Mluvení na dítě dvěma jazyky

5419
3.8.15 20:21

Mluvení na dítě dvěma jazyky

Prosím, je tu někdo, kdo mluví na dvouleté dítě dvěma jazyky? Manžel mluví na dceru víceméně jen anglicky, já česky. Malá ale skoro nemluví. Říká jen klasicky pár slov, ale že by skládala pár slov dohromady, vůbec.. Někde jsem četla, že to je normální, ale nerada bych něco zanedbala. Nikdy jsem jí nesrovnávala s ostatními dětmi, ona je dost individualista, ale když vidím ten rozdíl mezi ní a jejím kamarádem, který se o vše zajímá a pořád něco říká, bojím se, že dělám něco špatně. Na logopeda je asi brzy, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

20896
3.8.15 20:24

Manžel mluví na dítě anglicky, protože je Angličan?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
56906
3.8.15 20:24

@lussynet pokud rozumí, nehrotit to. Kámoška má trojjazyčné - otec mluví francouzsky, spolu anglicky, ona na dceru česky. Holce trvalo, než se rozmluvila, ale rozuměla, to šlo poznat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5419
3.8.15 20:28

@hanka.br. nene, ale mluví plynule
@martina.se to jsem se právě dočetla taky, že jim to trvá déle. Rozumí no, spíš kolikrát nechce rozumět:D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20896
3.8.15 20:31

@lussynet Myslela jsem si to. Na vašem místě bych dcerku nepletla dvěma systémy mluvené řeči a soustředila se na češtinu. To není z mé hlavy, nedávno jsme na toto téma narazily s předsedkyní asociace českých logopedů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8913
3.8.15 20:32

My doma mluvime cesko-nemecky.
Dcera zacala mluvit o neco pozdejs nez stejne stare deti, ale ne nejak vyrazne.
Ze zacatku i dost pletla oba jazyky dohromady. Ted je ji 3,5 a nema zadny problem.

Moc bych to neresila. Je spousta dvouletych deti, ktere nemluvi a doma maji jen 1 jazyk.
Nech ji jeste cas. ;)
Uvidis, ze jednoho dne se rozmluvi a pak uz pujde to hrozne rychle.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8913
3.8.15 20:33

Ted ctu, ze manzel neni rodily mluvci.
To bych taky nedelala. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9366
3.8.15 20:42

@lussynet

Mam dvojjazycne syny a dvojjazycnou 20ti mesicni vnucku.To nema smysl srovnavat. Uvidis, ze se najednou rozmluvi a to fakt „pres noc“ :D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5419
3.8.15 20:44

@hanka.br. taky jsem to doma navrhovala no.. Ale chtělo by to asi, aby nám to řekl někdo, kdo se tím zabývá, abych to doma nenavrhovala já. Na druhou stranu prý děti v tomhle věku nejvíc vnímají jazyky a učí se je
@Nairol není no.. Právě se taky bojím, aby v hlavě neměla ještě větší guláš :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5419
3.8.15 20:45

@stock a taky se rozmluvili později?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12163
3.8.15 20:47

Muj syn ma 3 jazyky (pravda, tim tretim skoro vubec nerozumi a az na par slovicek nemluvi vubec. Jeste pred rokem nemluvil skoro vubec… az ted posledni 3 mesice se strasne rozmluvil (hlavne anglicky) a uz se s nim da skoro normalne domluvit.. porad je to ale na urovni tak 2, mozna 2,5 leteho ditete. Tento mesic mu budou 4 roky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17330
3.8.15 20:48

@lussynet tvůj manžel na angličtině z nějakého důvodu trvá? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20896
3.8.15 20:48

@lussynet Tak si konzultaci logopeda vyžádej. Řada dětí chodí na logopedii ještě v předřečovém období, my jsme začali v roce, takže logopedi mají zkušenosti i s velmi malými dětmi. Osobně si myslím, že pro děti má stokrát větší význam objevovat krásu mateřského jazyka s oběma rodiči, než na dítě uměle mluvit cizím jazykem. Ale to už je na vás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9018
3.8.15 20:49

Hodněkrát jsem četla, že dvojjazyčné děti mluví později. Můj jednojazyčný syn taky ve dvou letech moc nemluvil, říkal různá slova, ale nespojoval. To až ke třetímu roku. Kámoščina dcera recitovala básničky v roce a půl :D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9366
3.8.15 20:51

@lussynet

Aha, ted to ctu taky, ze neni rodily Anglican. Tak s tim nemam zkusenosti :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama