Mateřská a rodičák najednou

26.2.10 10:47

Mateřská a rodičák na obě děti?

Ahoj holky,
určitě to tady někde je, ale potřebuji rychlou radu.
Kamarádka mi dnes říkala, že dostává na první dvouleté dítě rodičák a teď na nově narozené miminko mateřskou. Přijde nám to divné - opravdu má nárok na obě dávky? nebo měla ten rodičák zrušit? Pokud ano, co má teď udělat a kde? Děkuji moc za odpovědi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6996
26.2.10 10:51

Pobírat obě dávky nemůže. Takže teď musí na sociálku, zrušit tam rodičák a bude dostávat jehom mateřskou. Peníze, co jí přišly, bude muset vrátit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
598
26.2.10 11:04
PetraJ píše:
Pobírat obě dávky nemůže. Takže teď musí na sociálku, zrušit tam rodičák a bude dostávat jehom mateřskou. Peníze, co jí přišly, bude muset vrátit.

přesně tak souběžně je brát nelze,pouze v měsíc kdy nasstupuje na mateřskou, může dostat část rodičálu pokud je výše mateřské nižší než 7600kč, dostane dorovnání do těch 7600kč

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
937
26.2.10 11:11

Presne tak ako pisu holky, obidve pobirat nelze. U dalsieho mimi ma narok na matersku, co je vyhodnejsie.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2415
26.2.10 11:25

Já si myslím, že jsou situace, kdy to možné je. Třeba 2 různé pracovní poměry. Z každého pracovního poměru se pobírá jiná dávka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15320
26.2.10 11:26
Aludnev píše:
Já si myslím, že jsou situace, kdy to možné je. Třeba 2 různé pracovní poměry. Z každého pracovního poměru se pobírá jiná dávka.

Dávky nepobírá do zaměstnavatele, ale od státu, takže nemůže mít dvě dávky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.2.10 11:32

Materskou pobira od zamestnavatele, ne? Me vzdycky, kdyz prisla na ucet, tak se mi tam objevil jako odesilatel muj zamestnavatel, jestli mi rozumite. O rodicak jsem pak zadala na socialce, to jo.
Uz jsem ji to rekla a moc mi neveri, pta se, jaktoze si to nepohlidaji? No me prijde, ze by si to mel hlidat kazdy sam. Bude muset vratit tedy rodicak nejen za tento mesic (miminku je mesic a pul), ale predpokladam i rodicak od nastupu na materskou, tj.uz za listopad, prosinec a leden, ze?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6597
26.2.10 11:36

Ahoj, mateřská se nově ( leden 2009 )nepobírá od zaměstnavatele, ale od státu, nemůže brát souběžně 2 dávky, kamarádka teď musí 5 tisíc RD vracet, protože jí už současně dorazila mateřská na druhý dítě.Ano, co bude jako přeplatek, to bude muset vrátit. Kamarádka to nahlásila sice včas, ale v době, kdy se jí už odesílal RD za daný měsíc, prostě se jí to tam krylo, pár dnů a je z toho 5 tisíc :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6996
26.2.10 11:40

Hlídat by si to měla ona. A jestli ty peníze utratila, tak jí to teda nezávidím, až to bude vracet. Za každej měsíc 11 tisíc, se holka docela prohne. Ale věřím, že se jí to líbilo, mít tolik peněz + ještě mateřskou každej měsíc. Hlavně ať to dojde vyřídit co nejdřív, protože čím dýl to nechá, tak pak bude muset vracet víc a víc. A bůh ví, jestli jí k tomu ještě nenapočítaj nějakou pokutu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4361
26.2.10 12:57

PetroJ
prosím tě proč za měsíc 11 tisíc jestli dostala mateřskou jakkoliv vysokou tak ta zůstává a vracet má jen těch 7 600 rodičák ne? Já se ptám, že tomu nerozumím jestli teda k tomu rovnou něco nepřičítají nebo jak jsi to myslela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.2.10 13:05
trixinka píše:
PetroJ
prosím tě proč za měsíc 11 tisíc jestli dostala mateřskou jakkoliv vysokou tak ta zůstává a vracet má jen těch 7 600 rodičák ne? Já se ptám, že tomu nerozumím jestli teda k tomu rovnou něco nepřičítají nebo jak jsi to myslela.

Rodičák je 7600 a mateřská podle výše mzdy v práci, ale pokud nepracovala a mateřská ji vlezla do rodičáku, tak myslím, že má právo ten rodičák pobírat.

Rodičák je 7600 do 21měs. věku dítěte a 3600 do 4let věku dítěte. Nebylo mi řečeno, že kdybych měla hned v rodičovském další dítě, že bych to musela ukončit. A rozhodně je to podle věku dítěte a né, když otěhotní.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24324
26.2.10 13:11

Lidko,rodicak muze mit taky na dva roky 11600pokud mela vysoky prijem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24324
26.2.10 13:15

Holky jak to ctu tak jkste to trochu spatne pochopili nektere.
Takze kamaradka ma 2lete ditko na nej dostava rodicak ten nikdo nevi kolik je takze nevim kde jste sebrali 11tis.A ma doma jeste norezence na nej pobira materskou.Takze materska ji zustava a rodicak musi vratit to jest bud ma 7600,nebo 3800 nebo 11600.Zalezi dle delky rodicovske jakou ma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.2.10 13:17
Lidka a Sami píše:
Rodičák je 7600 a mateřská podle výše mzdy v práci, ale pokud nepracovala a mateřská ji vlezla do rodičáku, tak myslím, že má právo ten rodičák pobírat.Rodičák je 7600 do 21měs. věku dítěte a 3600 do 4let věku dítěte. Nebylo mi řečeno, že kdybych měla hned v rodičovském další dítě, že bych to musela ukončit. A rozhodně je to podle věku dítěte a né, když otěhotní.

Rodičák je různě vysoký, podle toho, jak dlouho ho pobíráš. Já mám například dvouletý a dostávám 11600.

A nemůžeš pobírat obě dávky najednou, viz například tady:
http://www.babyonline.cz/…ovolena.html#…
Když pobírám rodičovskou a čekám další dítě, mám nárok opět na mateřskou, nebo rovnou po porodu mně začnou vyplácet rodičovský příspěvek na nově narozené dítě?
Až Vám lékař vyplní formulář o zahájení mateřské dovolené, odnesete jej opět na OSSZ či zaměstnavateli.
Nárok na PPM poté musíte nahlásit i na příslušném Úřadu práce. Na jeho základě Vám úřad pozastaví výplatu Rodičovského příspěvku – o jeho obnovení požádáte opět před ukončením PPM.
Nárok na PPM nemá ten, kdo jej neměl již při prvním dítěti (popsáno výše).

Samozřejmě pobíráš rodičák na první dítě, dokud se nenarodí druhé, nikdo ti ho nezkrouhne, jakmile otěhotníš. Ale pokud máš čtyřletý rodičák a ve dvou letech věku prvního se ti narodí další dítě, ty zbývající dva roky rodičáku na první už prostě nedostaneš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26.2.10 13:59

jj, taky mám rodičák 11600 a pokud bych měla další dítě, šla bych na mateřskou a pak do 2 let věku druhého dítěte zase na rodičák, ale na první dítě, když jsou dvě souběžně nikdo nic nedoplatí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama