Obézní syn stále kyne

Anonymní
15.12.19 21:16

Obézní syn

Dobrý večer, prosím anonymně, neboť se to netýká mně, ale mého devítiletého syna. Děkuju.

Jak je patrné z popisu, syn je obézní. Je mu devět let, má cca 140cm a váží 47kg, před začátkem léta, byl lehce oplacany, pak odjel na dva týdny na tábor a tam mu to vyloženě prospělo. Lehké oplacani bylo pryč. No a teď po pěti měsících je to fakt děs. Má „prsa“, zakulacený obličej a samozřejmě břicho. A je linej, chodí s námi všude, ale kdyby mohl, tak prostě nepůjde.

Chodíme na procházky, jezdíme na kolo, chodíme do bazénu, neděláme tedy žádný sport aktivně, ale na gauči se taky nevalíme. Jeho sourozenci s váhou problém nemají. Ani já. Doma jíme stejná jídla, takže si úplně nemyslím, že by to bylo zapříčiněno stravou, kterou má doma ( záměrně píšu doma, protože nevím co sní kde okolo).
Jíme ovoce, ale převažuje u nás zelenina (základ je okurka, rajče, kapie a mrkev), tu mají každý den, jak k snídani, svačině i večeři. Snídaně jsou různé, někdy máme míchané vejce, sázené, nekdy dostanou kukuřičné lupínky s mlékem, už nic nepřidáváme, ovesnou kaši, slazenou medem, smoothie, někdy buchtu, co jsem v noci upekla. K svačině do školy je vždy základ ovoce a zelenina, pak k tomu dostává neslazený jogurt, někdy pečivo se šunkou a sýrem. Oběd mají ve školní jídelně. K svačině mají převážně talíř se zeleninou, někdy puding, někdy banánový koktejl, cottage s Toustem. Večeře jsou převážně teplé. Omáčka třeba jednou dvakrát do týdne, občas tortilly s masem, Cesar salát, špenátová tagliatelle s kuřecím sýrem, losos s brambory, treska.. Doma pijeme vodu a neslazený čaj, do školy dostávají taky vodu. Sladkosti dostávají, ale jen v určité míře. Hodně peču, ale všechno je s menším množstvím cukru, než je v receptu.

Ale on prostě kyne, takže někde chybu dělám. A já přemýšlím, jak tedy změnit jak stravu, tak náš aktivní pohyb, hlavně teď přes zimu.
Napadlo me, že prostě třikrát do týdne půjdeme na hřiště, koupím švyhladla a budeme tam prostě hodinu poklusavat a tak různě. Ale zase narazím u něj na odpor, si myslim. Protože na to není a slibovat mu něco, za to že když zhubne, mi taky přijde hloupý. Jsem z toho fakt nešťastná, a třeba by mi někdo mohl poradit co s tím. Jistě, ještě je možnost dietologa, ale to bych chtěla mít jako úplně krajné řešení.

Děkuju

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

22060
15.12.19 21:19

Nekdy to, co je pro nas krajni reseni, byva to nejefektivnějsi a nejsnadnejsi, peotoze ti lepe poradi.Ja osobne bych se toho nebala, naopak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3860
15.12.19 21:20

A zdravotně je v pořádku?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2704
15.12.19 21:21

A nechala jsi jej vyšetřit, zda třeba nemá problém se štítnou žlázou? Důvodem může být i pozvolný nástup puberty a s tím spojené změny hormonální… Nemusí to být jen o tom co jí a dělá..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22060
15.12.19 21:21

Samozrejme predpokladam, ze zdravotni kolecko ma za sebou

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.12.19 21:24

Napadá mě, jestli nedožíra někomu svačiny, nechodí si pravidelne přidávat k okynku obědy a nebo nemá kapesné, za které si kupuje limonády a chipsy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4742
15.12.19 21:31

Úplně jako první bych vyloučila zdravotní problém. Dietolog určitě není krajní řešení, u obézních dětí by spíš měl být první volbou. Plus endokrinologie, ale tam by vás asi ten dietolog poslal stejně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7138
15.12.19 21:32

Píšeš, že nevíš, co okolo sní, to bys u devítiletého měla mít přehled, ne? Jestli dostává vysoké kapesné, tak si jídlo může kupovat okolo. Nechápu, proč je pro tebe dietolog jako poslední možnost. Máš hromadu času ho před pubertou dát dohromady, pokud se nejedná o zdravotní problém. U nás se jedlo nezdravě a já v pubertě byla kulička. Nedokážeš si představit, jak se člověk v patnácti cítí s dvaceti kily nadváhy. A nikdo jiný, než rodiče, za to nemůžou. A u kluka je to podle mě ještě horší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.12.19 21:32

Jako první bych s doktorem řešila zdravotní stav, než bych ho začala podezírat že do sebe tajně cpe kde co :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
482
15.12.19 21:33

Teda podle toho co popisuješ nechápu. Však podle toho co píšeš nemá z čeho být obézní. Na stav před pubertálním spurtem mi to přijde brzy. Zkoušela jsi se ho ptát jestli jí Tvé svačiny nebo do čeho investuje kapesné?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1254
15.12.19 21:34

Pokud někde nejí něco na víc, tak bych zvážila doktora. Může mít třeba nějakou metabolickou poruchu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2907
15.12.19 21:42

Vsichni hnedka doktor atd. Ale nikoho nenapadne, ze veskera strava doma je " az moc zdrava". A fakt se muze futrovat za kapesny vselijskyma chipsama, coly atd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.12.19 21:45

Tak ono i na zdravém jídle se dá přibrat, víme? Jde o množství. A tedy promiň, ale k svačině do školy zelenina a bílý jogurt? To se nedivím, že má hlad, a pak evidentně sní, co kde najde..Upravte porce a dávej mu svačinu, po které nebude mít hlad. A najdi mu pohyb, co ho bude bavit, hodinové skákání přes švihadlo za trest, je nejlepší cesta, jak mu pohyb zprotivit..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4018
15.12.19 21:45

Podle toho co píšeš by tlustý být neměl.
Nemá večerní nálety na ledničku když usnete?
Ale zašla bych k dr, dietolog, endokrinolog, možná psycholog? Třeba zažírá stres. Těžko říct, ve sportovních aktivitách bych vytrvala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15.12.19 21:47
@Cenarius píše:
Vsichni hnedka doktor atd. Ale nikoho nenapadne, ze veskera strava doma je " az moc zdrava". A fakt se muze futrovat za kapesny vselijskyma chipsama, coly atd.

Přesně to si myslím já, dohání to podle mě tajně za kapesné hodně nezdravýma věcma. Vy máte opravdu doma jen vodu a neslazený čaj?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama