Komplikovaná dcera

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
zoota
Stálice 60 příspěvků 12.01.18 11:48
komplikovaná dcera

Zajímalo by mě, jestli zde najdu někoho s podobnou zkušeností, popř. někdo radu jak a jestli je vůbec možné nějaké řešení.
Mám 2 dcery, prvnačku(7) a mladší necelých 5 let.
Mladší je sluníčko, občas zlobí, ale nic neobvyklého.
Ale máme veliké problémy se starší a to v podstatě odjakživa(nepočítám miminkovské období)
Od malička je to takové ukňourané, věčně nespokojené, zamračené dítě.
Na cizí se mračí, nepozdraví, nekomunikuje.Doma je ale velice sebevědomá, nikdy neposlechne, neustále odmlouvá, kňourá, vyžaduje něco. Už ráno se budí s blbou náladou, spát jde s blbou náladou. Ne pro ni nic neznamená, je to pokyn k nespokojenosti a to dost výrazné. Pro příklad chce bonbon, řeknu ji, teď bude oběd, když ho sníš, dostaneš. Okamžitá a pravidelná reakce je, že jsem zlá, že to není fér, začne se vztekat. A tak je to v podstatě se vším. Jsme důslední, nic si tímhle chováním. nevydobyde, ale je to strašně vyčerpávající­.(bonbon nedostane vůbec za tohle chování, Vůbec si ale neuvědomí svoji chybu, i když se jí to snažíme vysvětlit, nebere to jako trest, ale jako nespravedlnost)
Doma žádné problémy nejsou, s manželem jsme v pohodě, babičky fungují, žijeme si hezky a tohle je obrovský škraloup. Zkoušala jsem psychologa(ten žádný problém neshledal), bachovky, homeopatika, různé styly výchovy.(Děti nebijeme, občas nám nervy ujedou, ale většinou se snažíme jednat v klidu, být důslední, mít pravidla, jít příkladem)
Dcera je taky veliký sobec, nemá v sobě ani špetku empatie, vždy myslí nejdřív na sebe(doma si snažíme vyycházet vstříc, dělat si radosti, aby to viděla)
Jsem fakt zoufala, je mi líto hlavně jí, pokud taková zůstane, bude to mít těžké(už ted je nesympatická pro spoustu dospělých i dětí, kamarádku má vždy jednu, na kterou se upne, ve větší skupině je zakřiklá, neprůbojná až bázlivá)
Jsem z toho už na dně, positivních věcí s ní zažíváme opravdu málo(ale jsou, ale v poměru k problémům opravdu minimum)
zažil jste někdo podobnou zkušenost. Máme ještě šanci ji pomoct, jak být positivní, nebo se s musím smířit s tím, že je prostě taková?

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Reakce:
acimedaca
Nadpozemská drbna 26162 příspěvků 12.01.18 11:55

@zoota podle mě, něco je povahou a něco je věkem - dcera první třída je taky hodně „odmlouvačná“, hrozně diskutuje, jakmile řeknu nějaký přímý příkaz, tak se prohne jako luk, zkroutí pusu, otočí oči v sloup, přidá nějaké proůpovídky typu že je to nefér, nespravedlivé a ona že chce…a s těmi empatiemi je to velice podobné, hlavně se stará o sebe, i když v rodině si pomáháme, nehádáme se - podle mě to je věkem, snad v těch 18-20 letech, po pubertě už to bude lepší ;)

S tím negativním přístupem k životu - zkusila bych s ní probrat, jak by to chtěla ona, aby měla třeba po ránu lepší náladu, co můžete společně udělat proto, aby byla víc spokojená. Poslouchat, co ona řekne - třeba je takhle spokojená, jen tobě se to nezdá.

AstraG
Závislačka 4417 příspěvků 12.01.18 11:56

Pokud ani psycholog nic neshledal, tak je to zřejmě povahou, a ta se nezmění. Prostě jsou lidi milý, příjemní, empatičtí. Jsou ale také lidi protivní, zamračení a nesympatičtí. Je mi to líto. Do hlavičky jí nevidíš, ale těžko ji změníš, zvlášť pokud má doma dobré zázemí a nic a nikdo jí neubližuje. Co víc pro ní udělat? Brát ji takovou jaká je a usměrňovat pokud přestřelí. Cholerikové se taky ze dne na den nezmění. Prostě takový jsou.

Rive
Ukecaná baba ;) 1126 příspěvků 12.01.18 11:58

A nedívat se na ni jako na škraloup v jinak skvěle fungující rodině…

zoota
Stálice 60 příspěvků 12.01.18 12:05

@acimedaca když ona je taková od malička. Stačilo třeba podat pití jinou rukou než chtěla a byl problém(tohle jsme fakt zažili, nekecám),scéna, nepomohlo už nic, správná ruka, vysvětlení, zlobení se)
Mluvit zkouším, povídáme si třeba před spaním, jak by bylo fajn ráno vstát s lepší náladou. Vždycky řekne, že neví co s ní je, že to nechce dělat, ale ráno je to zase od znovu.
Ráno budím hlazením po lasech, světlo jen na chodbě, s předstihem, věci nachystané od večera. Pak se ji nepodaří třeba obléct ponožka a je průser. Za ponožky samozřejmě můžu já, vyřvává si, že ji musím dát jiné, řeknu jí at si z šuplíku vezme ty správné sama a už je scéna…

zoota
Stálice 60 příspěvků 12.01.18 12:07
@Rive píše:
A nedívat se na ni jako na škraloup v jinak skvěle fungující rodině…

Nedívám se na ní jak na škraloup, miluji ji. O to víc mi je líto, že ji neumím pomoct jak žít positivněji

zoota
Stálice 60 příspěvků 12.01.18 12:10

@AstraG ano, je to taková povaha. Znám pár takových dospělých a nikdo je nemá rád, i když naštěstí pro ně si to asi neuvědumují.
Já si říkám, že nějaká pomoc pro ní, aby byla štastná být musí(mám skoro pocit, že to neumí se radovat, být štastná)

bibie
Kecalka 356 příspěvků 12.01.18 12:13

Asi nad vsim taky hodne premysli, vse hodnoti… Ma taky skvelou pamet na vsechno? Chce mit vsechno perfektni, je zodpovedna a na svuj vek toho dokaze spoustu sama?
Tohle vsechno a to co popisujes mame doma.. S vekem je milejsi. Taky mi pomohlo ji vubec nehodnotit a brat cokoliv negativne, proste nekdo se smeje a jiny da svou radost najevo knouranim… Asi tak..

Mandarinka01
Zasloužilá kecalka 774 příspěvků 12.01.18 12:14

@zoota Ja se s dovolenim pripojim, jako bys psala o nas, mam stejny exemplar doma, jen mladsi. Ma dny, kdy knoura a knoura, je hrozna cita. Jak na ni promluvi nekdo mimo rodinu, zamraci se, nasadi hrozivy vyraz, uz to komentuji i cizi lide (prodavac v obchode), ze z ni jde pomalu strach. Ucitelky ve skolce, ne primo z jeji tridy, ale kam prechazi, mi treba rekly, ze ji jeste nevidely se usmat. Doma pode nalady, neni to vzdy tak cerne, umi byt vesela, smeje se, zpiva si, jindy zase hruza. Jeste se mi nepodarilo prijit na to, co by na ni fungovalo.

sunshine125
Kecalka 396 příspěvků 12.01.18 12:15

A co to zkusit opačně? Nepodstrojovat, neobskakovat, nevysvětlovat. Nařídit jína ráno budíka, ať se oblékne sama, vyčistí si zuby, postará se o sebe… Možná jí zkusit říct, že když se tak tváří, že kazí náladu i tobě, tak ať to zkusí jednou sama aby výber ponožek nebyla automaticky tvá vina… nevím, jestli to není moc tvrdé… přemýšlím co bych dělala já :think: chce bonbon, nedostane, vzteká se tak si jí nevšímat. Začít mluvit třeba s mužem o něčem jiném… na tohle se blbě radí :nevim:

Mandarinka01
Zasloužilá kecalka 774 příspěvků 12.01.18 12:22

@zoota A jak se chova u babicek, kdyz je tam sama? Nase je treba tyden u babicky a je pry milionova. Poslechne na slovo, co babi rekne, udela, vsechno sni, sama se obstara. Doma najednou neumi nic. Knoura u oblikani, obouvani, to ji nejde, nechce tri suchy zipy na botach, ale jen dva, vypravovani do skolky je hruza.

acimedaca
Nadpozemská drbna 26162 příspěvků 12.01.18 12:24
@zoota píše:
Nedívám se na ní jak na škraloup, miluji ji. O to víc mi je líto, že ji neumím pomoct jak žít positivněji

některý lidi to tak prostě mají, pro člověka optimistu je to těžké pochopit, prostě brát, že taková je. Třeba ona to tak nebere, že je nějaký škarohlíd, protě v tom žije odmala, tak to bere jako běžný život.
Spíš asi se zaměřit na samostatnost - že ti vyčítá, že má špatně ponožky. Tak naučit, at si sama sobě připraví co chce.

zoota
Stálice 60 příspěvků 12.01.18 12:27

@bibie Ano pamět má neuvěřitelnou, je velice chytrá, je perfekcionista (když u omalovánek trošku přetáhne, obrázek roztrhá, že je to hrozný, vzteká se, že jí to nejde) čekám už několik let, že z toho vyroste:-)

acimedaca
Nadpozemská drbna 26162 příspěvků 12.01.18 12:29

@zoota zkus s ní mluvit trochu jinak - nepodsouvat jí, že je „jiná“…Že bys byla ráda, aby byla spokojená, že třeba je něco, co byste mohli doma dělat jinak, aby ona byla spokojenější. Podle mě může být už i frustrovaná z toho, že máte doma pocit, že je škarohlíd. Ono se to nezdá, ale slyšet pořád „ty se jen mračíš“, „co ti zase je“ a tak, to nepřidá. Vykašlat se na tohle nálepkování, i ve své hlavě. To podle mě pomůže nejvíc.

Já teda jedu jiný styl výchovy, takže za mě ještě přidám radu - nepřikazovat, ale podávat informace. Místo „seber si tu mikinu“ říct „na zemi leží tvoje mikina, její místo je v šuplíku“. Nereagovat na řvaní a vyřvávání - není jí už 3 roky, aby si neuměla říct, v čem je problém, nebo aby to neuměla vyřešit sama "třeba ty ponožky) - stojí to dost úsilí, nenaštvat se a zvládnout to, ale taky to pomůže zklidnit atmosfér. Protože i negativní reakce od mámy je reakce, kterou ona chce vidět. I to že se naštveš.

zoota
Stálice 60 příspěvků 12.01.18 12:30
@Mandarinka01 píše:
@zoota A jak se chova u babicek, kdyz je tam sama? Nase je treba tyden u babicky a je pry milionova. Poslechne na slovo, co babi rekne, udela, vsechno sni, sama se obstara. Doma najednou neumi nic. Knoura u oblikani, obouvani, to ji nejde, nechce tri suchy zipy na botach, ale jen dva, vypravovani do skolky je hruza.

U babiček je prý zlatá:-) Jenže babičky rozmazlují, věnují se 100 procentně, nezakazují, nemá tam povinnosti, splní ji co si přeje. Ale nebývá tam zas tak často(u každé cca 1× za 2 měsíce na víkend), nebo vyzvednou a jsou s ní hodinu po škole.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Návorková o vztahu s Dvořákem: Byly tam ponorky, tančit ale budeme dál!

Vítězným párem letošní deváté řady StarDance se stal Jiří Dvořák s taneční... číst dále >

Tři hollywoodská zmrtvýchvstání: Ben Affleck, Demi Lovato a Tori Spelling

Ještě nedávno to s nimi vůbec nevypadalo dobře, někteří byli rádi, že z toho... číst dále >

Články z Ona Dnes

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >