Poradna gynekologa
MUDr. Jiří Škultéty
Zamestnavatel ti ma upravit praci, abys nedelala prace tehotnym zakázané, ale jeslti se chces dobrovolně připravovat o penize a sedet doma omezena vychazkami, tak můžeš zkusit ukecat doktora a spousta z nich te doma i necha, nicméně jeden potrat v nizkem tydnu těhotenství není duvod pro neschopenku v dalším.
No já vím, ale můj zaměstnavatel mi řekne, dělejte si jen kancelářskou práci, ale moje kolegyně nedělá nic a nedomluvíme se, jsem zodpovědná za chod prodejny. Nadřízená tam samozřejmě s náma není takže neví a řešení to nemáme máme podstav takže určitě s tím nic ani neudělají to vím, už jsem to i řešila a poslední co mě štve jsou prachy nebo nějaký vycházky. Chtěla bych porodit zdravé miminko. U nás v práci se i řeší že ze zákona žena může tahat pouze 15 kg hromadně si stěžovali kolegové z jiných obchodů, protože to nedodržují. Řešení? Žádné. Doopravdy je to hodně fyzicky i psychicky náročná práce a chápu, že ten kdo v tom nedělá nebude mít pochopení.
@Anonymní píše:
Ahoj všichni,
chtěla jsem se zeptat na Váš názor. 30.11.2023 jsem potratila. Proběhla jedna ms po potratu a další už nepřišla, toto úterý jdu k lékaři. Měla bych být v 5tt. Pracuji jako vedoucí prodejny, ale abychom se pochopili je to malá prodejna na vesnici a jsme tam dvě, takže má práce obnáší účetnictví, uklízečka, prodavačka, psycholožka a skladník. Denně zvedám plynové láhve (5kg a 10kg) tahám substráty, 10kg pytle směsi pro nosnice a králíky, milión kartónu mléka, hromadu beden pečiva, zeleniny, bedny s pivama no prostě všechno. Toto je několikrát denně + spoustu palet se zbožím. Nejsem vševěd ale dost si myslím že jsem potratila kvůli práci, má kolegyně zrovna tolerantní není a když Vám nadřízená řekne že se nemáte namáhat, ale nikdo to za Vás neudělá co Vám zbyde, nic a uděláte to. Takže se tam s tím tahám jak vůl. Lezu i na žebřík přitom se mi zamotala hlava a už jsem byla skoro dole. Pracuji 6 dní z týdnu takže furt a nic mě nemine. Mám bolení břicha ale to přikládám tedy roztahování dělohy ale jsem hrozně unavená, úplně spící pana fakt. A navaluje se mi, v práci se furt jenom ohýbám. Myslím si, že jestli to bude takhle pokračovat, potratím znova. Co myslíte nechá mě lékař doma? Prosím žádné urážky, že se mi nechce dělat nebo podobně. Já bych řekla, že jsem pracant, byla jsem jednou na neschopence a to po potratu, jinak nikdy jsem ničeho nezneužívala abych nepracovala.
Potraty v 1.trimestru se dějí, i když bys seděla doma. Zároveň je to pak někdy o to stresující celé dny doma nad tím přemýšlet a stresovat se.. Tedy pokud ti jinak je celkově dobře a nemáš vyloženě zdravotní omezení, šla bych jen požádat o přeřazení na práci, kterou mohou dělat těhotné. Pokud by taková práce nebyla, pak jsou to překážky na straně zaměstnavatele a musí to nějak vyřešit on. Určitě se s ničím netahej, ale dobrovolně sedět doma tak nějak preventivně cele těhotenství by se mi nechtělo (pokud bys plánovala později návrat, tak potratit lze i po 1. Trimestru, takže rizika skoro stejná při tvé práci)… ![]()
Pro mě je určitě nejvíc stresující právě ta práce, ale hodně. S kolegyní máme hodně velké neshody absolutně nechce dělat a já jsem bez nějakého zásahu nadřízené úplně bez respektu, takže všechno budu dělat já tak jako tomu je doposud a to je u nich práce pro těhotné. Nic jiného pro to neudělají a to doopravdy vím. Už jsem si to takhle vyzkoušela při prvním těhotenství. Zkuste se prosím jen trošku vcítit do mé situace fakt to není zrovna med.
Ženský běžně tahají starší děti co váží i třeba 15 kg i víc. A děti donosi.
Pokud nemáš v práci zastání a doktor ti neschopenku napíše a nevadí ti to, tak se na to vykašli ať se z toho kolegyně třeba pos.ere.
@Anonymní píše:
No já vím, ale můj zaměstnavatel mi řekne, dělejte si jen kancelářskou práci, ale moje kolegyně nedělá nic a nedomluvíme se, jsem zodpovědná za chod prodejny. Nadřízená tam samozřejmě s náma není takže neví a řešení to nemáme máme podstav takže určitě s tím nic ani neudělají to vím, už jsem to i řešila a poslední co mě štve jsou prachy nebo nějaký vycházky. Chtěla bych porodit zdravé miminko. U nás v práci se i řeší že ze zákona žena může tahat pouze 15 kg hromadně si stěžovali kolegové z jiných obchodů, protože to nedodržují. Řešení? Žádné. Doopravdy je to hodně fyzicky i psychicky náročná práce a chápu, že ten kdo v tom nedělá nebude mít pochopení.
To je problém vedení, domluv se tam, dělej si kancelářskou práci, kterou ti daji a co nebude hotovo ze zbytku půjde na hlavu kolegyni ne? Ale jako jo, doktor te klidně na neschopence nechá, kdyby se kroutil, vymyslis si nevolnosti třeba
ale zbytečně budeš mít málo peněz a sedět doma do porodu. Se optej v práci, jestli je pro ne lepší, když tam budeš sedět a papirovat a oni si doslapnou na kolegyni, nebo když tam nebudeš vůbec.
@Anonymní píše:
Pro mě je určitě nejvíc stresující právě ta práce, ale hodně. S kolegyní máme hodně velké neshody absolutně nechce dělat a já jsem bez nějakého zásahu nadřízené úplně bez respektu, takže všechno budu dělat já tak jako tomu je doposud a to je u nich práce pro těhotné. Nic jiného pro to neudělají a to doopravdy vím. Už jsem si to takhle vyzkoušela při prvním těhotenství. Zkuste se prosím jen trošku vcítit do mé situace fakt to není zrovna med.
A jim by nevadilo, že odejdeš na neschopenku, když máte podstav? Běžný zaměstnavatel se toho docela bojí, neboť
hledat náhradu při souběhu smluv s někým, kdo se může kdykoliv vrátit (například opět při potratu nebo jen že bys chtěla ještě do porodu), je docela stres, proto se snaží těhotným vyhovět, jak to jen jde. Osobně bych si s nimi promluvila, že buď ty věci odstraní tak, jak potřebuješ (jak říká zákon), nebo půjdu na neschopenku. A pak je rozhodnutí na nich. Určitě ti nějaký doktor neschopenku napíše, v tom asi problém nebude. Spíš ta doba do porodu je opravdu dlouhá, jsi omezena vycházkami atd
Ona kolegyně vysloveně zneužívá toho, že moji nadřízení nedělají nic s tím, že mě neuposlechne. Máme mezi sebou věkový rozdíl a to tak že já jsem o 20 let mladší, ale tím to není bývalá vedoucí co byla starší než ona tak ji taky neuposlechla a přesto tam furt pracuje. Když ji o něco poprosím buď to udělá špatně a nebo to naschvál neudělá vůbec. Pak to dělám já. Když ji něco rozkážu,,já to dělat nebudu, já si budu dělat co chci,, a to fakt není vtip je to už vysloveně neúnosný a vše je na mých bedrech a na kolegyni není nic já jsem plně zodpovědná za veškerý chod od účetnictví až po doplnění zboží a prodeje. Protelefonuje pul směny v tu chvíli je celá prodejna jen na mě. A lítám jako blázen objednávky, obsluha, prodej a přebírání zboží. A nikoho to nezajímá 30 000 kroků denně a následný večerní pád do postele a jsem ko. A teď do toho nevolnosti a těhotenství? Supér kombo ![]()
@Anonymní píše:
Ona kolegyně vysloveně zneužívá toho, že moji nadřízení nedělají nic s tím, že mě neuposlechne. Máme mezi sebou věkový rozdíl a to tak že já jsem o 20 let mladší, ale tím to není bývalá vedoucí co byla starší než ona tak ji taky neuposlechla a přesto tam furt pracuje. Když ji o něco poprosím buď to udělá špatně a nebo to naschvál neudělá vůbec. Pak to dělám já. Když ji něco rozkážu,,já to dělat nebudu, já si budu dělat co chci,, a to fakt není vtip je to už vysloveně neúnosný a vše je na mých bedrech a na kolegyni není nic já jsem plně zodpovědná za veškerý chod od účetnictví až po doplnění zboží a prodeje. Protelefonuje pul směny v tu chvíli je celá prodejna jen na mě. A lítám jako blázen objednávky, obsluha, prodej a přebírání zboží. A nikoho to nezajímá 30 000 kroků denně a následný večerní pád do postele a jsem ko. A teď do toho nevolnosti a těhotenství? Supér kombo
Tohle ale musí řešit vedení, když pujdes na nemocenskou, tak to taky bude muset dělat ona sama. Pokud to vedení řešit nechce, tak je v tom nech vykoupat no, dělej si svoji práci, jak bude pruser, tak tobě se nic stát nemůže, jako těhotnou te ani nesmí vyhodit.
Hlavně pak sem nepiš, že venku je hezky a ty chceš na chatu, na výlet, na dovču a proč máš dodržovat vycházky, když ti vlastně nic není.
Potrat v prvním trimestru postihne asi 70% těhotenství. Často i opakovaně.
Věř, že v práci ten čas líp utíká, než doma ležet jako placka a sledovat, kde tě píchne. S druhým dítětem taky nebudeš mít čas ležet, ale budeš se muset hýbat, lezt s ním na klouzačku, na prulezku, abys jej přidržela, běhat za ním, když ti ujede na kole, zvedat ho…
Zůstaň v obchodě, dělej si svoje papírování a lehčí práci, vedoucí dej pisemne, že jsi těhotná a žadáš dle ZP o přeřazení na práci vhodnou pro těhotné. Od toho je vedoucí placená, aby si udělala pořádek s kolegyní. A věŕ, že když bude hrozit průser, tak začne fungovat.
Neobirej sebe a své dítě zbytečně o peníze a volnost pohybu, když k tomu nemáš zdravotní důvod
@LuisaHelena píše:
A jim by nevadilo, že odejdeš na neschopenku, když máte podstav? Běžný zaměstnavatel se toho docela bojí, neboť
hledat náhradu při souběhu smluv s někým, kdo se může kdykoliv vrátit (například opět při potratu nebo jen že bys chtěla ještě do porodu), je docela stres, proto se snaží těhotným vyhovět, jak to jen jde. Osobně bych si s nimi promluvila, že buď ty věci odstraní tak, jak potřebuješ (jak říká zákon), nebo půjdu na neschopenku. A pak je rozhodnutí na nich. Určitě ti nějaký doktor neschopenku napíše, v tom asi problém nebude. Spíš ta doba do porodu je opravdu dlouhá, jsi omezena vycházkami atd
No jistě, že by nebyly nadšení z neschopenky tak jako asi každý zaměstnavatel, ale vím že si to dokážou zajistit. Tak jako když jsem šla při krvácení v prvním těhotenství na neschopenku. Moje nadřízená je hrdá babička spoustu vnoučat a vím, že mi moc fandila aby to vše dobře dopadlo, takže by mě určitě pochopila. Celou dobu co jsem byla doma mi jen volala kolegyně jak se dělá to jak se dělá tam to, jako můj zástup neumí nic. A největší nervy mám právě z práce až deprese už.
@Anonymní píše:
No jistě, že by nebyly nadšení z neschopenky tak jako asi každý zaměstnavatel, ale vím že si to dokážou zajistit. Tak jako když jsem šla při krvácení v prvním těhotenství na neschopenku. Moje nadřízená je hrdá babička spoustu vnoučat a vím, že mi moc fandila aby to vše dobře dopadlo, takže by mě určitě pochopila. Celou dobu co jsem byla doma mi jen volala kolegyně jak se dělá to jak se dělá tam to, jako můj zástup neumí nic. A největší nervy mám právě z práce až deprese už.
A proč tam pořád pracuješ, když je to tak hrozná práce a prostředí? Z popisu jsi asi hodně mladá, plánovala jsi rodinu, tak bych už dávno byla v jiné práci, kde fungují normální vztahy a vedoucí má mezi lidmi pořádek, ať se nemusím jako těhotná stresovat. Asi jsi rozhodnuta jít na neschopenku, tak na ni jdi, pokud se budeš tak cítit lépe. Snad ti tohle těhotenství již dobře dopadne, držím palce ![]()
@LuisaHelena píše:
A proč tam pořád pracuješ, když je to tak hrozná práce a prostředí? Z popisu jsi asi hodně mladá, plánovala jsi rodinu, tak bych už dávno byla v jiné práci, kde fungují normální vztahy a vedoucí má mezi lidmi pořádek, ať se nemusím jako těhotná stresovat. Asi jsi rozhodnuta jít na neschopenku, tak na ni jdi, pokud se budeš tak cítit lépe. Snad ti tohle těhotenství již dobře dopadne, držím palce
Já dělala vedoucí na jiné prodejně, kterou nám uzavřeli bylo to supér, pak mě přeřadili sem. Jsem tu rok a kolegyně se od začátku takhle neprojevovala. Věřte, že jsem milionkrát přemýšlela, že půjdu pryč, ale člověk má strach odejít z toho co umí a vždycky mě ta práce moc bavila. No a teď je to tak jak je. Děkuji za podporu
ještě si to nechám projít hlavou
Kolegyni bych narovinu řekla, že buď hejbne perdelí a začne makat jak má nebo odcházíš na neschopenku a vzhledem k podstavu na ten obchod bude pěkně dlouho sama a bude makat o to víc. Pak bych jí oznámila, které práce dělat nebudeš, protože jako těhotná nemůžeš a víc si s tím nenechala trhat žíly. A kdyby se ta pipka neprobrala, tak bych vedení oznámila, že odcházíš na neschopenku a jediný důvod je kolegyně lemra na prodejně.
Ahoj všichni,
chtěla jsem se zeptat na Váš názor. 30.11.2023 jsem potratila. Proběhla jedna ms po potratu a další už nepřišla, toto úterý jdu k lékaři. Měla bych být v 5tt. Pracuji jako vedoucí prodejny, ale abychom se pochopili je to malá prodejna na vesnici a jsme tam dvě, takže má práce obnáší účetnictví, uklízečka, prodavačka, psycholožka a skladník. Denně zvedám plynové láhve (5kg a 10kg) tahám substráty, 10kg pytle směsi pro nosnice a králíky, milión kartónu mléka, hromadu beden pečiva, zeleniny, bedny s pivama no prostě všechno. Toto je několikrát denně + spoustu palet se zbožím. Nejsem vševěd ale dost si myslím že jsem potratila kvůli práci, má kolegyně zrovna tolerantní není a když Vám nadřízená řekne že se nemáte namáhat, ale nikdo to za Vás neudělá co Vám zbyde, nic a uděláte to. Takže se tam s tím tahám jak vůl. Lezu i na žebřík přitom se mi zamotala hlava a už jsem byla skoro dole. Pracuji 6 dní z týdnu takže furt a nic mě nemine. Mám bolení břicha ale to přikládám tedy roztahování dělohy ale jsem hrozně unavená, úplně spící pana fakt. A navaluje se mi, v práci se furt jenom ohýbám. Myslím si, že jestli to bude takhle pokračovat, potratím znova. Co myslíte nechá mě lékař doma? Prosím žádné urážky, že se mi nechce dělat nebo podobně. Já bych řekla, že jsem pracant, byla jsem jednou na neschopence a to po potratu, jinak nikdy jsem ničeho nezneužívala abych nepracovala.