Povinné přesčasy

37
15.11.19 15:21

Povinné přesčasy

Ahoj,
před pár dny jsem si s kamarádkou povídala a přišla řeč na téma práce. Řekla mi, že povinně musí dělat přesčasy v týdnu po-pá musí mít dvakrát po jedné hodině a třikrát po dvou hodinách přesčasu ( tzn. 2× v týdnu mají 9ti hod. směny a 3× v týdnu 10ti hod. směny) a k tomu ještě musí chodit v sobotu.
Mě to přijde docela síla.
( V mém zaměstnání se přesčasy nedělají a moc se v nich nevyznám.)

Co si o tom myslíte?
Díky za příspěvky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
803
15.11.19 15:46

Podívat se do zákoníku práce, přesčasy lze nařídit, ale max výše je myslím 150 hodin ročně plus je tam ještě napsáno, jak je to s odpočinkem mezi směnama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14944
15.11.19 16:11
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5264
15.11.19 16:13

„Nad uvedený limit pak lze pracovat přesčas jen tehdy, když s tím zaměstnanec souhlasí. Ani v takovém případě to ale nesmí přesáhnout osm hodin týdně - tentokrát už se ale limit nepočítá pro každý týden zvlášť, ale jako průměr za určité období. To může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích - pouze v kolektivní smlouvě lze toto období prodloužit na 52 týdnů.
Za rok tedy nesmí přesčasová práce překročit 416 hodin. Ani do tohoto limitu se nepočítají přesčasy, za které bylo poskytnuto náhradní volno.
Speciální úpravu stanoví zákoník práce pro zdravotnictví.“

https://www.aktualne.cz/…i:wiki:1410/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2690
15.11.19 18:14

@andulka12
Upřímně si myslím, že to bude trošku jinak než ti říkala. Těžko uvěřit tomu, že každý týden má 5 prac. dnů po těchto hodinách. Spíš to bude nějaká nerovnoměrně rozvržená prac. doba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
15.11.19 18:59
@Sojkka píše:
@andulka12
Upřímně si myslím, že to bude trošku jinak než ti říkala. Těžko uvěřit tomu, že každý týden má 5 prac. dnů po těchto hodinách. Spíš to bude nějaká nerovnoměrně rozvržená prac. doba.

Ne. Je to pravda. Viděla jsem její docházku. Normální pracovní dobu mají 7.00-15.30, jenže když toho teď před Vánoci mají hodně musí pracovat pondělí a pátek 6.00-15.30. Úterý, středa, čtvrtek 6-16.30. A v sobotu ještě chodit 6.00-14.30.
Mě to připadá šílené, proto jsem se zde ptala, jestli je to normální. Vedoucí za nimi přišel a natvrdo řekl, že se takto budou dělat přesčasy. Přesčasy během týdne bych ještě pochopila, ale že povinně musí chodit i v sobotu mi připadá fakt hrozné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.11.19 19:35
@andulka12 píše:
Ne. Je to pravda. Viděla jsem její docházku. Normální pracovní dobu mají 7.00-15.30, jenže když toho teď před Vánoci mají hodně musí pracovat pondělí a pátek 6.00-15.30. Úterý, středa, čtvrtek 6-16.30. A v sobotu ještě chodit 6.00-14.30.
Mě to připadá šílené, proto jsem se zde ptala, jestli je to normální. Vedoucí za nimi přišel a natvrdo řekl, že se takto budou dělat přesčasy. Přesčasy během týdne bych ještě pochopila, ale že povinně musí chodit i v sobotu mi připadá fakt hrozné.

V minulosti jsem dělala šičku pro automobilový průmysl. Nějaký píp z vedení uzavřel smlouvu, a pak teprve se zjistilo, že i kdyby všichni dělali na 250%, tak by se to prostě nestihlo. A začalo peklo: ranní směna od 4 do 14, odpolední od 14:00 do půlnoci a to pondělí až sobota. Dobrovolníci mohli i v neděli. Mělo to být na tři měsíce. Docházku psala mistrová ručně, oficiálně jsme na pásce neměli ani hodinu přesčasů, všechno se dávalo do prémií. Po třech měsících, kdy už člověk celkem padal na hubu a i ty prachy už mu byli ukradený, se ukázalo, že to nestačí a pokračuje se dál. Ve firmě bylo hodně cizinců, těm to nevadilo, nebo spíš byli rádi, že mají práci. Češi si začali stěžovat, připomínali zákoník práce atd. Začala padat oblíbená věta „Když se vám to nelíbí, můžete jít, za bránou čeká dalších deset na vaše místo. My máme papírově vše v pořádku.“ Vydržela jsem sedm měsíců a pak odpadla zdravotně, dlouhodobá neschopenka, inv. důchod. Prý to takhle vedli přes rok. Pak firmu někdo napráskal na inspektorát práce. Nevím, jak to dopadlo, nicméněasi bylo nějaké bububu, protože pak se vyměnilo vedení a firma jede dál.
Hodně záleží na tom, co si nechají lidé líbit.
Prosím anonym nebo smazat, děkuji.

• Citovat
  • Nahlásit
846
15.11.19 20:25

@DeeSocialWorker To jo, ale často dává zaměstnavatel podepsat pracovní smlouvu už s tím, že je tam napsáno, že zaměstnanec souhlasí se 416 hodinami přesčas za rok. A podepiš nebo máš smůlu… Mě osobně přesčasy hrozně moc vadily, až tak, že jsem z práce dala výpověd. Nemluvím o vyjímečné hodině jednou za čas, ale právě o těch pravidelných plánovaných přesčasech. Chci mít svůj osobní život, chci být s dětmi a rodinou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2690
15.11.19 20:29

@andulka12
Takže je to teď před Vánocemi, nikoliv tedy standardní situace.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1093
15.11.19 21:32

Je to uplne normalni, nevim cemu se divis. u nas kdyz se nestihalo, makali jsme klidne od 6ti id rana do pulnoci. beze srandy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
846
15.11.19 22:55

@Kaci89 Tobě to přijde normální? Mě tedy ne. Pak to tady nemá vypadat, tak jak to vypadá. Ještě pak takový „úderníci“ o těch druhých vykládají, jaký jsou netáhlové, když chtějí lidský podmínky a mít osobní život. Proboha, jsem ve 21. století a tohle je pomalu nevolnictví, s čím tady souhlasíte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
16.11.19 06:16
@Sojkka píše:
@andulka12
Takže je to teď před Vánocemi, nikoliv tedy standardní situace.

Prý že to tak mají od října do nového roku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
16.11.19 06:19
@aprazanda píše:
@DeeSocialWorker To jo, ale často dává zaměstnavatel podepsat pracovní smlouvu už s tím, že je tam napsáno, že zaměstnanec souhlasí se 416 hodinami přesčas za rok. A podepiš nebo máš smůlu… Mě osobně přesčasy hrozně moc vadily, až tak, že jsem z práce dala výpověd. Nemluvím o vyjímečné hodině jednou za čas, ale právě o těch pravidelných plánovaných přesčasech. Chci mít svůj osobní život, chci být s dětmi a rodinou.

Mě třeba hodně zarazilo, že jim to vedoucí natvrdo nařídil. Vůbec se nezeptal kdo by mohl být o něco déle v práci a které dny. Vůbec nic takového. Prostě určil přesčasy přes týden a i na sobotu a vůbec ho nezajímá, že někteří třeba dojíždí vlakem či autobusem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36222
16.11.19 06:25
@andulka12 píše:
Mě třeba hodně zarazilo, že jim to vedoucí natvrdo nařídil. Vůbec se nezeptal kdo by mohl být o něco déle v práci a které dny. Vůbec nic takového. Prostě určil přesčasy přes týden a i na sobotu a vůbec ho nezajímá, že někteří třeba dojíždí vlakem či autobusem.

No to nejde. Plati jim to?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
37
16.11.19 08:50
@jkra píše:
No to nejde. Plati jim to?

Platí jim údajně 25% navíc.
Mě to též připadá přes čáru. Něco takového by se nemělo akceptovat. Asi si neuvědomuje, že jeho zaměstnanci mají též osobní život a nechtějí skoro všechen svůj čas prožít jen v práci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama