Mateřství jako otroctví

Anonymní
16.8.20 08:30

Mateřství jako otroctví

Ahoj,

nemám pocit, že bychom byly otrokyněmi dítěte, ale otrokyněmi doby a že tohle je generaci za generací stále horší. Z mateřství se naprosto vytratilo instinktivní a intuitivní chování. Každá samice všech ostatních druhů, kromě člověka, umí porodit a vychovat správně mláďata, správně s nimi zacházet, správně je krmit, dělá to tak, jak ji to naučila její matka, když krmila a vychovávala ji a pomáhají jí mateřské pudy.

My dnes musíme vidět videa, číst knihy a chodit k lékaři se zdravým dítětem, abychom vůbec věděly, jak máme svoje dítě zvednout do náruče. Z každé odchylky od nastaveného standardu se dělá dramatická scéna. Vše, co ještě nedávno bylo v pořádku, ne li nutností, je dnes přísně zakázáno a naopak. Každá generace, jako tato naše, je přesvědčená, že jediný správný způsob je tento, argumentuje, jak je vše dokázané a vyzkoumané, ale to už si lidstvo myslelo mnohokrát, že jsou různé (ne)skutečnosti neprůstřelné. Každá pravda a krok kupředu v jedné oblasti má vliv na vše ostatní, děláme mnoho pokroků na základě mnoha studií, ale vše má vždy i své nevýhody. Jsou to výhody za určitou cenu.

Každá matka dnes musí mít nastudovanou velkou spoustu informací o tom, jak přesně má co se svým dítětem dělat. Jak ho přesně uchopit, jak ho přesně přebalovat, jak přesně ho nosit, jak přesně jej koupat, jaké plenky a oblečení jsou ty jediné správné, jaký způsob přenášení, převážení je ten jediný správný, jaký je ten jediný správný způsob krmení dítěte, jediný správný způsob výchovy.

Pokud se dospělý člověk vybere pro sebe různé alternativní cesty životem v různých oblastech, někdo nad tím pokrčí rameny, někdo ohrne nos, ale tím to většinou končí. Pokud se však ve výše uvedených bodech odchýlí nějaká matka od uznaného standardu v péči o své dítě, je propalována pohledy, odsouzena a zatracena. Děláme z mateřství vědní obor a nutíme se žít ve stresu, že neuspějeme. Děláme z něj módu a žijeme pod tlakem s ní držet krok. Laťka je nastavená tak vysoko, že průměrná matka si už mateřství neužívá, ale pouze bojuje o to na tuto laťku dosahovat ve všech společností požadovaných ohledech. Všechny ostatní matky, dokonce všechny ostatní ženy, i ty bezdětné, a ještě dokonce i všichni ostatní lidé vědí úplně nejlépe, jak se má matka starat o své dítě a bedlivě neustále kontrolují, zda tomu tak je.

Pravda je taková, že trendy se neustále mění. Co je dnes neprůstřelná pravda a nezbytná nutnost, to se za pár let může vyvinout zcela odlišně. Samozřejmě, že nyní tomu nevěříme, věřit nebudeme, je to nepředstavitelné. Pravda je jedna jediná a vše je tak, jak je. Pravda je ve skutečnosti relativní a vše se neustále vyvíjí. Často se dosáhne nějakého maximálního pokroku, kdy pocítíme, že jsme už na samém vrcholu, ne li metr nad ním, že se zde nestojí dvakrát příjemně a seskočíme zase rády zpátky k úpatí, někam na začátek. Pokusíme se o návrat k původním zvyklostem, ale znovu cítíme potřebu je vylepšovat a vše se opakuje.

Vliv výchovy, pomůcek, druhu stravy, zacházení a dalšího se velmi těžko prokazuje. Vždy se jedná o pouhý vzorek, na základě kterého se dělá studie. Vždy se jedná o nějaké procento, které bude výsledky popírat. Vždy jde a půjde pouze o domněnky, předpoklady, ale v některých oblastech nelze nikdy dokázat, jaký vliv měla ta jedna věc, vždy jde o souhru všech oblastí péče. A také je otázkou, zda jsou důležitější teoretické informace, nebo praktické zkušenosti.

Každý asi nepochopí, co tím chci říct, ale bylo by skvělé, kdyby aspoň někdo. Nechme ostatní matky dýchat a nechme dýchat jejich děti, mateřství není řízení letadla, na které lze vydat příručku a mnoho alternativ je správně, mnoho dílků vypadá neobvykle, ale do konkrétní sestavené skládanky dokonale zapadají.

Užijte si krásný den a věřte víc samy sobě a svým pocitům, dělejte věci tak, jak je Vy cítíte za nejlepší, mainstream není záruka ani povinnost, ani v mateřství :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16.8.20 08:36

Amen

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30344
16.8.20 08:40

Kecáš. Nikdo nemusí nic studovat a sledovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
246
16.8.20 08:43

Přemýšlím kolik času ti to zabralo napsat.. :mrgreen: ale já se vždy divně dívala a dívat budu na alternativní matky. Jistá paní odmítala léčit nemoc pomocí medicíny, pouze alternativně, protože nevěřila lékařům. Hádej jak dopadla. Její volba. A teď si představ, že by tu nemoc mělo třeba její dítě… ale jasně, obecně point chápu. Každý ať si dělá co chce a druhým do toho nic. ;) na druhou stranu naši předkové taky vylezli z jeskyně a táhli děcko za nohu…dnes by se to s pochopením, že kdysi se to tak přece dělalo, asi nesetkalo :D

Příspěvek upraven 16.08.20 v 08:43

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
201
16.8.20 08:43

Proč anonym?
Osobně mě argument „já jsem matka, já vím nejlíp, co mé dítě potřebuje“ rozesmívá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48769
16.8.20 08:46

Nedočetl jsem to celé. Ale jedna věc a vlastně i vzkaz pro tebe. Pokud je mateřství otroctvím, tak raději snad ani děti neměj…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17054
16.8.20 08:51

Hele, když tak pěješ ódy na tu přirozenost v přírodě…víš o tom, že většina mláďat se nedožije dospělosti? A stejně to bývalo s dětmi dřív… Díky těm výzkumům, poučkám a lékařům má dneska žena dvě děti a stačí to. Nepotřebuje jich deset, aby se dospělosti dožily tři… Navíc to dost dramatizuješ. Neznám nikoho, koho by mateřství otročilo, naopak všechny matky kolem mě si ho konečně opravdu užívají, protože mají potřebné informace k dispozici a nemusí tápat a poslouchat starší generaci. Nikdy nebylo mateřství snadnější a svobodnější…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1254
16.8.20 08:57

Nesleduj, co si mysli a delaji ostatni a nudes v klidu. :lol: Ja treba vubec nejsem stredoproud, delam si vetsinu veci podke sebe a jedinej, s kym jsou trichu probkemy, he detska lekarka, ale to poustim hednim uchem tam a druhym ven a jsem i docela spokojena :lol:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17827
16.8.20 09:00

Klíd. Musíš jenom umřít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.8.20 09:08

@kalie Také dělám hodně věcí jinak a po svém, celkově asi jinak přemýšlím a jinak žijeme jako rodina, ale ta pozornost od okolí a někdy i potřeba se k tomu vyjadřovat :nevim: Doktorku máme naštěstí alternativní taky, ale bylo to dlouhé hledání.

• Citovat
  • Nahlásit
874
16.8.20 09:15

Nečetla jsem to celé, ale naopak si myslím, že přirozenosti tahle doba přeje. Ostatní nevím… Snad jen, že můžeme být za relativně dobrou zdravotní péči u nás velmi rádi. Pokud nechceš s dětmi k doktorům chodit, tak nechoď, ale případné následky si také nes sama a dražší léčby v případě zanedbání prevence, si také plat sama. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
haley83
16.8.20 09:16

Mně osobně vadí vláda „kultu dítěte“, ke kterému se dnešní společnost propracovala.

• Citovat
  • Nahlásit
1476
16.8.20 09:17

...

…se mě zdá, že na otrokyni máš nějak moc času vymýšlet blbosti. Alou vařit, nebo žehlit!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24682
16.8.20 09:24
@kalie píše:
Nesleduj, co si mysli a delaji ostatni a nudes v klidu. :lol: Ja treba vubec nejsem stredoproud, delam si vetsinu veci podke sebe a jedinej, s kym jsou trichu probkemy, he detska lekarka, ale to poustim hednim uchem tam a druhym ven a jsem i docela spokojena :lol:.

přesně tak. Člověk si musí sám nastavit, jak moc si názory ostatních připustí k tělu. Navíc není nutné všude své mateřské a životní vize prezentovat a konzultovat to s okolím.
A ty přirozené přírodní principy bych taky nevyzdvihovala. Řada samiček své mládě porodí a sežere, nebo se o ně odmítne starat. A být dítětem v pravěku/středověku bych taky být nechtěla. Nebo se starověkém Řecku, kdy nevyhovující kousky házeli rovnou ze skály.

Příspěvek upraven 16.08.20 v 09:25

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3014
16.8.20 09:24

Dělej věci po svém. Nikdo ti v tom nebrání a jako alternativní matce by ti to mělo být jedno. Tvoje děti jsou tvoje zodpovědnost. Taky pokud se jim něco stane, tak si to poneses do konce životy jen ty a nikdo jiný. Nikdo tě nenutí číst knihy o mateřství nebo se jimi řídit. Pro mě je mateřství instinktivní záležitost. Samozřejmě jsem si u prvního ráda nechala ukázat, jak dítě vykoupat (stejně jsem to dělala jinak) a prebalit. Jak dítě chovat my tedy fakt nikdo neříká :) A abych se řídila matčinými radami, jak mě přivazovala v 9m k nočníku, aby už se zbavila látkových plen nebo jak nemám kojit dyl jak po šestinedělí.. ne díky :mrgreen: A s doktorkou si člověk musí názorově a lidsky sednout, když k ní bude 18 let vodit dítě, to je jasný :D Vubec nechápu, jak může někdo nazvat mateřství otroctvím a napsat k tomu takovou esej :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama