Problém s vyprazdňováním u 10 letého chlapce

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
starostlivamaminka
Povídálka 20 příspěvků 04.01.17 17:45
Problém s vyprazdňováním u 10 letého chlapce

Dobrý den,
náš chlapec má už nějakou dobu problémy s vyprazdňovíním. Neřekla bych, že je to vyloženě zácpa, ale kluk se někdy nemůže vykadit a pak vykadí tak velký kus, že se divím, že to vůbec může projít. A pak jsou takové dny, kdy má kluk špinavé slipy nebo jen zadek, jako by měl průjem. Nevíte čím by to mohlo být způsobeno a jak by se to dalo vyřešit. Byla bych ráda, kdyby se to dalo vyřešit třeba změnou stravy nebo něčím takovým, aby to nemuselo jít přes doktory. Určitě je mu to nepříjemné a asi by mu na psychice nepřidalo, kdybychom ho vláčeli po všech možných doktorech. Předem děkuji za rady a případné rýpali prosím aby si nepěkné komentáře nechali pro sebe, už tak je to pro nás náročné.

Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.01.17 17:50

Zkuste probiotika, mě osonmě hodně pomohly od podobných potíží.

Chumchalice
Kecalka 151 příspěvků 04.01.17 17:51

Zkuste mu koupit v drogerii (napr. Teta) psyllium. Pul hodky pred jidlem rozmichat 2 lzicky psyllia ve vode, dukladne zapit a pak se najist. Mohlo by to pomoct :palec: at to dobre dopadne :hug:

vokishka
Extra třída :D 13478 příspěvků 04.01.17 18:09

@starostlivama­minka tak nemusí to být všichni možní doktoři, začala bych dětskou. Zakládá si takhle na hemeroidy atd. Syn známé měl podobné problémy a byla to celiakie.

Ou
Kelišová 6193 příspěvků 04.01.17 18:21

Zajděte na alergologii, je docela dobře možné, že příčinou je nějaká potravinová nesnášenlivost. Nebude k tomu muset podstupovat žádné vyšetření per rektum, ani sundavat před doktorem kalhoty. Dokonce ani nebude muset popisovat, jak to má s vyprazdňováním.

Proměna potravy směrem k tomu, aby v ní bylo dostatek vlákniny pomůže každému - musí to ovšem být změna stravy pro celou rodinu, ne že jen on je ten „porouchaný“ a musí jíst něco jiného. Znamená to co nejméně bílého pečiva, hodně ovoce a zeleniny - pro dospělého alespoň 500g denně, pro 10 letého kluka 300g. Nemusí to být syrová zelenina, určitě více luštěniny a celozrnných obilovin a také dostatek semínek všeho druhu a ořechů. Dospělý by měl jíst 30g vlákniny denně a drobnější 10 letý kluk alepsoň 20g.

K tomu hlídat aby pořádně pil - pokud váží řekněme 40 kg, tak by měl vypít zhruba 1,3 - počítá se 32 ml na 1 kg váhy.

Pokud ovšem je zácpa způsobená potravinovou intolernací, tak vláknina může lehce pomoci, ale nezachrání to úplně, protože primární je nejíst problematickou potravinu a to bez alergologii moc nezjistíte.

Další důležitou složkou, co v tomhle věku už může hrát roli při zácpě a složitém vyprazdňvání je vyšší hladina úzkosti. Pokud je váš syn nervák/bojácný/plachý, tak to může dost hrát roli.

Nejjednodušší řešení je tady rodinná terapie. Ne ho poslat za psychologem, že „on je ten porouchaný“, ale párkrát zajít na dvě hodiny spolenčého hledání toho, co se děje a jak to může být lepší celá rodina.

Co by mohlo pomoci mu minimálně uvolňovat úzkost a stres je pravidelné cvičení jógy - v rámci nějakého klasického kroužku jógy pro děti a pak tedy existuje velmi jednoduchá a účinná sestava právě zaměřená na funkčnost tráviího traktu - jen je potřeba ji cvičit denně. Opět - klidně to můžete cvičit všichni, je to 10 minut a pomůže to každému, minimálně ke zklidnění.

https://www.youtube.com/watch?…

Spoustu dalších praktických rad, jak dětem pomoci porozumět a zvládat úzkost pak najdete třeba tady http://www.martinus.cz/?…

starostlivamaminka
Povídálka 20 příspěvků 04.01.17 20:13

@Ou
Díky za rády. Tu alergologii vyzkoušíme, to mě nenapadlo, že by to mohlo být tím.

Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Vyznání lásky Karla a Lilie: Jak doopravdy číst tohle duchovno zahlazující nevěru?

Karel Janeček chtěl být na svátek všech zamilovaných romantický, a tak svou... číst dále >

Překvapení, které vylezlo z tanečnice Lálové: Nevypadám, ale dělám MMA!

Krásná tanečnice Veronika Lálová (27) vypadá něžně až křehce, ale v rozhovoru... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >