Klíště - test na encefalitidu, boreliózu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
simelka
Kecalka 217 příspěvků 29.05.19 22:21
Klíště - test na encefalitidu, boreliozu

Ahoj maminky,
potřebuji radu. Dnes jsem dceři (3 roky, neočkovaná) našla klíště a přemýšlím, jestli má význam ho poslat na rozbor. Samozřejmě jsem chytila nerva a ráda bych věděla, že klíště nebylo nakažené a mohla to tak s klidem hodit za hlavu. Na druhou stranu si říkám, co bude následovat, pokud nakažené bude. Máte někdo takovou zkušenost, že jste touto cestou zjistili, že klíště bylo infikované, jak k té informaci potom přistoupil lékař? Např. v případě boreliozy, jestli nasadil ATB preventivně, nebo i tak se čekalo na skvrnu, případně krevní testy, které to ale odhalí až s velkým zpožděním. Je mi jasné, že nákaza se nemusela přenést, ale zároveň se bojím, že v mém případě je riziko přenosu velké, protože naposledy byla dcera venku v pondělí (to si ho nejspíš chytla) a teď dva dny nebyla nikde ani na krok. Zaráží mě akorát, že jsem si toho nevšimla dřív, protože jí průběžně prohlížím a navíc to klíště bylo tak strašně malinké, že jsem musela vzít silnou lupu, aby se ujistila, že je to opravdu ono. Přece když by bylo dva dny přisáté, tak by už bylo trochu nacucané, ne? Každopádně budu ráda za jakékoli zkušenosti, propadám panice, snad zbytečně :zed:

Reakce:
Meo
Povídálka 22 příspěvků 29.05.19 22:26

Jestli bylo tak maličký, tak bylo přisátý chvilku. Klíště se nemusí přisát hned, možná se chytlo na oblečení a přísálo až teď. Já bych byla v klidu (a to jsem boreliozu v podobným věku měla).

lampicka11
Závislačka 3665 příspěvků 29.05.19 22:27

Kamarádka měla klíště, neměla žádný flek. Po 3-4tydnech se jí udělalo zle a RZS ji vezla do špitálu… měla boreliózu. Těžko říct. Ale moc se nestresuj

Sue2008
Kecalka 414 příspěvků 29.05.19 22:33

Uz nemam uplne aktualni prehled (nj, 2.materska), ale co si pamatuji, tak testovani klistat se nedoporucovalo. Leci se pacient a ne kliste. I kdyby bylo 100× pozitivni, tak nikde neni napsano, ze to clovek chytne :nevim:. Zkus se treba pro uklidneni kouknout na stranky SZU (myslim, ze to meli pod palcem). Mapuji aktivitu a aktualni promoreni klistat.
Jo a klistata jsou mrchy vytrvale, jsou pry schopne prezit i pracku. Zabiji je sucho (takze treba obleceni je fajn nechat proschnout idealne na slunicku). OT - moje 3leta by nejake zkoumani lupou nedala ;) neboj, bude to OK.

klamonožka
Ukecaná baba ;) 2401 příspěvků 29.05.19 22:50

Nepropadej panice. Zkusím to trochu podrobněji, tak se případně omlouvám za délku příspěvku…

A - encefalitida: nakažených je jen velmi maličko klíšťat, v nejpromořenějších oblastech (Beroun, Křivoklátsko, střední tok Vltavy) je to kol. 1 % klíšťat. Mimo tyto oblasti ještě méně.
A pokud by i z toho mizivého procenta klíště virus obsahovalo, nemusí dojít k přenosu. Pokud k přenosu dojde, může virus imunita zlikvidovat. A konečně, kdyby k nakažení došlo, stejně se s tím nic nenadělá, protože u encefalitidy se léčí jen příznaky, ne nemoc samotná. Týden po pokousání by přišla vysoká horečka a pak neurologické problémy. Ale je to vážně velmi malá pravděpodobnost.

B - borelióza. Je častější, udává se, že nakažených bývá asi 15 % klíšťat. Ale - píšeš, že bylo klíště malinké. Jestli ho ještě máš, tak mu zkus přepočítat nohy. Pravděpodobně napočítáš tři páry - to znamená, že to není dospělé klíště, ale larvička. Ta sice saje na lidech málo, ale může se to stát. A larvička boreliózu nemá prakticky nikdy (nepřenáší se z matky-klíštěte na potomky). Pokud napočítáš 4 páry, není to larvička, ale velmi malé klíště - nymfa nebo dospělý. A je-li malé, opravdu nejspíš nesálo dlouho, bylo schované v oblečení, ve vlasech, popolézalo po těle, než se přisálo. A nakažení u boreliózy dost trvá - bakterie „spí“ uvnitř klíštěte v zažívací soustavě a teprve, když si všimne, že saje, tak se probudí a musí skrz klíště putovat do slinných žláz a z nich teprve do těla.
A opět, ne vždy dojde k nákaze…

Takže pro klid duše můžeš sledovat případnou horečku, flek na těle, obecně „chřipkové“ příznaky, případně oteklé uzliny.

A já obecně bych doporučila zvážit do budoucna to očkování proti encefalitidě, blbě se to odhaluje i léčí. Ale je to na každém. Já třeba očkovaná jsem.

simelka
Kecalka 217 příspěvků 29.05.19 22:52

Holky děkuju moc za reakce! Na jednu stranu si říkám, že fakt blaznim. Ale pak zase slyším ty hrůzy, co to může způsobit a jsem z toho v háji. Ještě se asi poradím s dr, jestli by ji k něčemu byla informace, že třeba klíště by bylo nakazene, nebo by ji to stejně nezajímalo a čekala by až na klinické příznaky. Jak jsem pochopila, tak např u encefalitidy by se stejně nedalo nic moc dělat, aby nepropukla (pokud se dcera nakazila) :nevim:

Janli
Echt Kelišová 8900 příspěvků 29.05.19 22:52

Prosím tě, hoď se do klidu. Dítě sleduj nebo nech po dohodě s lékařkou udělat test na boreliózu, ale na 99,999% se vůbec nic neděje. Lidi ze sebe denně vytahají tisíce klíšťat a nakazí se jen minimum. Navíc tahle mrňavá klíšťata jsou jen vzácně nakažená, protože jsou to první stádia a ta získávají nákazu až když se přisají na hlodavce. Pokud se přisají na člověka, nemají nákazu kde získat.

simelka
Kecalka 217 příspěvků 29.05.19 22:58

@klamonožka moc děkuji za perfektní odpověď! Klíště má 3 páry nohou, takže by to v tom případě byla jen ta larva.
Musím teda smeknout, jak se skvěle v této problematice orientujes!!!
Jinak to očkování určitě dám, ale naše dr doporučuje až od 5 let. Tak jsem to dal neřešila. A teď trochu lituju, že jsem si ho neprosadila, ale co už.

simelka
Kecalka 217 příspěvků 29.05.19 23:02

@Janli máš úplnou pravdu, musím se hodit do klidu. Sama jsem jako dítě pochytala klíšťat a nic se nedělo a teď blaznim, jak když je konec světa. Fakt mi už po těch letech na mateřské odjel mozek někam na dovcu. Evidentně ale beze mě :mrgreen:

Evkad
Kecalka 186 příspěvků 30.05.19 05:09

Pokud Tě uklidní, napíši naše zkušenosti.
Na chalupě chytáme klíšťata téměř denně. Už přes deset let ;-) I když se kontrolujeme, klíšťata jsou malá, kolikrát je najdu až po dvou dnech od přisátí - třeba moje tělo po cca 48hodinách reaguje na klíště svěděním toho místa - tehdy najdu červenou tečku a klíště někdy pomalu hledám lupou (pokud klíště najdu dříve, tak stejně místo po oněch 48 hodinách začne svědit, takže u sebe mám oveřených 48 hodin ve včech případech). Za rok mám na sobě tak deset klíšťat, co jsem zachytila až po těch 48 hodinách. Za těch deset let a při čtyřech osobách byla zjištěna borelioza jen jednou.

Ju21na
Kecalka 431 příspěvků 30.05.19 05:46

Já přidám také svojí zkušenost. Syn, tenkrát 1,5 roku chytil první klíště v životě a byla z toho borelióza. Žádné příznaky, kromě fleků, které se objevily večer a ráno zmizely, neměl. A to ještě měl klíště za uchem a fleky po nohách.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.05.19 06:20

Ja pridam zkusenost jedne me zname, odbornice na testovani klistat (borelioza). Nedavej ho testovat, i kdyby testovane bylo a bylo nakazene, nakaza se prenese asi u 20% lidi a to jeste neznamena, ze skutecne onemocni…

Lenca27
Ukecaná baba ;) 1367 příspěvků 30.05.19 10:04

My jsme na rozbor posilali, abych byla klidnejsi. Pokud te to uklidni, tak proc ne.

Váš příspěvek
Reklama