OSVČ při rodičovské dovolené - daně

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Skiss
Nováček 4 příspěvky 03.02.17 22:07
OSVČ při rodičovské dovolené - daně

Dobrý večer,
chtěla bych nějakou dobrou duši poprosit o radu. Ráda bych si na mateřské dovolené přivydělala. Jednalo by se o doučování dětí - tedy volnou živnost. Předpokládám, že zpočátku bude výdělek cca 2000,–/měsíc. Živnostenské oprávnění si vyřídím, to je jasné, jen jsem zmatená z daní. Četla jsem o paušální dani (60%), ovšem nejsem z toho moc moudrá. Co znamená těch 60%? Například když bude příjem za rok 30000,–? Poradíte prosím, jak je to s daněmi a který způsob by byl pro mě nejvýhodnější? Dále asi primitivní otázka, ale bude stačit klientům vypisovat daňový doklad? Mockrát děkuji

Reakce:

Borůvka1990
Kelišová 5439 příspěvků 03.02.17 22:13

Někde jsem četla že do příjmu 30000kč /rok nemusíš být osvč a nemusíš danit. Je to jako občasný malý přivýdělek. Ale moc neporadím, jsem osvč a účetnictví má nastarost kamarádka (taky na RD, dávám jí tím přivydělat)

Borůvka1990
Kelišová 5439 příspěvků 03.02.17 22:22

Ještě dodám, když nemáš zkušenosti tak se pouštíš na tenký led, nejlíp uděláš když zajdeš na finančák a zeptáš se přímo tam, rádi ti poskytnou potřebné informace :palec:

histep
Závislačka 3483 příspěvků 03.02.17 22:33
@Borůvka1990 píše:
Ještě dodám, když nemáš zkušenosti tak se pouštíš na tenký led, nejlíp uděláš když zajdeš na finančák a zeptáš se přímo tam, rádi ti poskytnou potřebné informace :palec:

@Skiss Ano, souhlasim s citovanym prispevkem. Kdyz nemas zkusenosti, s nekym se porad. Radeji s sikovnou ucetni nez na FU. A rozhodne necti nesmysly na emiminu, jako ze do 30 tis nemusis byt osv a danit :roll:

Na jakoukoliv opakujici se vydelecnou cinnost bys mela mit ZL, pak proste jsi OSVC a musis danit. Samozrejme pri nizkych vydelcich bude dan nulova, ale priznani podavat musis.
60% pausal - u zivnosti, kde neni prilis mnoho vydaju spojenych s prijmy se vyplati pouzit pausalni castku vydaju, ktere odectes od prijmu a tak se dostanes na zaklad dane. Navic je pak mnohem mene papirovani okolo…

Pokud budes primy inkasovat v hotovosti a vypisovat prijmove doklady, pozor, bude se te rykat EET.

Skiss
Nováček 4 příspěvky 03.02.17 22:39

@histep Díky moc za odpověď. O EET jsem četla, ale to by se nás - mě mělo týkat až za rok… Dívala jsem se po daň. poradcích a jejich sazba 1500,–/hod mě moc nepotěšila :-D Popřemýšlím ještě po známých účetních. Moc děkuji a přeji krásný víkend

histep
Závislačka 3483 příspěvků 03.02.17 23:08
@Skiss píše:
@histep Díky moc za odpověď. O EET jsem četla, ale to by se nás - mě mělo týkat až za rok… Dívala jsem se po daň. poradcích a jejich sazba 1500,–/hod mě moc nepotěšila :-D Popřemýšlím ještě po známých účetních. Moc děkuji a přeji krásný víkend

Njn, prostě jsme drahý, no :mavam:, ale někdy se vyplatí zaplatit něco málo nám, než mnohem víc státu :mrgreen:

Borůvka1990
Kelišová 5439 příspěvků 04.02.17 00:14
@histep píše:
@Skiss Ano, souhlasim s citovanym prispevkem. Kdyz nemas zkusenosti, s nekym se porad. Radeji s sikovnou ucetni nez na FU. A rozhodne necti nesmysly na emiminu, jako ze do 30 tis nemusis byt osv a danit :roll:

Na jakoukoliv opakujici se vydelecnou cinnost bys mela mit ZL, pak proste jsi OSVC a musis danit. Samozrejme pri nizkych vydelcich bude dan nulova, ale priznani podavat musis.
60% pausal - u zivnosti, kde neni prilis mnoho vydaju spojenych s prijmy se vyplati pouzit pausalni castku vydaju, ktere odectes od prijmu a tak se dostanes na zaklad dane. Navic je pak mnohem mene papirovani okolo…

Pokud budes primy inkasovat v hotovosti a vypisovat prijmove doklady, pozor, bude se te rykat EET.

No s těmi 30tis/rok to hloupost není. Tato hranice je zákonem schválená. Nepřesáhnout 30tis za rok a pak na,,podnikajícího" nikdo nemůže. Je to tak kvůli tomu, že spousta lidí prodává přebytky něčeho, ať už výrobků či něčeho jiného. A to zkrátka podnikatelé nejsou. Nebo někdo za symbolickou částku vypomáhá v oblasti služeb (příkladem viz zakladatelka) a nedělá to pravidelně, jen sporadicky, občas, pokud někdo požádá. Proto hranice 30tis. Zjisti si něco. :nevim:

histep
Závislačka 3483 příspěvků 04.02.17 00:24

@Borůvka1990 Já si nemusím nic zjišťovat, já se v daních celkem vyznám, mám zkoušky daňového poradce.
A pokud zakladatelka píše, že si chce přivydělávat pravidelně, každý měsíc bude mít nějaký výdělek, tak se rozhodně nebude jednat o příjmy z příležitostné činnosti; ano, ty by do 30 tis. osvobozeny byly, ale není to případ zakladatelky. Nebude prodávat přebytky. SORRY JAKO :mrgreen:

Borůvka1990
Kelišová 5439 příspěvků 04.02.17 00:30
@histep píše:
@Borůvka1990 Já si nemusím nic zjišťovat, já se v daních celkem vyznám, mám zkoušky daňového poradce.
A pokud zakladatelka píše, že si chce přivydělávat pravidelně, každý měsíc bude mít nějaký výdělek, tak se rozhodně nebude jednat o příjmy z příležitostné činnosti; ano, ty by do 30 tis. osvobozeny byly, ale není to případ zakladatelky. Nebude prodávat přebytky. SORRY JAKO :mrgreen:

Jasně, máš samozřejmě pravdu, já jen že zakladatelka psala o počátečních příjmech cca 2000kč, tak mi přišlo zbytečné se hnát do osvč. Něco jiného, kdyby to měla jak píšeš jako pravidelný přivýdělek, s příjmem třeba 4 tis měsíčně.. Absolutně netuším kolik se dá doučováním vydělat, a pokud zakladatelka má reálnou představu o vyšších příjmech, ať jde do osvč.
Každopádně ty se v této oblasti orientuješ, já moc ne, jen zběžně. Tak se omlouvám jestli jsem tě zbytečně vytočila :nevim:

Marcelaaaa
Nováček 7 příspěvků 04.02.17 20:27
Musím mít ŽL?

Dobrý den, moc prosím nějakou dobrou, ochotnou duši o radu. Momentálně jsem na mateřské, chci si přivydělat výrobou oblečků pro panenky na internetu. Snažím se na netu najít rady, zda-li si musím vyřídit ŽL a odvádět daně, i když je výdělek malý. Než něco vyrobím, tak to zabere nějaký čas a určitě nebudu prodávat každý měsíc… Nechci porušovat zákon a bojím se případné pokuty.
Děkuji moc za rady, Marcela.

nickl
Nováček 10 příspěvků 22.03.17 20:20

Jestli můžu se vetřít do konverzace a co třeba prodej výrobků ze zahraničí taky, musím mít EET? Přemýšlím o tom že bych prodávala zboží a jak je to se živnosti jsem na rodičáku a budu si zařizovat ŽL do kolika peněz si můžu přivydělat abych neplatila soc. a zdr. Pojištění?
Je nějaká hranice pro EET od kolika peněz musím mít EET?

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Janeček se sápal po Brožové, ta uhýbala, až se se málem zlomila v pase

Patří k nejobávanějším producentům Česka a bývaly časy, kdy mávnutím prstu... číst dále >

Dle reportáže seznamu se Babiš ml. hledá už druhý rok, loni byl otci na svatbě

Měl se bát svého otce, jeho otec chtěl, aby zmizel, nevědělo se, kde je,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dcera má Patauův syndrom. I když měla zemřít brzy po porodu, je tu s námi

Když jsem počtvrté otěhotněla, bylo mi 39 let. Dítě už jsme neplánovali.... číst dále >

Vánoční divočina podle Konarovské na přehlídce luxusního prádla

Jemné krajky, podvazky nebo průsvitné negližé na těle krásných modelek... číst dále >