Komu patří plody?

2372
20.8.20 16:52

Komu patří plody?

Ahojky holky, mám dotaz, a prosím, nezhádejme se :)

Jsem začínající chalupář, i když původem z vesnice. Pamatuju si z dětství, že když k nám spadlo sousedovo ovoce nebo když k nám do zahrady lezla větev jeho stromu, tak to ovoce bylo naše. Teď na chalupě mám to samé,,,u lísky a u špendlíků je víc jak půlka keře u mně, plodů moc a moc :)
Se sousedkou jsem se viděla zatím jen jednou, a chci dobré vztahy, ona je taky chalupář,,,tak jak to platí? nemám problém jí nabídnout, ať si jde něco utrhnout :)) ale ty špendlíky by se mi hodily. Listy na podzim uklízím já.
Takže otázka, platí tohle nepsané pravidlo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2372
20.8.20 17:03

Edit: tak ne nepsané pravidlo, ale řeší to občanský zákoník,,,už jsem to našla. Ovoce, které spadne, je moje, ale ovoce, které je stále na větvi, je vlastníka stromu a já mu musím umožnit otrhání. Stejně tak s listy. Už vidím, jak sousedka trhá listy ze stromu, aby nespadly na můj pozemek,,,to je vtipny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
20.8.20 17:04

1016 občanského zákoníku:
Plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. To neplatí, je-li sousední pozemek veřejným statkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50446
20.8.20 17:16

Vyrostla jsem na vesnici, mela jsem 5r. barak se zahradou ve meste, opet ziju na vesnici.
Ale tohle jsme nikdy neresili. Zadny soused nikdy nic nehrotil a my taky ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6995
20.8.20 17:19

@Anik asi bych zašla za sousedkou a domluvila se s ní, teda pokud chceš sbírat že stromu a zavařovat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2638
20.8.20 17:23

Právo je jedna věc a sousedské vztahy druhá. Mě osobně by naštvalo, kdyby sis úrodu z mého stromů obrala. Takze doporučuji se domluvit se sousedkou…ač se ti ovoce hodí, je možnost si ho vypěstovat či zakoupit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2432
20.8.20 17:25
@marra2 píše:
Právo je jedna věc a sousedské vztahy druhá. Mě osobně by naštvalo, kdyby sis úrodu z mého stromů obrala. Takze doporučuji se domluvit se sousedkou…ač se ti ovoce hodí, je možnost si ho vypěstovat či zakoupit…

Ale ona nema pravo to obrat. Uz napsala, ze to nasla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2372
20.8.20 17:29

Mě zas můžou štvát ty větve a hlavně hrabání jejího listí, takže ji můžu požádat, aby větve uřízla nebo je můžu případně uříznout já a nebude mít ovoce stejně…všechno má dvě strany, jak jsem se právě dočetla.

Nechci dělat nikomu zle, tak právě proto jsem se ptala /než jsem to našla/ jaká je praxe, jak se to řeší.

@marra2 píše:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
202
20.8.20 17:30
@Simmcaa píše:
Ale ona nema pravo to obrat. Uz napsala, ze to nasla.

Hele i kdyby měla to právo ho otrhat, pokud to bude sousedce vadit, nenávratně tím poškodí sousedské vztahy. A teda být na kordy s někým, komu nelze utéct, je dost na budku. Takže bych nechala právo právem a prostě se šla zeptat, než pak vést žabomyší války o pár špendlíků. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
202
20.8.20 17:33

@Anik Řeší se to tak, že se slušně sousedky zeptáš, jak budete řešit větve zasahující na tvůj pozemek. Buď se domluvíte, že si to otrháš ty a nebude ti vadit hrabání listí, nebo větev nechá uříznout. Ale na netu v diskuzi to prostě nevyřešíš. ;) Jinak my vždycky praktikovali to první, takže pokud je sousedka rozumná, těš se na špendlíkovku, letos jsou výborný. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2372
20.8.20 17:41

Proboha no sorry, že jsem se zeptala. ptám se na zkušenosti, ty v zákoně nevyčtu.
Jinak předpokládám, že se domluvíme, ale ráda vím dopředu co a jak případně je, to je celé.
Takže díky všem za reakce.

@Silurian píše:
@Anik Řeší se to tak, že se slušně sousedky zeptáš, jak budete řešit větve zasahující na tvůj pozemek. Buď se domluvíte, že si to otrháš ty a nebude ti vadit hrabání listí, nebo větev nechá uříznout. Ale na netu v diskuzi to prostě nevyřešíš. ;) Jinak my vždycky praktikovali to první, takže pokud je sousedka rozumná, těš se na špendlíkovku, letos jsou výborný. :palec:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3975
20.8.20 17:51

My to řešíme tak, že můj strom, jehož větve zasahujou i k sousedům obíráme my, a nabízíme už natrhané plody :lol:. Jasně, že co roste na stromě sousedky, je sousedky. Jestli máš zájem, tak se zeptej, zda by sis mohla taky něco otrhat. A úvaha, že pokud ne, tak Tobě vadí její větev, ze které padají listy je taková, ze které vznikají ty nejlepší sousedské vztahy :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2372
20.8.20 18:00

Mně ta větev nevadí, to byla jen reakce na marra2, která mi tak nehezky psala :) Já jsem v pohodě, a doufám, že budu v pohodě i na chalupě.

@evill píše:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2227
20.8.20 18:04

Myslim, ze kdyz se slusne zeptas, ze ti to nechaji otrhat mozna i na jejich zahrade.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1127
20.8.20 18:36

To, co k vám spadne, je vaše. Ze stromu byste ale trhat neměla.

Příspěvek upraven 21.08.20 v 07:29

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama