Příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Bikoslave
Stálice 75 příspěvků 21.11.18 14:45
Příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce

Zdravím Vás všechny, chtěla jsem se Vás zeptat a poprosit o radu jak to vlastně je a na co má nárok neprovdaná matka. Zda ještě platí:

§95 (1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.

§95 (2) K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.

§95 (3) Právo žádat úhradu nákladů podle odstavce 1 se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí.

Jelikož tento zákon je zrušen. Mám nárok žádat jako samoživitelka už v době těhotenství o výživné na moji osobu? Alimenty až po narození miminka… To chápu… A jak je to s výbavičkou??

Děkuji :)

Reakce:
Lendeš
Kelišová 6676 příspěvků 21.11.18 15:17

Teď je tohle řešeno v občanském zákoníku, § 920 a dále. Žádat můžeš o úhradu předem, ale záleží na chlapovi, případě soudu, jak se k tomu postaví. https://business.center.cz/…st2h2d2.aspx

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1769 příspěvků 21.11.18 15:19

Ano, ten zákon již neplatí, ale nechce se mi věřit, že byste nevěděla, že byl nahrazen novým Občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb., tak začněte § 920.

Váš příspěvek
Reklama