Kdo může dostat ošetřovné?

595
13.10.20 13:07

Kdo může dostat ošetřovné?

Ahoj, vim, ze uz je to asi sty dotaz ohledne osetrovneho, ale k veci. Treba nekdo bude znat, jak to vlastne je. Jde o to, ze pritel ma syna 9 let, v peci ho ma byvala pritelkyne a ta ted nastoupila do noveho zamestnani, tak nechce riskovat, he ji vyhodi. Pritel si kluka bere kdyz ma volno (dela na smeny), a zamestnavatel mu dovolil si osetrovne vzit. Dnes mu ale byvalka volala, ze si ho vzit nemuze, protoze nezije se synem ve spolecne domacnosti. Na internetu jsem nasla jen neco ve smyslu, ze si na dite mize vzit osetrovne napr. I babicka, ktera ale zije s ditetem ve spolecne domacnosti. Ma tedy pritel narok na osetrovne? Dekuji pripadne za odpoved a objasneni.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5279
13.10.20 13:29

Může si vzít rodič i když nežijí spolu a nebo jiný člen rodiny a tam je podmínka společné domácnosti.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64024
13.10.20 13:30
@Markétka111 píše:
Ahoj, vim, ze uz je to asi sty dotaz ohledne osetrovneho, ale k veci. Treba nekdo bude znat, jak to vlastne je. Jde o to, ze pritel ma syna 9 let, v peci ho ma byvala pritelkyne a ta ted nastoupila do noveho zamestnani, tak nechce riskovat, he ji vyhodi. Pritel si kluka bere kdyz ma volno (dela na smeny), a zamestnavatel mu dovolil si osetrovne vzit. Dnes mu ale byvalka volala, ze si ho vzit nemuze, protoze nezije se synem ve spolecne domacnosti. Na internetu jsem nasla jen neco ve smyslu, ze si na dite mize vzit osetrovne napr. I babicka, ktera ale zije s ditetem ve spolecne domacnosti. Ma tedy pritel narok na osetrovne? Dekuji pripadne za odpoved a objasneni.

Dítě s Vámi nežije ve společné domácnosti. Nicméně na rodiče dítěte do deseti let se požadavek spol. domácnosti nevztahuje.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18928
13.10.20 13:39

Musi buď žít ve společné domacnosti, nebo být rodič. Takze pritel si na sve dite vzit ocr muze, i kdyz nebydli spolu.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
595
13.10.20 14:18

Dekuju za odpovedi

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
595
13.10.20 16:32

Tak pro upresneni. Narok na osetrovne nema, zjisteno ze socialky. Neziji ve spolecne domacnosi.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8575
13.10.20 17:03
@Markétka111 píše:
Tak pro upresneni. Narok na osetrovne nema, zjisteno ze socialky. Neziji ve spolecne domacnosi.

To rodič nemusí, takže ti to řekli blbě nebo jste se nepochopili.

§ 39
(2) Podmínkou nároku na ošetřovné je, že osoba uvedená v odstavci 1 žije se zaměstnancem v domácnosti; to neplatí v případě ošetřování nebo péče o dítě mladší 10 let rodičem.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
595
13.10.20 17:10

@Lendeš tak jsme se mozna nepochopili, ale pochopila jsem to tak, ze doma byt muze, ale zadarmo a osetrovne na nej nedostane, kdyz je syn sveren do pece matky :think:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8575
13.10.20 17:14

@Markétka111 Ošetřovné dostane, svěření do péče nehraje roli, nikam se to ani neuvádí a společnou domácnost mít nemusí viz citace výše.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7742
13.10.20 17:20

Co by ještě lidi chtěli, peníze po státu za něco, co mu nepřísluší…O dítě nepečuje, tak k čemu si bere ošetřovné..spíš ať se pídí po tom, zda mu ošetřovné náleží, když by o dítě pečoval ve své domácnosti.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8575
13.10.20 17:25
@pannda píše:
Co by ještě lidi chtěli, peníze po státu za něco, co mu nepřísluší…O dítě nepečuje, tak k čemu si bere ošetřovné..
:roll: To ošetřovné mu ale náleží a chce ho právě k tomu, aby mohl o dítě pečovat.
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7742
13.10.20 17:29
@Lendeš píše: :roll: To ošetřovné mu ale náleží a chce ho právě k tomu, aby mohl o dítě pečovat.

Pokud o něj bude po celou tu dobu pečovat, tak by to mohlo klapnout..

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
595
13.10.20 18:15

@pannda samozrejme, ze syn by byl u nas, pritel nechce penize aby se valel doma, ale protoze byvala partnerka by mohla prijit o praci, kdyz bude doma s ditetem ona. On ma praci jistou, tak muze byt doma ted on. Na jare jeho byvala partnerka mela osetrovne, byla vecne se svym novym pritelem a o syna jsme pecovali my a jeji nezamestnana matka. A taky to nikdo neresi.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.10.20 18:22

A co když jsem na nemocenské? to asi nedostanu ošetřované???

  • Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.10.20 18:28

Meho syna ma v peci jeho matka, u ni ma i trvale bydliste. Nicmene, protoze u me byva i pres tyden, tak se za posledni rok stalo 2×, ze byl nemocny. A OCR jsem si nechal vypsat.
Bez problemu proplaceno, nikdo se na nic neptal.
Dokonce jednou jsem spatne vyplnil OCR - spatne jsem napsal synovu adresu a i pres to osetrovne prislo.
Jak bylo psano vyse - narok na osetrovne ma rodic ditete at uz je mu dite svereno do pece, nebo neni.

  • Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama