Kolik vlákniny máš v jídelníčku?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.01.19 08:50
Kolik vlákniny máš v jídelníčku?

DObré ráno,

chtěla bych se zeptat, počítáte kolik sníte vlákniny za den?
Jde mi to, že vždy jsem jedla kolem 18g, teď jsem postupně během půl roku přešla na 35g za den, a často mám ráno řídší stolici.

Ke snídani mám většinou: rýžovou kaši s hrachovým proteinem
Ke svačině: celozrnný chléb, marmeláda
Oběd: maso, rýže, zelenina
Svačina: banán, jablko, kousek buchty
Večeře: často cizrnová polévka, maso
Druhá večere: hruška nebo sušené datle

Snažila jsem se přejít na zdravější jídelníček, abych měla 5 porcí ovoce a zeleniny denně, ale teď nevím, zda to není důvod mých ranních trablí. Byla jsem už na testech CRP u dr. a ultrazvuku a vše bylo ok, takže mě napadlo, zda to není jídelníčkem. :dance:

Hlavně vážím jen 50kg, takže nevím, zda takové množství není na mou váhu moc ;)

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Uživatel je onlineČičorečka
Ukecaná baba ;) 1557 příspěvků 15.01.19 08:59

Vůbec netuším, kolik gramů vlákniny sním a stolici mám v cajku :palec: :lol: Možná se tolik neřeš, nebo se z toho zase po*ereš ;)

Uživatel je onlinea12
Vesmírná mluvilka 34538 příspěvků 15.01.19 09:08

Ja teda taky netuším kolik vlakniny snim, ale mozna bych tolik nejedla ty hrusky vecer? :think:

Russet
Extra třída :D 14015 příspěvků 15.01.19 09:09
@Anonymní píše:
DObré ráno,

chtěla bych se zeptat, počítáte kolik sníte vlákniny za den?
Jde mi to, že vždy jsem jedla kolem 18g, teď jsem postupně během půl roku přešla na 35g za den, a často mám ráno řídší stolici.

Ke snídani mám většinou: rýžovou kaši s hrachovým proteinem
Ke svačině: celozrnný chléb, marmeláda
Oběd: maso, rýže, zelenina
Svačina: banán, jablko, kousek buchty
Večeře: často cizrnová polévka, maso
Druhá večere: hruška nebo sušené datle

Snažila jsem se přejít na zdravější jídelníček, abych měla 5 porcí ovoce a zeleniny denně, ale teď nevím, zda to není důvod mých ranních trablí. Byla jsem už na testech CRP u dr. a ultrazvuku a vše bylo ok, takže mě napadlo, zda to není jídelníčkem. :dance:

Hlavně vážím jen 50kg, takže nevím, zda takové množství není na mou váhu moc ;)

30 g na den je dost.

Majina_F
Stálice 75 příspěvků 15.01.19 09:09

@Čičorečka :palec: za mě přesně tak, také vůbec netuším, kolik vlákniny sním, jen si hlídám, abych nějaké ovoce / zeleninu snědla a je to ok ;)

cverunka
Závislačka 2777 příspěvků 15.01.19 09:21

Tak to bude třeba tím sušeným ovocem večer. ;) To bych vynechala.

Ou
Kelišová 6241 příspěvků 15.01.19 09:42

30 g na den je doporučená dávka. Pod 20g (což v běžné české stravě není) to sebou nese rizika jako je vysoký výskyt rakoviny tlustého střeva a podobně. Obecně všichni jíme vlákniny málo.

Jinak konkrétní příjem pro konkrétního člověk je otázka na to reagují konkrétní střeva. Řidší stolice je při vyšším příjmu vlákniny normální, zejména pokud k tomu člověk dostatečně pije Pokud k tomu máš i problémy jako je nadýmání, bolesti hlavy, nafouknuté břicho a podobně, tak to chce trošku ubrat a nechat mikrobiotu zvyknout na to, že tentokrát už bude mít dostatek krmení a zvyšovat dávku postupně.

Ale pokud žádné jiné problémy nemáš, tak u toho vydrž. Jakmile se na vyšší příjem vlákniny tělo navykne, tak mu to dělá nesmírně dobře -pokud k tomu jsou i ostatní živiny - zejména tuk. Netučná dieta s vysokým obsahem vlákniny může vést ke kolikám. Na vinně ale není vláknina, nýbrž nevyváženost oné diety.

Problémy to dělá jen v případě zánětlivých onemocnění střev a nebo dráždivého tračníku. Ale naopak - dostatek vlákniny v normálních střevech pomáhá těmto problémům předcházet.

Příspěvek upraven 15.01.19 v 09:52

geileenka
Extra třída :D 12200 příspěvků 15.01.19 09:44

Taky bych vynechala to ovoce večer. Když potřebuješ druhou večeři, tak raději zeleninu, když už. A celkově máš málo ovoce dopoledne, hodně odpoledne, prohodila bych to, pokud chceš zdravější jídelníček. A hlavně nepočítej množství vlákniny, proboha. Vykašli se na tabulky a jez zdravě a vyváženě.

Uživatel je onlineMarkéta80
Hvězda diskuse 42043 příspěvků 15.01.19 09:52

zdravější jídelníček? Samé cukry a to sušené ovoce ? Je tam málo zeleniny :?

Russet
Extra třída :D 14015 příspěvků 15.01.19 10:13
@Markéta80 píše:
zdravější jídelníček? Samé cukry a to sušené ovoce ? Je tam málo zeleniny :?

Mně se zdá taky, že kajdí z přemíry cukrů…

Uživatel je onlineKriss Tina
Echt Kelišová 7693 příspěvků 15.01.19 10:14

Máš moc ovoce a málo zeleniny, proč si nedáš k druhé večeři třeba zeleninový salát? Na noc hrušky nebo sušené ovoce tak se druhý den tak po…

zuzikka
Zasloužilá kecalka 925 příspěvků 12 inzerátů 15.01.19 10:15

Může to být jídelníčkem. Ty máš v každém jídle dost vlákniny, nedostatek jí určitě nemáš. Já bych večer už ovoce nejedla. Zatěžuješ tím slinivku, která má v tu dobu zrovna denní útlum. Navíc to sladké uvolňuje střeva, takže možná i proto ta stolice ráno tak vypadá.

Hvězda diskuse 42043 příspěvků 15.01.19 10:23

@Russet samý cukr, sladká snídaně a ke svačině marmeláda :jazyk: . Zeleniny minimum. Ovoce dopoledne a pak raději zeleninu a to sušené ovoce se doporučuje při zácpě ne :mrgreen:

Russet
Extra třída :D 14015 příspěvků 15.01.19 10:30
@Markéta80 píše:
@Russet samý cukr, sladká snídaně a ke svačině marmeláda :jazyk: . Zeleniny minimum. Ovoce dopoledne a pak raději zeleninu a to sušené ovoce se doporučuje při zácpě ne :mrgreen:

Já sušené vůbec nejím. Nechutná mi. Švestky jsou na zácpu, myslím. Já netuším, kolik vlákniny přijímám, ale nejspíš budu občas ve spodní hranici. Zelenina v zimě mi přijde prostě nechutná :oops: Dělám zelný salát často.

Hvězda diskuse 42043 příspěvků 15.01.19 10:34

@Russet já sušené jedině mrazem. Takový ananas :mrgreen: Nevěřila jsem ale je to lahůdka jen ne úplně levná. Asi jsem byla hodná a ježíšek donesl celý tubus jen ananasu :mrgreen: V zimě ta zelenina je často problém, hlavně rajčata nemají žádnou chut :?

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Články z Expres.cz

Koukalová myslí na návrat po vzoru Jágra. Nesaháš mu po kotníky, soptí fanoušci!

Do května se rozhodnu! To, o čem se už dlouho ve světě sportu mluví, se možná... číst dále >

Ortel válčí s YouTube: Ohání se ústavou a „demokratickou“ zemí. Proč je úplně vedle?

Populární zpěvák Tomáš Ortel (43) se dostal do sporu s internetovým serverem... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pohádky jsou švindl, říká psychiatr Radkin Honzák

Pohádky a Vánoce k sobě patří jako kapr a šupiny. Radkin Honzák však říká, že... číst dále >

Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově... číst dále >