Kolik mám vlastně dovolené k výpovědi?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
ZoufaláMatka
Nováček 9 příspěvků 31.07.19 15:52
Kolik mám vlastně dovolené k výpovědi?

Zdravím,
mám takovou zajímavou situaci. Od června 2017 jsem zaměstnaná a vždy mi byla smlouva prodloužena na dobu určitou. Teď jsem kvůli „novým a lepším podmínkám“ byla donucena ukončit pracovní poměr a posledního srpna končím.
U směn si mě zavolali, že nemám 13,5 dne dovolené, jak jsem si myslela, ale prý jen 6. Zástupce vedení zase, že na pásce mám 13, takže si směny na poslední chvíli měnit nemám. Jsem teď zblblá. Jak to mám počítat? Normálně, od ledna (20/128) nebo od června (20/123)? O_o

Děkuju za rady.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
vokishka
Neúnavná pisatelka 15347 příspěvků 31.07.19 16:15

Nová dovolená je vždy od ledna.

ZoufaláMatka
Nováček 9 příspěvků 31.07.19 16:19

Takže klasicky 13, jak jsem sinormálně spočítala. Zase se ale bojím, aby si to firma nepřekroutila podle sebe. Jsou nas-, že jim se mnou odchází ještě 6 dalších lidí.

smoule.koule
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 31.07.19 16:53

@ZoufaláMatka Spočítat si to můžou jak chcou, řídit by se ale měli tím, co je ve smlouvě. U nás měla holka nárok na 1,6 dne za každých 21odpracovaných dní. Čerpání dovolené máš na výplatních páskách, takže vidíš, kolik jí bylo vyčerpáno a kolik jich zbývá. Ale nevím, jak je to u poměru na dobu určitou a hlavně asi i záleží, kdy byla prodlužována.

ZoufaláMatka
Nováček 9 příspěvků 31.07.19 17:04

Smoule. koule Tak na pásce z června, kdy jsem podávala výpověď, je 13,5. Smlouvao prodloužení běží klasicky od června.

Náměsíčná
Závislačka 4510 příspěvků 31.07.19 17:16

A není těch 13,5 do konce roku? A tím, že končím dřív se ti to krátí? Já třeba měla smloluvu do konce sprna a dovolená na páskách byla spočítaná do konce srpna když mi smlouvu prodloužili tak na zářijové byla dovolená navýšena do konce roku pokud bych skončila o měsíc v listopadu tak mi zase nějaký den ubude.

smoule.koule
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 31.07.19 17:21

@ZoufaláMatka Tak to bych já osobně chápala, že je to spočítaná dovolená do konce roku a tím, že končím dříve, tak se mi dovolená krátí a pak by těch 6 vycházelo.

vokishka
Neúnavná pisatelka 15347 příspěvků 31.07.19 17:28

@Náměsíčná tak každý přece má ze zákona nejméně 20 dní dovolené na rok.

smoule.koule
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 31.07.19 17:37

@vokishka Dovolím si odpovědět za @Náměsíčná .
Sice ze zákona je nárok 20dní, ale taky musíš odpracovat celý rok, tj. všechny pracovní dny od 1.1. do 31.12.(jsou tam asi i nějaké vyjímky, ale výpověď to nebude).
Tady je ale smlouva od června, dle smlouvy jí asi náleží od června do 31.12. 13,5dnů dovolené na 7měsíců, poměrově ale na danou odpracovanou dobu náleží necelých 6dnů dovolené. To by taky mohla nastoupit 1.1., odpracovat jeden den a chtít 20dnů dovolené, protože na ně má ze zákona nárok.
Jiná situace by nastala, kdyby měla nevybranou dovolenou z předchozích pracovních poměrů, ale to nevím, jestli se to dá takhle převádět.

vokishka
Neúnavná pisatelka 15347 příspěvků 31.07.19 17:39

@smoule.koule dobře, ale těch šest dnů to jsou dvanáctky nebo tak něco, ne klasická osmihodinovka, ne?

smoule.koule
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 31.07.19 17:43

@vokishka proč dvanáctky? Záleží na tom, jakou má pracovní dobu ve smlouvě.
Já mám třeba 40hodinový úvazek, tj. jeden den dovolené je 8hodin. Někdo má ale jen 20, tj. jeden den dovolené je pro něj 4hodiny. Dvanáctky to podle mě nebudou, protože by pak vycházela týdenní pracovní doba na 60hodin za týden. Ale teď jen hádám, protože jsem dvanáctky nikdy nedělala, takže nevím jak to je. Podle mě ale ne, protože i při krátkém dlouhém týdnu to vychází v průměru na 8hodin na pracovní den.

vokishka
Neúnavná pisatelka 15347 příspěvků 31.07.19 17:55

@smoule.koule dobře, ale každý má přece právo na dvanáctinu dovolené za měsíc. Odpracované to přece má. To mi vychází víc než šest dnů.

smoule.koule
Zasloužilá kecalka 722 příspěvků 31.07.19 18:03

@vokishka od června do prosince je to 7měsíců, podle zakladatelky by to mělo být 13,5dnů dovolené na toto období.
13,5/7 = 1,92dne dovolené na jeden měsíc
poměrově červen, červenec, srpen 1,92*3=5,79dne dovolené, zaokrouhleně 6dní.

ZoufaláMatka
Nováček 9 příspěvků 31.07.19 18:05

Mám ve smlouvě nepravidelnou pracovní dobu. Dělám 10,5h přes týden a 9,5 a 7,5 hodin sobota a neděle. Tohle byl taky důvod, proč odejít. Chtěli, abychom dělali d/k týden, ale abychom měli daný počet hodin na měsíc. Když nám chybělo25 hodin, nezajímalo je to. Prostě jsme si museli vzít dovolenou a tuhle díru zaplácnout.
Zítra mám nahlásit směny na srpen a už jsem nrvózní. V pondělí máme rekonstrukci bytu a na to jsem si nahlásila 10 dní dovolené. Nemůžu to na poslední chvíli zrušit. Proto se ptám s kolika dny mám počítat. :zed: :zed: :zed: :zed:

vokishka
Neúnavná pisatelka 15347 příspěvků 31.07.19 18:09

@smoule.koule od června do prosince to byla stará dovolená, ne? V lednu přece naskočí nová, do srpna je to osm měsíců.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama