemusí znamenat, že chci v kanclu dělat do konce života a že na manuální práce jsem levá. Kor když jsem jim doložila tu předchozí praxi…
Nehledě na to, že přece žádnému zaměstnavateli nelze předem slíbit, že tam zůstanu 10 let. Člověk se může přestěhovat, onemocnět, ženy otěhotní, cokoli…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

30604
29.6.20 11:57

Tak zrovna Bc. titul já nepovažuji za žádné prekvalifikovani, spíš jako odrazový můstek, aby člověk ve fabrice(nebo třeba na pokladně v obchodě) pracovat nemusel, když nechce, ale kdyby nenašel nic jiného, že by ho tam snad ještě vzali :mrgreen:

Ta firma má podle mě blbě nastavené logické myšlení toho, kdo vybírá uchazeče. Stát se může cokoliv a nikomu bych neslibovala, že někde vydržím 10 let :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4539
29.6.20 11:58

Normální praxe. Holt nebudu zaměstnávat člověka, který má na víc na pozici, kde mi stačí někdo, kdo nebude chtít přidávat nebo neuteče rychle jinam za lepšími podmínkami.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
877
29.6.20 12:01

Bohuzel, je to celkem bezne a naprosto uprimne, jako personalista, ti mohu potvrdit, ze bych te mozna take nevzala, zalezelo by na tom, jak nutne a kolik lidi potrebuji. Nedokazu to ale posoudit, bez osobniho setkani, jak jsi pusobila apod… je tam vic faktoru, ad 1 se boji, ze odejdes, ad 2, ze budes casem ambicioznejsi -chtit dulezitejsi pozici, vic penez atd a ad 3, ze nezapadnes do kolektivu. Pokud stojis o takovou praci, muzes zkudiv v CV vysokou vynechat a do popisu prace, kterou jsi delala pred tim, pridat nejake manualni cinnosti, nevim, co to bylo za provozovnu, ale pr. ze si i tam pomahala ve skladu, delala inventury, uklid apod

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
608
29.6.20 12:02

Setkala jsem se s tím, na pohovoru mi personalista rekl: slečno, vy máte tak pěkný životopis, vy byste nám za chvilku utekla. Měla jsme v tu dobu VŠ a několik let brigádu v oboru, hlásila jsem se na administrativu (nic náročného), první pohovor po VŠ. No, měl pravdu, chtěla jsem to místo „na jistotu“, abych mohla hledat něco v oboru a nebyla na pracáku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1236
29.6.20 12:07

Taky jsem se s tim setkala. Pritom naopak chodit domu s cistou hlavou by mi ted vyhovovalo. Pritom kdyz se do nejake prace pustim, delam vse pro to, abych v ni vydrzela, mam k tem lidem pocit zodpovednosti. Odchazela jsem vzdy jen na materskou a ta uz me do budoucna urcite neceka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30604
29.6.20 12:09
@Melodie91 píše:
Bohuzel, je to celkem bezne a naprosto uprimne, jako personalista, ti mohu potvrdit, ze bych te mozna take nevzala, zalezelo by na tom, jak nutne a kolik lidi potrebuji. Nedokazu to ale posoudit, bez osobniho setkani, jak jsi pusobila apod… je tam vic faktoru, ad 1 se boji, ze odejdes, ad 2, ze budes casem ambicioznejsi -chtit dulezitejsi pozici, vic penez atd a ad 3, ze nezapadnes do kolektivu. Pokud stojis o takovou praci, muzes zkudiv v CV vysokou vynechat a do popisu prace, kterou jsi delala pred tim, pridat nejake manualni cinnosti, nevim, co to bylo za provozovnu, ale pr. ze si i tam pomahala ve skladu, delala inventury, uklid apod

Jakože by lhala o nejvyšším dosazenem vzdělání ve strukturovanem životopise?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7544
29.6.20 12:11

Tak řešení je mnohem jednodušší, než u naopak chybějící kvalifikace. Školu ze CV vyhod a uprav praxi, aby vypadala jako pomocné práce v kanclu. Mně se jednou dostalo do rukou CV ženy, co se hlásila na poměrně pomocnou a absolventskou pozici. Měla za sebou úžasnou praxi a mgr. První co mě napadlo bylo, že s ní musí být něco hodně špatně, pokud je ochotná v kanclu prakticky jenom stát u tiskárny. Stejný dojem měli i ostatní rozhodující a ani jsme ji nepozvali na pohovor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
86
29.6.20 12:11

Děkuju za názory :kytka: Právě já si taky vůbec překvalifikovaná nepřijdu. Kromě té VŠ a práce v kanceláři (byla to cestovka) jsem vždy dělala rukama. I brigády jsem měla vždy manuální činnosti. Co se týče platu, tak se mě personalistka ptala, ale nevěděla jsem, co pořádně říct. Na prace.cz jsem předtím dohledala, že v mém okrese je průměrná mzda za dělnickou profesi přes 26 000 Kč. Řekla jsem o dost nižší, protože od známých vím, že si tam člověk prostě žádný těžký prachy nevydělá (s tím počítám, nevadí mi to) a reakce personalistky byla - aha, aha, rozumím. Takže tuto částku v čistém byste si představovala? Tak jsem řekla, že ano a ona zase hmm, hmm, aha. Tak vůbec nevím… Jestli třeba tohle ji odradilo :nevim: Jinak „utíkat“ neplánuji, resp. v každé práci mimo brigád jsem byla několik let. Pokud by mi ta práce šla, zapadla bych do kolektivu atd., tak nevidím důvod, proč se hnát za lepším. Každý není kariérista :nevim:

Jinak tu vysokou školu nevím, jak bych zatajila… Pokud bych uvedla jako poslední vzdělání střední, tak bych měla několik let v životopise plonkových…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
860
29.6.20 12:12

Zkus napsat někomu nad tou personalistkou, že se hlásíš na post personalistky, protože ta jejich si prostě honí ego tam kde to nedělá dobrotu ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9914
29.6.20 12:13

A kolik ti je, máš děti? Ona ta překvalifikovanost mohla být zástěrka pro „je ti 27, brzy nám zdrhneš na mateřskou“.
Pokud o to opravdu stojíš a není to práce s příliš dlouhým zaučováním, zkusila bych jim nabídnout, že tam půjdu na DPP na ty 1-2 měsíce (300h), než tedy najdou vhodnějšího kandidáta, a třeba je přesvědčím, že si mě nechají.
Ale upřímně, za mě je teď ideální kandidát zdravá ženská, která má 5 let do důchodu a potřebuje si nadělat roky - nebude tlačit na peníze, bude to tam chtít do toho důchodu doklepat, nebude hrozit OČR. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
86
29.6.20 12:15

Přesně tak, taky chci chodit domů s čistou hlavou. Když jsem dělala v té cestovce, tak jsem musela být skoro pořád na telefonu, šéfová mě otravovala i na dovolené, furt jsem musela hlídat mail, čekala, kdy zas bude jaký průser… Fakt jsem se cítila vyhořela a jediné, co jsem chtěla, bylo vyhodit počítač i telefon z okna. Nevím, prostě mi přijde zvláštní, že někdo nedokáže pochopit, že člověk může změnit názor a chtít dělat v úplně jiném oboru. Přece jsou lidé, co třeba 10 let dělají někde ve fabrice nebo na kase, pak si udělají VŠ a polepší si… Tak proč je to nepochopitelné v opačném případě?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2016
29.6.20 12:15

Taky doporučuji vyhodit titul z životopisu.

Neexistuje povinnost titul uvádět a životopis může být neúplný. Problémy by to snad mohlo dělat jen u tabulkových platů ve státní správě, ale tohle není ten případ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
123
29.6.20 12:16

Stalo se to mojí mamince, má 2 VŠ a praxi v oboru tou dobou cca 15 let a taky jí řekli, že by jí nemohli zaplatit. Přitom jí o ohodnocení nešlo, chtěla jen to místo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
478
29.6.20 12:16

Zeptej se na ÚP, kolik by jsi měla říkat nástupní. Mně tenkrát poradili dobře. Řekla jsem si stejný plat, co jsem měla v minulé pozici, i když to byl jiný obor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama