Polygamie - mnohomanželství

4.1.19 06:52

Polygamie - mnohomanželství

Ahoj všem,

včera jsem večer koukala na telku a sledovala film kterému bych dala hodnocení tak 3/10 ( https://www.csfd.cz/…e/komentare/ ) 8o Tenhle film byl o životě v polygamní komunitě.

I když film nestál za nic přivedl mě k tomu přemýšlet o polygamii jako takové. :nevim:

Dokážete si představit, že by váš manžel jednoho dne přijal další ženu? Která by žila s vámi? :lol: Přečetla jsem si pár článků na wiki ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Polygamie ) a jinde na internetu o tomto tématu.

ja osobně naprosto ale NAPROSTO nechapu jak to ty ženy mohly a ve spoustě případech ještě můžou v dnešní době zvládnout?

Jednoho dne vam řeknou že jste stará, že chce mladší ženu, přestěhuje vás do jiné ložnice i s dětmi a s novou ženou se jde tulit a dělat mimísky další? :potlesk: :mrgreen: :lol:

Co vy si o tom myslíte? příjde vám to v pořádku? dokázali by jste třeba milovat muže který to takhle má? přijaly by jste to?

Já ne 8o Dala bych ji do nosa :D :D

Díky všem co se k diskuzi připojí, oživíte mi nudný pátek v práci :D :dance:

hezký den všem :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Upravit
Napsat příspěvek

Reakce:

3421
4.1.19 07:26

Jdn tak na okraj, polygamie je označení jak lro muze s více ženami, tak i pro ženu s více muzi. To by sis představit dokázala? Nejspíš taky moc ne. Je To dáno kulturou. To, co je pro nás normální, může být v jiných kulturách nepřijatelné a naopak. Pro polygamni společnosti je to přirozené, stejně jako pro nás monogamie. Kulturním vzorcum se učíš od narozeni pozorováním okolí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10205
4.1.19 07:33

@kostikova Pro ty, co se narodili do takove spolecnosti a vyrustaji v ni, to nepredstavitelne neni. Ale i tak si myslim, ze to zenam v techto kulturach vadi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3556
4.1.19 07:42

Dovedu si představit různé věci, které nehodlám realizovat. :lol: Jak se znám, dala bych do nosu jemu a našla si dva další. Jeho bych ponechala nástupkyni :mrgreen: Nejsem typ, který někde dlouhodobě trpí. Věci měním ve svůj prospěch.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
820
4.1.19 07:49

Presne, jak pise Chaela, jedna je o kulturne socialni model, ktery prejimame ze sveho okoli. U nas je zazity model monogamni a proto ostatni modely pro nas pusobi rusivem dojmem. Nicmene priznejme si, ze to je model s pomerne kratkou tradici par set let navazany na krestanstvi, a to jeste nikoliv od jeho pocatku (jeste napr. sv. Augustin polygamii jakozto prirozeny model schvaloval). Navic jaksi pokud bychom dovedli onen nas nonogamni model k dokonalosti a sparovali skutecne lidsky zivocisny druh 1:1, tak z biologickeho hlediska nutne musime casem vymrit, jelikoz takhle onen Darwinovsky evolucni vyber proste nefunguje :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1892
4.1.19 07:55

@kostikova Tak ono je to takové tradiční. Žena byla majetek. Množství žen odpovídalo společenskému postavení. Klasické uspořádání kmenových společností. Muslimové můžou povídat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
223
4.1.19 08:06

Jiný kraj, jiný mrav :nevim: kdyby v tom vyrůstáš, tak ti to podle všeho přijde normální, že to tak prostě je… Nebo minimálně bys s tím byla smířená… Uhodit chlapa, jak by tady někdo měl chuť, tak je už nejspíš bez ruky…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
675
4.1.19 08:13

Čistě teoreticky si dokazu predstavit uplne cokoliv. Realne uz mene :mrgreen:
Každopádně to může mít své vyhody. Dělba práce. Hlavně, kdybych nemusela uklízet a vařit já, ale spolumanzelky. :)
Dříve se žilo taky v tlupach, tak to má do jiste míry smysl. Ja si jen neumím představit to střídání děr. A mít ja třeba 4 chlapy, tak to taky nedám. Hlavně, kdyby byli všichni stejně neuživí. To by bylo peklo asi pro všechny. Co teprve, když bych otehotnela. By se chlapi ještě pomlatili. Úplně to vidím, jak oplodniteli nadávají, ze kvůli němu budou mít minimálně v sestinedli utrum všichni. :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.1.19 08:42

@zrnko to takhle právě nebylo podle toho co jsem četla. Na sex s manželem měla nárok jen ta nejmladší manželka, nikdo jiný :lol: :nevim: takže by to s mnohomužstvím asi bylo stejně , zbytek mužů by na sex mělo nárok jen na tvé výslovné přání :lol: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4.1.19 08:46

Ale pravdou je že i dneska se učíme žít v komunitách, jen v jiných.. ať už je to rodina, pracovní kolektiv nebo komunita vztahující se k nějaké zájmové činnosti. A těmto komunitám se také přizpůsobujeme, obzvlášť když v nich vyrůstáme.Takže by jsme si asi taky zvykly holky :mrgreen:

Jen já teda nevím jestli bych to dokázala přijmout, myslím tím, kdybych se dnes jako pracující samostatná žena, zamilovala do muže který tohle uznává a pro kterého je to životním standardem, jestli bych to dokázala přijmout jako fakt a proste se s tím sžít. dost o tom pochybuji. Spíš sem směřovaly moje myšlenky. Jak bych na to reagovala dnes, zda bych dokázala takového muže milovat nebo bych si " ho zakázala " tak jako to ženy dělají u zadaných mužů a podobně. 8o :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
820
4.1.19 08:56
@kostikova píše:
Ale pravdou je že i dneska se učíme žít v komunitách, jen v jiných.. ať už je to rodina, pracovní kolektiv nebo komunita vztahující se k nějaké zájmové činnosti. A těmto komunitám se také přizpůsobujeme, obzvlášť když v nich vyrůstáme.Takže by jsme si asi taky zvykly holky :mrgreen:Jen já teda nevím jestli bych to dokázala přijmout, myslím tím, kdybych se dnes jako pracující samostatná žena, zamilovala do muže který tohle uznává a pro kterého je to životním standardem, jestli bych to dokázala přijmout jako fakt a proste se s tím sžít. dost o tom pochybuji. Spíš sem směřovaly moje myšlenky. Jak bych na to reagovala dnes, zda bych dokázala takového muže milovat nebo bych si " ho zakázala " tak jako to ženy dělají u zadaných mužů a podobně. 8o :?

Nedokázala bys to přijmout, jelikož to máš už sama zažito právě jako něco nestandartního a tím pádem špatného. On ten společenský úzus, pokud je dostatečně jednotný a dlouhodobý, časem přejmeme do vlastních hodnot a ztotožníme se s ním, jelikož to nám pomáhá v rámci toho kulturního okruhu přežít. Naše myšlení takto prostě funguje, ať chceme nebo ne :) Např. ve středověku přes jeho jistý obecně kázaný odpor ke všemu tělesnému atd., bylo naprosto běžné, pokud někdo přišel promoklý do hospody a sundal si tam to mokré oblečení a svlékl se tam do naha a to oblečení si dal sušit nad tamější oheň. Nebylo v tom spatřováno nic nepatřičného, dnes by tě to nenapadlo a nejen s ohledem na to, že by na tebe divně koukali, ale i s ohledem na to, že by ses sama vnitřně styděla - natolik ses ztotožnila s tím vytvořeným územ.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
235
4.1.19 08:59

Podle povídání kamarádky, která pochází z oblasti, kde je to možné, to funguje trošku jinak, než mi si představujeme.
1. Vztah s mužem je na úplně jiné úrovni než u nás (na otázku, jak je v manželství, po roce žena často odpoví: „Už z něho nebliju.“ Po pěti letech: „Mám ho ráda.“) Prostě si ho nebere z lásky, ale dohodou. Muž je často o hodně starší - musí za ženu zaplatit.
2. Pokud si vybere další ženu, je to pro první výhodou - určité práce přejdou na mladší - nižší postavení - a jí se uleví. A to samé v sexu - vždyť pro ty ženy je to opravdu povinnost- jsou obřezané. A časem v ní získá kamarádku - dost často se stává, že vlastně ten vztah který je tu mezi mužem a ženou, se tam odehrává mezi manželkami (teď myslím po stránce citové).

3. Manželky někdy po muži sami chtějí, aby si vzal novou ženu a sami ji vybírají - viz převzetí povinností, ale také proto, že chtějí „rozšířit rodinu“.

To jen tak rychle - jedná se o cca Súdán. Když vyprávěla, koukala jsem jako puk.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3556
4.1.19 09:23
@harim píše:
Podle povídání kamarádky, která pochází z oblasti, kde je to možné, to funguje trošku jinak, než mi si představujeme.
1. Vztah s mužem je na úplně jiné úrovni než u nás (na otázku, jak je v manželství, po roce žena často odpoví: „Už z něho nebliju.“ Po pěti letech: „Mám ho ráda.“) Prostě si ho nebere z lásky, ale dohodou. Muž je často o hodně starší - musí za ženu zaplatit.
2. Pokud si vybere další ženu, je to pro první výhodou - určité práce přejdou na mladší - nižší postavení - a jí se uleví. A to samé v sexu - vždyť pro ty ženy je to opravdu povinnost- jsou obřezané. A časem v ní získá kamarádku - dost často se stává, že vlastně ten vztah který je tu mezi mužem a ženou, se tam odehrává mezi manželkami (teď myslím po stránce citové).

3. Manželky někdy po muži sami chtějí, aby si vzal novou ženu a sami ji vybírají - viz převzetí povinností, ale také proto, že chtějí „rozšířit rodinu“.

To jen tak rychle - jedná se o cca Súdán. Když vyprávěla, koukala jsem jako puk.

No však právě. My vidíme jen špičku ledovce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3556
4.1.19 09:27
@Rosary píše:
Jiný kraj, jiný mrav :nevim: kdyby v tom vyrůstáš, tak ti to podle všeho přijde normální, že to tak prostě je… Nebo minimálně bys s tím byla smířená… Uhodit chlapa, jak by tady někdo měl chuť, tak je už nejspíš bez ruky…
Šaria tady zatím neplatí, pokud mi něco neuniklo. :) Maximálně by mě vykázali na 10 dní z domu. Jeho by za mojí…bez ruky…zavřeli. :mrgreen: Ale je fakt, že jsem včera četla, že obviněna je mladá Švýcarka, která v sebeobraně dala do rypáku nějaké opici na silvestra. Tak se možná dočkáš :roll:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5918
4.1.19 09:31
@harim píše:

To jen tak rychle - jedná se o cca Súdán. Když vyprávěla, koukala jsem jako puk.

Zajímavé. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama