Otěhotnění a práce na dobu určitou

Anonymní
28.10.20 20:30

Otěhotnění a práce na dobu určitou

Ahoj, bádám nad otázkou..
Plánujeme miminko, jsem zaměstnaná na dobu určitou, smlouva je do dubna 2021 a obávám se toho, že mi ji neprodlouží jelikož kvůli této situaci zmenšují počty..
A má otázka zní - Když pujdu na rizikové, a budu na neschopence mohou mi i tak ukončit pracovní poměr? Četla jsem něco o ochranné lhůtě ale popravdě tomu moc nerozumím, tak než budu obvolávat úřady zeptám se Vás tady, snad máte někdo zkušenost..
Moc děkuji za odpovědi a objasnění :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
12160
28.10.20 20:36

Pokud mas smlouvu na dobu urcitou, tak ti PP neukonci. Zamestnavatel ti nemusi smlouvu prodlouzit, a PP ti skonci uplynutim doby urcite. A to bez ohledu, jestli tehotna budes anebo ne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1617
28.10.20 20:37

Pokud je smlouva na dobu určitou, tak normálně skončí. Pak je otázka, jestli budeš mít nárok na mateřskou, a to záleží od toho, kolik máš odpracováno a kdy bys tedy na mateřskou nastupovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19692
28.10.20 20:39

Smlouva na dobu určitou se ti ukonci i behem PN. V ochranne lhute budes, kdyz otehotnis jeste v dobe platnosti smlouvy a abys mela narok na PPM, tak bys v dobe konce smlouvy musela byt uz alespon v 7tt, jinak se nevejdes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.10.20 20:47

@Kriss Tina
Takže chápu to dobře že když bych otěhotněla (plácnu) v lednu a smlouva je do dubna a nastoupila bych na rizikove v breznu tak jsem v cajku co se tyce ochranne lhuty a normalne by mi chodila neschopenka?
A kdybych na rizikove nesla a chtela co nejdele chodit do prace, tudiz do toho dubna, tak by mi potom do porodu vyplaceli take 60%, nebo jak mam tu ochranou lhutu chapat v tomhle smeru? :roll:

Jinak odpracovano uz par let mam, takze narok na rodicak bych mela. Jen se mi jedna o materskou a teda tu dobu tehotenstvi..

• Citovat
  • Nahlásit
115
28.10.20 20:57

Máš v tom trochu zmatek, rodičák dostaneš, i kdybys nedělala vůbec. Jde jen o mateřskou a ty máš několik možností.
a) Otěhotníš tak, abys byla v den konce prac. poměru minimálně v 7tt, pak můžeš jít na pracák či pracovat jinde, mateřskou dostaneš, protože budeš mít napracováno 270 dní v posledních 2 letech (to předpokládám) a zároveň se vejdeš do ochranné lhůty, která je max 180 dnů do nástupu na mateřskou (8 týdnů před porodem).
b) Otěhotníš třeba v tom lednu, budeš ještě nějakou dobu pracovat nebo můžeš jít na neschopenku hned a předtím, než ti skončí prac. poměr nebo max do 8 dnů po skončení nastoupíš na neschopenku, mateřskou taky dostaneš.
c) Otěhotníš až v březnu, oni to zjistí nebo tě nebudou dál chtít, smlouvu ti neprodlouží a pokud si neseženeš jinou práci, tak mateřskou mít nebudeš, dostaneš od porodu rodičák.
Ale je dost divný přemýšlet o tom, že půjdeš na neschopenku, když ještě ani nejsi těhotná. Neschopenka by se měla dávat jen jestli máš v těhotenství nějaké problémy, ne automaticky všem těhotným.

Příspěvek upraven 28.10.20 v 21:08

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19692
28.10.20 21:01
@Anonymní píše:
@Kriss Tina
Takže chápu to dobře že když bych otěhotněla (plácnu) v lednu a smlouva je do dubna a nastoupila bych na rizikove v breznu tak jsem v cajku co se tyce ochranne lhuty a normalne by mi chodila neschopenka?
A kdybych na rizikove nesla a chtela co nejdele chodit do prace, tudiz do toho dubna, tak by mi potom do porodu vyplaceli take 60%, nebo jak mam tu ochranou lhutu chapat v tomhle smeru? :roll:Jinak odpracovano uz par let mam, takze narok na rodicak bych mela. Jen se mi jedna o materskou a teda tu dobu tehotenstvi..

Ne, ochranna lhuta je pro narok na materkou. Kdyz otehotnis jeste v dobe trvani pracovního poměru a pujdes na PN, tak ti i po skonceni bude chodit nemocenska. Kdyz otehotnis az v dobe, kdy bys byla bez prace, tak na materkou nedosahnes. A kdyz otehotnis jeste během te prace a nepujdes na PN, tak do nastupu na materkou ti nikdo nic neda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
28.10.20 21:09

@Kriss Tina Je tam ještě ochranná lhůta i na marození, do 7 dnů může jít marodit, i kdyby těhotná nebyla.

Edit: Je to 7 dnů, ne 14.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19692
28.10.20 21:19

@fyziowomen tojo, ale aby spis nechapala, ze ochranna lhuta znamena, ze ji budou chodit penize jen tak, bez prace i PN :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
28.10.20 21:43

@Kriss Tina To ne, sice se tomu říká stejně, ale pokaždé je to něco jiného. Na tu neschopenku po skončení prac. poměru může i chlap. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
115
28.10.20 21:45

Být zakladatelkou, tak jestli to jde, začala bych se snažit o dítě už teď, at pak o mateřskou nepřijdeš. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
616
28.10.20 22:14

Přesně, nejvýhodnější je otěhotnět hned. :D Pak budeš odcházet šestém měsíci, dáš si měsíc na ÚP s podporou a pak hurá na mateřskou :D.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama