Okamžitá výpověď z nájmu

191
9.4.16 14:22

Okamžitá výpověď z nájmu

Dobry den, poradi mi nekdo jak ukoncit najemni byt okamzitou vypovedi? Majitel mi 1.4. psal email ze potrebuje byt pro rodinu jestli pristoupim na dohodu ze uz v srpnu tu nebudu, pritom mam najemni smlouvu na dobu urcitou do konce rijna. Napsala jsem mu, ze pokud si najdu jiny byt drive ptz jako samozivitelce moc nechteji pronajimat byty tak ze pujdu drive a on ze ne. Po par dnech mi oznamil ze dohodu rusi ze uvolnil jiny byt pro rodinu. Pritom jsem si nasla super byt ale nemohu z tohoto bytu ihned on se odmita dohodnout a tvrdi mi, ze tu do rijna musim zustat.
Rada bych radu jak s toho ven ihned. Jsem na prispevku na bydleni. Dekuji

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

71422
9.4.16 14:33

@Bobule011 Nemáš nárok dát okamžitou výpověď z nájmu. Dle NOZ je výpovědní doba 3 měsíční, pokud jste si ve smlouvě nesjednali, že bys mohla dát výpověď s kratší výpovědní lhůtou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
191
9.4.16 14:40

On mi prave pise, ze nemohu legalne vypovedet smlouvu ani s trvanim 3 mesicni vypovedni doby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14537
9.4.16 14:43

Záleží na tom, co máte v nájemní smlouvě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.4.16 14:47

Opravdu záleží na nájemní smlouvě, která může být dost individuální. A pokud ji podepíšeš, musíš se jí řídit. Takže si ji podrobně přečti, jiná rada není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71422
9.4.16 14:50

@Bobule011 Jo, blbě čtu, že máš smlouvu na dobu určitou… jo pak myslím, že má pravdu a pokud nemáš možnost výpovědi ve smlouvě, tak jen tak výpověď dát nemůžeš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2668
9.4.16 14:50

@Janli záleží především na tom, co na to Občanský zákoník, ve smlouvě můžou být věci právně neplatné.

NOZ:
Výpovědní důvody podle NOZ

Nájem sjednaný na dobu určitou nelze, na rozdíl od nájmu sjednaného na dobu neurčitou, vypovědět z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu (pokud si strany tuto možnost výslovně nesjednají). I pro tento typ nájemního vztahu jsouale v NOZ stanoveny důvody, pro které lze nájem vypovědět, i když nejsou výslovně ujednány. Pro tytéž důvody lze vypovědět také nájem sjednaný na dobu neurčitou, vždy však za předpokladu, že strany smluvním ujednáním některý z těchto důvodů nevyloučily či nemodifikovaly. Zákonnými výpovědními důvody jsou:

1. předmět nájmu má odstranitelnou vadu, která zásadním způsobem ztěžuje či znemožňuje užívání, k jejímuž odstranění je povinen pronajímatel a zároveň nájemce splnil svou povinnost řádně a včas pronajímateli existenci vady oznámit,

b) na předmětu nájmu je v průběhu nájemního vztahu nutné provést opravu a není možné jej v průběhu opravy užívat,
c) pronajímatel neposkytl nájemci dostatečnou ochranu v případě, kdy jiná osoba uplatnila k předmětu nájmu vlastnické či jiné právo nebo žádala jeho vydání či vyklizení,
d) nájemce provedl změnu předmětu nájmu bez souhlasu pronajímatele a neuvedl na jeho žádost předmět nájmu do původního stavu,
e) došlo k prodeji předmětu nájmu a kupující neměl důvod pochybovat, že předmět nájmu není pronajat; právo vypovědět nájem má v tomto případě jen vlastník předmětu nájmu,
f) předmět nájmu zanikl zcela nebo zčásti,
g) předmět nájmu se stal po vzniku nájemního vztahu nepoužitelný k účelu ujednanému, příp. obvyklému,
h) nájemce opotřebovává předmět nájmu nad míru přiměřenou poměrům nebo jej užívá tak, že hrozí jeho zničení, a pronajímatel jej vyzval, aby předmět nájmu užíval řádně, poskytl mu přiměřenou lhůtu k nápravě a upozornil jej na následky neuposlechnutí výzvy,
i) nájemce neuhradil nájemné ani do data splatnosti dalšího nájemného a pronajímatel jej k úhradě vyzval, poskytl mu k úhradě přiměřenou lhůtu a upozornil jej na následky neuhrazení nájemného,
j) některá ze stran porušuje své povinnosti zvlášť závažným způsobem a působí tím značnou újmu druhé straně."
http://www.epravo.cz/…z-96136.html

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14537
9.4.16 14:55

@entropy Já vím, ale zakladatelka chce odejít, protože si našla jiný byt. Problém se současným bytem není, pak záleží na smlouvě nebo na vzájemné dohodě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2668
9.4.16 14:56

Čili první otázka, máš ve smlouvě uvedenou možnost výpovědi (a za jakých podmínek) ještě před ukončením termínu smlouvy? Ty ostatní důvody umožněné NOZ se mi zdají pro Tvou situaci neodpovídající, ale můžeš se ještě poradit s právníkem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2668
9.4.16 14:58

@Janli No vždyť ano ;) Jen říkám, že pokud by ve smlouvě měli uvedeno něco, co je v rozporu s NOZ, tak se tou smlouvou v tom bodě řídit nemusí. Ovšem pro danou situaci si zřejmě nijak moc nepolepší, protože pravidla pro výpověď u nájmu na dobu určitou jsou v NOZ dost omezená.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5516
9.4.16 15:21

Tak já si zase myslím, že pokud byla zakladatelka ochotná přistoupit na odchod z bytu dříve, protože ho potřeboval majitel pro rodinu, tak by majitel mohl být trochu přístupný dohodě. Ona si kvůli němu našla jiný byt, asi tomu věnovala nějaký čas a úsilí, tak přinejmenším by se mohl nějak dohodnout.

A on se snad tím zákonem řídit nemusí?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
191
9.4.16 15:24

Mam tam napsano vypoved 3 mesice vypovedni doby. Ale take to ze on mi rekl ze potrebuje byt pro rodinu a ja si nasla jiny podnajem a on nasledne tuto navrhovanou dohodu zrusil. Tedy ja mam nyni 2 byty..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14537
9.4.16 15:27

@entropy A to jsou občas nájemníci, kterým je všechno šumák. Jedni se mi z bytu odstěhovali, ani nedali vědět. Zjistila jsem to až když nezaplatili nájem. Odstěhovali se na druhý konec republiky i s mým nábytkem. Zřejmě špatně pochopili na co je kauce… :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71422
9.4.16 15:29

@Fazulina Ale on se zákonem řídí, pokud byla dohoda pouze navržená a nepodepsaná, tak je to sice morálně nefér, ale zákonné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4266
9.4.16 15:32

Půjdu trochu do hypotezy, ale, co kdybys prostě nezaplatila za užívání bytu? To by potom majitel určitě zvážil sám od sebe, zda není pro něj lepší, abys odešla. Jako, vím, že je to hodně přes čáru, možná je to neslušné, ale pokud opravdu s ním není možná domluva, navíc ve chvíli, kdy Tys s ním byla ochotna na domluvu ohledně vyklizení bytu dříve, tak nevidím jiné východisko.
Samozřejmě bych to udělala tak, že bych si peníze, které mu budu dlužit schovala a po odstěhování bych mu je poštou poslala, abych nebyla za neplatiče. Využít tento nehezký způsob jenom k tomu jak dosáhnout dohody na odstěhování.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama