Nástup do nového zaměstnání - školení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Nikocka
Kecalka 155 příspěvků 31.10.18 08:50
Nástup do nového zaměstnání - školení

Ahoj,
nejde o mě, ale o mou kamarádku. Měla by nastoupit do nového zaměstnání. Přesněji do call centra. Při nástupu jí čeká 14denní školení. Při smlouvě po ní chtěli podepsat, že minimálně v call centru bude půl roku pracovat, jinak to školení bude platit.
Je to v pořádku? Může si toto zaměstnavatel dovolit? Kamarádka neví co si o tom myslet, a já upřímně také ne.
Děkuji :)

Reakce:

Sany80s
Kelišová 6545 příspěvků 31.10.18 08:56

Myslím si, že může.
Ale za takových okolností bych místo odmítla.

vjerunqa
Závislačka 3141 příspěvků 31.10.18 09:00

@Nikocka Ahoj, nevím, jestli je to právně v pořádku, ale kdysi dávno jsem to měla podobně. Závazek na dva roky, příp. úhrada školení ve výši padesáti tisíc. Kdybych chtěla odejít dříve, jistě by to se šikovným právníkem nebyl problém ;) Nakonec jsem ve firmě byla pět let :) A z toho, co jsem se naučila na školení, čerpám dosud.

Příspěvek upraven 31.10.18 v 09:03

P4ja
Kelišová 6307 příspěvků 31.10.18 09:01

@Nikocka Tak jistí se tím, že za ní zaplatí peníze a ona jim po dvou dnech zdrhne. A nebo se taky jistí tím, že tam někoho mít budou. Protože jim lidi zdrhají. Otázka je, co je to za firmu :nevim:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63309 příspěvků 3 inzeráty 31.10.18 09:06

@Nikocka No, chtít to může a ona to může odmítnout… a pokud je to školení, bez kterého pracovat nelze, tak by to požadovat neměl, tohle se podepisuje v případě nějakého nadstandardního. A jinak tedy při škole jsem v call centru pracovala a školení jsme měli na 5 týdnů a celé to hradil zaměstnavatel a ani ho nenapadlo něco takového zkoušet.

sucuba
Kecalka 204 příspěvků 31.10.18 09:11

Zkušební doba činí myslím 2 nebo 3 měsíce, pokud ji zaškolí a ona nemůže dát výpověď méně než po 6 měsících, to znamená že je upsaná na 6 měsíců i kdyby ji práce neseděla. Zaměstnavatel se tím jistí, že když do ní vloží peníze ze školení tak bude pracovat. Mají to tak i policisté. A četla si kamarádka, co se stane, jestli dá výpověď dříve? Kolik bude muset vrátit peněz, atd.?

Nikocka
Kecalka 155 příspěvků 31.10.18 09:30

Prý pokud odejde dřív než za 6 měsíců, tak musí uhradit 7.000,–. Podle pohovoru říkala, že to je hrozně rychlý, po 10 minutovém pohovoru Vás praktiky přijmou, takže tam bude velká fluktace a tím se chtějí pojistit.

Není to její vysněná práce, ale chtěla tam jít jako přestupné stanici, než si něco najde. Ale tohle právě nechce podepsat.
Každopádně díky za odpovědi. Předám je.

eumedon
Extra třída :D 13618 příspěvků 31.10.18 10:25
@Nikocka píše:
Ahoj,
nejde o mě, ale o mou kamarádku. Měla by nastoupit do nového zaměstnání. Přesněji do call centra. Při nástupu jí čeká 14denní školení. Při smlouvě po ní chtěli podepsat, že minimálně v call centru bude půl roku pracovat, jinak to školení bude platit.
Je to v pořádku? Může si toto zaměstnavatel dovolit? Kamarádka neví co si o tom myslet, a já upřímně také ne.
Děkuji :)

https://www.penize.cz/…rada-skoleni

Murka
Ukecaná baba ;) 1548 příspěvků 31.10.18 14:21

Známej šel takhle řídit autobus. Zaměstnavatel mu zaplatil řidičák a pomohl se všema těma papírama kolem, ale musel se upsat na dva roky, jinak by musel zaplatit celou částku zaměstnavateli. To samé jsem slyšela i u skladníků s papírama na VZV.

ritterca
Kecalka 125 příspěvků 01.11.18 17:37

Ono to bývá i tak, že si takové věci hradíš nejprve sama a po nějaké době ti je zaměstnavatel proplatí.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63309 příspěvků 3 inzeráty 01.11.18 17:40
@ritterca píše:
Ono to bývá i tak, že si takové věci hradíš nejprve sama a po nějaké době ti je zaměstnavatel proplatí.

Nevidím jediný důvod, proč bych si měla hradit školení, které vyžaduje zaměstnavatel…

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Plekanec a Šafářová jsou konečně spolu, na rande vyrazili v Brně

Konečně spolu! Ačkoliv tenistka Lucie Šafářová v Praze slavila vítězství... číst dále >

Rozhovor s českým Freddiem Mercurym: Na začátku mi nadávali do teploušů

Freddie Mercury žije! A je to Čech! Známý norský klub takto vychvaloval... číst dále >

Články z Ona Dnes

Do chladného počasí stačí troje boty. Na kozačky do půli lýtek zapomeňte

Letní střevíčky a žabky jsme už definitivně uložili na dno botníku. Nastává... číst dále >

KVÍZ: Kdo byl svatý Martin a co se v jeho svátek jí, pije a dělá?

Po roce 1989 se opět začaly dostávat ke slovu tradice, kterým bývalý režim... číst dále >