Předškoláci ve školce

Anonymni
12.10.09 11:52

Předškoláci ve školce

Dobrý den všem, chtěla bych prodiskutovat postavení předškoláka ve školce. V naší školce jsou smíšené třídy, tedy děti od 3 let po předškoláky. Ale na předškoláky se pohlíží jinak, což samozřejmě ostatní děti mrzí. Předškoláci jedí příborem a MALÉ DĚTI NESMÍ, předškoláci si po obědě čistí zuby zubní pastou a MALÉ DĚTI NESMÍ apod. Mě osobně to docela hodně rozčiluje… školka je přece „vzdělávací zařízení“ a tak by se tam děti měly učit, nebo ne? Dcera má skoro 5 let, ale protože ještě není předškolák, strkají ji do jednoho pytle s 3 letými dětmi, které právě nastoupily. Doma se už snaží jíst přborem, ale ve školce to prostě nejde. Jak má takové věci trénovat a zdokonalovat, když ve školce tráví 5 dní v týdnu a přitom se tam vlastně NESMÍ nic naučit, protože je ještě malá! Jak je to prosím u vás? Děkuji všem…

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

4270
12.10.09 12:23

U nás ve školce jsou dve třídy 3-4 roky a 5-6 let, takže předškoláci zvlášť. Mladší jí lžíci, předškoláci příborem. Všichni si chodí uklízet talíř po jídle a kdo má kartáček a pastu tak čistit zuby. Předškoláci mají navíc program pro přípravu na základní školu. Já jsem ráda že je oddělili, neboť ti starší kluci zkouší na mladší co vydrží. Co takhle se domluvit si učitelkou aby ji nechala jíst příborem, já bych to zkusila domluvit. I říct další věci co ti vadí. Třeba se nějak domluvíte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2901
12.10.09 12:44

U nás jsou taky smíšené třídy. A taky jedí příborem vlastně převážně předškoláčci (i si čistí zuby atd.). Promluvila jsem si předloni s paní učitelkou, že Eliška jí cca od tří let příborem i doma, tak aby jí ho taky nechali používat - a bylo to. Myslím, že probrat to s paní učitelkou, slušně a bez emocí říct, co a proč ti vadí a jak by sis to přála napravit, by bylo asi nejlepší řešení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
12.10.09 12:53
baghira píše:
U nás jsou taky smíšené třídy. A taky jedí příborem vlastně převážně předškoláčci (i si čistí zuby atd.). Promluvila jsem si předloni s paní učitelkou, že Eliška jí cca od tří let příborem i doma, tak aby jí ho taky nechali používat - a bylo to. Myslím, že probrat to s paní učitelkou, slušně a bez emocí říct, co a proč ti vadí a jak by sis to přála napravit, by bylo asi nejlepší řešení.

Jj, taky jsem si když měl malý čtyři promluvila s pí učitelkou :wink: . Jedna mi to odsouhlasila, a druhá to týden na to zamítla,a a od té doby měl zase jenom lžičku…A tak to u nás bylo s více mými (asi podle ní neoprávněnými?) „požadavky“ .
Všechno je to pouze o lidech a jejich ochotě :roll: . J*

• Nahlásit
  • Citovat
2649
12.10.09 12:58

Je to jenom o domluvě mezi tebou a učitelkami. Buď budou chtít vyjít vstříc nebo ne. Syn chodí taky do smíšené třídy. Zuby si tam po obědě čistí všichni i nejmladší. Příborem jí taky jen předškoláci nebo ti, kteří o to mají zájem.

Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18639
12.10.09 13:13

Tak u nás je taky smíšená třída a příborem „jí“ všechny děti a zuby si čistí každý kdo tam obědvá… Letos máme bohužel jen jednoho předškoláka a je to velká škoda, protože když jich bylo víc, bylo úplně vidět jak Honzíka táhnou a jak se zlepšuje. Teď je tam většina dětí 3letých a už se tam moc věcí nenaučí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
12.10.09 15:30

Díky všem za připomínky… s paní učitelkou jsem to samozřejmě zkoušela probírat už na začátku školního roku a bylo mi řečeno, že je ještě dost času, aby se dcera naučila jíst příborem, že je ještě malá a že mám počkat, až bude předškolák. A mé připomínky o tom, že doma příborem jí ji vůbec nezajímaly. :( A k té zubní pastičce podotkla, že to tak je prostě stanovené a hotovo! 8O No je to smutné, ale je to tak… :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
28414
12.10.09 20:12

U nás ve školce jí všechny děti příborem, polívku lžící. Nevím, že by tříleté dítě neumělo jíst samo … A po obědě si čistí zuby je ty děti, co dál zůstávají a jdou spát. Ty co jdou domu nemusí :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.1.17 13:37

Řeším jiný problém než zakladatelka, ale částečně to souvisí. Mám syna, kterému bylo na podzim 5 let. Takže ještě není ani předškolák. Nepřijde mi nijak výjimečný ani extra nadaný, ale je šikovný a má dobrou paměť. Počítá (minimálně do 100), sčítá, odčítá (s přechodem přes 10), přečte číslice (do 1000), umí i některá písmena (a umí je sám složit do slov - píše si na starém psacím stroji - máma, bába, maminka, Tom, motá, bota…), má velký všeobecný přehled… Řeším to, že syn chodí do věkově smíšené školky. Letos mají ve třídě 15 předškoláků, příští rok budou mít tedy ve třídě 15 nových dětí a většina budou 3-4leté děti (u nás se berou i dvouleťáci, takže mohou tam být i mladší), předškoláků bude cca 7. Mám strach, že to syna demotivuje, protože se budou učitelky věnovat prťatům a budou jim přizpůsobovat program, budou se jim muset víc věnovat - oblékání, obsluha… Letos jim přibyly jen tři děti - 2 tříleté a 1 čtyřleté… Tak vidím, jak ho hodně posunulo, že se třída přizpůsobuje předškolákům a jejich programu.
U nás ve školce nejsou žádné kroužky, takže si musí vystačit s tím, co se dělá při běžných činnostech. Od září ho akorát zapíšu do skauta a chtěla bych ještě karate (pokud bude chtít on).
Kdo z vás měl dítě v podobné situaci, jak jste vyřešily, aby dítě nebylo demotivované a znuděné už při nástupu do školy. Přiznávám, že se dost bojím toho, že se bude ve školce za rok nudit, protože sedm předškoláků se bude muset přizpůsobit 22 mladším dětem. Navíc letos už jede taky předškolní přípravu, takže to pro něj nebude nic nového.
Změnit školku nemůžu. Kdybych měla jinou možnost, nikdy bych ho nedala do věkově smíšené školky. Ta je podle mě super přesně do chvíle, než je dítě předškolák.
Klidně beru i rady od školkových učitelek. Jak to funguje, když je třída takto věkově nevyrovnaná?

• Nahlásit
  • Citovat
3761
5.1.17 13:46

Dcera je také ve smíšené třídě, ale zatím není předškolačka. Doteď jí mix dětí jedině prospíval. Starší děti vedou hodně k tomu, aby pomáhaly maličkým - oblékání, na procházce jako hlídají každý někoho menšího… Předškoláci mají většinou oddělený program co se týče vzdělávání. Mají pracovní listy a kdo mladší chce, může dělat taky, ale rozhodně se předškoláci neplácají v tom, co 2 leté děti. Já bych se toho nebála.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8895
5.1.17 13:53

Tak podle toho co umi, se bude nudit i ve skole celej prvni stupen. Ale skolka mu ma prinest i jiny dovednosti nez je nasobilka a abeceda… treba se naucit pomahat mladsim,… rozvijet se muze mimo skolku… takhle male dite se mami predevsim hodne hybat, hrat si… a derivace se muze ucit doma :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.1.17 13:55
@Anonymní píše: Řeším jiný problém než zakladatelka, ale částečně to souvisí. Mám syna, kterému bylo na podzim 5 let. Takže ještě není ani předškolák. Nepřijde mi nijak výjimečný ani extra nadaný, ale je šikovný a má dobrou paměť. Počítá (minimálně do 100), sčítá, odčítá (s přechodem přes 10), přečte číslice (do 1000), umí i některá písmena (a umí je sám složit do slov - píše si na starém psacím stroji - máma, bába, maminka, Tom, motá, bota…), má velký všeobecný přehled… Řeším to, že syn chodí do věkově smíšené školky. Letos mají ve třídě 15 předškoláků, příští rok budou mít tedy ve třídě 15 nových dětí a většina budou 3-4leté děti (u nás se berou i dvouleťáci, takže mohou tam být i mladší), předškoláků bude cca 7. Mám strach, že to syna demotivuje, protože se budou učitelky věnovat prťatům a budou jim přizpůsobovat program, budou se jim muset víc věnovat - oblékání, obsluha… Letos jim přibyly jen tři děti - 2 tříleté a 1 čtyřleté… Tak vidím, jak ho hodně posunulo, že se třída přizpůsobuje předškolákům a jejich programu.
U nás ve školce nejsou žádné kroužky, takže si musí vystačit s tím, co se dělá při běžných činnostech. Od září ho akorát zapíšu do skauta a chtěla bych ještě karate (pokud bude chtít on).
Kdo z vás měl dítě v podobné situaci, jak jste vyřešily, aby dítě nebylo demotivované a znuděné už při nástupu do školy. Přiznávám, že se dost bojím toho, že se bude ve školce za rok nudit, protože sedm předškoláků se bude muset přizpůsobit 22 mladším dětem. Navíc letos už jede taky předškolní přípravu, takže to pro něj nebude nic nového.
Změnit školku nemůžu. Kdybych měla jinou možnost, nikdy bych ho nedala do věkově smíšené školky. Ta je podle mě super přesně do chvíle, než je dítě předškolák.
Klidně beru i rady od školkových učitelek. Jak to funguje, když je třída takto věkově nevyrovnaná?

U nás ve školce od smíšených tříd ustoupili. Nějaký čas to zkoušeli, ale ta práce s jinak starými dětmi je úplně jiná. I některé učitelky jsou zvyklé spíše na mladší děti, jiné zase umí jednat spíše se staršími a mají na ně nějaké nároky nejen sebeobsluha, což zabere u těch starších dětí většinu času. Jinde se zase více přizpůsobují těm předškolákům, ale tam zase na ty mladší děti jsou kladeny vyšší nároky a je to pro ně více stresující. Děti, které přicházejí do školky, tak první dva měsíce řeší učitelky jen to, aby si tam zvykly a netesknily po rodičích. Navíc teď je předškolní rok povinný pro všechny děti, takže si myslím, že s těmi předškoláky budou muset pracovat více než doposud, dokonce na schůzkách říkaly, že předškoláci budou muset mít do školky omluvenku jako do školy.

• Nahlásit
  • Citovat
2838
5.1.17 13:58

Neřešila bych to. Naopak je přínosem, že se děti učí vyjít i s věkově vzdálenějšími dětmi. Velcí pomáhají malým, malí zase obdivují a napodobují ty velké, tak to má být. Separován věkově bude dost ve škole. Pokud ho chcete nadále vzdělávat, máte prostor doma. Ale i ve školce mají předškoláci vždy část dne jiný program, přípravu do školy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
5.1.17 14:16

@Tarinka má malého bráchu, umí ho obléknout, svléknout, nakrmit, pomoct mu na nočník a už mu i utíral zadek - k ničemu ho nenutím, dělá to dobrovolně. Takže v pomoci mladšímu bych řekla, že problém nemá. Hýbe se dostatečně, když jsme doma, tak je celé dny venku - jezdí na kole, leze po stromech, chodíme plavat…
A nic ho neučím, vstřebává sám. Naopak se dost snažím, aby nic neuměl a ve škole pak nebyl problém.
@Radka1979 vím, že jinde se předškolákům věnují třeba když malé děti spí. U nás to tak nefunguje. Co jsem vysledovala za roky synovy docházky, tak příprava do školy probíhá 2× týdně. Nebudu polemizovat, jak moc to stačí nebo ne, ale syn se letos už přípravy účastní, takže za rok to pro něj už nebude nové.
Pokud by to bylo tak nějak vyrovnané, tak bych to asi ani neřešila, ale dost mě děsí, že bude tak velká převaha malých dětí. Kdyby se třeba předškoláci spojovali a učili společně…
Jinak nic ho neučím a ani se aktivně nesnažím, aby cokoliv uměl. Nebojím se toho, že nebude umět. Bojím se toho, že už umí tak moc, že se bude nudit.

• Nahlásit
  • Citovat
1081
5.1.17 14:17

Zakladatelko, smíšené třídy jsou pro někoho fajn, pro někoho ne. Tvůj synek je zdá se velmi šikovný, umí toho spoustu a tak pro něj může být ve smíšené třídě výhodou to, že se bude sociálně utužovat, umět vytvářet a navazovat vztahy s mladšími dětmi. Asi bych si o tom promluvila s učitelkou, že máš obavu, aby se příští rok nenudil a uvidíš, jak na to bude reagovat. Pokud není vysloveně zaměřen na starší děti, ale umí si hrát i s mladšími, pak bych z toho strach neměla, určitě ten rok strávený ve školce bude pro něj příjemný :-) Koneckonců máte možnost ho dát do školy už v pěti letech (tak jako je možný odklad, je možný nástup i dříve než dítě dosáhne 6ti let věku), ale to by asi chtělo zkonzultovat s odborníkem… se mnou do třídy chodila spolužačka narozená v září a byla o rok mladší než spolužák, rovněž v září (ale šel o rok později). Nikdy jsem nepozorovala žádný její hendikep, byla šikovná a učila se dobře.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama