Reklama

opet dotaz um a prikrmy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 25.06.09 16:37
opet dotaz um a prikrmy

Kolik Vam UM vypije vase dite tak okolo toho 5mesice?Mala ma tak 4× 210ml nekdy treba da i 240ml 2× jak kdy + 120ml.A cajiku vypije 100ml.No a ted co zacnu pridavat ovoce tak mam trochu obavu aby si to nesnizila jeste na min.Protoze caj moc nechce.Ja nemam se zavadenim prikrmu zadne zkusenosti tak jestli neni treba neco spatne.A muzete mi napsat v kolik tak jite a co od rana.Dik. :)

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Paradise
Závislačka 3529 příspěvků 25.06.09 16:48

Ahojky tak my kolem toho pátého měsíce jsme baštili tak 150ml mlíčka.

Každopádně jsme měli mlíčko ráno po probuzení
pak nějakou tu ovocnou svačinku
pak v případě potřeby,nějakou sušenku nebo mlíčko
zeleninovou přesnídávku
a před spaním zase mlíčko

těch 150ml bylo v optimálních případech,ale podle chuti to bylo 90,120,180 jak kdy.

Neboj taky to zvládnete,teď dáváme mlíčko už jen ráno a večer a dohromady my malý vypije 240ml víc ani omylem.A s pitím to má taky různě,záleží jaké je počasí a jak moc velkou aktivitu vyvýjí,netlačím na něj,co dvě hodiny nabýzím a buď si vezme nebo ne. :wink:

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 25.06.09 16:57

No me se to totiz zda moc ale je fakt ze mi jsme trochu pozadu ja az po mesici coz je dneska dala teprv i ovocnou presnidavku ale beztak si 210vypila.jeste dotaz jak casto davate zeleninovy prikrm s masem?Ja to stridam jeden den bez masa a druhy den maso.Ja davam kupovane me to vyhovuje i stoho duvodu ze vemu mrknu na mesice a jdu :lol: a vic neresim.Ale je pravda ze je nejaka opet spokojena asi uz ji to vazne nestacilo.

Ryntyntyna
Neúnavná pisatelka 15883 příspěvků 25.06.09 17:20

Ahoj,

kolem pátého měsíce pil malý tak 3-4×180-210ml (jak měl hlad) a večer vyžuchnul před spaním 240 ml … ovocnou přesnídávku jsem mu dávalal až odpoledne (ale to jsem střídala obden s UM) a k obědu měl mosozeleninovou skleničku dvakrát do týdne, jinak teda jenom zeleninku… :wink: :wink: :wink:
Jo a čajíku tak vypil za celý den jeden ten větší kouzelný hrníček, takže to je myslím 200 ml …

janinkacumacek
Zasloužilá kecalka 529 příspěvků 25.06.09 19:48

Ahoj, malej teď bude mít 5 měsíců i pro nás je to aktuální téma, zeleninový příkrm 200 ml (domácí výroba) v poledne ho tak zasytí, že si sám koriguje UM, takže někdy ji vypije celou a někdy jen 100 ml, když to začal dělat, tak jsem se vyděsila, ale pak jsem si řekla, že kdyby měl hlad, tak to vyzunkne :lol: Má 4× UM denně po 210 ml, zbytky vylévám . Čaj nepije vůbec, maximálně tak 50 ml ředěné šťávičky. Dneska jsem mu dala ve tři poprvé ovocnou přesnidávku 125 ml mrkve s jablíčky a UM vypil až teď o půl osmé večer jak ho to zasytilo, no je léto tak přesnidávky budu dávat tak 2× do týdne, aby měl hodně tekutin.
Masíčko začnu dávat tak za 3 týdny asi 3-4× týdně. Sem tak smlsne i kupované, aby si zvykl až bude starší a nedělal scény, ovoce má a bude mít zatím jen ze skleniček, krom banánu.

Neboj hlady neumřou ani žízní, ikdyž pití furt nabízím kvůli horku a dehydrataci.

ráno v 8 h - 210 ml UM, vypije tak 150ml
v poledne ve 12 h - zeleninový příkrm 200 ml nebo kaše z flašky 240ml
odpoledne v 16 h - UM 210 ml, vypije buď celé nebo 150 ml
večer ve 20 h - UM 210 ml, vypije buď celé nebo 150 ml
v noci ve 04 h - UM 210 ml vypije asi 100 - 150 ml

kattkka
Generální žvanilka 24324 příspěvků 25.06.09 20:02

JA teda kupuji uz jsem psala na hore dostane tu sklenicku 135g jak ktera a zapije 120-150jak kdy.Me prave zarazilo tech 200ml ze snite.A to jsem i myslela jak mi pekne papa :lol: mala mi slupne akorat tu malou a to jeste necha vetsinou.Jak co.Tak nevim jak budem jist od pristiho mesice asi tu sklenicku budem mit na dvakrat :lol: .Ale jde videt ze ji to chutna.

Paradise
Závislačka 3529 příspěvků 26.06.09 07:03

Katko z vlastní zkušenosti ti radím,že pokud malá papá snaž se to neřešit i když se ti zdá,že papá moc,přijde období,kdy to tak slavné nebude a ty si zase budeš lámat hlavu s tím proč.

přesně tak to je u nás.Davča má pár dní kdy nechce absolutně nic,jí jako vrabec a já jsem na prášky,že se mi to moje miminko zhubne a co pak? :lol: A pak má zase dny kdy jí jako nezavřený a my mu říkáme otesánku,protože jí víc než maminka a to ani trochu nepřeháním a to si zase říkám,neměla bych mu dát míň,aby z něj nebyl tlusťoch?

Takže chování nás maminek je pochopitelné,máme strach jestli dítka dostatečně nebo ne moc papají,krom jiného samozřejmě,ale oni jsou ty cvrčci občas chytřejší než mi a kdyby toho bylo moc tak si řeknou a když málo tak taky.Neboj pokud z malé nebude buřtík a mudra vám nebude něco říkat,byla bych klidná,ale mě se to kecá mám to období za sebou :lol:

sopky
Kecalka 236 příspěvků 26.06.09 08:08

Ahoj Kattkko, ctu tuhle diskusi a koukam jako blazen 8O . S prikrmy rozhodne pozadu nejsi, petimesicni miminko je jeste kojenec a prikrmy nepotrebuje drive nez od ukonceneho 6.mesice. Je uplne jedno jestli je dite kojene nebo na UM. Drivejsi zavadeni prikrmu (obvzlast zpusobem, ze takhle male dite ji uz susenky!!!, ovoce, zeleninu i kasi, tzn. ma vice nez jeden prikrm, je akorat zbytecne zatezovani ledvin a traviciho traktu miminka). Koukni nebo kouknete se na stranky www.kojeni.net na sekci zavadeni prikrmu. Zacina se obvykle zeleninkou, protoze pokud se zacne ovocem nebo kasickou, tak dite ma pak vetsinou se zavadenim zeleninky problem - tolik mu nemusi chutnat. Jeden prikrm se zavadi mesic, neni potreba nikam spechat. Sama pises, ze toho tvuj prcek tolik nesni - no nediv se, jeste je malinky a mlicko mu staci.

janinkacumacek
Zasloužilá kecalka 529 příspěvků 26.06.09 08:44

Nezlob se na mě sopky, ale děti papající UM mohou příkrmy už od ukončeného 4 měsíce a je jen na mamince, zda s nimi začne nebo ne.
LEDVINY SE TEDA NEPŘETĚŽUJÍ!!!!Pane bože vždyť v příkrmech není sůl a trávicí systém je připraven právě díky UM.
To mě spíš děsí, že plně kojené dítě dostane hned příkrm a ne na zkoušku UM aby si střeva zvykla na jiné bakterie.

Osobně tedy příkrmy měním, jeden den kaši, druhý zelenina, třetí ovoce.

To že jim měníme jídelníček je o tom, aby si postupně zvykli na různé chutě a propó já dávám kaši nemléčnou, takže ta nezatěžuji organismus vůbec.

A to že sní malej 200 ml zeleniny, je vidět že mu chutná, každé dítko sní jiné množství.

Pokud by se měl příkrm zavádět později, tak mi řekni proč se všude prodávají výrobky od ukončeného 4 měsíce !!!

Jediné co jsem tedy pochopila, že tě pobouřil jídelníček Paradise, to jsem i já valila oči, osobně bych dítěti tolik jídla v 5. měsíci nedávala.

Nezlob se, že tak kritizuji, ale je fakt, že každá si to děláme po svém.

sopky
Kecalka 236 příspěvků 26.06.09 15:09

Janinkocumacku, rozhodne nechci vyvolat reakci typu, ze vsechny deti musi zacit s prikrmy ve stejnou dobu a plne souhlasim, ze rozhodnuti musi udelat maminka nebo rodice, nicmene obcas se nechaji strhnout okolim, tzn. ze nekdo toho v danem obdobi sni vice a ma vice prikrmu a rodice pak nabydou falesne pocitu, ze nekde neco podcenili. Nejsem nutricni poradce - Vy treba ano, ale docela se o tuhle problematiku zajimam a je mnoho faktoru, ktere hovori proto, aby se u kojencu, kteri samozrejme dobre prospivaji, zacalo s prikrmy prave az v ukoncenem 6.mesici. Ano, nekojene deti mohou zacit uz od ukonceneho 4.mesice, kojene-neprospivajici take…nicmene pokud dite prospiva, tak je to porad jenom kojenec a jeho strava by mela obsahovat predevsim mlicko. Kojene dite prave z kojeni nejvice profituje, pokud se koji onech 6 mesicu plne. Kdyz dite dobre prospiva, tak je to znamka toho, ze mu mlicko zatim staci (jak kojene, tak UM). Kolem 6.mesice deti prochazeni senzitivni periodou, kdy snaze dokazi prijmout prikrm (u kazdeho ditete je to samozrejme jine, kazde dite je pripravene jindy). Pokud se dite zajima vehementne o jidlo ostatnich a je zvedave a ma zajem zkouset, tak se urcite zacit ma. Nicmene Kattkka zakladatelka teto diskuse pise, ze jeji mimco az tak veliky zajem nema, cili jeste treba nemusi byt na prikrmy pripravene. Postupne se prikmy zavadeji, aby se predeslo pripadnym alergickym reakcim, jedna nova potravina by se mela zkouset 3-4 dny, aby se prave podchytila alergicka reakce nez se zacne se zavadenim jineho druhu prikrmu. Kazdy novy prikrm je na ukor vypiteho mleka, ktere takhle male deti stale potrebuji…

Vubec s Vami nejdu do zadneho sporu, ale neni treba pouzivat slova „pane boze“, kdyz mate na vec jiny nazor, taky bych mohla svoji reakci formulavat timto zpusobem a nikam bychom asi nedosli, nebo? Plus v kopuvanych prikmech byva sul a cukr, kouknete na etikety - nerikam, ze ve vsech, ale uz jsem to videla i na sklenickach od 4.mesice…

Anonymni 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.06.09 15:37

Ano obcas to v tech sklenickach byva ale uz se to resilo a bylo to v tech pozdejsich.Jinak jsem nenapsala ze nechce akorat nevim jestli ji ta sklenicka muze stacit.A ze ńechtela odpoledni bylo to neco noveho a hlavne me osobne to prislo i trochu kysele.A ted mela treba banan a tn ji chutnal ocividne.Neprih­lasena kattkka

Paradise
Závislačka 3529 příspěvků 26.06.09 19:27

No sopky my taky byla na UM už od narození a začli jsme zavádět ve čtvrtém měsíci,takže si myslím,že katka vepředu moc není.

A Jani nemyslím to zle,ale jak by ses zachovala kdyby jsi dítěti dala najíst a ono ti další dvě hodiny řvalo jako tur,zkusila bys všechno jestli ho něco nebolí,netrápí,není unavené a dala bys mu toho jídla víc a byl by klid a navíc by ti pořádně nepřibíralo.Taky bys přidala jídlo,proto jsem psala,že si dítko řekne samo kolik chce.a nejsme vůbec tlustí při 80cm máme 9kg a je nám rok a měsíc.

Neříkám,že nejsem trošku odvážnější,př. s těma sušenkama,ale jak jsi psala každá si to děláme po svém dle nejlepšího svědomí a vědomí :wink:

sopky
Kecalka 236 příspěvků 26.06.09 22:15

Zkusim to napsat jeste jinak a pouziji doporuceni lidi, kteri se problematikou vyzivy deti zabyvaji:
„Pokud nekojíte a uměle živené dítě má hlad i když denně vypije 900-1000 ml mléčné výživy, je možné začít s příkrmy od ukončeného 4. měsíce.“

Chci temi svymi prispevky rict, ze prikrmy v tomto veku by nemely byt na ukor vypiteho mlicka.....

Co se nedoporucuje, tzn. co nedelat a nedavat (cituji dve z mnoha): • Vyhýbejte se sladkostem, sušenkám, čokoládám, zmrzlinám, šlehačce apod. • Do ukončeného 6. měsíce nepodávejte pokrmy obsahující lepek, nejlépe zavádět až od ukončeného 7.měsíce

Ani odbornici pres vyzivu a lekari nejsou schopni se shodnout v doporucenich, ale v navaznosti na susenky v 5-ti mesicich, si dovolim pridat nazor cloveka, ktery se problematikou zavadeni lepku dlouhodobe zabyva a sama je celiakik (je to dlouhe…sorry):

"Pokud se 5mes diteti da lepek (a je celiak - celiakem se dite rodi), pak jeho reakce na nej je zpravidla bourlivejsi a cili lepe vysledovatelna.

K projevum vsak dojde se zpozedim tri tydnu az tri mesicu, po plne zatezi lepkem. Cili v dobe, kdy dite potrebuje nejvice energie pro plnohodnotny rozvoj - bude ji mit nejmene (8-12mesic). Pripocteme-li napr jeste zateze z nemoci, ockovani apod, pak muze dojit (dle meho nazoru) ke zbytecnemu ohrozeni zivota - napr. jen tim, ze lekari celiakii nerozpoznaji a budou lecit dite na neco jineho!

Dokud dite nedostava lepek, celiakie se neprojevuje, dostane-li ho pozdeji muze dojit pouze k slabym a pozvolnym projevum celiakie a tim i k riziku, ze bude dlouho trvat, nez se na nemoc prijde.

Ja sama jsem pro celoplosne orientacni testovani (je to dober krve, podobne jako znama paticka) ditete, 2-3mesice po plne zatezi lepkem, bez ohledu na pruvodni priznaky.

Dat malemu diteti lepek je lepsi pro lekare vedi hned, na cem jsou. Ale je to dobre i pro dite? Ja si myslim, ze ne. To radeji za 400Kc koupim v lekarne test Biocard a sve 1,5roku stare dite pichnu do prsu a zjistim zda v krvi je nebo neni pritomeno zvysene mnostvi antitransgluta­minasy znacici celiakii.

Lekem na celiiaki je prisna bezlepkova dieta, cili dokud dite je na prisne bezlepkove diete (neji lepek), pak nemusi mit jeho rodice obavy z projevu celiakie.

Celiakie ve sve podstate zpusobuje vyhladoveni organismu, nedostatek zivin pro stavbu kosti, mozku, apod. Cili, nechame jeho organismus vyhladovet v pulroce nebo roce?

Myslim si, ze by se mela kazda maminka rozhodnout sama. Je to jeji dite.

Lepek pro takto malé dítě je v kasi - spaldova, jecna, detske piskoty, susenky… apod.

POZOR! Oves neobsahuje lepek. Obsahuje AVENIN a nekteri celiaci na nej reaguji jako na lepek (ale zatim jeste probihaji studiie). Pokud predtim nebyla expozice lepkem, oves by nemel zpusobovat problemy.

Pro dospeleho: plna zatez lepkem odpovida trem krajicum bileho chleba denne po dobu tri mesicu

Alergie na lepek je neco jineho nez celiakie, chova se jako jakakoli jina alergie, lze ji dostat i v padesati… Kdykoli v prubehu „papani“ lepku. Nezpusobuje vyhladoveni organizmu, muze zpusobit vyrazku, prip. jine problemy (duseni apod)

alergie na lepek je neco jineho nez celiakie!!!

celiakie je geneticky podminena, celiakem se dite narodi, je to jako downuw syndrom, proste metabolicka vada, zakodovana v genech.

alergie - telo prehnane zacne reagovat na nejakou latku, ktera jinak neskodi. Alergicke projevy jsou neprijemne, hlavne u takto malych deti. Opet, jsou zde deti citlivejsi a mene citlive. Lepek je alergen. Alergeny jsou zavadeny do stravy postupne z duvodu jejich mozne detekce. Alergie take muze vymizet a zpravidla mensi mnozstvi lepku nevadi. Alergie na lepek (jako takovy) je vzacna, velmi, mnohem beznejsi je alergie na psenici.

Celiak muze jist deproteinovany psenicny skrob (zbaveny lepku, lepek je protein), alergik na psenici ne, alergik na lepek ano.

Napr. orechy - nektere indianske kmeny davaly rozemlete orechy jako prvni prikrm, dnes - hodne lidi na ne ma alergii, doporuceno je davat pozdeji. Ne pro to, ze by ty orechy tu alergii vyvolaly (ale mozna jo, protoze male dite je citlivejsi), ale proto, ze pripadna alergie by diteti zbytecne zkomplikovala zi­vot.

Toto tema neni dodnes dostatecne prozkoumano. Opet, kazda matka se musi sama rozhodnout.

Nerada bych se poustela do diskusi na tema, co zpousti alergii. Neni to dostatecne probadane. Ale je na 100% jasne, ze pokud se telo s alergenem nesetka, tak se alergie nespusti."

Kdyz nekdo bude cely zivot jist bezlepku (napr. japonec, cinan, ind, apod) tak treba nikdy v zivote nezjisti, ze je na nej alergicky a ze ma celiiakii."

janinkacumacek
Zasloužilá kecalka 529 příspěvků 27.06.09 08:27

Prosím tě Paradise, dělal ti malej taky u jídla děsný skopičiny ???
Malej tak asi 80 ml vypije v klidu a pak to začne: prská, vykládá si, mele hlavou, dělá mosty, otáčí se, vzteká se, piští :roll:
Někdy jsem z něho na mrtvici :evil:

Jinak naprosto chápu, když dítě řve hlady uděláš cokoliv aby byl zasycen.

Pro sopky: neboj v dnešní době se každá maminka dívá zda je kaše bezlepková a 99% pro 4. měsíc je i ty sušenky jsou bez lepku a přidaného cukru. Dnes je opravdu výběr na kvalitní úrovni a výrobci teď vyrábějí i BIO kaše,šťávy,pří­krmy,sušenky,mlé­ka atd. bez lepku a přidaného cukru. Jen mimochodem i mateřské mléko obsahuje cukr lehce spracovatelný a ten napodobují výrobci sušených mlék a pokrmů pro děti.
MM je základním vzorem a myslím, že cesta výrobců je správná.

Paradise
Závislačka 3529 příspěvků 28.06.09 07:04

Jani teď my je dělá,ale spíš v tom smyslu,že se naučil,když už nechce kroutit hlavou ze strany na stranu,jako ne.A špulit pusinku a vystrkovat flašku jazýčkem,ale dřív my tohle nedělal,vyžahnul mlíčko nebo spapal cokoliv co bylo a když nechctěl,což se nám moc nestávalo :lol: tak otáčel hlavu na stranu,my jsme s jídlem opravdu nikdy neměli problémy,samozřejmě až na období kdy nám rostli dva zuby najednou,ale to je pochopitelné,tehdy dostával víc mlíčka a bylo vyřešeno.A nemohlo by malého trápit bříško?Jak vypije tu 80ml tak se střívka dají do pohybu a mohl by mít bolení. :wink:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Proč Třešničková otálí s návratem do Česka? Vliv na to má infekce i kuchař

V Istanbulu popálená Týnuš Třešničková (23) uklidnila všechny své fanoušky.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsi prase, kráva a smrdíš, dozvěděla se ve Výměně manželek mladá maminka

Tereze vadí, že na ni ani na její dvouletou dceru Elišku nemá přítel Marek... číst dále >

Superpotravina mák v hlavní roli. Upečte si bábovku, makovník či závin

Česká republika je makovou velmocí a mák je jednou z nejtradičnějších surovin... číst dále >