Příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Bikoslave
Povídálka 30 příspěvků 21.11.18 14:45
Příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce

Zdravím Vás všechny, chtěla jsem se Vás zeptat a poprosit o radu jak to vlastně je a na co má nárok neprovdaná matka. Zda ještě platí:

§95 (1) Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím.

§95 (2) K zajištění úhrady těchto nákladů, jakož i k zajištění výživy dítěte po dobu, po níž by zaměstnankyni podle zvláštního předpisu náležela mateřská dovolená, může soud na návrh těhotné ženy uložit tomu, jehož otcovství je pravděpodobné, aby potřebnou částku poskytl předem.

§95 (3) Právo žádat úhradu nákladů podle odstavce 1 se promlčí ve třech letech ode dne slehnutí.

Jelikož tento zákon je zrušen. Mám nárok žádat jako samoživitelka už v době těhotenství o výživné na moji osobu? Alimenty až po narození miminka… To chápu… A jak je to s výbavičkou??

Děkuji :)

Reakce:
Lendeš
Kelišová 5728 příspěvků 21.11.18 15:17

Teď je tohle řešeno v občanském zákoníku, § 920 a dále. Žádat můžeš o úhradu předem, ale záleží na chlapovi, případě soudu, jak se k tomu postaví. https://business.center.cz/…st2h2d2.aspx

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1172 příspěvků 21.11.18 15:19

Ano, ten zákon již neplatí, ale nechce se mi věřit, že byste nevěděla, že byl nahrazen novým Občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb., tak začněte § 920.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Podezřelí z vraždy pumpařky u soudu: Já tam nebyl! křičel jeden z nich

Měla v chladnokrevné popravě pumpařky Jany prsty i těhotná přítelkyně vraha... číst dále >

Dáda Patrasová v problému, alkohol ji připravil nejen o prestiž, ale hlavně o práci

Bývala výbornou herečkou, muži ji milovali, pak svým zpěvem dělala radost... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyprošťováky, které vás po divoké noci nakopnou do nového roku

Silvestrovská noc bude možná dlouhá a zábavná, ale první novoroční ráno může... číst dále >

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >