OGTT bez žádanky nebo od obvodního?

Anonymní
29.5.17 11:53

OGTT bez žádanky nebo od obvodního?

Ahoj. Ve 26tt mi proveden test v nejmenovaném zařízení, bohužel od začátku špatně. Nezjistili hodnotu ranní glykémie a rovnou mi dali vypít nápoj. Dejme tomu, přežila jsem to. Glukozu jsem si musela pořídit a namíchat sama, odvážili mi to v lékárně naštěstí, ale v troše vody, kterou mi odměřili, to neślo pořádně zamíchat, olizovala jsem zbytky z okraje hrnku, glukóza se mi lepila na patro. Krev jim tam stála celou dobu a ani při mém odchodu se nechystali směr laboratoř. Co jsem četla, měla by být zpracována do hodiny po každém odběru, jinak výsledky klesají směrem dolů. Pro výsledky si volat taky nemůžu, jen v případě pozitivního nálezu mě budou během týdne kontaktovat. Mám z toho strašný pocit, snažila jsem se s nimi domluvit, ale bez výsledku. Cukrovku jsem už měla a mám strach, že bude test zkreslený. Můžu o test zažádat jako samoplátce nebo může mi v případě pochybností napsat žádanku obvodní?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1647
29.5.17 11:57

Řekla bych to gyndari… Napíše ti novou zadanku a běž jinam. Pokud jsi už cukrovku měla, určitě si to nech pořádně zkontrolovat. Ať je vše v pořádku :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1040
29.5.17 11:58

POKUD NEMÁŠ PROBLÉMY TAK BYCH ZNOVA TEST NEPODSTUPOVALA. NACO ZATĚŽOVAT TĚLO I DÍTĚ TAKOVÝM TESTEM ZBYTEČNĚ?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
29.5.17 12:02

Šla bych pro novou žádanku na gyndu. A ano, nechala bych si to udělat znovu, protože pokud ti dali vypít glukozu rovnou, bez prvního odběru nalačno (ony by měly být 3), tak je to naprosto o ničem. Kór pokud jsi cukrovku měla, je tam nějaké zvýšené riziko… apod. Já třeba mám cukrovku až teď u třetího dítka. Dvě děti v pohodě (ale taky blbě provedené testy, nebyl odběr po hodině) a teď mi vyšel 2 x po době zvýšený cukr hned v prvním odběru. Na pití ani nedošlo, fičela jsem rovnou na diabetologii.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
29.5.17 12:03

@epsice Jenže při té těhotenské cukrovce právě žádné problémy nejsou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.5.17 12:04

@Mimis2017 problěm je, že test byl proveden v rizikové poradně, kam docházím, a lékařka mi řekla, že test byl proveden standardně.

• Nahlásit
  • Citovat
1309
29.5.17 12:07
@epsice píše:
POKUD NEMÁŠ PROBLÉMY TAK BYCH ZNOVA TEST NEPODSTUPOVALA. NACO ZATĚŽOVAT TĚLO I DÍTĚ TAKOVÝM TESTEM ZBYTEČNĚ?

Mě to teda nepřijde jako extra zátěž…je to skoro jako když na posezení zboucháš tabulku mléčné čokolády. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.5.17 12:08

@Fima glykémii na lačno mi vzali, ale nevyhodnotili. Nejdřív jsem odmítla Glukozu bez vyhodnočení vypít, ale nakonec mě doktorka přesvědčila. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
1647
29.5.17 12:10
@Anonymní píše:
@Mimis2017 problěm je, že test byl proveden v rizikové poradně, kam docházím, a lékařka mi řekla, že test byl proveden standardně.

No tak jestli byl proveden tak jak popisuješ, tak to rozhodně standartni nebylo. Asi bych vážně trvala na nové zadance. Na test můžeš jít kam chceš a ne kam ti řekne doktor… Já chodím na gyndu do jiného jiného města než bydlím a na testu cukrovky jsem byla u nás. Krev mi brali třikrát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29442
29.5.17 12:29
@Anonymní píše:
@Fima glykémii na lačno mi vzali, ale nevyhodnotili. Nejdřív jsem odmítla Glukozu bez vyhodnočení vypít, ale nakonec mě doktorka přesvědčila. :zed:

Hm, prostě všechno špatně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
49493
29.5.17 12:32

Mně když to zprasili, cinkla jsem sama do centra specializujícího se přímo na těhotenskou cukrovku a popsala jim situaci, okamžitě mi vystavili novou žádanku (na pojišťovnu, ale i tak je to test za pár korun) sami k sobě. Podruhé už byla ta lačná (zpracovaná hned, nikoliv za pár hodin) tak jasně pozitivní, že jsem si test zcela odpustila. I kdybys kvůli tomu měla dojíždět…

Pokud už jsi cukrovku měla, riziko opakování je veliké a měli by tě sakra hlídat. A sama určitě víš, že když se krev nevyhodnotí do hodiny, glykémie klesá a výsledek může být falešně negativní. To, že nevzali nalačno je chyba (zvlášť pokud by byla pozitivní už první hodnota, tak do těla s evidentně zvýšenou glykémií lijí navíc hromadu glukózy), ale v případě potřeby se ta lačná dá nenásilně zopakovat kdykoliv. Ale to, že tam nechají krev x hodin stát, opravdu není standardní provedení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.5.17 12:46

@ugluk předpokládám v Praze?

• Nahlásit
  • Citovat
Smazaný anonym
29.5.17 13:17

Zakladatelko, všechno špatně.
požádej svou gyn o novou žádanku ihned a běž do laboratoře, kde odběry dělají a mají s tím zkušenost. Na žádance musí být napsáno, že je odběr indikován v těhotenství, resp. oGTT v graviditě, jinak ti po hodině odběr neudělají.
Kromě toho tedy to standardně probíhá následovně: přijdeš ráno nalačno obvykle kolem 7h (minimálně 9 hodin předtím nejíst a pít jenom vodu). První odběr je z prstu a pokud je ok, vezmou ještě druhý první odběr ze žíly. Pak vypiješ přesně definovaný roztok (objem asi 3 deci), který ti jenom přelije do kelímku z komerční lahvičky. Nic se nemíchá, to se dnes již nedělá. Roztok piješ 5 minut a ne najednou!
Hodinu po dopití ti vezme opět ze žíly a další hodinu po druhém odběru opět ze žíly. Mezitim sedíš, neběháš a určitě nesvačíš ani nepiješ.
Tak, to je vše.

• Citovat
  • Upravit
Anonymní
29.5.17 13:57

@monrom už jsem to tu psala, Chodím do rizikové poradny ( gynekolog mě ted v péči nemá), kde test přímo provádí na vlastní pěst a doktorka, ke které teď chodím, si za takto provedeným testem stojí. :( Já už na testu byla 2× normálně v laboratoři a v obou těhotenství byl proveden správně. Jedině zkusit obvodního lékaře nebo si zaplatit sama, jestli mi budou ochotní udělat.

• Nahlásit
  • Citovat
Smazaný anonym
29.5.17 14:00

Tak změnit rizikovou ambulanci. Není jenom jedna… V životě jsem neslyšela, že by si dr dělal oGTT sám…

• Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama