Otec dítěte není zapsán v rodném listě

13
17.2.21 09:54

Otec v RL. Ano/Ne ?

Dobrý večer,

Prosím o radu a spíše o názor někoho jiného, nezaujatého a třeba se najde někdo, kdo byl ve stejné či podobné situaci.
Mám skoro čtyřletou dceru. Otec v RL není. Rozešli jsme se před narozením dcery.
Když se narodila, tak chtěl být v rodném listě, pak zase ne. Na dceru přispíval pár měsíců.
Jednou za čas se ozve a tím to skončí.
Podotýkám, že je pracující a zajištěný. Alimenty by měl z čeho platit a ne malé, ale ve mně se to pere.
Dcera ho vůbec nezná a neumím si představit, co by bylo kdyby jí třeba najednou chtěl na víkendy… A třeba by to natruc udělal.
Ale jednou je to otec a co když si vzpomene třeba za 5 let?
Co když se se mnou něco stane a má v RL jenom mě?
Takových otázek je mnoho…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7908
17.2.21 10:05

Já jsem zastáncem toho, že má dítě znát oba rodiče.

Ale pokud to dotedka bez problémů fungovalo, tak bych to asi tak nechal. Jelikož opravdu s alimenty bude mít nějakou péči, kdy bude mít dítě u sebe.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8209
17.2.21 10:06

No toť otázka :nevim: Kdyby se ti něco stalo, tak máš případně ještě nějakou rodinu co by se o dceru postarali? A vážně je tak špatný, že by se případně o ni nezvládl postarat kdyby si ji vzal někdy na víkend? Samozřejmě kdyby se předtím postupně seznámili.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1362
17.2.21 10:11

Tak pokud ho chceš dát do RL jen kvůli alimentum, tak to fakt nedělej. A jinak si dost protiřečíš. Bojis se, že by se o ní chtěl starat, ale zároveň ho chceš v RL, aby s do ní mohl starat, kdyby se ti něco stalo. To jen podtrhuje mojí domněnku, že ti aktuálně jde o alimenty, což není úplně dobra motivace. 4 roky vám to funguje takhle, tak proč to chceš najednou měnit? Ja jsem teda taky zastánce péče obou rodičů, ale když už bych měla být s dítětem sama, tak bych radši žádného otce, než problemoveho. A pokud by ten tvůj měl být super otec, tak by to asi teď vypadalo jinak, že…byt tebou, nechám to být.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1427
17.2.21 10:40

Pokud nemá s dcerou vůbec žádné vazby a je tak pro ni úplně cizím člověkem, tak úplně nepomůže, že je to její biologický otec. Pokud by se ti něco stalo, tak by se o ni měl postarat zbytek tvojí rodiny -tvoje matka, sourozenci a pod. Pokud by odmítli, tak by šla někde do ústavu. A jestli jít do ústavu k cizím lidem a nebo k otci, kterého absolutně nezajímá a jediná vazba je tak jejich genetická podobnost… No…
Pokud máš obavy, že z něj bude vychcánek, který si na dceru vzpomene za 5 let a pak bude dělat peklo, tak ho tam prostě nepiš. Přidělá to spoustu problémů, které budeš muset vyřešit - péče, alimenty apod.
Podle mě celkově alimenty prostě nestojí za to, psát do RL partnera, který je úplně k ničemu a akorát komplikuje život. Alimenty často stejně neplatí a když už tak je to pár stovek, které stejně trn z paty nevytáhnou. Často (jak tady čtu) spíš partnerku skrz dítě vydírají, vyžadují kontakt s dítětem, které o to nestojí…
Pokud je to slušný chlap s kterým se dá domluvit, tak bych to nejdřív probrala s ním. Jestli o to stojí, co by to znamenalo, jak by jste si vyřešili péči, jaká výše alimentů a pod. Tady můžeš spekulovat jak chceš, ale pokud o to v prvé řadě nestojí ten chlap, tak bych to absolutně neřešila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2016
17.2.21 10:50

Dítě má právo vědět, kdo je jeho otec. A kdo byl ženě dobrý k oplodňěni, měl by potom být i dost dobrý k tomu, aby byl zapsán. Na jednu stranu dnes vše pro děti, na stranu druhou, se jim s klidem upíra základní právo, aby tak žíly s jistým pocitem,, neúplnosti,, Divná doba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14576
17.2.21 10:54

@Nikky31 Evidentne zajem o dite nema, jinak by se staral a z vlastni iniciativy by uz byl zapsany. Nechala bych to tak, jak to je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16370
17.2.21 12:17

Ano, samozřejmě že tam má být.

1. dítě má právo znát svoje kořeny, vědět kdo jsou jeho rodiče. Jakékoliv lhaní, mlžení a jiné věci jen komplikují tvorbu nějaké bezpečné identity a vždycky to vyplave na povrch a v nejméně vhodnou chvíli.

2. když už se rodič odmítá podílet na výchově a mít s dcerou vztah (variantu že ty mu bráníš nebudu považovat za relevantní), tak jen tak se zbavit závazků by fakt neměl - opět, je to nefér vůči tvé dceři.

3. Aby tvoje dcera měla co nejméně poprouchané sebevědomí, poptřebuje mít nějaký dobrý příběh o tom, jak byla zplozená a jaký vztak k ní má její otec. A ideálně chceš aby spolu měli nějaký vztah a aby k němu jezdila alesoň na pár blbých víkendu. Bez toho se pak může radostně formovat kdoví jaké mindráky ve vztahu k mužům.

to že vám nevyšlo partnerství ještě neznamená že se jen tak můžete zbavit společné zodpvoěnosti za rodičovství.

Pokud je pro tebe z nějakého důvodu teď bolestivé otce tvé dcery kontaktovat, tak si především v sobě ten vztah dočisti a uzavři. A pak jednejte věcně a vzájmu své dcery.

V jejím zájmu je znát svého biologického otce a mít s ním poztiivní vztah. A vědět že matka s otcem zvládnou základní domluvu.

Čím dříve to začneš řešit, tím větší kontrolu nad tím budeš mít. Ppokud budeš jen čekat, dokud to někde nepraskne a nebude nutné to řešit, bude tě to jednak pořád na pozadí stresovat a bude daleko složitější to řešit v nějaké krizovce, ve které to praskne, než když máš čas se na to připravit, probrat to třeba v poraně pro rodinu atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2016
17.2.21 12:58
@Ou píše:
Ano, samozřejmě že tam má být.

1. dítě má právo znát svoje kořeny, vědět kdo jsou jeho rodiče. Jakékoliv lhaní, mlžení a jiné věci jen komplikují tvorbu nějaké bezpečné identity a vždycky to vyplave na povrch a v nejméně vhodnou chvíli.

2. když už se rodič odmítá podílet na výchově a mít s dcerou vztah (variantu že ty mu bráníš nebudu považovat za relevantní), tak jen tak se zbavit závazků by fakt neměl - opět, je to nefér vůči tvé dceři.

3. Aby tvoje dcera měla co nejméně poprouchané sebevědomí, poptřebuje mít nějaký dobrý příběh o tom, jak byla zplozená a jaký vztak k ní má její otec. A ideálně chceš aby spolu měli nějaký vztah a aby k němu jezdila alesoň na pár blbých víkendu. Bez toho se pak může radostně formovat kdoví jaké mindráky ve vztahu k mužům.

to že vám nevyšlo partnerství ještě neznamená že se jen tak můžete zbavit společné zodpvoěnosti za rodičovství.

Pokud je pro tebe z nějakého důvodu teď bolestivé otce tvé dcery kontaktovat, tak si především v sobě ten vztah dočisti a uzavři. A pak jednejte věcně a vzájmu své dcery.

V jejím zájmu je znát svého biologického otce a mít s ním poztiivní vztah. A vědět že matka s otcem zvládnou základní domluvu.

Čím dříve to začneš řešit, tím větší kontrolu nad tím budeš mít. Ppokud budeš jen čekat, dokud to někde nepraskne a nebude nutné to řešit, bude tě to jednak pořád na pozadí stresovat a bude daleko složitější to řešit v nějaké krizovce, ve které to praskne, než když máš čas se na to připravit, probrat to třeba v poraně pro rodinu atd.
:kytka:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21845
17.2.21 22:03
@Popeladym píše:
Dítě má právo vědět, kdo je jeho otec. A kdo byl ženě dobrý k oplodňěni, měl by potom být i dost dobrý k tomu, aby byl zapsán. Na jednu stranu dnes vše pro děti, na stranu druhou, se jim s klidem upíra základní právo, aby tak žíly s jistým pocitem,, neúplnosti,, Divná doba.

kdyby otec měl zájem, dávno by v rodném listě byl

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2016
17.2.21 22:47
@stinga píše:
kdyby otec měl zájem, dávno by v rodném listě byl

Já znám tuto situaci, jinak bych se nevyjadřovala. Ale asi jsem holt neměla až takového idiota. Diskuzi, zda chce či nechce, jsme nevedli. Otec nepatří do RL o nic miň než matka. Dokonce ani tehdy, když o ditě nemá zájem. Dítěti bych to neudělala a ani jeho otec, by si to nedovolil. Toto považuju za aspoň tu základní špetku odpovědnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13
17.2.21 22:48

Děkuji Vám za komentáře.

Rozhodně jsem nechtěla, aby to vyznělo, že mi jde pouze o alimenty.
Tři roky to bez nich zvládame. Brzy jsem se sice vracela do práce, ale nejsem první a ani poslední.
Má rodina na mě tlačí, že by měl v rodném listě být.
Ve mě se to velmi pere a upřímně asi pořád čekám na zázrak, že se začne chovat jako táta.
Zapsání do rodného listu z něj otce, jak má být neudělá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2016
17.2.21 23:03
@Nikky31 píše:
Děkuji Vám za komentáře.Rozhodně jsem nechtěla, aby to vyznělo, že mi jde pouze o alimenty.
Tři roky to bez nich zvládame. Brzy jsem se sice vracela do práce, ale nejsem první a ani poslední.
Má rodina na mě tlačí, že by měl v rodném listě být.
Ve mě se to velmi pere a upřímně asi pořád čekám na zázrak, že se začne chovat jako táta.
Zapsání do rodného listu z něj otce, jak má být neudělá.

To je na Tobě. Ale rodič není v rodném listě za odměnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21845
18.2.21 08:34
@Popeladym píše:
Já znám tuto situaci, jinak bych se nevyjadřovala. Ale asi jsem holt neměla až takového idiota. Diskuzi, zda chce či nechce, jsme nevedli. Otec nepatří do RL o nic miň než matka. Dokonce ani tehdy, když o ditě nemá zájem. Dítěti bych to neudělala a ani jeho otec, by si to nedovolil. Toto považuju za aspoň tu základní špetku odpovědnosti.

taky tuhle situaci bohužel znám, má dcera teda má „otce“ v RL, který ji nikdy neviděl a posílá směšných 1500,–- alimenty. Dosud si nejsem jistá, zda jsem udělala dobře, že jsem ho soudně nechala zapsat - spíš se kloním k tomu, že to byla chyba a než takový otec, tak je lepší žádný otec

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
18.2.21 23:30
@Ou píše:
Ano, samozřejmě že tam má být.

Čím dříve to začneš řešit, tím větší kontrolu nad tím budeš mít. Ppokud budeš jen čekat, dokud to někde nepraskne a nebude nutné to řešit, bude tě to jednak pořád na pozadí stresovat a bude daleko složitější to řešit v nějaké krizovce, ve které to praskne, než když máš čas se na to připravit, probrat to třeba v poraně pro rodinu atd.

To bych podepsala…Sama otce v RL nemám, byl mi tajen, a přestože mám objektivně skvělý život, nedokážu se z něho radovat. Sebevědomí minus 300 %, nedůvěra k mužům a k živou celkově, depresivita, sebenenávist, labilita, sklony k anorexii…
Přestože už jsem ve středním věku, nevymotala jsem se z toho…Když vidím manžela, jak objímá dceru, je mi to občas líto, že mě otec jako dítě takto nemiloval…
Rozhodnutí je ale samozřejmě na tobě :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat