Mám fóbii ze tmy.

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.07.19 22:09
Mám fóbii ze tmy.

Chci se zeptat, jestli s tím má někdo zkušenost, resp. jestli s tím lze něco dělat. Poslední dobou mám strašný strach ze tmy, dokonce si v noci nebo když už je tma ani nesvitim, když se jdu napít nebo na WC, protože si hned představím, že mě někdo sleduje a zastřelí. 11-ti letá dcera se před dvěma dny rozhodla, že bude spát na zahradě( ještě s kamarádkou). Třepala jsem se celou noc a vůbec jsem neusnula, mám šílené představy!!! Končí mi rodičák a vracím se do práce, kam budu jezdit o pul 5 ráno, takže za chvíli po tmě, vůbec nevím, jak ten strach mám překonat, bojím se i doma v posteli, natož venku! Normální antidepresiva přeci strach nezaženou ne?

Reakce:
vokishka
Extra třída :D 14809 příspěvků 05.07.19 22:14

Neporadím, ale název diskuze dobrý :mrgreen:. Taky nemám ráda tmu, nezadělávám žaluzie, než vlezu do místnosti, tak si rozsvítím. Když jsme byli na Šumavě, kde nebylo pouliční osvětlení, tak jsem prostě nemohla samou tmou spát.

annasmyc
Zasloužilá kecalka 720 příspěvků 05.07.19 22:20

Pěkný překlep :)…radu nemám, máš to od dětství? Nějakou reálnou zkušenost, že se ve tmě něco stalo? zkusila bych psychoterapii, dobrat se toho, kde tenhle strach vznikl (sestřenka to taky tak měla -bála se i v dospělosti a pak si vzpomněla na zážitek ze školky, kdy bývala brzo první ve školce -jen s uklízečkou a ta ve třídě zhasínala, aby se neplýtvalo elektrikou než přijde víc dětí). Ne nadarmo se říká, že strach má velké oči…

stinga
Echt Kelišová 7806 příspěvků 05.07.19 22:32

Tak určitě to jde léčit, ale sama si s tím neporadíš, musíš s psychologem
a podle toho, jak to píšeš, to nemáš od dětství ale až teď v dospělosti?

Almatka
Kelišová 6941 příspěvků 05.07.19 22:37

Asi to nemáš odjakživa, ne? Já to paradoxně mám uvnitř domů a bytů, v přírodě mi tma nevadí.

LilyJane
Kecalka 231 příspěvků 05.07.19 22:41

Svítit. Nepředstavovat si. Přesvědčit samu sebe, že většina vrahů a duchů a tak útočí na jiné lidi :D
Měla jsem dlouho podobný problém. Když jsem šla v noci na záchod, svítil celý barák, spaní šlo jenom u TV. Mi to teda podpořili brutální pavouci co mi lezli jako pubošovi po pokoji (z nich mám taky hrůzu), než zalepili díru která vedla podlahou až do sklepa. A pak mám ještě strašně bujnou fantazii, takže horory, thrillery, duchařiny jsou pro mě e-e. Je jedno kdy se na ně dívám, může to být klidně v 9 ráno, ale vzpomenu si na to zásadně ve 2 ráno na záchodě.
Druhou léčbu šokem jsem měla, když jsem se sestěhovala s (teď už) manželem, který tehdy makal i noční. No každé vrznutí byl vrah, duch a bůhví co. Tak jsem si pořídila kočky a všechno sváděla na ně.
Tma mi doteď není vůbec příjemná, ale jde to zvládat. Jenom na sobě musíš zapracovat a nenechat se tolik ovládat představama. Ono ta šance, že tam na tebe opravdu někdo čeká je minimální. Pořiď si třeba noční světla - to ti pomůže překonat to nejhorší doma. My máme v kuchyni led pásek, který zapínáme speciálně na noc. Nemá skoro žádnou spotřebu a světla je dost na to, aby nezbylo místo na představy.
Venku to pak půjde snáz, když budeš mít šanci držet se u lamp. A jak říkám, hlavní je neujíždět na představách. Kdykoliv mám k tomu sklon, tak zaměstnám hlavu něčím jiným.
Odborná pomoc by tady taky bodla, takový strach nevzejde z ničeho nic. Jsi asi ve stresu a odráží se to na tobě hlavně v noci.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.07.19 22:43

Tak ja treba nemam rada uplnou tmu. Musim mit otevrene zaluzie aby slo svetlo od lamp do bytu. Posledni dobou, ale spatne spim kdyz ma manzel nocni. Porad koukam do chodby :nevim: pritom kdo by sem lezl. Stejne poradne usinam az k ranu. Jinak da se rict hlidam vchodove dvere. :roll: Nemohu znich spustit oci. Zavru oci a po chvili zas otevru.Jsme spolu 11 let nikdy predtim jsem to tak nemela. :nevim:

Ou
Echt Kelišová 8120 příspěvků 05.07.19 22:54

To vypadá že se ti z nějakého důvodu (blžící se velká změna a návrat do práce mě napadá jako takový prvotní zdroj úzkosti a nejistoty) výrazně zvýšila hladina úzkosti jako takové a proměnilo se to ve strach ze tmy.

Daleko víc než léky potřebuješ porozumět tomu jak to funguje, věnovat se tomu témat - ideálěn v psychoterpii, pročistit to, odlít něco úzksoti co v sobě momentálně máš a naučit se zvládat zátěž a obavy. NEjsnáze to jde v psychoterapii.

pro začátek si pořiď tuhle knihu, hezky vysvětluje jak to funguje a nějaké základní triky co s tím. Nejvíc a nejtrvaleji vážně zabere ta psychoterapie.

https://obchod.portal.cz/…ost-a-obavy/

Pudloslava
Vesmírná mluvilka 34907 příspěvků 06.07.19 08:27

To je roztomilý překlep - folie ze tmy by byla náhodou dost prktická na zatemnění :-)

abych se jen nesmála, pokud vím, na fobie je nejlepší kognitivne behaviorální terapie - teda práce s psychoterapeutem. jen málo jich je na pojišťovnu, obvykle stojí sezení 700-1000 kč/hod, takže drahá sranda. Ale na fobie zabírá.

KBT používá princip postupné expozice, v první fázi si jen představuješ, že jdeš někam po tmě atd…

Váš příspěvek
Reklama