Predilekce hlavičky - stáčení k jedné straně

253
21.12.05 09:49

Predilekce hlavičky - stáčení k jedné straně

Dobrý den, nemáte někdo zkušenost se stáčením hlavičky k jedné straně? V devíti týdnech nás doktor poslal na neurologii - ráda bych věděla co nás tam čeká - jaká rehabilitace nebo cvičení. Děkuji :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
140
21.12.05 10:21

Ahoj,já mám skoro 3.letá dvojčátka a když se narodili tak clapeček taky stáčel hlavu k jedné straně.Doporučili nám jí v postýlce podkládat stočeným ručníkem nebo polohovacím válečkem aby ho nenutilo jí točit k jedné straně.Také jsme byli na neurologii a ty nám dali doporučení na rehabilitaci(cvičení).Cvičili jsme Vojtovu metodu a musím říct že se nám po ní hlavička krásně srovnala a ted už není vůbec nic poznat.Tak snad jsem tě trochu uklidnila a pomohla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
868
21.12.05 10:42

...

Ahojky,

my jsme byli na neurologii v souvislosti s celkovým vyšetřením kvůli úlekovým reakcím (které se nám zdaly být nenormální, ale jsou normální :lol: ) a …

… predilekcí hlavičky trpí ve větší či menší míře více jak 90% miminek, protože prostě každý má jednu stranu oblíbenější :-)

Takže nám ji tam taky lehce zjistili spolu s lehkou asymetrií (což má taky v podstatě každé dítko) a cvičili jsme asi měsíc a půl Vojtovu metodu.

Už na to tady nějaká debata proběhla, mnoho lidí má Vojtovku spojenou s trpícím plačícím miminkem, ale skutečně to záleží jednak na cvicích, které se cvičí a taky asi na rehabilitační sestře…

Já jsem teda s tímto cvičením byla spokojena, Pavlík vůbec neplakal, bylo to prostě cvičení jako každé jiné a během toho měsíce a půl se krásně srovnal a cvičení jsme mohli ukončit. :)

Takže se vůbec nebojte, nic to není :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2237
21.12.05 11:21

Ahoj,

zrejme vas poslou cvicit Vojtovu metodu. Pokud mate jen predilekci, takze by to melo byt za par tydnu OK. U nas bylo vice problemu, takze jsme cvicili dele.
V pripade, ze jde o lehkou predilekci, tak staci zmena polohovani. My jsme zezacatku pouzivaly polohovaci valecky a navic jsme se snazili ditko motivovat, aby se otacela na tu neoblibenou stranu.

Terik

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4116
21.12.05 11:33

Našemu drakovi teda polohování a podkládání nepomohlo :cry: takže nastoupila Vojtovka a já byla hrůzou bez sebe.

Měli jsme štěstí, párkrát si pobrečel spíš při cvičení tam, ale i tak byla paní rehabilitační moc hodná, ale doma rozhodně ne - tam jsem to do breku nelámala.
Stačilo cvičit 4 týdny a bylo to O.K.

Dokonce mu to urychlilo vývoj cca o měsíc a už se v půl roce snaží lízt :wink: Jak řekla rehabka - živlík !!!!

Přeju hodně úspěchů a hlavně těch cviků se neboj. Vážně bude stačit měsíc - měsíc a půl - jak tady holky píšou…
NiKi :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
253
21.12.05 11:55

Tak to jste mě potěšily, že to není nic až tak šíleně hrozného! Díky moc!!! :D Jdu hledat něco o té Vojtovce …

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21.12.05 21:29

Ahoj,
já se přidám se svou troškou do mlýna. Naše malá taky držela hlavičku převážně na jedné straně, podkládání nepomáhalo. Když jsem jí utírala ušenka po koupání a potřebovala otočit hlavičku na obě strany, tak strašně plakala. Ptala jsem se na to dětské dr., ta ji okamžitě prohlídla a poslala nás na neurologii - to nám byly asi 3 měsíce. Neuroložka řekla, že má zvýšené svalové napětí a musely jsme na rehabilitace. Předepsala nám 10 cvičení Vojtovy metody. Rehabilitační sestra s náma začla jiné cvičení, mírnější. Doma jsme cvičily dopoledne cca 1 hodiny v rámci hraní a to samé i 2× odpoledne. Na rehabky jsme chodily 1× týdně. Hodně věcí se zlepšilo, ale pořád měla malá dost často ručičky zatnuté v pěst. Takže nastoupily cviky z Vojtovky. Na první pohled se mi to zdálo hrozné, ale ten efekt byl okamžitý. Malá u toho samozřejmě brečela, ale nebylo to tím, že by ji to bolelo, ale tím, že musela dělat něco, co nechce. Nakonec jsme byli na rehabilitaci jenom 6× + poslední rozloučení.

To cvičení nám pomohlo taky v tom, že malá byla po něm tak unavená, že se naučila přes den doma spát v postýlce - popusovat, položit a jít - spala téměř okamžitě. Do té doby přes den spala jenom na procházkách v kočárku, doma výjimečně a jenom na chvilku (v noci v pohodě).

Zdraví Míša a chrnící Karolínka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
665
1.1.06 18:14

Skoro každé mimčo má ze začátku jednu stranu „oblíbenější“ (většinou si ji vybere už v bříšku :wink: ). Pokud si toho člověk všimne včas, dá se to napravit poměrně jednoduše, bez cvičení.
Většinou stačí postavit postýlku tak, aby na mimi svítilo denní světlo z té „méně oblíbené strany“ . Zároveň pak k mimču z té méně oblíbené strany přistupovat, mluvit na n2j, dát mu na tu stranu hračky, apod., aby mělo motivaci hlavu otočit.
Obecně je pak dobré mít postýlku „nohami“ k oknu , aby právě mimčo nezačalo jednu stranu preferovat kvůli otáčení se za denním světlem. Pokud to prostorové možnosti v bytě neumožňují a postýlka musí bý „bokem“ k oknu, tak aspoň polohu mimča střídat - tj. třeba po týdnech (jeden týden levým bokem k oknu a další týden pravým bokem).
„Násilím“ přetáčet dítěti hlavu na druhou stranu moc smysl podle mě nemá, dítě ji většinou přetočí hned zase zpátky. Přetáčet dítěti hlavičku má smysl jedině ve spánku - to se dítě nebrání a hlavu většinou zpět nepřetočí a zvyká si tak na méně oblíbenou stranu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
rozmary
8.1.11 19:42

hlavička

Kdy jste přestaly mimčům otáčet hlavičku na noc,aby neměly šišku?

• Citovat
  • Nahlásit
75
2.2.12 15:15

Ahojky,
všechny Vás zdravím. Mám dotázek týkající se pravděpodobně predilekce. Píši pravděpodobně, protože se pouze domnívám, že to s tím souvisí.
Naše malá má 5 měsíců a má predilekci hlavičky, hodně ji stáčí vpravo. Cvičíme Vojtovku, která už přinesla výsledky, ale v noci ji má pořád na tu svoji oblíbenou :lol:
4× se ji podařilo usnout s hlavičkou na druhou stranu a vždy se vzbudila s pláčem a oteklým levým okem 8o , otok po nějaké době vždy zmizel. S dr.jsme to ještě nerozebírali. Zajímalo by mě, co si o tom myslíte. Kde by mohl být zakopaný pes :?: :?: :?: Díky za názory :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mirrah7
5.2.12 08:46

ahojki mishka, mi mame 7 tyzdnov a tiez sa tocime na jednu stranu - maly mal ale pri porode zlomenu klucnu kost a zablokovany krcek. Zacali sme tiez s Vojtovkou a urcite sa to lepsi, ale ked sa budi tak hlavku stejne zaklana a toci v svojom smere a potom sa zlosti, lebo nemoze naspet. Co sa cvicenia tyka, urcite vydrz, zlepsi sa to. ten opuch oka moze byt preto, ze pri opacnej polohe nez jak je zvyknuty nema dobry odtok krvi a tak mu tam stoji tekutina,…to by som az tak neriesila, pokial to zmizne,..urcite sa to strati az sa vytrati vynutena poloha. Cviceniu zdar :)

• Citovat
  • Nahlásit
267
6.2.12 15:14

Ahojda, tak my jsme měli asi něco podobného - polohovací syndrom - úplně ze začátku dával hlavičku pořád jen na levou stranu. dr. nás snad už po šestinedělní prohlídce poslala na konzultaci na rhb a tam jsme pak docházeli na takové jakoby cvičení. ale nebyla to Vojtovka. spíš mi tam sestřička radila, jak s miminkem manipulovat a jak ho nalákat na tu druhou stranu. jak se píše výše: pomohlo dát ho v postýlce na druhou stranu, aby měl světlo zprava a hlavně soustavně a trpělivě na něj mluvit zprava a ukazovat mu hračky zprava atd. postupně se to úplně upravilo a má hlavičku jak makovičku (báli jsme se, aby neměl křivou). ale přece jen tu levou stranu má oblíbenější - začal se na ní přetáčet na břicho a v noci spí většinou na levém bůčku. ale postupně se začal točit i na pravou stranu, takže myslím, že se všechno dalo do kupy a ani na tu Vojtovu metodu nemuselo dojít..držím pěsti!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
66
23.11.12 16:45

Ahojte, náš malý má ve dvou měsících taky tendence dávat hlavičku k pravé ruce…po usnutí mu přetáčím hlavičku..musím mu ji jakoby při otočení ještě „podsadit“, aby klesla úplně na stranu. Dělám to tak opatrně a pomaličku, že o ničem neví :) Byli jsme na rehabilitaci. Cvičíme mým palcem tlak na hrudníček mírně od stredu hrudníčku a zároveň vytahování hlavy a směřování bradičky k hrudníku…takový hmat, který takto držím cca 1min až 2min. Při tomto hmatu by měl povolit pěstičky a začít kopat nohama. Cvičit bychom takto měli 3× až 4× denně. Dnes jsme začali. Zároveň vypokládám bok postýlky a pojízdný košík ručníkem a malýho dávám jakoby na část boku. Rehab. nám nedoporučovala nosit hlavičkou nahoru, mimča mají tendenci stáčet páteř na jednu stranu, a tak ho v této poloze máme jen na odkrknutí. Je doporučovaná poloha do klubíčka…aby bradička směřovala na hrudník a nebyla pořád v presu, když se mimčo snaží držet hlavičku nahoře. Po týdnu napíšu, jesti se to zlepšilo, jdeme na kontrolu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
686
9.1.13 10:39

Ahoj, ráda bych oživila diskuzi, protože nás doktorka poslala na rehabilitace kvůli predilekci hlavičky.
dřív ležela jen se stočenou hlavičkou na levou stranu, poslední měsíc ji však střídá sama od sebe. doktorka z pohledu zezadu konstatovala, že je vše v pořádku a až na můj dotaz, jestli je to v pořádku, že leží převážně k levé straně, si všimla mírné asymetrie. ono to totiž není skoro vidět.
vojtovky se bojím :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Naima
9.1.13 10:46

Třeba ji vůbec nebudete cvičit, také jsme byli posláni na neuro kvůli predilekci na pravou stranu. Neurolog doporučil motivovat a za týden či dva bylo po preferenci pravé strany. Teď, po měsíci a půl zase začíná zlobit na levou stranu, takže už ho zase budu muset začít trošku korigovat - polohuji do válečků v poměru 2 ku jedné ve prospěch neoblíbené strany, motivuji z druhé strany, přistupuji z druhé strany, hračky podávám z druhé strany a pořád mu hlavičku obracím, aby si zase zvykl, že nekoukáme na svět jen z leva :D.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama