Postavení ručitele

17.6.20 08:02

Postavení ručitele

Ahoj holky,
mám na vás jen rychlý dotaz - ráda bych věděla toto:
pokud bych někomu dělala ručitele a ten dotyčný by přestal své závazky vůči bance platit, tak banka bude peníze vymáhat prvotně po mně, nebo naopak půjde nejprve po veškerém majetku toho, kdo si peníze půjčil.
Jedná se mi o to, že např. dotyčný si půjčí milion, jeho majetek je ale v řádu třeba čtyřnásobně vyšším, ale je ve formě bytu, domu atp. Chtěla bych tedy vědět, zda banka by prvotně „zabavila“ jeho dům, byt nebo by šla rovnou např. po penězích na účtech ručitele.

Díky moc za informaci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

41222
17.6.20 08:13

(1) Věřitel má právo požadovat splnění na ručiteli, nesplnil-li dlužník v přiměřené lhůtě dluh, ač jej k tomu věřitel v písemné formě vyzval. Výzvy není třeba, nemůže-li ji věřitel uskutečnit nebo je-li nepochybné, že dlužník dluh nesplní.

https://www.podnikatel.cz/…ik/f4585375/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.6.20 08:17

@matkabagristy - diky za prispevek, nicmene pokud dluznik neplni, ale majetek ma, tak by mel veritel uplatnovat narok na svou pohledavku u dluznika, ne?
Teda jako jista si uplne nejsem, ale prijde mi, ze jen pokud by dluznik nemel zkratka na uhrazeni dluhu, tedy i kdyz by veritel ziskal veskery jeho majetek tak teprve pote se veritel obrati na rucitele, nebo je to nejak jinak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
41222
17.6.20 08:19

@sofie_13579 veritel zvoli nejjednodussi cestu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.6.20 08:29

Hmmmm, tak to jsi me moc nepotesila, počítám, ze nejsnazší cesta jsou peníze na účtech, než nemovitosti, ale teda přijde mi to hodně nefer. Navíc teda úplně nevím, kdo by měl běžné na účtu třeba milion…Je naděje se případně nějak bránit? Jak je to v případě toho, ze by byl rucitel třeba manžel - počítám, ze věřitel pak muže i na úcet manželky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
17.6.20 08:32

Píšu anonymně, jde o případ z rodiny. Jedna příbuzná ručila sestře by hypotéku s tím, že na začátku byla vyšší, než hodnota bytu. I přesto, že částka po 12 letech klesla, začal věřitel vymáhat peníze po mé příbuzné a k exekuci na byt nepřistoupil. To je totiž o dost náročnější.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
17.6.20 08:37

Dělat ručitele je úplně naprd. My už si to doma řekli všichni narovinu - nikdy nikomu neručit.
Můj brácha na to dojel. Ručil svému nejlepšímu kamarádovi a ten se po pár letech sebral, kamsi zdrhnul a neplatil. No a brácha pak dalších 10 let platil a nikoho nezajímalo, že on z toho nic nemá. Onen „kamarád“ se dodnes neukázal. Má štěstí, nejspíš by mu brácha pěkně pocuchal fasádu.
Je to prostě jednodušší jít a vymáhat platby po někom kdo normálně funguje, nechce být nikde vedený jako neplatič a nemůže jenom tak zdrhnout, než jít a soudně vymáhat exekuci na neplatiče.
Prostě ručit ne. Nikdy. Nikomu. A už vůbec ne v rodině. Ať ten člověk radši zastaví svůj majetek.
Anonym - kvůli bratra.

• Nahlásit
  • Citovat
17.6.20 08:48

Ty jo holky, to jsou teda vážně pěkná úskalí u ručení. Ještě me napadá, když ručí jeden z manželů, ti se poté rozvedou jde věřitel pote třeba i po manželce, která rucitelem nebyla, ale byla v te době vdaná za rucitele?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4537
17.6.20 08:50

@sofie_13579 vždycky jde banka prvně po ručiteli, který bude normálně platit, než se otravovat s nějakýma exekucema a prodáváním majetku. Nehledě na to, že v základu je úplně jedno jaký on má majetek. On tím majetkem neručí a pro tu smlouvu to není důležité. Tam je napsaný ručitel, který má, pokud dlužník nesplácí, tak místo něj platit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.6.20 08:56

Rucitel je teda jen třeba manžel ale manželka ne? Znamenalo by to, ze pak půjdou po manželovi a ne po manželce? Co když se v mezidobí ti dva rozvedou? Je toto bráno jako společný závazek nebo to jde jen za tím, kdo se jako rucitel upsal?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2898
17.6.20 09:09
@sofie_13579 píše:
Rucitel je teda jen třeba manžel ale manželka ne? Znamenalo by to, ze pak půjdou po manželovi a ne po manželce? Co když se v mezidobí ti dva rozvedou? Je toto bráno jako společný závazek nebo to jde jen za tím, kdo se jako rucitel upsal?

Manžel bývá spoludlužník. Tzn že jsou spolu ve stejné linii. Dělat někomu ručitele je znak debility. Ručíš svým majetkem za dluhy, nad kterými nemáš žádnou kontrolu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4393
17.6.20 09:36

V životě bych nikomu nerucila a ani to po nikom nechtěla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.6.20 09:51

Holky diky moc - no snad se me nic takoveho tykat nebude, predstava, ze bych nekomu takto delala rucitele se limitne blizi nule :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17408
17.6.20 11:34
@sofie_13579 píše:
@matkabagristy - diky za prispevek, nicmene pokud dluznik neplni, ale majetek ma, tak by mel veritel uplatnovat narok na svou pohledavku u dluznika, ne?
Teda jako jista si uplne nejsem, ale prijde mi, ze jen pokud by dluznik nemel zkratka na uhrazeni dluhu, tedy i kdyz by veritel ziskal veskery jeho majetek tak teprve pote se veritel obrati na rucitele, nebo je to nejak jinak?

ale bude ho mít i třeba za 5?10 let? protože to už ty jako ručitel neovlivníš…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1279
17.6.20 11:48
@sofie_13579 píše:
Ahoj holky,
mám na vás jen rychlý dotaz - ráda bych věděla toto:
pokud bych někomu dělala ručitele a ten dotyčný by přestal své závazky vůči bance platit, tak banka bude peníze vymáhat prvotně po mně, nebo naopak půjde nejprve po veškerém majetku toho, kdo si peníze půjčil.
Jedná se mi o to, že např. dotyčný si půjčí milion, jeho majetek je ale v řádu třeba čtyřnásobně vyšším, ale je ve formě bytu, domu atp. Chtěla bych tedy vědět, zda banka by prvotně „zabavila“ jeho dům, byt nebo by šla rovnou např. po penězích na účtech ručitele.Díky moc za informaci.

Už to tady zaznělo. Věřitel po dlužníkovi jít nemusí, a podle mojí zkušenosti nejde. Praxe je taková, že pokud to jde, tak si to vezme na ručiteli, a na ručiteli je, jak si to pak s dlužníkem domluví. (Myslím, že to jde i soudně/exekucí, ale jistý si nejsem).

Zpravidla banka dlužníkovi obstaví plat (pokud to jde), následně jde za manželkou a za její platem, a hned pak za ručitelem a jeho platem. - A až když není kde brát, začne řešit nemovitost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama