Otěhotnĕní ve výpovědní lhůtě

19
3.7.15 12:56

Otěhotnění ve výpovědní lhůtě

Ahoj, mám na vás otázku, třeba ste některá v podobné situaci. Dostala jsem výpověď pro nadbytečnost a mám dvouměsíční výpovědní lhůtu. V této výpovědní lhůtě jsem otěhotněla a ráda bych se zeptala, jak to bude dál? Ze zákona jsem se dočetla, že výpovědní lhůta by se mi měla přerušit a doběhne až po návratu z RD, chápu to dobře? Prozatím jsem na neschopence, ale pokud mě Dr. uschopní, tak budu normálně do nástupu na mateřskou chodit do práce a můj šéf je tedy povinnen mě po tuto dobu nadále zaměstnávat? Děkuji za rady a hezký den.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

23880
3.7.15 13:35

Co jsem se dočetla, tak výpověd neplatí, pokud bys byla těhotná už v době doručení výpovědi. Jinak ne :nevim: Ale jestli to chápu dobře tož otázka :-)
Nejlepší by bylo zůstat v PN do nástupu na mateřskou

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19061
3.7.15 13:38

@VerVen no já bych taky řekla, že bys musela být v době výpovědi těhotná, aby neplatila. Takhle by každá ženská, co dostane výpověď, mohla otěhotnět (teoreticky, je jasné, že většinou to na povel nejde) a zůstat v práci…no to by asi moc nefungovalo :)

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19
3.7.15 13:45

Ale mě nejde o to, jestli je výpověď neplatná, ta platná určitě je, mě jde o to, jestli se mi výpovědní lhůta přeruší.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19061
3.7.15 13:53

@VerVen pardon, špatně jsem pochopila :) Tak co jsem se dočetla, tak se výpovědní doba přeruší, čili to chápeš dobře :)

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14682
3.7.15 20:54
@VerVen píše:
Ahoj, mám na vás otázku, třeba ste některá v podobné situaci. Dostala jsem výpověď pro nadbytečnost a mám dvouměsíční výpovědní lhůtu. V této výpovědní lhůtě jsem otěhotněla a ráda bych se zeptala, jak to bude dál? Ze zákona jsem se dočetla, že výpovědní lhůta by se mi měla přerušit a doběhne až po návratu z RD, chápu to dobře? Prozatím jsem na neschopence, ale pokud mě Dr. uschopní, tak budu normálně do nástupu na mateřskou chodit do práce a můj šéf je tedy povinnen mě po tuto dobu nadále zaměstnávat? Děkuji za rady a hezký den.
Zákoník práce § 53.

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je…
d) v době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou
dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou
dovolenou,…

Čili - podle § 53 odst. 1 písm. d) v době, kdy jsi těhotná, jsi v ochranné době.

(2) Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by
výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby
nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní
doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na
prodloužení pracovního poměru netrvá.

Myslím že je to jasné: Před svým otěhotněním jsi dostala zřejmě platnou výpověď, ale doba tvého těhotenství, MD a RD se do výpovědní doby nezapočítávají. Výpovědní doba ti skončí až po skončení RD, poté, co ti pak doběhne zbytek výpovědní doby.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19
6.7.15 09:18

@eumedon Díky, tak je to evidentně tak, jak jsem si myslela.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14682
6.7.15 18:50
@VerVen píše:
@eumedon Díky, tak je to evidentně tak, jak jsem si myslela.

Za málo. Ony to už sice ty ostatní uživatelky napsaly, ale s citací zákona je to lepší jednak pro tvou jistotu, jednak pro případnou argumentaci (argumentace „podle ZP, § 53 odst. 1 písm. d) spadá doba těhotenství MD a RD do ochranné doby a podle odst. 2 téhož § se ochranná doba do výpovědní doby nezapočítává“ zní líp, než „psaly to holky na e-miminu“.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19
6.7.15 21:14
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.6.16 14:02

Chci se jen zeptat, tak jak tady vysvětlujete dle zákoníku, že se výpovědní doba posune, a v tom případě je zaměstnavatel povinen opět zaměstnat a platit plat, do doby než jde žena na mateřskou. Ale co když nemá, kde, tedy zrušil kanceláře, už nemá ani zaměstnance, tak musí přesto platit plato do doby než jde na mateřskou? Nevíte jak to je. Nebo raději jít na nemocenskou a poslat mu rovnou nemocenský lístek? To mě asi můj zaměstnavatel bude hodně nenávidět.

  • Nahlásit
  • Citovat
2657
14.6.16 17:06

Anonym. Výše uvedené platí v případě, že se jedná o rozvázání PP pro nadbytečnost nebo např. z důvodu přemístění pobočky. V případě, že se ruší zaměstnavatel nebo jeho pobočka, tak výpověď je samozřejmě možná i v těhotenství. Samozřejmě s odstupným.
Vám píše doktor neschopenku na přání?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
14.6.16 19:22

No on, ale firmu nezrušil, výpověď mám z důvodu nadbytečnosti, firma jede dál, on jen zrušil kanceláře a pracuje sám z domu, rozjel podnikání v něčem jiném a zaměstnance nepotřebuje, proto si říkám, že když mě nemá, kde zaměstnat, tak jak to bude. Pak je asi jediné řešení, ta nemocenská. A když řeknu doktorce, že mě něco bolí a tak, tak mi nemocenskou dá, navíc je mi každý den docela nevolno.

  • Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
14.6.16 19:27

Pokud by mi dal práci, tak budu ráda, určitě lepší, jak sedět pořád doma, ale on mě nemá, kde zaměstnat. No budu muset sehnat nějakého právníka a poptat se, jaký je postup, možná ani nemám na nic nárok, když jsem otěhotněla až po podání výpovědi, ty zákony se taky pořád mění.

  • Nahlásit
  • Citovat
14682
14.6.16 19:48
@Anonymní píše:
No on, ale firmu nezrušil, výpověď mám z důvodu nadbytečnosti, firma jede dál, on jen zrušil kanceláře a pracuje sám z domu, rozjel podnikání v něčem jiném a zaměstnance nepotřebuje, proto si říkám, že když mě nemá, kde zaměstnat, tak jak to bude.
Že tě nemá kde zaměstnat, je překážka na jeho straně. Takže pokud budeš zaměstnaná, tak pracovat nebudeš, ale budeš brát náhradu mzdy. Tak je to aspoň podle ZP.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
2.10.16 22:06

Prosím o radu… ještě teď se klepu.

Ve čtvrtek jsem podala výpověď, kterou zaměstnavatel přijal a běží mi dvouměsíční výpovědní lhůta, která končí 30.11.2016. dnes jsem zjistila, že jsem těhotná a to opravdu neplánovaně a nečekaně. Tedy prekérní situace, ze které nevím jak ven. Co dál až mi výpovědní doba skončí, a jestli budu mít nárok na PPM? Dočítám se různé informace. :,( Omlouvám se za anonymitu.

  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama