Návrh na zrušení anonymního dárcovství

1482
20.6.15 08:20

Návrh na zrušení anonymního dárcovství

Ahoj,

objevil se návrh na zrušení anonymního dárcovství spermií a vajíček, návrh je uchovávat informace o dárcích a případně je zpřístupnit.
http://zpravy.idnes.cz/…/domaci.aspx?…
Myslím, že to není dobrý nápad, pokud bych nosila darované vajíčko, asi bych nechtěla kontak mého dítěte s dárkyní :nevim:.
Co si o tom myslíte?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

11606
20.6.15 08:32

Resi se to ve vice zemich, duvody vesmes stejne - ochrana ditete a jeho „pravo“ znat biologicky puvod (jak tam pisou, aby slo resit pripadne dedicne nemoci, pripadne se vyhnout nechtenemu incestu a pod)
Je to tezke, argumenty pro zni logicky, proti jsoy spis „emotivni,“ krome teda dost mozneho efektu na vyrazne snizeni poctu darcu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
20.6.15 08:32

Z genetických důvodů to je asi opodstatněné a dítě by mělo mít právo na pravdu. Jistě nebude mít bilogickou matku raději než tu, která jej vychovala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
20.6.15 08:33

A co když to dítě bude chtít vědět? Co když bude chtít vědět, jaké nemoci v té rodině byly? Co když bude chtít znát biologickou matku? Je to stejné jako adopce - tam to právo to dítě má.

• Nahlásit
  • Citovat
donaga
20.6.15 08:39

Já to celkem pochopím s ohledem na přenosné nemoci. Ale bydliště…? Jméno…? To by dárce musel pravidelně po dobu 80 let hlásit změny svého bydliště? Nebo žena změnu jména, protože se provdala? Právo dítěte znát svého biologického otce je fajn, ale někde jsem četla, že minimálně každé 10. dítě je zplozeno jiným otcem, než který se za otce považuje; jak tomu toto dítě přijde, když žije v bludu?
Myslím, že tohle by počet dárců významně omezilo. Tím, že dáme právo dítěti z anonymního dárcovství vezmeme právo anonymnímu dárci.

• Citovat
  • Upravit
9477
20.6.15 08:40

Počet dárců se logicky sníží. Odkrývat indentitu by neměli, nicméně rodinné anamnézy dárců by měly být registrovány a náhradní rodiče o nich informováni. S tím incestem je malé procento pravděpodobnosti. Stejné jako že se potkají dva z nějakých utajených nemanželských svazků.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9477
20.6.15 08:42
@donaga píše:
Já to celkem pochopím s ohledem na přenosné nemoci. Ale bydliště…? Jméno…? To by dárce musel pravidelně po dobu 80 let hlásit změny svého bydliště? Nebo žena změnu jména, protože se provdala? Právo dítěte znát svého biologického otce je fajn, ale někde jsem četla, že minimálně každé 10. dítě je zplozeno jiným otcem, než který se za otce považuje; jak tomu toto dítě přijde, když žije v bludu?
Myslím, že tohle by počet dárců významně omezilo. Tím, že dáme právo dítěti z anonymního dárcovství vezmeme právo anonymnímu dárci.

Souhlasím, plno lidí se narodilo z veselých prázdnin, kdy matka ani neví který zub to byl, a vesele žijí. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
20.6.15 08:47
@boball píše:
Souhlasím, plno lidí se narodilo z veselých prázdnin, kdy matka ani neví který zub to byl, a vesele žijí. :nevim:

Braňme děv. ky :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
20.6.15 08:48
@boball píše:
Počet dárců se logicky sníží. Odkrývat indentitu by neměli, nicméně rodinné anamnézy dárců by měly být registrovány a náhradní rodiče o nich informováni. S tím incestem je malé procento pravděpodobnosti. Stejné jako že se potkají dva z nějakých utajených nemanželských svazků.

Já se obávám, že oplodnění od dárců bude přibývat a tím se i zvyšovat šance na setkání biologicky příbuzných. Pár, kterému se z nějakého důvodu rodí postižené děti by měl mít snad právo zjistit, že je důvod zde :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8598
20.6.15 08:54

@Ostružka já bych souhlasila v případě, že by šlo o život a zdraví ohoržující situaci. Pokud by dítě mělo leukemiii či poitřebovalo jinou transplantaci, mělo by být, pouze v těchto závažných případech, možné kontaktovat „matku nebo "otce“ a zažádat je o toto a mělo by to být dle mého ze strany nemocnice, kdy by lékař, zavázaný lékařstkým tajemstvím kontaktoval tohoto dárce a zařizovala by to nemocnice, aby se rodiče ani dítě nemuseli takto citlivou vecí zabývat..
Ono ano, ušlechtilé, ale aby to nenadělalo jen více paseky..tady mají imigranti právo na blahobyt a děti právo na to znát své biologické kořeny, ale to je docela zjednodušený a dle mého zhoubný přístup

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20807
20.6.15 08:55

Proč u osvojení dítě MUSÍ vědět, že není biologicky rodičů (ač je u nich třeba od miminka) a u dárcovství ani náhodou? 8o 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8598
20.6.15 08:59

@donaga známa, je to hematoložka, my kdysi říkala, že velice často se stává, že při hledání dárce mezi rodiči příjdou na to, že matka má třeba A, otec A ale dítě je Bčko, že se to stává opravdu v docela překvapujícím procentu…a tyhe děti, u kterých to maminky utajily, ty teda na to mají taky právo, že jo. Takže by ten lékař měl jít k těm zoufalým rodičům toho umírajícího dítěte a říct:No, nejste vhodní dárci, a vy nejste ani otec, dítě, máš právo to vědět a pani, prosim vás, dejte nám číslo na toho milence co vám to děcko před 10ti lety udělal…" Takhle nějak by to bylo logické, nicméně snad tu není nidko, kdo by s tímto mohl souhlasit, že je to správné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
donaga
20.6.15 09:04
@Kalla1412 píše:
@donaga známa, je to hematoložka, my kdysi říkala, že velice často se stává, že při hledání dárce mezi rodiči příjdou na to, že matka má třeba A, otec A ale dítě je Bčko, že se to stává opravdu v docela překvapujícím procentu…a tyhe děti, u kterých to maminky utajily, ty teda na to mají taky právo, že jo. Takže by ten lékař měl jít k těm zoufalým rodičům toho umírajícího dítěte a říct:No, nejste vhodní dárci, a vy nejste ani otec, dítě, máš právo to vědět a pani, prosim vás, dejte nám číslo na toho milence co vám to děcko před 10ti lety udělal…" Takhle nějak by to bylo logické, nicméně snad tu není nidko, kdo by s tímto mohl souhlasit, že je to správné.

Viz. film „Operace mé dcery“.

• Citovat
  • Upravit
8598
20.6.15 09:04

@radkka proč by ne? jenže myslím, že7 mi letému je tak nějak asi víc jedno, že nějaké bucky nejsou jeho mámy, když se narodil stejně jí, kojila ho, porodila atd, než když je odněkud přinesený, byt jako miminko…jasně, je to, zase logicky, uplně to samé, ale vastně není. Kdybych byla od dárkyně, brala bych totak, že byla hodná paní co chtěla pomoct a tak jsem tu, ale kdybych byla adoptovaná, přemýšlela byvh, kdo to byl, proč se mě vzdala, proč nešlANA POTRAT, BYLA TO FETKA? nECHCTĚLA MĚ NEBO JI TŘEBA NIC JINÉHO NEZBYLO? Milovala mě a nechala mě být rávě z lásky, nebo jsme jí byla fuk? To je ten rozdíl…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8598
20.6.15 09:05

Holky já tam mám hrubky, pardon :roll: :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu