Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
@neumisa Mne prece nejde o to, ze je s tim prace, ale o to, ze to dite netusi, co to je „nizina“ nebo „polabska“,
@jkra Jasne, ze je to prace na hodinu.
Ale syn je ze stabilniho socioekonomickeho prostredi, nema zadnou diagnozu, uci se dobre a rad. Takze by mel doma jen opakovat, procvicovat, ne ze ja budu suplovat praci ucitelky.
@VitaminC píše:
@neumisa Mne prece nejde o to, ze je s tim prace, ale o to, ze to dite netusi, co to je „nizina“ nebo „polabska“,
Jako že nezná význam toho slova? No tak když nebude vědět, co je to “polabská”, tak se tě zeptá a ty mu to vysvětlíš…
Dnešní děti mají bohužel velmi chabou slovní zásobu, protože většina z nich téměř nečte… Tímhle způsobem (a dalšími) je potřeba jim ji rozšiřovat a to už je práce v první řadě rodičů, to už nemůže obsáhnout výuka ve škole.
@VitaminC píše:
Jasne, ze je to prace na hodinu.
Ale syn je ze stabilniho socioekonomickeho prostredi, nema zadnou diagnozu, uci se dobre a rad. Takze by mel doma jen opakovat, procvicovat, ne ze ja budu suplovat praci ucitelky.
čistě ze zvědavosti - čí je to dítě? Ty nesupluješ práci učitelky, ty pomáháš vlastnímu potomkovi.
a kde je to propojení školním poznatků s realitou?
A proč to s ním googlíš ty? Po dvou letech distancu a ve 4. třídě už bych to nechala na něm.
no nic, končím, zas jsem se nechala nachytat.
@neumisa Dite je moje, ale cekam, ze ve skole bude ucitelka ucit, stejne jako ho lekarka leci apod. Ja s nim pracuju, prece. Ale cekala bych, ze probrano a vysvetleno bude mit ze skoly.
@VitaminC píše:
@jkra Jasne, ze je to prace na hodinu.
Ale syn je ze stabilniho socioekonomickeho prostredi, nema zadnou diagnozu, uci se dobre a rad. Takze by mel doma jen opakovat, procvicovat, ne ze ja budu suplovat praci ucitelky.
Hele, tohle je hloupé myšlení. Něco mu nejde, proberu to.. ty kecy o prostředí jsou zbytečné.
@VitaminC píše:
@neumisa Mne prece nejde o to, ze je s tim prace, ale o to, ze to dite netusi, co to je „nizina“ nebo „polabska“,
Tak zrovna to považuji za užitečné. Dokonce užitečnější, než jestli je to s velkým nebo malým.
@BohunkaP píše:A stejně tak Nedvědi - není přece podstatné, zda je dítě zná. Jestliže věta zní „maminka poslouchá bratry Nedvědy“ (jak by mělo být správné znění), tak je přece z kontextu zcela jasné, že maminka poslouchá někoho, kdo se jmenuje Nedvěd (resp. dva bratry toho jména) a že tedy musí být velké písmeno (když jde o jméno).
Tohle bych vypíchla…
Prý tam ti bratři byli vynechaní.
Takže moje (dyslektické) dítě by na to chvíli koukalo jak sůva, absolutně by se ztratilo, pak by se možná chytilo, dostalo pubertální záchvat smíchu, a pak napsalo, že „maminka poslouchá medvědy“ a ještě hodinu by se bavil představou, jak maminka chodí po lese a naslouchá, zda někde bručí medvědi
Úplně ho vidim… ![]()
Ale obecně, ano, vím jak to myslíš, aby prostě děti pochopily, jak se ty názvy tvoří a podle toho aspoň povětšinou dokázaly odvodit, jestli malé nebo velké.
@VitaminC píše:
@jkra V pripade ú/ů vyjimky probrany nemely.
Ty jo, a? Tak Sednu a proberu. Místo emimina. Fakt se blbě odkopavas. Zbytečně. Děláš to pro dítě, ale asi ne, vid. Doteď jsem myslela, že to rodiče dělají. Takových situací ještě bude. A rozumný rodič děcku pomůže, vysvětlí, neříká, že to učitel měl…
@Mar__tanka1983 píše:
Tohle bych vypíchla…
Prý tam ti bratři byli vynechaní.
Takže moje (dyslektické) dítě by na to chvíli koukalo jak sůva, absolutně by se ztratilo, pak by se možná chytilo, dostalo pubertální záchvat smíchu, a pak napsalo, že „maminka poslouchá medvědy“ a ještě hodinu by se bavil představou, jak maminka chodí po lese a naslouchá, zda někde bručí medvědi![]()
![]()
Úplně ho vidim…
Však ona by se tomu možná učitelka zasmála taky – často se tyhle nezvyklosti a chytáčky dávají právě proto, že se potom při společné kontrole nahlas zmíní a něco se o nich řekne… opět ono oblíbené “rozšiřujeme si obzory”. ![]()
@BohunkaP píše:
Ne, to rozhodně nebyl test z místopisu. Paní učitelka na 99% chtěla, aby si děti uvědomily pravidlo, které jsem popsala výše … konkrétně to, že slovo “vížka” má obecný význam a znamená “malá věž”, to spousta dětí neví.
Kdepak. Protiřečíš si. Pleteš si to, a to jsi dospělá osoba.
Pro úspěch v testu je naprosto bezvýznamné zda dítě zná význam slova „vížka“. Potřebuje ale nezbytně vědět, zda je to slovo cosi s malým v, nebo je Vížka součástí názvu obce Komáří Vížka (tedy s velkým V). A k tomu by musel ten čtvrťák znát názvy všech obcí v České republice, aby tuhle možnost mohl potvrdit nebo vyloučit. Takže je to test z místopisu. Ne z pravopisu.
@Tala20 píše:
Kdepak. Protiřečíš si. Pleteš si to, a to jsi dospělá osoba.Pro úspěch v testu je naprosto bezvýznamné zda dítě zná význam slova „vížka“. Potřebuje ale nezbytně vědět, zda je to slovo cosi s malým v, nebo je Vížka součástí názvu obce Komáří Vížka (tedy s velkým V). A k tomu by musel ten čtvrťák znát názvy všech obcí v České republice, aby tuhle možnost mohl potvrdit nebo vyloučit. Takže je to test z místopisu. Ne z pravopisu.
Já prosila o okopírování cvičení. Nebyl to DÚ, když to dělali doma.
U vlastních jmen se vždy píše velké písmno, takže Lhota je Lhota, ať už je jakákoliv.
A u gramatiky a slovíček se část věcí prostě musí naučit, nestačí to gogolit. Spoléhat na to že něco odvodí na prvním stupni třeba v angličtině je hodně mimo.
Děláš z komára velblouda. Nech učitelku ať učí, jakkoliv je holt náročnější než ta předchozí. No tak nedostal jedničku. No a co?
Pokud chceš aby tvůj syn byl vzdělaný, tak se mimo jiné musí naučit překonávat i nesnadné a nezábavné věci.
@Tala20 píše:
Kdepak. Protiřečíš si. Pleteš si to, a to jsi dospělá osoba.Pro úspěch v testu je naprosto bezvýznamné zda dítě zná význam slova „vížka“. Potřebuje ale nezbytně vědět, zda je to slovo cosi s malým v, nebo je Vížka součástí názvu obce Komáří Vížka (tedy s velkým V). A k tomu by musel ten čtvrťák znát názvy všech obcí v České republice, aby tuhle možnost mohl potvrdit nebo vyloučit. Takže je to test z místopisu. Ne z pravopisu.
![]()
Naopak, bez znalosti významu slova “vížka” se neobejde - přesně proto jsou takovéhle názvy dětem dávány, to je smysl toho cvičení. Když bude vědět nebo si zjistí, že jde o malou věž, napíše malé “v” (protože jde o podstatné jméno s obecným významem, tedy se píše malé písmeno). Pokud by šlo o nějakou výjimku (typickou podobnou jsou třeba Františkovy Lázně), učitelka na to buď upozorní nebo pak vysvětlí při kontrole.
Ty jsi přesná ukázka toho, co jsem měla na mysli tím “děláním nesmyslné vědy” z něčeho úplně elementárního. Hledáš záludnosti tam, kde nejsou…. resp. kde je vidí jen dospělí.
Příspěvek upraven 21.09.22 v 19:48