Neplatnost výpovědi po RD soud, zkušenosti

Anonymní
23.8.21 09:48

Neplatnost výpovědi po RD soud, zkušenosti

Prosím anonym nebo smazat, dost citlivé téma, děkuji.

Ahoj, zajímalo by mě, jestliže máte někdo zkušenost s případným soudem se zaměstnavatelem ohledně neplatnosti výpovědi po ukončení RD? Jak jste postupovali a jaký byl a hlavně jak dlouho se soud vlekl?
Moje situace: odcházela jsem před 3 lety na MD, již při odchodu jsem tehdejší manažerce říkala, že se chci vrátit ve 2 letech dítěte. Na HR mi řekli, že do interního systému si dle interních pravidel uvádějí 3 roky. Tehdejší manažerce jsem několikrát říkala, že ráda půjdu i dříve třeba na nějaký mini úvazek. Když byl dítěti rok, byla jsem se připomenout, to nikoho nepotřebovali, následně byl 1. Covid, pak mělo dítě 2 a zase nikoho nehledali, přesto, že jsme měli domluveno, že se ve 2 letech vrátím. Vzhledem k uzavřeným školkám jsem to ale víc neřešila. Teď se blíží 3 narozeniny dítěte. A současná manažerka mi napsala, že mě nepotřebuje, že prý dochází k optimalizaci (mezi řečí mi řekla, přeci kvůli mě nepropustí někoho jiného). Ve skutečnosti došlo k tomu, že v týmu je stále stejný počet lidí jen jedné paní před důchodem byl na její žádost snížený úvazek. Z HR mi řekli ať si sama v rámci firmy hledám jinou práci, že aktuálně hledají přes stovku lidí. To je pravda, ale jsou to velmi odborné a specifické pozice, na které hledají lidi z celého světa a prostě nikde nejsou a samozřejmě já tu specializaci také nemám a z logiky věci nejsem schopná během měsíce doplnit. Nicméně na dvě pozice jsem odpověděla a z jedné přišla zamítava odpověď a z druhé se ani neozvali. HR mi ještě před tím řekla, že pokud si nic nenajdu, že dostanu odstupné 5 platů. Jenže mě to prostě, vzhledem k velikosti firmy a okolnostem, za kterých mě takhle vysoupli, přijde dost málo a hlavně, kde já teď budu hledat práci, s malým dítětem za zády, v Covid době. Postavili mě do značně nevýhodné pozice. Máte rady co s tím. Prosím o slušné komentáře.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9727
23.8.21 09:59

No pokud ti dají výpověď s odstupným dle zákona, tak s tím nic nenaděláš. Ale musí ti ji dát až nastoupis do práce a ty tam odchodis ty 2 měsíce výpovědní doby, pokud se nedohodnete jinak. Můžeš zkusit tlačit dohodu, že dají 7 platů a ty půjdeš na dohodu hnedka apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.8.21 10:03
@Cenarius píše:
No pokud ti dají výpověď s odstupným dle zákona, tak s tím nic nenaděláš. Ale musí ti ji dát až nastoupis do práce a ty tam odchodis ty 2 měsíce výpovědní doby, pokud se nedohodnete jinak. Můžeš zkusit tlačit dohodu, že dají 7 platů a ty půjdeš na dohodu hnedka apod.

Já se nemám kam vrátit. Museli by mi na ty dva měsíce dát techniku a s tím je problém. Proč myslíš 7 platů? Ještě přemýšlím, že bych požádala o neplacené volno do 4 let věku dítěte a tam pak nevím, zda jsou stejné podmínky s odstupným, jako v tomto případě… :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
23.8.21 10:05

@Cenarius z lidského hlediska mě to strašně štve. Všude se píše, jak skvělou ochranu tu zaměstnanci mají, jak matky propustit nemůžou a pak se tady bez jediného trestu děje tohle. Jako fajn odstupné, jenže to není nekonečné a kde mám jako matka s malým dítětem hledat práci?! :cert:

• Citovat
  • Nahlásit
654
23.8.21 10:06
@Cenarius píše:
No pokud ti dají výpověď s odstupným dle zákona, tak s tím nic nenaděláš. Ale musí ti ji dát až nastoupis do práce a ty tam odchodis ty 2 měsíce výpovědní doby, pokud se nedohodnete jinak. Můžeš zkusit tlačit dohodu, že dají 7 platů a ty půjdeš na dohodu hnedka apod.

Znam firmy, kde nevyzaduji odpracovani vypovedni lhuty. Je to lepsi pro zamestnance uz ma volnost na hledani nove prace a nenapacha zadnou skodu ala zcizeni informaci

Jinak mi to takt prijde jako klasicka vypoved. 5 platu je takova lepsi nabidka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32526
23.8.21 10:07
@Anonymní píše:
@Cenarius z lidského hlediska mě to strašně štve. Všude se píše, jak skvělou ochranu tu zaměstnanci mají, jak matky propustit nemůžou a pak se tady bez jediného trestu děje tohle. Jako fajn odstupné, jenže to není nekonečné a kde mám jako matka s malým dítětem hledat práci?! :cert:

no neumím si představit, že by nikdo už nikdy nemohl vyhodit ženskou s děckem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
654
23.8.21 10:07
@Anonymní píše:
@Cenarius z lidského hlediska mě to strašně štve. Všude se píše, jak skvělou ochranu tu zaměstnanci mají, jak matky propustit nemůžou a pak se tady bez jediného trestu děje tohle. Jako fajn odstupné, jenže to není nekonečné a kde mám jako matka s malým dítětem hledat práci?! :cert:

No jo, ta ochrana je v tehotenstvi, na materske a rodicovske. Ted uz jsi radovy zamestnanec.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
654
23.8.21 10:08
@vokishka píše:
no neumím si představit, že by nikdo už nikdy nemohl vyhodit ženskou s děckem.

No to by je pak nikdo ani nechtel zamestnat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32526
23.8.21 10:09
@Tarena píše:
No to by je pak nikdo ani nechtel zamestnat

právě, mělo by to vliv na zaměstnávání žen

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19859
23.8.21 10:13

Tak oni musí doložit, že tvoje místo zaniklo. Právník a soud. Výpověď si nechat doručit první den nástupu do práce a jednat. Že pro tebe nemají práci tě zajímat nemusí. Ani nemusíš s nikým komunikovat předem. Den po narozeninách prostě přijdeš do práce. Odstupné se řídí kolektivní smlouvou, pokud máte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20117
23.8.21 10:15
@Anonymní píše:

tak pokud bude výpověď podle zákona, co jiného by jsi si představovala? :think: představa, že nikdo nemůže dát výpověď ženě s malým dítětem, je značně lichá, je to zaměstnanec jako každý jiný. A odstupné 5 platů je ještě zlaté, to by nemuseli, tak bych byla opatrnější v tom, jakým způsobem s nimi komunikuju. Chceš se soudit? o neplatnosti výpovědi nemůže být moc řeč…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11502
23.8.21 10:16
@Cenarius píše:

Tak já předpokládám, že těch 5 platů mělo znamenat 2 za výpovědní lhůtu, kterou už chodit nemusí a 3 zákonné odstupné. Běžně se takto končí tak, že se uzavře dohoda s odstupným 5 platů, a ani jedna strana už neřeší výpovědní lhůtu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9485
23.8.21 10:17

Pokud k žádné organizační změně nedošlo a neubylo míst, tak se samozřejmě můžeš bránit proti výpovědi, ale to reš s právníkem. A je otázka, jak se ti tam pak bude pracovat, pokud bys uspěla… Pokud půjdeš na neplacené volno, platí stejná pravidla pro výpověď, ale nemusí čekat s výpovědí na konec NV, můžou ji dát v průběhu a ušetřit peníze za výpovědní dobu.

Příspěvek upraven 23.08.21 v 10:19

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9727
23.8.21 10:18
@Anonymní píše:
Já se nemám kam vrátit. Museli by mi na ty dva měsíce dát techniku a s tím je problém. Proč myslíš 7 platů? Ještě přemýšlím, že bych požádala o neplacené volno do 4 let věku dítěte a tam pak nevím, zda jsou stejné podmínky s odstupným, jako v tomto případě… :think:

Těch 7 je návrh. Můžete si spolu domluvit úplně co chcete. Tuplem můžeš zatlačit, když objektivně se nemáš kam vrátit a s čím pracovat. A neplacené volno ti musí schválit. A tam můžeš výpověď dostat kdykoliv úplně stejnou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50062
23.8.21 10:18

O delku RD jsi mela pozadat pisemne, neplacene volno ti dat nemusi. Nadbytecnost musi zamestnavatel prokazat, kdybys to dala k soudu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat