Reklama

Nechce jíst sám, nemá zájem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

hvezdi
Stálice 84 příspěvků 06.05.10 13:21
Nechce jíst sám, nemá zájem

Pěkný den, práve jsem se dívala na téma od kdy nechávat jíst dítě samo. Já mám opačný problém, můj syn 2roky a 4 měsíce vůbec nemá zájem o to, aby jedl sám. Myslím tím lžičkou. Rohlík, křupky nebo podobné věci jí ručičkou, ale prostě lžičkou nic. Když mu jí dávám, aby jedl sám, řekne maminka a je hotovo. Je dost citlivý, takže na něj nechci tlačit, ale až mu budou 3roky, půjde do školky, kde bude muset jíst sám. Nevím jestli to mám nechat a přijde to samo nebo ho to nějak učit???
Je jinak moc šikovný, je už od 1,5roku bez plenek, teď i na noc, je rozumný, krásně mluví ve větách, hodně si pamatuje, hraje si sám, nevzteká se (to už musí být, ale žádné záchvaty), paní zubařce sám ukázal zoubky, je to rozumbrada, nechá si hodně vysvětlit, ale tohle nám nějak nejde.
Nechci něco zkazit, tak na něj netlačím a normálně ho nakrmím.
Děkuji za rady.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Reakce:

Jana206
Nadpozemská drbna 26368 příspěvků 06.05.10 13:29

Podle toho,co píšeš,je Tvůj chlapeček jinak dost šikovný..
Víš,není to proto,že jsi ho dlouho sama krmila lžičkou?Ve věku kolem roku,roku a půl,jsi mu lžičku do ruky nedala,abys ten svinčík po něm nemusela uklízet?Nemyslím to zle.Jen teoretizuju.Protože znám rodiče,kteří dítě dlouho krmili,aby nemuseli uklízet a jinak šikovné dítě se neumělo ve školce najíst :nevim:

Jde o to,pokud jsi dítěti lžičku skutečně odpírala,už jsi na to zvykl a jen tak ho nedonutíš.Já bych si trvala na svém,říkala,že už je velký,bude chodit do školky,děti by se mu smály.A potom bych ho pozitivně motivovala,chvá­lila.

Pokud to tak není,tak to může být období.
Adámek se třeba sám najíst umí,ale je líný,nechce se mu.Samozdřejmě ho nekrmíme.Vysvě­tlujeme,nakonec se nějak nají.Ve školce jí normálně sám.

Ywett
Závislačka 4120 příspěvků 06.05.10 13:45

Mě napadlo něco podobného jako Janu. Máš dost šikovné dítě.
Nebojí se malý náhodou, že se ušpiní?
Nebo zkusit „zneužít“ příkladu nějakého kamaráda stejně starého.

doriang
Kelišová 5579 příspěvků 06.05.10 14:11

Klid, nas chlapecek zacal byt lehce malicko ochotny jist sam lzickou az posledni prazdniny pred nastupem do skolky (pres 3,5 roku) a to jen proto, ze jsem ho strasila, ze ho nevezmou, kdyz nebude jist sam (hrozne se tam tesil). A jinak byl taky sikovny, umel tehdy pismenka, napocitat do deseti, napsat na pocitaci tatinkovo heslo :-D odplenkovan byl i na noc od cca 2 a 3/4 roku, ve 2,5 mu zubar vrtal 2 zuby a v pohode.
Jinak bylo dulezity mit u jidla po ruce uterku (ne ubrousek, musel to byt hadr) aby si i sebemensi ukapnuti nebo uspineni sebe ci stolu mohl okamzite utrit (vadilo mu, kdyz byl on nebo okoli spinavy).
Zkusila bych pomalu, my treba udelali dohodu - snis 10 poradnych lzicek sam, zbytek budu davat ja, kdyz to zvladnes muzes si po jidle dat …(neco co ma rad a je to za odmenu) Postupne jsem zvysovala pocet lzicek, nebo jsme pocitali za maminku, za babicku, za tety… (to taky zabiralo, byl tak zaujatej jak nechtel nekoho vynechat, ze zapomel, ze vlastne ji sam).
A uplnej prulom prisel az se skolkou…
Dulezity je, abys vedela, ze to umi i sam (on ho v te skolce nikdo krmit nebude a kdyz uvidi jist ostatni bude taky, ale musi umet vzit lzicku do ruky, nabrat a trefit s tim do pusy).

hvezdi
Stálice 84 příspěvků 06.05.10 14:18

Není to tím, že jsem mu lžičku nedala, aby se neušpinil. Ale je pravda, že mu vadí, když má špinavé ruce. Např. sní kousek čokolády a maminka musí utřít ručičku - i když jen symbolicky. Taky mu vadí do ručičky např. jablíčko, protože mu je nepříjemné, že je mokré. No, je takový opatrný.
Děkuji za nápady, zkoušela jsem např. Lipánka, toho má rád, že nejdřív bude jíst sám a pak ho nakrmím, ale radši ho nejedl než aby jedl sám.

Brusek
Echt Kelišová 9940 příspěvků 186 inzerátů 06.05.10 14:25

tak my máme teď taky období, že nechce jíst sám. Bude mít 2,5roku. Dřív sám jedl, teď vůbec nechce.Ale my máme i komplet ukázkové období vzdoru. Hlavně mě absolutně neposlouchá…

BohunkaP
Extra třída :D 14925 příspěvků 06.05.10 15:08

Já bych zkoušela a zkoušela… Helenka má občas taky období, kdy chce krmit, a pak to zase přejde a jí sama. Vypozorovala jsem, že to taky bývá dost „o hladu“ - když má opravdu hlad, šupe sama ostošest a na vymýšlení nemá čas :-)

teredes
Kelišová 6266 příspěvků 06.05.10 15:35

Ahoj, ten popis sedi uplne na meho syna. Je teda mladsi, a v plinkach, ale jinak take sikovny. Lzicku mu pujcuju od nepameti, ale on je navic nejedlik, takze mu slouzi spolu s miskou jidla jako bezva hracka. Ale malicko jsem na nej vyzrala, rano, kdyz prece jen trosku hlad ma, tak mu dam neco jako Lipanka (coz chapu, ze neni po ranu nejlepsi vyziva, ale ucel sceti prostredky) a zvladl to pomalicku snist sam. Dokonce jsem prisla v okamziku, kdy v jedne ruce drzel kelimek a lzickou vyskraboval. Do te doby si tu lzicku nedal do pusy snad nikdy. Jo a pak muzes jeste zkusit mu dat misto lzicky vidlicku a neco zajimaveho k jidlu na napichovani, u nas funguji vesele jednohubky.

Gama
Zasloužilá kecalka 882 příspěvků 06.05.10 17:15

Hvezdi, mám stejně starou holčičku. Lžičkou sama jí přes den krásně, večeři už většinou ne. Zase ale má plenky na noc i na polední spaní, zuby zubaři dobrovovolně neukáže, vzteká se kolikrát jak pominutá. No a tvůj chlapeček zase nejí lžičkou, no a co? Narozdíl od holek bych to moc neřešila, do školky ještě daleko. Jasně, dej mu šanci, ale brala bych to tak, že nemůže být šikovný úplně ve všem.

Ywett
Závislačka 4120 příspěvků 07.05.10 12:56

Hvezdi, každé dítě se u jídla zašpiní, takže pokud je ten tvůj šikulka opatrnej a cíťa (můj Maty taky často nesnese špínku :roll: ), určitě bych na něj netlačila. Sem tam bych se zeptala, jestli chce zkusit jíst sám. A spíš bych ho motivovala do her na písku (do kyblíku bych mu nalila vodu, ať si udělá pískový blátíčko), s plastelínou, poprosila bych ho, aby ti pomohl patlat cukroví, prostě činnosti, u kterých se oba dva spolu „zašpiníte“, aby si na to zvykal. Uvidíš, ono se to zlomí :palec: :srdce:

Ywett
Závislačka 4120 příspěvků 07.05.10 13:04

Ještě přemýšlím o jídle, který tě zapatlá a oficiálně se jí rukama. Napadly mě jen kuřecí křidýlka. Aby malej viděl, že se prostě sem tam stane a zapatlá se i dospělej. V jedný ruce vidličku, druhou volnou.
Nebo ho poprosit, aby ti pomohl obrat maso do polívky a může ochutnávat. Můžeš se u toho samozřejmě tvářit pohoršeně, že bude málo masa do polívky :wink: (To by zabralo u nás - sem tam takovou hru hrajeme, jak Maty něco jako nemůže a já se naoko čertím, provokuje mě úplně maximálně.)
A ještě se zeptám, napichování vidličkou malýmu taky vadí? Maty jedl vidličkou určitě dřív jak lžičkou!

ZelvaVeruna
Závislačka 4242 příspěvků 07.05.10 13:27

Nas maly nechce sam jist lzickou a je to proste proto, ze je linej :lol:
Snazila jsem se ho k tomu vest, nikdy mi nevadilo, ze by zaprasil vse okolo, proste nechtel.. :wink: Vsechno sni rukama, ryzi, spagety, svinciku kolem :roll: ale k tomu se necha dokrmovat lzickou… Obcas da 2-3 sousta, ale pak presne rekne „mami na“ a poda mi tu lzicku a ceka :lol:
Sam by se najedl mozna tak za hodinu, takze vetsinou vymeknu a nakrmim ho :lol:
Ted nekdy ma dny, kdy si dava presnidavku sam a nechce pomoct (jako treba dnes), za pul hodky se necha dokrmit, takze proste k tomu sam dosel a k uplnemu samostatnemu krmeni dojde casem :lol:
Tak neboj…

Co mi mamka ze skolky vypravi, kolik deti tam ji samo uplne normalne a doma se nechaji krmit!! (ve 4 letech) :wink:

hvezdi
Stálice 84 příspěvků 07.05.10 13:29

Moc děkuji za tipy.
Napichovat na vidličku taky nechce, prostě o to nemá absolutně zájem. V písku se patlá, to mu nevadí, pak si otře ruce a je to.

26lenka
Kelišová 6907 příspěvků 03.02.14 09:38

Chtěla bych oživit toto téma. Mám stejný problém jako zakladatelka s tím, že on nechce jíst sám ani rohlík, chleba.. Jediné co sám sní jsou sladkosti, křupiny, tyčinky. Teď už hodinu sedí u půlky chleba a dělá vše ostatní jen její. On to umí, ví jak má co chytit, umí pracovat se lžičkou, ale je pro něj pohodlnější aby ho někdo krmil. Za 2 měsíce očekáváme přírůstek a já nechci aby viděl zlom v krmení až po porodu. Nechávám ho „jíst“ samotného už cca půl roku, ale žádná změna, jen naše nervy začínají přetékat. Nevím jak na něj, jak ho motivovat. Nepomůže nalákat na odměny, na školku.. nic. I kdybych mu chtěla zakázat to co má rád, tak je schopný v tu chvíli tomu ještě zamávat a rozloučit se s tím. :nevim:

AdaAda
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 03.02.14 09:45

Ahoj, nezakazovala bych ani nemotivovala.. Přistupovala bych k tomu „normálně“, neutrálně. Dala bych to do misky a když bude mít hlad, tak si veme, třeba rukou, ale veme a pak postupem času použije i tu lžičku. Takže bych ho nekrmila, kdyby měl OPRAVDU hlad, veme si sám. Synovi je 14 měsíců a jí sám od 10 měsíců, sice je z toho nepořádek, ale mně se ho krmit nechce, protože bych neměla čas na své jídlo.

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Viewegh o rozkolu s Reinerem i Me Too: Jsou to hysterická a účelová obvinění!

Zotavil se z vážných zdravotních problémů a působí čile. Mluví spatra,... číst dále >

Mileniálové u kormidla: Skončí tahle generace jako Titanic, nebo ví, co dělá?

S moderními technologiemi jsou srostlí jak siamská dvojčata. Chtějí být... číst dále >

Články z Ona Dnes

První dáma Svobodová přišla o syna, podpořila vznik SOS dětských vesniček

Bylo to poprvé od časů Hany Benešové, co byla první dáma opět oblíbená u... číst dále >

OBRAZEM: Vzácná onemocnění, která mění lidi k nepoznání

Lékaři dnes znají celkem sedm tisíc vzácných onemocnění a asi 80 procent z... číst dále >