Reklama

OSVČ při rodičovské dovolené - daně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Skiss
Nováček 4 příspěvky 03.02.17 22:07
OSVČ při rodičovské dovolené - daně

Dobrý večer,
chtěla bych nějakou dobrou duši poprosit o radu. Ráda bych si na mateřské dovolené přivydělala. Jednalo by se o doučování dětí - tedy volnou živnost. Předpokládám, že zpočátku bude výdělek cca 2000,–/měsíc. Živnostenské oprávnění si vyřídím, to je jasné, jen jsem zmatená z daní. Četla jsem o paušální dani (60%), ovšem nejsem z toho moc moudrá. Co znamená těch 60%? Například když bude příjem za rok 30000,–? Poradíte prosím, jak je to s daněmi a který způsob by byl pro mě nejvýhodnější? Dále asi primitivní otázka, ale bude stačit klientům vypisovat daňový doklad? Mockrát děkuji

Reklama

Reakce:

Borůvka1990
Kelišová 5431 příspěvků 03.02.17 22:13

Někde jsem četla že do příjmu 30000kč /rok nemusíš být osvč a nemusíš danit. Je to jako občasný malý přivýdělek. Ale moc neporadím, jsem osvč a účetnictví má nastarost kamarádka (taky na RD, dávám jí tím přivydělat)

Borůvka1990
Kelišová 5431 příspěvků 03.02.17 22:22

Ještě dodám, když nemáš zkušenosti tak se pouštíš na tenký led, nejlíp uděláš když zajdeš na finančák a zeptáš se přímo tam, rádi ti poskytnou potřebné informace :palec:

histep
Závislačka 3082 příspěvků 03.02.17 22:33
@Borůvka1990 píše:
Ještě dodám, když nemáš zkušenosti tak se pouštíš na tenký led, nejlíp uděláš když zajdeš na finančák a zeptáš se přímo tam, rádi ti poskytnou potřebné informace :palec:

@Skiss Ano, souhlasim s citovanym prispevkem. Kdyz nemas zkusenosti, s nekym se porad. Radeji s sikovnou ucetni nez na FU. A rozhodne necti nesmysly na emiminu, jako ze do 30 tis nemusis byt osv a danit :roll:

Na jakoukoliv opakujici se vydelecnou cinnost bys mela mit ZL, pak proste jsi OSVC a musis danit. Samozrejme pri nizkych vydelcich bude dan nulova, ale priznani podavat musis.
60% pausal - u zivnosti, kde neni prilis mnoho vydaju spojenych s prijmy se vyplati pouzit pausalni castku vydaju, ktere odectes od prijmu a tak se dostanes na zaklad dane. Navic je pak mnohem mene papirovani okolo…

Pokud budes primy inkasovat v hotovosti a vypisovat prijmove doklady, pozor, bude se te rykat EET.

Skiss
Nováček 4 příspěvky 03.02.17 22:39

@histep Díky moc za odpověď. O EET jsem četla, ale to by se nás - mě mělo týkat až za rok… Dívala jsem se po daň. poradcích a jejich sazba 1500,–/hod mě moc nepotěšila :-D Popřemýšlím ještě po známých účetních. Moc děkuji a přeji krásný víkend

histep
Závislačka 3082 příspěvků 03.02.17 23:08
@Skiss píše:
@histep Díky moc za odpověď. O EET jsem četla, ale to by se nás - mě mělo týkat až za rok… Dívala jsem se po daň. poradcích a jejich sazba 1500,–/hod mě moc nepotěšila :-D Popřemýšlím ještě po známých účetních. Moc děkuji a přeji krásný víkend

Njn, prostě jsme drahý, no :mavam:, ale někdy se vyplatí zaplatit něco málo nám, než mnohem víc státu :mrgreen:

Borůvka1990
Kelišová 5431 příspěvků 04.02.17 00:14
@histep píše:
@Skiss Ano, souhlasim s citovanym prispevkem. Kdyz nemas zkusenosti, s nekym se porad. Radeji s sikovnou ucetni nez na FU. A rozhodne necti nesmysly na emiminu, jako ze do 30 tis nemusis byt osv a danit :roll:

Na jakoukoliv opakujici se vydelecnou cinnost bys mela mit ZL, pak proste jsi OSVC a musis danit. Samozrejme pri nizkych vydelcich bude dan nulova, ale priznani podavat musis.
60% pausal - u zivnosti, kde neni prilis mnoho vydaju spojenych s prijmy se vyplati pouzit pausalni castku vydaju, ktere odectes od prijmu a tak se dostanes na zaklad dane. Navic je pak mnohem mene papirovani okolo…

Pokud budes primy inkasovat v hotovosti a vypisovat prijmove doklady, pozor, bude se te rykat EET.

No s těmi 30tis/rok to hloupost není. Tato hranice je zákonem schválená. Nepřesáhnout 30tis za rok a pak na,,podnikajícího" nikdo nemůže. Je to tak kvůli tomu, že spousta lidí prodává přebytky něčeho, ať už výrobků či něčeho jiného. A to zkrátka podnikatelé nejsou. Nebo někdo za symbolickou částku vypomáhá v oblasti služeb (příkladem viz zakladatelka) a nedělá to pravidelně, jen sporadicky, občas, pokud někdo požádá. Proto hranice 30tis. Zjisti si něco. :nevim:

histep
Závislačka 3082 příspěvků 04.02.17 00:24

@Borůvka1990 Já si nemusím nic zjišťovat, já se v daních celkem vyznám, mám zkoušky daňového poradce.
A pokud zakladatelka píše, že si chce přivydělávat pravidelně, každý měsíc bude mít nějaký výdělek, tak se rozhodně nebude jednat o příjmy z příležitostné činnosti; ano, ty by do 30 tis. osvobozeny byly, ale není to případ zakladatelky. Nebude prodávat přebytky. SORRY JAKO :mrgreen:

Borůvka1990
Kelišová 5431 příspěvků 04.02.17 00:30
@histep píše:
@Borůvka1990 Já si nemusím nic zjišťovat, já se v daních celkem vyznám, mám zkoušky daňového poradce.
A pokud zakladatelka píše, že si chce přivydělávat pravidelně, každý měsíc bude mít nějaký výdělek, tak se rozhodně nebude jednat o příjmy z příležitostné činnosti; ano, ty by do 30 tis. osvobozeny byly, ale není to případ zakladatelky. Nebude prodávat přebytky. SORRY JAKO :mrgreen:

Jasně, máš samozřejmě pravdu, já jen že zakladatelka psala o počátečních příjmech cca 2000kč, tak mi přišlo zbytečné se hnát do osvč. Něco jiného, kdyby to měla jak píšeš jako pravidelný přivýdělek, s příjmem třeba 4 tis měsíčně.. Absolutně netuším kolik se dá doučováním vydělat, a pokud zakladatelka má reálnou představu o vyšších příjmech, ať jde do osvč.
Každopádně ty se v této oblasti orientuješ, já moc ne, jen zběžně. Tak se omlouvám jestli jsem tě zbytečně vytočila :nevim:

Marcelaaaa
Nováček 7 příspěvků 04.02.17 20:27
Musím mít ŽL?

Dobrý den, moc prosím nějakou dobrou, ochotnou duši o radu. Momentálně jsem na mateřské, chci si přivydělat výrobou oblečků pro panenky na internetu. Snažím se na netu najít rady, zda-li si musím vyřídit ŽL a odvádět daně, i když je výdělek malý. Než něco vyrobím, tak to zabere nějaký čas a určitě nebudu prodávat každý měsíc… Nechci porušovat zákon a bojím se případné pokuty.
Děkuji moc za rady, Marcela.

nickl
Nováček 10 příspěvků 22.03.17 20:20

Jestli můžu se vetřít do konverzace a co třeba prodej výrobků ze zahraničí taky, musím mít EET? Přemýšlím o tom že bych prodávala zboží a jak je to se živnosti jsem na rodičáku a budu si zařizovat ŽL do kolika peněz si můžu přivydělat abych neplatila soc. a zdr. Pojištění?
Je nějaká hranice pro EET od kolika peněz musím mít EET?

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Zpevnění intimních partií a léčba inkontinence bez bolesti

Laserová medicína vás bez bolesti, skalpelu a s nulovým omezením zbaví... číst dále >

Očkování a autismus - mýtus, který ohrožuje dětské zdraví

Očkovat, či neočkovat? Téma očkování dětí se stalo v dnešní době mezi rodiči... číst dále >

Články z Expres.cz

Justin Bieber vypadá jako Macaulay Culkin, když byl na drogách

Kanadský zpěvák, který je momentálně na výletě v Londýně se svojí snoubenkou... číst dále >

„Žoldáci, kteří sem pustí migranty,“ říká Orbán o Frontexu. Co je agentura zač?

Německá kancléřka apeluje na členské státy Evropské unie, aby pomohly... číst dále >

Články z Ona Dnes

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

Reklama