Poradna gynekologa
MUDr. Jiří Škultéty
Já jsem potratila ve 12/13tt, srdíčko přestalo bít. O žádné zprávě ani nevím, asi ji tedy dostal doktor. Po týdnu mi museli dělat znovu kyretáž, nechali tam kousek placenty
Tehdy mi to na klidu moc nepřidalo
O další miminko jsme se začali snažit hned po ukončení 6nedělí a podařilo se hned ![]()
@ma_da_ve_na
to me povzbuzuje, většině snazilek se zařadilo poměrné brzo ![]()
Pár lidí mi říkalo, že musíme počkat 6m, že se to musí dodržet, tak jsem se ptala na kontrole v 6nedělí svého gynekologa a on mi říkal, že to mám hodit za hlavu a snažit se o další
Nejdřív jsem nechtěla o dalším těhu ani slyšet. Tehdy byla zároveň se mnou těhotná i švagrová a nejlepší kamarádka, všechny jsme měly termín na září
Co už - dcera je o 4měsíce mladší ![]()
Já jsem byla na potratu v 16tt také kvůli vývojovým vadám, bylo jich více… ![]()
pitevní zprávu jsme dostali cca za 6 týdnů. Ve zprávě je popsáno to onemocnění „miminka“, pohlaví, váha, věk,…
Bylo to strašné období, už to bude téměř rok, ale často na miminko vzpomínám a je mi smutno, asi to nikdy nepřejde úplně, bohužel ![]()
Pak jsme šli na pohovor s výsledky na genetiku, naše vyšetření z genetiky máme, ale genetik nám řekl, co se stalo, kde se stala chyba, proč atd… a jak se má postupovat dál a proč.
Otěhotnění by mělo následovat za 9-12 měsíců po potratu-porodu. A to nejen z hlediska, že matka je ve stresu, aby se uklidnila, vše se srovnalo, ale taky proto, že ten potrat je uměle vyvolaný a to tělo na něj nebylo připravené. V půlce těhotenství je tělo nadopované miliony hormonů a najednou STOP a konec, tak aby se tělo mohlo zregenerovat i po té hormonální stránce…
Taky jsem tomu nevěřila a říkala jsem si, že to jsou kecy, že bude lepší otěhotnět hned…
Ale když se na to dívám zpětně, tak kdybych otěhotněla dejme tomu za 2 měsíce po potratu, tak jsem vynervovaná a vystresovaná, jak se daří miminku, jestli bude vše OK apod…
Sand bude vše OK a přeji další těhotenství s dobrým koncem a zdravým miminkem ![]()
Ahoj holky, je to hrozna skoda, ze je nas tolik:( mne v nemocnici dokonce rekli ze to muze trvat az 6 mesicu nez budu mit vysledky genetiky a pitvy:( pekne husty, na to ze vysledky muzou byt zivitne dulezite v pripade dalsiho tehotenstvi…a s rostoucim vekem je kazdy mesic dulezity…
na vlastni zadost jdeme s manzelem ted v pondeli na geneticke vysetreni…taky bych chtela imunologiia hematologii…ale obvodak mi delal velky krevni obraz a rikal ze je tam vsechno v poradku…coz jsem rada, ale zeptam se na dalsi kontrole gynekolozky z kliniky (bylo to nase prvni ivf)…my jsme neukoncovali z duvodu vyvojove vady…verim ze je to o to horsi…ja jsem v sobe mela mrtve miminko asi uz nejakou dobu…porodila jsem v 19 tt ale mala byla malicka…rikali ze je vyvojove na urovni 14 tt ![]()
@ma_da_ve_na
Ja to mám ted stejné, těhotná je i švagrová a kamarádky, takže to nesu docela blbe ![]()
@marie87
jelikož jsme o osudu andilka museli rozhodnout my, bylo to o to horsi. Ale víme, ze správný.
@E-evulka
myslím, ze bolest z te ztráty muže časem slábnout, ale nezapomeneme nikdy!!! ![]()
Já nevím, jestli je v tom rozdíl, když se maminka musí rozhodnout a jít na potrat miminka, které by třeba nepřežilo ani pár dní na světě, nebo když zemře už v bříšku a maminka ho porodí mrtvé, výsledný efekt je pořád ten, že je to strašně smutné a těžké ať je to tak, nebo tak.
Pro mě taky bylo těžké poslouchat, že v okolí je tolik těhotných a rodících šťastných maminek, ale ženské jsou silné a zvládneme přece všechno, nebo se to alespoň od nás očekává ![]()
Já mám první dítě z IVF. Předtím jsem potratila v 8tt, pak se narodila malá díky IVF a za 9 měsíců po porodu jsem otěhotněla ani nevím jak
a skončilo to takto špatně. Nemít doma malou, tak to nesu hodně blbě, ale díky ní se musím držet mnohem víc ![]()
Já si teda myslím, že je fakt blbost jít hned po hlavě do dalšího těhu, jen proto aby se zaplnila ta mezera, ten smutek, protože na to se zapomenout nedá, bohužel
my tomu momentálně už nějaký čas dáváme volný průběh a stejně to vidím tak, že půjdeme v zimě na další IVF, že se to prostě už přirozeně nepodaří… né že bych házela flintu do žita, ale mám takový pocit ![]()
@E-evulka
mas pravdu, efekt i bolest jsou stejný, v obou případech skoncine bez miminka. ale me uziralo i to, ze nerozhodla příroda tu lepší variantu, ale nachala to na nás.
my rok čekat určité nebudeme, vždyť tak dlouho neradi ani doktoři. ono hodné záleží na tom jak se na to kdo citi sam. a nikdo nám nezaruci, jak dlouho čekat, aby všechno dobře dopadlo. Takže je to zase na každé z nás…
moc drzim pěsti, at ses tehu co nejdřív ![]()
@Reana87 taky přeji brzké těhu a zdravé miminko ![]()
My teda čekali asi půl roku a slyšela jsem od spousty lidí, že když potratí a hned na to otěhotní, tak zase potratí, kvůli tomu stresu… jako je to složité, každý má svůj názor, stejně jako na cokoli jiného, ale snad nám to brzy vyjde a budeme š´tastné ![]()
@E-evulka tak to jsi na tom podobně, já mám kluka z IVF, otěhotněla jsem když mu byl necelý rok přirozeně. Ale nikdo z dr. mi dodnes nevěří, že to nebyla kukačka
Teď mám víc než dva roky po porodu/potratu, KET negativní, takže nezbylo než znovu stimulovat.
Já byla na kontrole po 14ti dnech, po šestinedělí a po půl roce, ale snažit jsme se začali až po 3/4 (z rodinných důvodů, sestra byla zrovna rizikově těhotná a neměl by se kdo starat o děti kdybychom ležely obě)
@E-evulka
Ja jsem prave nepotratila, porod mi museli vyvolávat a trvalo to 19hod. Sestřičky říkali, ze s udržením těhotenství problém mit nebudu… Ale jasne ze když mi řekne dr ze čípek ještě není v pořádku a chce víc času, riskovat nebudu, pokud bude všechno v pořádku, jdu do toho. ![]()
Reana87 diky za odpoved, myslim ze jsme na tom asi stejne. Porod (potrat) uz v pulce teho. je neco jineho nez v prvnich tydnech teho. To se neda srovnat ani fyzicky ani psychicky. A jak jsi ty napsala v drivejsim prispevku: nikdy nezapomeneme ze tu nekdo na svete chybi, nebo mel tu byt ![]()
Vsechno je horsi i tim ze vek nas matek porad leti a neni na co cekat. My s manzelem uvazujeme i o osvojeni, i kdyz to taky neni zadna sranda.
Me 32 a manzelovi 38, sice to neni nejhorsi, ale zase myslim na to aby deti pak nemeli rodice v duchodu, chapes.
A ty vis co bylo pricinou problemu? a ukonceni? ja jeste nic nevim, jen takove odhady co doktori rekli, ale patologie neni hotova.
@arcaaa @Reana87 @wobludka @E-evulka @ma_da_ve_na Ahoj holky…tak ja pricinu porad nemam…dneska jsem byla na prvnim pohovoru na genetice…a malem jsem odchazela s placem…dr tvrdila, ze jeden potrat je „NIC“ a ze se dalsi detailnejsi vysetreni delaji az po 3 min. 2 potratech…az kdyz jsem se tam skoro rozbrecela a zacala ji citovat ruzne kauzality vyctene z netu…tak se „slitovala“ a udelala mi i vysetreni chromozomu…k tomu tedy jeste srazlivost krve a stitnou zlazu…alepson neco…ale spis me pripravovala na to, ze z vysledku se nedocteme nic…pak - a to byl vrchol - mi rekla, ze v mem pripade bych mela uvazovat o tom, uz zadne dite nemit..byt spokojena s tim jendim, ktere mame…ze jsem na tom psychicky tak, ze by mi spis doporucila na dalsi tehotenstvi zapomenout…
Tolik naděje a zůstal jen smutek?
Sdílejte své pocity, vypište se z trápení nebo načerpejte útěchu v deníčkách s podobnou zkušeností.