Postavit dům, nebo zůstat v bytě a postavit chatu?

3397
8.6.15 00:07

Postavit dům, nebo zůstat v bytě a postavit chatu?

Ahoj,

máme moc pěkný byt v úplném centru města. Je to 4+1, s balkonem, pár minutek do parku, k obchodům, do školy, ke stanici MHD. Celý jsme si ho zrekonstruovali posle svých představ.

Loni jsme zdědili parcelu, na kraji města, ale MHD se dá dostat do centra i do práce, jen to trvá asi tak dvakrát tak dlouho. Není to žádné pole, dá se tam nakoupit (pidi obchody, nemají otevřeno dlouho) a jsou tam školy, ale je to už takové vesnické, ty služby nejsou takové jako když je člověk přímo v centru. Tak taková je asi naše situace.

Teď se bavíme s manželem, co dál. Prodat/pronajímat byt a postavit si velký pěkný barák, nebo si nechat byt a na pozemku postavit jen nějaký pidi domek, kde by se dalo vegetit v létě o víkendech… :think:

Příspěvek upraven 03.07.15 v 10:54

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

6061
8.6.15 00:21

@EmmaAnna Tak asi záleží co od bydlení očekáváte. Já vždy toužila po baráčku. Z toho důvodu, že si vylezeš kdy se ti chce a vyvalíš se na zahradě. Když chceš něco pěstovat, máš to přímo u nosu. My bydlíme v centru města a chatu se zahradou máme asi pět minut autem. Bydlení ve městě nám celkem vyhovuje, hlavně mě. Mám všechno u nosu, všude se dostanu pěšky do pár minut a na zahradě jsem na kole raz dva. Pěstujeme tam zeleninu a to obnáší každý den zalít. Jsem na mateřský a tudíž mi to zatím nevadí, ale je pravda, že dům se zahradou by byl praktičtější. A jinak na zahradu chodíme i v zimě, je to paráda. Máme kam jít, neb mě nebaví chodit s dítětem na procházky po městě a do parků atd. Jestli máte možnost baráčku, tak bych do toho možná šla. Píšeš, že to není zas takový prdelákov a do města jede MHD a člověk si zvykne ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.6.15 01:51

Děti?

Protože pokud máte nebo budete mít děti tak je to jasný. Barák kde budete bydlet celoročně a děti budou řádit venku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.6.15 05:59

Na pozemku bych postavila dům. Mít chatu, byť jen na okraji města bych osobně nechtěla. Jsem toho názoru, že když chata/chalupa, tak někde u lesa či vody nejlépe mimo civilizaci, kde je klid.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50114
8.6.15 06:57

To záleží čistě na vaší nátuře. Chcete tam být v přírodě i v zimě? Chcete se o ten barák celoživotně starat? Počítáte s tím, že v domě je prostě pořád nějaká práce a nefunguje tam dlouhodobě, že přijdu z práce a nemusím nic dělat?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
27382
8.6.15 07:46

Sice ti tu každý řekne, že určitě barák - ale za mě úplně ideální konstalace pro chatu :palec: byt v centru s veškerou dostupností a s balkonem a o víkendech vyrazit na chatičku.
Záleží to na vás, jaké bydlení preferujete, v jakém bydlení jste dodnes bydleli, na co jste zvyklí a co vám vyhovuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
814
8.6.15 07:54

Úplně nejideálnější by bylo postavit barák a zachovat i byt do budoucna buď pro děti nebo pro vás na starý kolena a zatím ho pronajímat. Ale je mi jasný, že prodejem bytu byste asi chtěli financovat případnou stavbu domu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3402
8.6.15 08:08

dojíždění

Pokud člověk chodí do práce, ideální je byt ve městě + chata/chalupa někde dál. Dojíždění já osobně jsem snášel velmi špatně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.6.15 08:53

Bydleli jsme v bytě, koupili chatu, jezdili tam na víkendy. Ze začátku to bylo super. Ale pak se to začalo zajídat - musíš tam jet, aby se posekala tráva, musíš sbalit - oblečení, jídlo a tisíc dalších prkotin. A to i když tam máš spoustu věcí trvale. Musíš tam dojet, vyvětrat, trochu poklidit, začít vařit, pak teprve máš tu venkovskou pohodičku. Na konci víkendu zas musíš uklidit a sbalit, abyste mohli jet domů.
Teď bydlíme v domě a je to sto a jedno. Všechno pořád při ruce, nikam se nebalíme, nikam se pořád nemusíme přemisťovat, venkovskou pohodičku mám denně. A chata se bude v nejbližší době prodávat. I když je tam krásně, má to svoje kouzlo, tak za mě je volba jasná - dům.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Kies
8.6.15 08:55

@EmmaAnna vždy jsem vyruśtala ve městě (a na víkendy jsme jezdili na barák) a bydlím i nyní ve městě (v Praze), ale mám dvouletého syna a strašně toužím po domě, ta možnost s ním být na zahradě je prostě parádní (jezdíme k našim) a protože nekrademe, na baráček v Praze to neni a z města nechci, ale! Chci ‚víkendový‘ dům kousek od Prahy.
Takže pokud jsi městský typ, nechala bych si byt a postavila si domek, pokud Tě ve městě zas tak moc nedrží, postavila bych si dům, každý musí vědět, co vlastně by chtěl a jak chce žít

• Nahlásit
  • Citovat
8.6.15 08:58

A ještě dodám, že jsem 30 let bydlela ve městě, s naprosto dokonalou dostupností všeho, dítě školu u nosu, obchody, restaurace, MHD, cokoli na co si vzpomenu. Teď bydlím v prdelce, kde není naprosto nic. A tím myslím nic. Ani krámek, ani hospoda. 2 obydlené zatáčky. To město mi trochu chybí, ve smyslu, že všude musím neustále jezdit autem, člověk se nejde jen tak projít na zmrzku, na hřiště s dětma atp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
872
8.6.15 09:09

@PetiteFillette přesně tyto argumenty mě též napadly, když člověk odjíždí z bytu, dává to trochu do pořádku, aby se nevracel do čurbesu, k tomu nekonečné balení a vybalování, na chalupě totéž - pokud to není pobyt na týden, tak mě to pěkně prudí.
Mluvím o situaci, kdy jsou děti, dva dospělí se sbalí hned. Ale nechala jsem párkrát sbalit mou drahou polovičku a dělala mu to, co dělal on mně - nervózně podupávala za zády a blbě se ptala, co na tom tak dlouho trvá, vždyť sbalit pár hadříků je jednoduché. Máme to naštěstí blízko - vracel se jen dvakrát - poprvé pro mléko pro mimino, podruhé pro prášky pro většího :pankac:

Zakladatelko, já bych šla do baráku. Uvádíš, že obchody tam jsou, školy též…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3397
8.6.15 09:11

Je to pozemek v tom samém městě na MHD, takže stačí sjet autobusem nebo tramvají a byli bychom tam. Máme už větší děti, 8 a 9. Ty teda nikam nechtějí, mají tu za rohem školu, kroužky, spoustu aktivit co se dá dělat nebo kam se dá jít. Kvůli dětem bych to nedělala, z toho věku, kde by řádili na zahradě, už docela vyrostli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8.6.15 09:14
@EmmaAnna píše:
Je to pozemek v tom samém městě na MHD, takže stačí sjet autobusem nebo tramvají a byli bychom tam. Máme už větší děti, 8 a 9. Ty teda nikam nechtějí, mají tu za rohem školu, kroužky, spoustu aktivit co se dá dělat nebo kam se dá jít. Kvůli dětem bych to nedělala, z toho věku, kde by řádili na zahradě, už docela vyrostli.

Na chatu se jim bude chtít jezdit ještě míň..

@jruz Přesně, člověk musí v pátek sbalit a vybalit a v neděli to samé. Přijedem domů a místo abych sebou plácla na gauč, musím vybalovat a ideálně rovnou prát :roll:
A taky jsme se ixkrát vraceli. Pro lahvičky, pro chůvičky..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3397
8.6.15 09:16

@aprazanda ne ne, ještě je avrianta pronajmout to a financovat z pronájmu splátky hypotéky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama