Následky kleštového porodu

Hanka A.
17.2.10 15:17

Následky kleštového porodu

Zdravím všechny maminky,

nedávno jsem porodila krasného chlapecka. Cele tehotenstvi jsem prožila naprosto bez komplikaci a velmi jsem se tešila na prvni miminko. Vybrala jsem si porodnici, ktera se velebila tim, ze dodrzuje porodni plan. Miminko se ozvalo na den presne podle termínu a ja štasně a plná očekávaní odjela do porodnice. Porodu jsem se nebála a velmi se se tešila, až si malého pochovám. A pak bylo všechno jinak. Doktor mi bez jakekoliv konzultace se mnou šoupl dvě vyvolávačky se slovy - tak to trochu popoženem a tím to všechno začalo. K vyvolávání porodu neměl vůbec žádný důvod, byla jsem v termínu a bez komplikací, jenom porodnice byla přeplněná. Porod se rozběhl v noci a bohužel skončil kleštěmi, jelikož se miminko začalo dusit. Po konzultaci s mou gynekoložkou byl problém v těch vyvolávačkách, které způsobily, že malej se zamotal do pupeční šnůry. Cítím obrovský pocit viny, že jsem ten porod nezvládla a ohrozila své dítě. Po kleštových porodech se může u dítěte objevit lehká mozková dysfunkce - hyperaktivita, disgrafie atd. Nemůžu se s tím porodem smířit, bojím se o malého, navíc sama mám po porodu zdravotní problémy.
Máte některá z vás podobnou zkušenost ? Co má člověk udělat pro to, aby se s nečím takovým smířil?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

12272
17.2.10 15:25

Hanko, bohužel ti asi moc neporadím. Možná by nebylo od věci si stěžovat na postup lékaře, ale zase na druhou stranu by tě to stálo další energii a taky by to určitě nebylo nic příjemného. Jen když čtu tvůj příspěvek, je mi do breku. Jsem strašně moc ráda, že jsem si prosadila svůj porodní plán a i když mi to v Motole dávali pořádně sežrat, tak jsem měla super pohodový porod. PA mi za to málem vynadala, protože jsem byla horký adept na komplikace (prvorodička, vysoký věk, velká nadváha, otoky, hraniční KT…) Moc ti přeju, abys se přes to nějak přehoupla a mohla jít dál. :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23860
17.2.10 15:36

Hanko, je mi to moc líto. Sama jsem zažila něco podobného, můj porod mi byl zkurven, že to tam musím napsat, úplně v závěru, naštěstí to mělo jen vliv na mne a ne na dítě (násilím vyrvaná placenta a pak 2× kyretáž) Taky jsem neměla po porodu sílu a energii si na postup lékařky stěžovat. Možná jestli ti pomůže zveřejnit tady porodnici, popř. jméno doktora, aby si ostatní daly pozor. Sice ještě druhé dítě nečekám, ale pořád přemýšlím, kam pojedu rodit příště, asi zůstanu doma :mrgreen: :twisted:
Jak se s tím vyrovnat? Nevím co poradit, snad jen, že ses snažila pro své dítě dělat maximum a co se stalo už nezměníš, víc se zaměřit na přítomnost a budoucnost. Nikde není psáno, že ty komplikace bude zrovna tvé dítě mít a i kdyby, jistě to spolu zvládnete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12300
17.2.10 15:37

Ahojda,
tak v první řadě si uvědomit že jsi to nebyla ty kdo selhal, ale spíš porodník. Pokud neměl jak píšeš důvod porod nějak urychlovat tak za to může on. Bohužel teď už s tím nic neuděláš tak se snaž zapomenout a užívej si miminka. Ono to chvíli potrvá než si budeš zase umět představit druhé těhu a druhý porod.
Taky jsem neměla zrovna úplně pohodovej porod, málem na ty kleště došlo taky, ale nakonec se podařilo Adámka vytlačit. Jenže já jsem podle všeho šťastná povaha která si to tak moc nebere a podívej se na metřík, za chvíli budu rodit po druhý.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18312
17.2.10 15:42

Hanko, coby chlap těžko poradím, ale přece jen… Přišel jsem na svět klešťovým porodem, taky jsem se začínal dusit… V březnu to bude už 42 let. Porodní váhu jsem měl 4450 gramů, Ve školce i ve škole jsem ze začátku patřil mezi ty pomalejší. Nakonec jsem základní i střední školu končil na samé jedničky. V 19 letech u mě při testech náhodou odhalili, že jsem 35procentní dyslektik a že jsem asi měl mít se školou docela potíže… Dodnes jsem hodně opatrný a nerad riskuju, což mě stálo hodně sil například v autoškole nebo v jisté nejmenované televizní soutěži (aby to nebyla reklama…), kde jsem finále nakonec úspěšně završil - a nejen jednou… Co z toho přičítat klešťovému porodu??? Jako chlap fakt nevím… :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8297
17.2.10 15:54

Ahoj,
oproti tobe byl muj porod brnkacka. Chtela jsem rodit prirozene, prijela do porodnice a najednou nikoho nezjimalo, co rikam.
Proti sve vuli jsem byla nastrizena, Matysek zcestne odnesen, vracen za 20min. Straslive me to stvalo. Ze jsem na ne nezarvala, ze jsem si nedupla, ze jsem pres manzeluv odpor manzela nezasvetila do toho, co chci a nechci, tudiz tam sice byl, ale jen jako dusevni opora.

Reknes si blbosti, ale ja se s tim straslive dlouho smirovala, stvalo me to nebetycne. Mela jsem navaly vzteku, kdy bych tam nejradeji vlitla a ty doktorce (mimochodem ta sama, jako byla u porodu Giny) nafackovala, a rozstrihla ji tema jejima milovanyma nuzkama zadek.

Po pul roce jsem sice jeste porad byla nastvana, ale uz jsem si svuj porod nepredstavovala kazdy vecer pred usnutim, s tim, co bych ji rekla, kdybych tam lezela znovu.

Po 10m ten vztek otupil, rikam si zkusenost, srazka s blbcem.

Bohuzel ty to budes mit okorene o to, ze budes na svem diteti jeste dlouho hledat nasledky klestoveho porodu. Nech ten vztek plynout, zarvi si, bouchni do neceho, at se to v tobe nehromadi.

Urcite bude vse v poradku. Ja jsem rozena klestemi (80. oxytocinova leta :mrgreen: ), no vysokou jsem nedodelala, ale to, ze jsem flink asi s klestema nesouvisi :oops:

Ja svuj pristi porod budu velmi peclive planovat a pokud budu rodit v porodnici, zaplatim si porodnika, se kterym si budu nazorove blizka. Ale s velkou pravdepodobnosti budu rodit doma s PA. Kdyby byly u nas porodni domy, rodila bych tam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29049
17.2.10 16:06

Hanko,je mi to moc líto..Adámek se narodil taky klešťovým porodem - pro hypoxii - dušení ve druhé době porodní..Já jsem měla taky vyvolávaný porod,mám srdeční vadu..

Hani,nechápu,proč Ti porod vyvolávali.Psala jsi,že jsi byla v termínu,vše bez komplikací..Měla jsi i v pořádku monitor?Ptám se proto,že se lékař mohl rozhodnout na základě tohoto..Já jsem před porodem Adámka ležela týden v porodnici,snažili se mi porod vyvolat dřív.Hlavně proto,že jsem musela být kontrolovaná od začátku do konce,dostat ATB..

Nešel vyvolat,tak to nechali být.Jen mě kontrolovali.Poslední den před naplánovaným vyvoláním a termínem porodu se mi v noci porod rozeběhl sám.A ten poslední den se jim už monitor nelíbil.Domlouvali se,jestli vyvolat,nebo počkat do zítřka.Přesto si myslím,že vyvolávání ani špatný monitor neměl souvislost s hypoxií při porodu..

Víš,ono i přenášení má svá rizika.Známá se domluvila na vyvolání pár dní po termínu dobrovolně.Porodila bez komplikací zdravé miminko.

Je smutné,že Ti lékař nic nevysvětlil,neprobral s Tebou.

Možná se tu do mě pustíte,ale já nevěřím,že samotné vyvolání tabletami,které způsobují jen dozrání porodních cest a roztažení čípku způsobuje omotání pupeční šňůry,hypoxii a problémy.Vyvolání je běžný způsob ukončení rizikového těhotenství.Nemusela to být vina lékaře.Pokud si ale nejsi jistá,podej stížnost,nech to prošetřit..

Za dva a půl roku po Adámkovi jsem porodila vyvolávaně 12 dní před termínem bez komplikací a rychle zdravou holčičku :srdce:

Samozdřejmě jsem měla po takovém zážitku obrovský strach,ale všichni gynekologové,kteří se mo mě starali, mi potvrdili,že každý porod je jiný,může se to stát v podstatě komukoliv.I po bezproblémovém těhotenství.Dítě se při rotaci při porodu zamotá do pupeční šňůry nebo ji stiskne,omezí se kyslík.To nejde ovlivnit.

Adámek je zdravý,šikovný chlapeček,dobře roste a výborně prospívá.Nevykazuje známky žádného poškození.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12272
17.2.10 16:12

Já už si bláhová myslela, že porodní plány jsou dnes běžná věc! Měla jsem všechny doklady pohromadě a protože jsem ležela na monitoru, tak dával všechny doklady manžel a mezi nimi i porodní plán a hned sestra hodila ksicht na dr. ať prý koukne a tak to začlo a pak to pokračovalo i na odd. šestinedělí. Taky jsem přemýšlela, jestli si tam jít stěžovat. PA na kurzech nám říkala právě, ať si prosadíme vše, jinak na sebe budeme naštvané a když bude naštvaný personál, tak jeho chyba a je už nikdy stejně neuvidíme. Měla pravdu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29640
17.2.10 16:19

Jano 206, ja rodila vyvolavane (pred terminem) trikrat. Vzdycky mne upozornili, ze tenhle zpusob porodu s sebou nese daleko vetsi riziko cisare nebo klesti. Je to zasah do organismu, ten bohuzel nepocita s hormonama navic zvenci a proto muze zareagovat ruzne. I dite, zacne se vic pohybovat a zamota se. Naposled jsem skoncila na CS, protoze to nase tela nezvladly vubec, dr. to proste po…, spatne odhadla medikaci, i pres moje upozorneni. Vztek budu mit asi do konce zivota, ale pracuju na tom, abych se s tim srovnala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29049
17.2.10 16:36

Asho,mě ale porod vlastně nevyvolávali - ten první..Chtěli vyvolat,ale nevyvolali,protože nebyl „zralý nález“.Ležela jsem týden v nemocnici,než se o to chtěli pokusit znovu.Porod se nakonec v noci před termínem rozeběhl sám..

Za mě,těžko říct,po příčině nepátrám.Jen bych se tím zbytečně trápila s tresovala.Adámkovi dělali po porodu vyšetření i ultrazvuk mozku.Já jsem si po tom porodu nemohla 14dní sednout jinak než na nafukovací kolo nebo polštář..Přesto jsem byla ráda,že mám zdravé dítě a nějaký vztek,zášť jsem nevnímala..

Ten rozdíl jsem pochopila až po porodu Emičky,která byla taky vyvolávaná,ale bez komplikací..

Emičku vyvolali tak brzy,protože už nález směřoval k porodu,rodila jsem ve fakultní porodnici daleko od bydliště.Šlo to hladce.

Já jen píšu svůj názor,postoj,pocit.Nechci se z nikým hádat.Každý to prožívá jinak a Hanka si vybere z našich příspěvků,co chce..

Je to možná taky tím,že já jsem - při své dost závažné srdeční vadě - moc šťastná,že mám 2 krásné a zdravé děti.Stačilo málo a nemusela jsem mít ani jedno z nich..Pro mě toto není věc až tak podstatná..

Na dobrovolném vyvolání v den termínu byla i moje teta,rodila ve 40.Doktor jí to doporučil.

Hani,moc přeju,abys to jednou dokázala překonat.Věřím tomu,že jak uvidíš,že chlapeček roste a vyvíjí se,postupně se Ti to podaří :kytka: Mohlo být ještě hůř..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15161
17.2.10 16:59

Hanko, moje dcera se také narodila kleštěmi - porod začal spontánně, trval jen 4 hodiny se vším všudy, ale pro moje tělo to byl jakýsi zvláštní šok, úplně jsem vytuhla, ztrácela vědomí a nedokázala vůbec spolupracovat, navíc malá se začala dusit (Apgar po porodu 5), musela rychle ven a já jí v tom nedokázala pomoct… :-( Prvních pár týdnů jsem měla taky pocit selhání, ale pak jsem to hodila za hlavu - stejně už s tím nic nenadělám, tak se s tím přece nebudu trápit a tu energii radši nasměruju k tomu, abych se dcerce co nejvíc věnovala a případné následky včas podchytila… Zkus to vzít taky tak - prostě to proběhlo takhle, Ty za to nemůžeš, je to pryč a Vy máte s malým celý společný život před sebou…

Jak mi řekli na neurologii, problémem dnes nejsou ty kleště samotné (dřív to tak prý bývalo, ale dnes už ne), ale to přidušení, kvůli kterému se ty kleště musejí použít (dítě se dusí, tudíž je nutné ho dostat ven jakkoli a čímkoli, na CS je pozdě)… Ty kleště jsou spíš problematické pro maminku z hlediska hojení… Já vím, že to strašně bolí a ještě chvíli asï bude, ale bude líp, vydrž!! :srdce: Mně to trvalo skoro rok, než bylo všechno ok, ale dnes jsem bez potíží a syn se narodil přirozeně.

Nicméně následky nemá dcerka naprosto žádné, z neurologie nás propustili ve dvou letech s tím, že je úplně bez problémů… Věřím, že u Vás to bude taky tak… :kytka:

Příspěvek upraven 26.07.14 v 23:09

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29640
17.2.10 17:33

Presne tak, asi to z toho myho psani dost nevyplynulo…CS a kleste jsou az nasledek, pristupuje se k nim vetsinou z duvodu hrozici hypoxie pri nepostupujicim porodu. A k te zas dochazi casteji u vyvolavanyho porodu.
Kazdopadne si Hanko nic nevycitej. Je to sice uplne normalni, taky jsem tim prosla…ze je to moje vina, ze jsem se mela ozvat durazneji, ze jsem mela…atd. atd. jenze kdyz je tohle vsechno v behu na tyhle veci si vetsinou ani nevzpomenes.

Rodila jsem 1. 26 hodin, 2. 33 a tak jsem si na 3. pripravila homeo i na podporu otvirani. Ovsem hodinu po zavedeni tablety to zacal byt takovy srumec, ze jsem si na homeo ani nevzpomnela. A mozna by pomohly, neotvirala jsem se, stahy po 3 minutach minutu a pul a ozvy zacly padat, muj tlak sel nahoru tak, ze ja sla k zemi. Az za nekolik dnu mi doslo, ze jsem je mela pouzit! Jenze ja porad myslela, ze je casu dost. Maly se narodil akutnim CS asi dve hodiny po tablete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22315
17.2.10 17:50

HAnko. Muj prvni porod skoncil klestema.

zaclo to normalne. Mela jsem kontrakce uz druhy den, sice nepravidelne, ale docela vyzivne. Krizove bolesti.
Takze mne prijali na sal, nalez byl na 2 cm, pichli mi vodu.
Otevirala jsem se hezky za 4 hodiny uz jsem mela zaslou branku.
no a pak jsem tlacila hodinu a pul. Pak az PA zavolala lekare, ze to nejde.
Proste ja maleho vytlacila az do vchodu- jenze jak mel velkou hlavicku- vic to neslo- zasekl se tam

Doktor hned vzal kleste, udelal nastrih a za chvilku byl Jenik venku.
Apgara mel 10-10-10. Priduseny nebyl, jen hlavinku mel jak sisoun

Nastrih jsem mela pry vetsi nez klasika- no nevim, ja 2 hodky po porodu v pohode chodila- bolelo to normalne
Hojeni taky OK. Se sexem- zezacatku to tahlo ale pak uz dobry.

Jeste si rikam. Doktor mi pred samotnym porodem delal UZ a rikal, ze miminko ma docela velkou hlavu a je vetsi- zda radeji nechci na CR. To jsem odmitla.

Syn je zdravy, jedine cemu prikladame vyznam byli nocni desy- co ho suzovali jako batole. Potvrdil i neurolog- ze to muze byt i klestovym porodem.

Je zivy, ale rozhodne ne hyperaktivni. Zda bude DYS? zatim nemohu slouzit. Je ve skolce, takze se pak uvidi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Mani
17.2.10 17:54

Myslim, ze nektere lekare by meli zavrit, a hlavne odebrat diplom. Nevim, zda to je v Cechach mozne, ale existuji specialni psychologove pomahajici z traumatu z porodu ci jineho posttraumatickeho soku. Rozhodne zaluj nemocnici a doktora, jinak se v Cechach nikdy nic nezmeni, pokud se nebudou bat litigace. Pokud planujes dalsi dite, muze nekdy od traumatu pomoct nasledujici porod, pokud je doprano aby probihal prirozene. Najdi jinou porodnici, prozkoumej porody do vody, najdi odbornika, ktery bude 100% OCHOTNY S TEBOU PLNE SPOLUPRACOVAT (porodni asistentka ci lekar).
Dalsi moznosti je hypnoza, kdy si projdes svuj zazitek a smiris se s nim, pote si utvoris v hlave predstavu krasneho porodu bez komplikaci, coz by melo pomoci.
PS: VSEM: Podle toho co tu ctu, nekteri cesti lekari a nemocnice absolutne nedodrzuji doporuceni WHO ohledne porodu a poporodni pece. Je cas, aby v Cechach zacaly postupne pusobit vice samostyatne porodni asistentky, skolene a s mimoradnou praxi prirozenych porodu. Je treba, aby jim bylo umozneno mit svou praxi a pusobit v nemocnicich s plnou kompetenci, a aby jejich pece byla proplacena pojistovnami. Lekari jsou skveli odbornici, necht tedy leci a resi komplikace. Nechte porodni asistentky, at se staraji o nekomplikovana tehotenstvi a porody, je to prokazana nejlepsi mozna pece pro rodicku. Jedine vy, rodicky, se o to muzete zasadit v Cechach. Domahejte se takove pece vsemi moznymi zpusoby! Verte, ze to jde jinak, staci se podivat do mnoha zemi EU (VB, Nemecko, Nizozemi…), ci do sirokeho sveta (Japonsko, Kanada-odtud moje zkusenosti, kde je takovato pece naprosto bezna.
Vsem holkam ze srdce preju krasne zazitky z prirozeneho porodu a zdrava spokojena miminka.

• Nahlásit
  • Citovat
17.2.10 17:54

Taky jsem měla klešťový porod. Prý jsem měla moc pevnou branku a malá se nemohla prorvat ven, snad se i už začínala dusit. Nikdo mi k tomu nic moc neřekl.Měla jsem rizikové těhotenství, z toho měsíc na kapačkách, přála jsem si alespoň porod v pohodě. Taky mi ho vyvolávali, byl sice rychlý, ale s kleštěma. Hodně jsem se kvůli tomu naplakala.Mrzí mě to do dneška, ale snažím se to brát tak, že to nejspíš tý naší malý berušce zachránilo život. Na neurologii jsme byli jen po porodu, teď už nikam chodit nemusíme. Po porodu měla malá šlic na obličeji a zůstane jí malinká jizvička nad obočim. Mě to asi bude mrzet pořád, ale člověk to asi musí brát tak, že se mohlo stát i něco mnohem horšího, ikdyž důvody k vyvolání tvého porodu jsou nesmyslný. Malý je 8 měsíců a jizvi mě občas pobolívají i teď, byla jsem potrahaná i na mě nepochopitelných místech. Pro malýho jsi udělala vše, co jsi mohla a teď už si to jen užívej a nenech si to ničím zkazit, hrozně to utíká, tak ať o to nepřijdeš kvůli něčemu, co už se bohužel změnit nedá. Držím palce, ať jste oba co nejdřív v pohodě!!! :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama