Krátkodobý pronájem chalupy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.02.18 17:32
Krátkodobý pronájem chalupy

Vlastníme chalupu, kterou moc nevyužíváme. Napadlo nás, že bychom ji mohli v létě pronajímat. Už nám to hodně lidí radilo. Překvapilo mě, že dost lidí nedává žádné doklady a na FÚ nepodává daňové přiznání, popř. podá přiznání takové, aby neplatili daň. Pokud se jedná o krátkodobý pronájem chalupy, co vše musíme a co nemusíme? Někdo tvrdí, že musíme mít živnostenský list, EET… S každým se uzavírá smlouva nebo stačí nějaký doklad? A jak je to s daněmi? Dají se odečíst nějaké náklady? Jak se podává daňové přiznání? Jak se řeší třeba náklady na energie? Je spousta věcí, o kterých nemáme ani tušení, takže budu ráda za jakékoliv tipy.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
 
cell
Echt Kelišová 8063 příspěvků 10.02.18 18:37

Kde ta chalupa je? ;-)

 
Hanula1212
Kelišová 5120 příspěvků 10.02.18 18:40

Pokud budete k pronájmu poskytovat nějaké další služby (např. každodenní úklid apod. ) už spadá do podnikání, musíte mít ŽL a všechny povinnosti s tím spojené. Pokud budete jen pronajímat, nejde o podnikání. Ale zdanění se nevyhnete. Nejlépe si najděte nějakou účetní, která s váma projde možnosti uplatnění nákladů a vše potřebné.

 
Icestar
Závislačka 4219 příspěvků 1 inzerát 10.02.18 18:47

Sháním :mrgreen: Kde máte chalupu?

 
fia80
Závislačka 2990 příspěvků 10.02.18 18:50

U pronájmu nemusíš mít živnosťák. Při ročním daňovém přiznání vyplňuješ navíc přílohu č. 2, kde uvádíš výnosy a náklady. Z rozdílu platíš pak daň. Já si třeba byt v osobním vlastnictví, který pronajímám celoročně i odepisuji a tím pádem daň z pronájmu platit nemusím, protože odpis mi udělá náklad, který mi sníží příjmy na 0 Kč nebo jsem ve ztrátě. Do nákladů jinak dávám věci, které nechám v bytě opravit nebo když tam něco koupím, pojistku, daň z nemovitosti + další věci, které jsou s bytem spojeny.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.02.18 23:27

@cell @Icestar Chalupa je na docela dobrém místě. V poměrně blízkém okolí je možnost hodně výletů. Musí se tam vyřešit pár věcí. Momentálně to není přímo ve stavu, ve kterém by se to dalo pronajímat. Čeká nás dost práce a není jisté, že to do léta stihneme.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.02.18 23:31

@fia80 Udělali jsme chybu, že jsme si zatím neschovávali všechny doklady. Ani nevím, co vše se do nákladů dá dát.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.02.18 23:33

Další problém je, že je chalupa více vlastníků. Jak se tohle řeší? Může to pronajímat jen jeden a zároveň odečítat všechny náklady? Třeba daň z nemovitosti je vlastně na oba vlastníky?

 
Icestar
Závislačka 4219 příspěvků 1 inzerát 11.02.18 08:53

To pořád není odpověď - „na docela dobrém místě“ :mrgreen: Potřebuju dobrou dostupnost z Prahy - západ, takže být chalupa v Beskydech, je mi asi prd platná.

Ale ok, nech si svá tajemství, najdu si sama jinde :mavam:

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.02.18 09:35
@Icestar píše:
To pořád není odpověď - „na docela dobrém místě“ :mrgreen: Potřebuju dobrou dostupnost z Prahy - západ, takže být chalupa v Beskydech, je mi asi prd platná.Ale ok, nech si svá tajemství, najdu si sama jinde :mavam:

Nevím, jestli se to podaří letos. Proto jsem to nepsala. Od Prahy je to cca hodina cesty. Český ráj. Není to žádný luxus, prostě stará chalupa, kterou musíme poupravit.

 
fia80
Závislačka 2990 příspěvků 11.02.18 21:30
@Anonymní píše:
Další problém je, že je chalupa více vlastníků. Jak se tohle řeší? Může to pronajímat jen jeden a zároveň odečítat všechny náklady? Třeba daň z nemovitosti je vlastně na oba vlastníky?

Nějak se ještě rozlišuje rekonstrukce a opravy. Rekonstrukce se dává do zhodnocení majetku a opravy do těch nákladů. Ohledně více majitelů nemám zkušenost, tak neporadím. Můžete se podívat do zákonu o příjmech nebo se zeptat nějaké účetní.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.18 16:13

Co je výhodnější? Pronajímat nemovitost a mít na to živnostenský list? Nebo to mít vedeno jako krátkodobý pronájem? V čem je rozdíl? Zatím jsem se ptala jedné účetní, ale ta mi s tím vůbec neporadila. Nemá s tím žádné zkušenosti. I když je to krátkodobý pronájem, musí se vést účetnictví? Nebo stačí seznam příjmů a výdajů a k tomu doklady? Jsou nějaké další výdaje, o kterých vůbec netuším? Chtěla bych to mít vše v pořádku, ale pořád v tom tápu.

 
Sorin
Stálice 60 příspěvků 09.03.18 16:59
@Anonymní píše:
Co je výhodnější? Pronajímat nemovitost a mít na to živnostenský list? Nebo to mít vedeno jako krátkodobý pronájem? V čem je rozdíl? Zatím jsem se ptala jedné účetní, ale ta mi s tím vůbec neporadila. Nemá s tím žádné zkušenosti. I když je to krátkodobý pronájem, musí se vést účetnictví? Nebo stačí seznam příjmů a výdajů a k tomu doklady? Jsou nějaké další výdaje, o kterých vůbec netuším? Chtěla bych to mít vše v pořádku, ale pořád v tom tápu.

Tak on existuje pronájem a pak poskytování ubytovacích služeb. To je rozdíl. Na pronájem není potřeba ŽL, ale pronájem má dlouhodobý charakter. Zrovna v případě chalupy bych spíše soudil, že se bude jednat o to druhé a tady si myslím že již je ŽL potřeba určitě. Otázka je jestli se to ve finále vůbec vyplatí. :D

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.03.18 17:14
@Sorin píše:
Tak on existuje pronájem a pak poskytování ubytovacích služeb. To je rozdíl. Na pronájem není potřeba ŽL, ale pronájem má dlouhodobý charakter. Zrovna v případě chalupy bych spíše soudil, že se bude jednat o to druhé a tady si myslím že již je ŽL potřeba určitě. Otázka je jestli se to ve finále vůbec vyplatí. :D

Tak jednalo by se spíš o pronájem. Žádné další služby bychom neposkytovali. Myslela jsem, že by to šlo brát jako kratkodoby pronájem. Jake jsou další výdaje, náklady, pokud by byl ŽL na ubytování? Proč by se to nemělo vyplatit?

 
boltova
Kecalka 121 příspěvků 09.03.18 17:23
@Icestar píše:
Sháním :mrgreen: Kde máte chalupu?

Taky pronajímáme :) Krkonoše - Herlíkovice, minuta od sjezdovky :)

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

5 jednoduchých tipů, jak si užít Vánoce bez stresu a honičky

Vánoce by měly být svátky klidu a rodinné pohody. Bohužel v posledních letech... číst dále >

Kouzelné vánoční dárky: Hračky, které si vaše miminko zamiluje

Dáváte přednost originálním autorským dárkům před těmi průmyslovými?... číst dále >

Články z Expres.cz

Zvrat v případu Terezy: Vykonstruované důkazy, má slíbené Vánoce v Česku

V pondělí se v Pákistánu uskutečnil další soud s Češkou Terezou Hlůškovou... číst dále >

Konec pohádky u Petra Vojnara: Moderátora opustila matka jeho syna

Když se moderátor Petr Vojnar na konci září na Facebooku podělil o informaci,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Občas se mi povede jazykový trapas, říká japanoložka Anna Cima

Od dětství měla touhu psát, v dospívání se k tomu přidalo nadšení pro všechno... číst dále >

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >