Reklama

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

mišule4
Kecalka 163 příspěvků 02.03.10 17:28
Poradíte mi prosíííím???

Dobrý den, prosím o zodpovězení mé otázky. Celý loňský rok až do 16.prosince jsem byla na rodičovské dovolené za 7 600 měsíčně.14.prosince jsem se vrátila do zaměstnání na zkrácený úvazek a můj příjem je cca 12 000 hrubého,na výplatním pásku mám za leden2010 průměr na NP 237,42kč(jak se to počítá, když mám odpracované sotva 3 měsíce?), za únor by to mohlo ještě trochu stoupnout.Nyní jsem zjistila, že jsem opět těhotná,rozhoduji se, zda nastoupit nemocenskou,nebo jít na jinou práci s vyrovnávacím příspěvkem? Mám nárok na mateřskou? A z čeho se vypočítá,když mám odpracované jen 3 měsíce? A mám možnost být na nemocenské během těhotenství,porodu a šestinedělí? Po té zažádat o neplacené volno a manžel zažádat o mateřskou?Nebo můžu být na neplacené rodičovské dovolené a manžel na placené mateřské a rodičovské a při tom chodit do práce? Díky

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

cinkxa
Zasloužilá kecalka 598 příspěvků 02.03.10 17:35

zajímavé téma jsem zvědavá co ti odpoví, sama jsem mezi dětmi chtěla na částečný úvazek a tak by mě to taky zajímalo jak to je, jo jinak pokud ještě zaměstnavatel neví že jsi těhu, tak bych si navýšila úvazek na 100% a je tam pak i to ,že se ti mateřská počítá z předpokládaného výdělku, nějako tak to je,ale nejsem si tím tak jistá.

mišule4
Kecalka 163 příspěvků 02.03.10 17:54

Já to tak chtěla udělat,ale jsem řidička tramvaje a teoreticky v okamžiku,kdy zjistím,že jsem těhotná, tak musím přestat jezdit a na kontrolu jdu 12.3., takže pokud bych zažádala o zvýšení úvazku, tak jsou schopni mi to povolit od dubna, jenže to už budu „vědět“, že jsem těhotná a musím to nahlásit, tak mi to nepovolí,to je jasné a mám úvazek 20 hodin týdně,což vychází asi 80 měsíčně a ten průměrný plat mám za 100 - 115 hodin měsíčně. Na vyrovnáváku by mě ale nechali určitě jen těch osumdesát, tak by mi to taky kleslo. Ach jo, pořád počítám a počítám. 2 děti už máme, jsou vymodlené a teď ta třetí náhoda, nerada bych se ho vzadala. Vím, co to je, čekat roky na dítě :-?

cinkxa
Zasloužilá kecalka 598 příspěvků 02.03.10 18:14

tak to moc držím pěsti, a proč jako řidička nesmíš jezdit těhotná? to mi nepřijde až zase jako tak veliký problém? tedy si myslím, že třeby do takového 6tého měsíce než vyskočí bříško by se to dalo zvládat?jiank tě obdivuji, celý den řídit a držet pozornost v tom dnešním povozu.

mišule4
Kecalka 163 příspěvků 02.03.10 18:19

Je to dost stresující zaměstnání,navíc hrozí dopravní nehody a když se ti udělá v těhotenství nevolno, tak taky nemůžeš prostě zastavit tramvaj a odskočit si, to by ty ostatní tramvaje musely stát taky. Víš jak to je, máš odpovědnost třeba za 200 lidí v tramvaji a tak to prostě s těma hormonama nejde :lol:

Jolynka
Extra třída :D 13619 příspěvků 02.03.10 18:54

Neznam odpoved na vsechno, ale kdyby si nastoupila na nemocenskou tak na ni muzes byt bud do nastupu na materskou, pokud na ni budes mit narok nebo do porodu, urcite ne behem sestinedeli, to uz by si byla na materske a dostavala rodicak, pokud by nevznikl narok na tu klasickou materskou. Manzel muze nastoupit na materskou po skonceni tveho sestinedeli, ale nemuze chodit do prace, pokud z tohoto pracovniho pomeru bude cerpat tu materskou. Tj, bud bude dostavat plat nebo materskou, to mas stejne jako kdyby chtel dostavat nemocenskou a jeste zaroven chodit do prace a dostavat k tomu jeste normalni plat.
Hlavne taky pokud by byl manzel na materske tak tvuj zamestnavatel nema zadnou povinnost dat ti neplacene volno.

Jinak dle meho narok na nemocenskou i materskou mit budes, ale v jake vysi to ti fakt nepovim.

mišule4
Kecalka 163 příspěvků 02.03.10 19:04

Děkuji, alespoň za něco.Já taky myslím, že na mateřskou nárok mám,bohužel ve strašně malé výši.Proto jsem se ptala, jak se vypočítává DVZ.Zjistila jsem, že manža může klidně k mateřské i pracovat,ale na dobu,kdy bude na mateřské nemůže mít stejné zaměstnání, ze kterého mu vznikl nárok na mateřskou.Takže pokud se domluví v práci, že nastoupí na mateřskou a oni mu dají z jeho „smlouvy“ neplacené volno,ale zároveň ho zaměstnají na třeba brigádu,kdy bude sice dělat totéž,ale z jiného smluvního vztahu,tak by to mělo jít.

mišule4
Kecalka 163 příspěvků 02.03.10 19:07

Jo a ještě jsem slyšela, že nemusím být na neplaceném volnu,pokud by on byl na mateřské,protože prý mají oba rodiče právo jít na rodičovskou dovolenou, nebo jeden na mateřskou a jeden na rodičovskou,pouze jeden z nich však může pobírat příspěvek.Ten druhý je sice doma zadarmo, ale nemusí si aspoň platit sociální azdravotní pojištění,hmmm, tak nevím.

Jolynka
Extra třída :D 13619 příspěvků 02.03.10 19:13

S tim manzelem je to tak, pokud by uzavrel novou pracovni smlouvu tak by to slo, ovsem jestli by s tim zamestnavatel souhlasil. Ale aby byli oba rodice soucasne na rodicovske nebo materske to si myslim, ze ne. To by prece pak vyuzival kazdej druhej aby takhle za celou rodinu platil stat zdravotni, to urcite ne.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62927 příspěvků 3 inzeráty 02.03.10 19:13

Celkem se orientuju, takže upřesním :-)
Předpokládám, že ses vrátila do původního zaměstnání, takže nárok na PPM máš. Nemocenská, pokud na ni půjdeš se ti bude počítat z toho malého základu, s tím nic nenaděláš. Ale pokud trvá původní pracovní poměr a ty nastoupíš na další mateřskou do 4 let věku dítěte, tak se ti bude mateřská počítat z platu před tou první, pokud to pro tebe bude výhodnější :palec:
Jinak pokud by manžel čerpal mateřskou, tak je prostě na mateřské, už nežádá o žádné neplacené volno. Na jinou smlouvu pracovat může, jen nesmí být na stejnou náplň práce.
Jo a i pokud by byl manžel na mateřské, tak ty nemusíš o neplacené volno žádat, máš nárok na „mateřskou“ či „rodičovskou“ dovolenou od zaměstnavatele taky, jen nebudeš od státu brát žádné peníze, ale volno dostat musíš, do 3 let je nárokové a zaměstnavatel nemá právo se ptát, jestli ho druhý čerpá nebo ne, takže, pokud to rodina finančně utáhne, tak mohou být na rodičovské klidně oba.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62927 příspěvků 3 inzeráty 02.03.10 19:15
Jolynka píše:
S tim manzelem je to tak, pokud by uzavrel novou pracovni smlouvu tak by to slo, ovsem jestli by s tim zamestnavatel souhlasil. Ale aby byli oba rodice soucasne na rodicovske nebo materske to si myslim, ze ne. To by prece pak vyuzival kazdej druhej aby takhle za celou rodinu platil stat zdravotni, to urcite ne.

Jde to, pokud jsou jinak pracující, nejde to v té kategorii „osoba pečující celodenně o dítě“. U pracujících je tohle zneužívání čistě teoretické, z čeho by žili.

mišule4
Kecalka 163 příspěvků 02.03.10 19:17

Rozumím tomu správně, že pokud bych nastoupila na mateřskou do 4 let věku dítěte, se kterým jsem byla na tříletém rodičáku, tak mohu mít mateřskou vypočítanou z předešlého průměru? A je pravda, že kdybych měla ten průměr na mateřskou nižší než je rodičák, tak budu dostávat rodičák? 7600?

mišule4
Kecalka 163 příspěvků 02.03.10 19:19

j.a.n.i1 : prosím tě a víš tedy z čeho se vypočítává denní vyměřovací základ pokud nemám odpracovaných celých dvanáct měsíců? Děkuji, jsi zlatíčko.Hurá­ááááááááááááá­ááááááááááááá­ááááááááááááá,mů­ůůůůůůůůůůůůů­ůůůůůžeme mít ještě mimíska!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!

Jolynka
Extra třída :D 13619 příspěvků 02.03.10 19:22

jani a to fakt teda pak stat plati za oba dva zdravotni? Treba u nekoho kdo ma maly plat, tak by zustali oba doma, nemuseli by platit zdravotni a chodili by na brigady, stridali by se v hlidani ditete a nakonec by meli jeste vic penez nez kdyby jeden chodil do prace.

mišule4
Kecalka 163 příspěvků 02.03.10 19:23

Já myslím, že to není až tak teoretické, podívej třeba když nebudu mluvit o mateřské, ale čistě rodičovské: Proč vymýšlet nějaké složitosti, jako ty půjdeš na rodičák na měsíc,pak já a kdesi cosi.Pokud nemám nárok díky svému platu na dvouletý rodičák, tak zažádáme oba.Já budu s dítětem doma zadara, na manžela bude chodit dvouletý rodičák a v klidu může chodit do práce,protože o malé je postarané,ne?

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejhlubší dno, ultralevice zneuctila mši: Ovčáček se pustil do mluvčího z UK

Aktivistka Aneta Petani protestem proti představitelům církve spustila... číst dále >

Ve StarDance bych tancovala i zadarmo, říká Arichteva: Podrží ji diváci?

Hvězda První republiky Veronika Arichteva (32) si splnila velký sen. Zároveň... číst dále >

Články z Ona Dnes

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi... číst dále >

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít... číst dále >