Nová metoda výuky matematiky

221
14.6.13 14:45

Nová metoda výuky matematiky

Dobrý den. Včera jsme byli se synem na nulté třídní schůzce. Budoucí učitelka synka nám vysvětlovala, že se budou učit matematiku nějakou novu moderní metodou, která se zaměřuje na to, aby děti snadněji pochopily logiku počítání. Je to něco, co my jako rodiče vůbec neznáme. Ta metoda se nějak jmenuje. Učitelka nám ji představila jen okrajově. Já bych si o tom ráda něco zjistila na internetu. Jenže jsem zapomněla, jak se ta metoda jmenuje. Neví to některá z vás? Děkuji za odpovědi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
9868
14.6.13 14:48

Beztak Fraus.

Já tedy nějak nevím, ale čím moderněji se u nás matematika učí, tím hůř ji děti ovládají.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26956
14.6.13 14:49

@Stay-C nepamatuješ si, jaké učebnice budou používat? Nově to má např. Fraus, tam se učí počítat „krokovou metodou“. Podrobnosti nevím, jen jsem v rychlosti projížděla a tohle mě zaujalo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24074
14.6.13 14:50

Myslím, že se jedná o toto:
http://www.ucitelske-listy.cz/…ematiky.html

Mmch - Fraus je nakladatelství, které vydává i klasické učebnice matematiky, ne vše od Frause je právě tento moderní způsob výuky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
221
14.6.13 15:02

@Billi kroková metoda to nebyla, ale nevím, zda to nemá ještě jiný název. Jen vím, že učitelka říkala, že v učebnici nejsou žádné klasické příklady, ale pyramidy, šipky atd. Přesně takhle to řekla. Bohužel mně se do rukou ta učebnice nedostala, takže nevím jak to vypadá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26956
14.6.13 15:06

@Stay-C tak to nic - kroková metoda jsou klasické příklady, ale místo na předmětech se jim to vysvětluje na krocích.
Ale koukni na ten odkaz od @hanka.br. to vypadá, že by mohlo být ono.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
221
14.6.13 15:12
@Billi píše:
@Stay-C tak to nic - kroková metoda jsou klasické příklady, ale místo na předmětech se jim to vysvětluje na krocích.
Ale koukni na ten odkaz od @hanka.br. to vypadá, že by mohlo být ono.

Podle toho, co píší dole o tom, proč žáci matematiku neumí by to být mohlo. Ale podle rozpisu jak se to vlastně učí mi to přijde spíš na tu krokovou metodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24074
14.6.13 15:14

@Stay-C Krokování se učí i v metodě zmiňované v odkaze.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26956
14.6.13 15:18

@Stay-C koukni na toto .

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
221
14.6.13 15:19

@hanka.br. našla jsem odkaz na tu učebnici. Tak budou používat i tu krokovou metodu, ale k tomu ještě další pomůcky. Přímo název metody tam napsaný není, ale myslím, že učitelka to nazývala realistická matematika. Jistá si ale nejsem.

„Naše učebnice“ je hned ta první:http://ucebnice.fraus.cz/…-prof-hejny/

Příspěvek upraven 14.06.13 v 15:20

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
maaiiaa
14.6.13 15:19
@Stay-C píše:
@Billi kroková metoda to nebyla, ale nevím, zda to nemá ještě jiný název. Jen vím, že učitelka říkala, že v učebnici nejsou žádné klasické příklady, ale pyramidy, šipky atd. Přesně takhle to řekla. Bohužel mně se do rukou ta učebnice nedostala, takže nevím jak to vypadá.

To bude Fraus. Jako doplněk klasiky se mi to zdá dobré, ale pokud by to měla být hlavní náplň… nevím, nevím.

• Citovat
  • Nahlásit
221
14.6.13 15:23
@maaiiaa píše:
To bude Fraus. Jako doplněk klasiky se mi to zdá dobré, ale pokud by to měla být hlavní náplň… nevím, nevím.

Asi to bude hlavní náplň, protože nám učitelka říkala, že my rodiče v tom budeme totálně plavat a nechápat to, tak je nutné, aby jsme to hned od začátku chtěli od dětí vysvětlit, aby jsme do toho zapadli a v pozdější době jim byli schopni pomoci, když jim něco nepůjde. Hrozně jsem se toho lekla, protože netuším, co budeme dělat, pokud to klukovi nepůjde od samého začátku. Nejspíš pak budu muset chodit na doučování látky 1. třídy k jeho učitelce :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24074
14.6.13 15:26
@maaiiaa píše:
To bude Fraus. Jako doplněk klasiky se mi to zdá dobré, ale pokud by to měla být hlavní náplň… nevím, nevím.

Jako doplněk klasické matematiky je to vlastně o ničem. Oživuje klasiku, ale výsledky tato metoda přináší v případě, že je vedena způsobem, jaký je uváděn v metodice. Bohužel, naše společnost není nakloněna zavádění moderních metod bez rozumného důvodu - tím nejčastějším argumentem je, že MY jsme se taky učili klasicky, tak proč ne naše děti…No, my jsme se také učili o vedoucí úloze strany, abychom zjistili, že to nebyla úplně ta správná myšlenka! Fandím učitelkám, které do toho jdou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
maaiiaa
14.6.13 15:28

Doporučuji sehnat si metodickou příručku pro učitele - je tam řešení i vysvětlení. Ona to zas taková hrůza není, ale chce to počítat i klasické příklady.
Je fakt, že příklady dost procvičují logické myšlení a nutí děti přemýšlet, ale nedovedu si to představit jako kompletní náplň hodin. Ale to pak už záleží na konkrétním učiteli.

• Citovat
  • Nahlásit
6784
14.6.13 15:29
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat