Práce na černo x pracovní úřad

Anonymní
12.2.20 10:05

Práce na černo x pracovní úřad

Ahojky, chci se zeptat na věc ohledně práce. Momentálně jsem na pracovní úřadě, dodělávám si maturitu kterou jsem měla odloženou, takže chodím zhruba 2× týdně na doučování a hodně času trávím učením. Nikde v práci mi nechtěli vyhovět tak, abych na to doučko prostě mohla chodit (chodím v úterý v 9 a ve čtvrtek ve 13hod). Takže jsem skončila na pracáku, s tím že budu pracovat z domova na pc, domácí práce (kompletace) a nebo nějaký přivýdělek třeba 2× - 3× do týdne nebo na pár hodin denně. Ale hned druhý den po přihlášení na pracáku se mi vyskytla nabídka chodit uklízet ráno a večer. Jsem tam týden a plně mi to vyhovuje. Jsem tam na dohodu o provedení činnosti. A na pracáku to neví, prý je to jedno, že to tak má hodně lidí že jsou na pracáku a neřekli tam že mají nějaký vedlejší přivýdělek. Žádné příspěvky od státu nedostávám - nemám odpracovaný rok. A teď mi začalo vrtat hlavou, že takhle mi uteče mezi prsty X měsíců (když budu v téhle práci - chci tam být min než dodělám maturitu, takže do června). Takže když budu tady dělat na černo tak nebudu mít v podstatě nic odpracovaného, plánujeme mimčo cca do 1 roka a já bych neměla ani nárok na mateřskou. Takže moje otázka zní, když pujdu ukončit pracák s předložením dohody budou mi tam započítané ty měsíce? Nebo ne? Když oni zjistí že jsem byla zároveň na pracáku a zároveň jsem si přivydělávala? A nebo mam říct šéfovi zda mě zaměstná normálně na plnej úvazek a pracák dojdu ukončit?
Doufám že to dává trochu smysl a chápete co tím chci říci. :palec: :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Ou
11951
12.2.20 10:10

Ano, řešení je domluvit se se šéfem na úvazku, třeba částečném a stíhat učení mezi směnami.

Cokoliv jiného je pro tebe dost nevýhodné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10754

Tak záleží kolik na dpč vydělas a jak zní ta smlouva. Jsou z ní odvody?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8521

Úřadu práce musíš doložit smlouvu, přivydělat si můžeš, i když jsi v evidenci, teď si ale nejsem jistá, jestli na DPP, nebo DPČ :think: Tak dolož smlouvu a můžeš být dál na ÚP. Dokud se ti nepovede sehnat normální práci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2373
12.2.20 10:17

Na mateřskou záleží jestli je z té dohody odvadeno nemocenské pojištění. Pracak s tím nemá nic společného. Takže pokud chceš mít nárok na mateřskou tak se ideálně zaměstnat nekde na HPP a splnit podmínky pro získání mateřské.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1040
12.2.20 10:24

Teoreticky by jsi to měla nahlásit neprodleně ne? protože ikdyž příspěvky nedostáváš tak za tebe stát platí zdravotní… Takže nejde jen o to, že ty nebudeš mít mateřskou ale i o to, že to po tobě mohou zpětně chtít, když to praskne ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3291
12.2.20 10:53
@Anonymní píše:
Takže moje otázka zní, když pujdu ukončit pracák s předložením dohody budou mi tam započítané ty měsíce? Nebo ne? Když oni zjistí že jsem byla zároveň na pracáku a zároveň jsem si přivydělávala? A nebo mam říct šéfovi zda mě zaměstná normálně na plnej úvazek a pracák dojdu ukončit?
Doufám že to dává trochu smysl a chápete co tím chci říci. :palec: :lol:

Musíte na tu DPČ vydělávat aspoň 3tis měsíčně, aby se to někam započítávalo. Ale z toho pak bude mateřská velký prd. A můžete si přivydělat do poloviny minimální mzdy cca 7tis hrubého měsíčně na tu DPČ, když jste v evidenci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5365
12.2.20 10:54

Rozhodně bych ukončila registraci na ÚP a šla pracovat na plný úvazek, protože být na ÚP proto, že chodím 2× týdně na doučování mi fakt přijde ujetý, promiň. Spousta lidí studuje VŠ při práci a zvládá to. Holt musíš si doučování domluvit tak, abys mohla chodit do práce.

Pokud zůstaneš v současné práci, šla bych ihned na ÚP nahlásit, protože znáš to, lež má krátké nohy. A nemyslím, že to stálo za to… Nevím, kolik si tam vyděláš a zda je to DPP nebo DPČ… Ale určitě bych v tomto nepodváděla…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
440
12.2.20 10:55

No, tak nahlásit si to měla neprodleně. A záleží na tom, kolik si vyděláš? POkud si vedená na úřadu práce, můžeš si na DPČ vydělat pouze do výše poloviny minimální mzdy…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5217
12.2.20 11:05

Na DPČ si můžeš vydělat max do 3000kč. A být v evidenci. Pokud toto přesáhne, vyřadí tě. Mě přijde ujetý dělat takovou levotu kvůli doučování 2× týdně. Navíc, na UP zpřísnili podmínky, nevím jak u vás, ale u nás usilují o to, aby prostě na pracáku lidi nebyli a aktivně shání práci. Chodí se i jednou týdně, plus doporučenky. Takže nevěřím, že v této době, kdy je nedostatek zaměstnanců tě nechají jen tak na pracáku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5365
12.2.20 11:19
@vejilka píše:
Na DPČ si můžeš vydělat max do 3000kč. A být v evidenci. Pokud toto přesáhne, vyřadí tě. Mě přijde ujetý dělat takovou levotu kvůli doučování 2× týdně. Navíc, na UP zpřísnili podmínky, nevím jak u vás, ale u nás usilují o to, aby prostě na pracáku lidi nebyli a aktivně shání práci. Chodí se i jednou týdně, plus doporučenky. Takže nevěřím, že v této době, kdy je nedostatek zaměstnanců tě nechají jen tak na pracáku.

Myslím, že to není pravda, ty 3000. Je to 7300, polovina min. mzdy. A nesmí pracovat na Dohodu o provedení práce, ale na Dohodu o pracovní činnosti.

Více zde:
https://www.mesec.cz/…ydelat-vice/

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.2.20 20:08

@Ou Pokud bych šla na plný úvazek tak vy se pro mě směny neměnily, je tam jedna směna. Ale záleží na tom, jestli by mě šéf na plný úvazek dal jelikož “dlouhodobě zaskakuji” za paní která se teď půjde léčit.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
12.2.20 20:10

@lachtanice86 Mám dohodu o provedení činnosti, jestli jsou z ní odvody to nevím, musím se juknout ale podle mě ne, protože šéf říkal že to ani nemusim na pracáku hlásit.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
12.2.20 20:12

@epsice O to ani tak nejde, mamky kolegyně v pràci byla na pracáku cca 9 let a byla tam jen brigádně, a ani jim to neřekla. Takže to tak horké zase nebude s tím hlášením X nenahlášením

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
12.2.20 20:15

@Cenarius No to mi právě není jasné, prože dle hrubých počtů bych měla mít 10 800,– měsíčně 6hod 20dni 90kc) takže podle mě, za mě nic nechtějí v práci odvádět, takže nevím jak to dělají :zed:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama