Prohlídka domu s makléřem

Anonymní
19.2.16 13:10

Prohlídka domu s makléřem

Dobrý den všem,
předem se omlouvám za anonymitu, ale chodí sem i rodina a nechci, aby věděli, že se chystáme s manželem stěhovat.
Už delší dobu se s manželem rozhlížíme po domečku. Dnes se ale jdeme poprvé na jeden v reálu podívat. Jsem z toho trochu nervozní. Našli jsme nabídku prodeje u dvou různých realitních kanceláří, vybrali jsme tu, která je místní a jeví se nám jako solidnější. Je ale u něj uvedena cena + daň, poplatky a provize. Domluvili jsme si na dnešek schůzku. Ale pak jsme stejný domek objevili náhodou ještě v další realitce, kterou také považuji za spolehlivou. Cena je tam o několik desítek tisíc vyšší, ale je už kompletní.
Tak by mě zajímalo, jestli mohu případně kontaktovat i druhou realitku, kdyby se nám domek opravdu líbil a původní realitka nechtěla slevit?
A ještě by mě zajímalo, za jak dlouho chce realitka přibližně vědět, zda budeme dům chtít koupit? Dnes se na něj jdeme podívat sami, ale pokud by se nám domek zamlouval, rádi bychom absolvovali prohlídku ještě s odborníkem, aby objevil případně nedostatky, které bychom my přehlédli. Bývá i toto možné?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

237
19.2.16 13:21

Myslím, že když se zmíníte, že ta a ta realitka nabízí dům výhodněji, tak buď sleví a nebo můžete klidně navštívit tu druhou. Přeci jen je to konkurence, a tak by měli chtít si udržet klienta :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JLP
4648

Když jsme vybírali dům my, tak drtivá většina makléřů chtěla podepsat papír, že pokud dům koupíme mimo ně, tak jim stejně zaplatíme provizi. Takže bacha na to, abyste se takto nezavázali zaplatit makléři vlastně smluvní pokutu za to, že jste je obešli… Někdo to chce podepsat předem, někdo až po prohlídce - my to kromě jedné jediné makléřky odmítali podepsat (naštěstí to všichni předložili až po prohlídce, jinak taky mohli prohlídku odmítnout). A samozřejmě nemají páku, jak vás donutit to podepsat - jen tak, že vám dům následně neukáží :nevim: Pokud jde o termín, do kdy se musíte vyjádřit, tak je to hodně individuální, ale jinak platí, že dokud nezaplatíte rezervační zálohu, tak oni dům nabízejí dál - dokud rezervačku někdo nezaplatí. Jinak je jasné, že když do něčeho máte dát miliony, tak to chcete vidět klidně i 3× - poprvé si nevšimnete spousty věcí. Podruhé už toho vidíte mnohem víc, ale jít tam s odborníkem je stejně nejlepší. My byli taky často 2× - nejdřív sami, a když prošel do „dalšího kola“, tak jsme volali moje rodiče s bráchou - oni jsou docela rýpalové, takže viděli fakt úplně všechny neduhy těch domů :D Tak přeju šťastnou ruku při hledání - my hledali cca 2 roky, takže nebuďte zklamaní, když zjistíte, že podle fotek je to něco úplně jiného než v reálu - to je vlastně vždy ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59251
@Anonymní píše:
Dobrý den všem,
předem se omlouvám za anonymitu, ale chodí sem i rodina a nechci, aby věděli, že se chystáme s manželem stěhovat.
Už delší dobu se s manželem rozhlížíme po domečku. Dnes se ale jdeme poprvé na jeden v reálu podívat. Jsem z toho trochu nervozní. Našli jsme nabídku prodeje u dvou různých realitních kanceláří, vybrali jsme tu, která je místní a jeví se nám jako solidnější. Je ale u něj uvedena cena + daň, poplatky a provize. Domluvili jsme si na dnešek schůzku. Ale pak jsme stejný domek objevili náhodou ještě v další realitce, kterou také považuji za spolehlivou. Cena je tam o několik desítek tisíc vyšší, ale je už kompletní.
Tak by mě zajímalo, jestli mohu případně kontaktovat i druhou realitku, kdyby se nám domek opravdu líbil a původní realitka nechtěla slevit?
A ještě by mě zajímalo, za jak dlouho chce realitka přibližně vědět, zda budeme dům chtít koupit? Dnes se na něj jdeme podívat sami, ale pokud by se nám domek zamlouval, rádi bychom absolvovali prohlídku ještě s odborníkem, aby objevil případně nedostatky, které bychom my přehlédli. Bývá i toto možné?

můžete kontaktovat koho chcete, je problém prodávajího, kolika realitkám to dal. Co se týče zbytku - můžete jim dát vědět, kdy chcete - je otázkou, zda není jiný zájemce - běžně se stane, že jdete na prohlídku a je tam ještě další zájemce - kdo dřív přijde, ten dřív bere. My ten sam den skládali zálohu, aby nám to neuteklo. Ale měli jsme sebou rovnou znalce, který řekl, co je ok a co ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59251
19.2.16 13:22
@JLP píše:
Když jsme vybírali dům my, tak drtivá většina makléřů chtěla podepsat papír, že pokud dům koupíme mimo ně, tak jim stejně zaplatíme provizi.

tak tohle se nám nestalo ani omylem, a že jsme jich viděli fakt hodně.. kdyby nám někdo dal cokoliv podepsat, tak ho pošlem do háje.. se divim, že si tohle nechají lidi líbit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JLP
4648
19.2.16 13:26
@martina.se píše:
tak tohle se nám nestalo ani omylem, a že jsme jich viděli fakt hodně.. kdyby nám někdo dal cokoliv podepsat, tak ho pošlem do háje.. se divim, že si tohle nechají lidi líbit.

jj, my je taky do háje slušně posílali :) Jen teda u jedné, když jsme věděli, že ten barák stejně nechceme, tak jsme jí to klidně podepsali :) Jinak to byly docela konfliktní situace, kdy to na nás někteří hráli, že bez našeho podpisu nemůžou v realitce vykázat, že nám to ukázali atd - takže buď tu větu škrtali nebo holt nevykázali prohlídku :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18429
19.2.16 13:27

S realitkou nemate smlouvu o prodeji vy, ale majitel nemovitosti. Ten pak pri pripadnem prodeji plati realitce provizi. Pokud realitka netrvala na exkluzivni smlouve, tak ji nevadi, ze bude dum nabizet jeste jina spolecnost. Vy kupujete zbozi a muzete si zvolit, pres jakou realitku. K tomu, kdy musite rict, ze dum chcete. To je kdo driv prijde, ten driv mele. Takze i kdyz vy reknete, ze se rohodnete do tydne, pokud prijde nekdo zitra a slozi rezervacni poplatek, tak bude dum jeho.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.2.16 13:30

@JLP Teda… To by mě nenapadlo, že něco takového mohou chtít…

Ten dům je právě na prodej už asi docela dlouho - zrovna se v tom šťourám na netu. Takže nám snad neuteče. Spíš mám pocit, že tam bude nějaké zrada. Vypadá hezky, cena na místní poměry taky dobrá. Zdá se mi divné, že by tak dlouho bezdůvodně ležel ladem…

• Nahlásit
  • Citovat
JLP
4648
19.2.16 13:31
@Cuddy píše:
S realitkou nemate smlouvu o prodeji vy, ale majitel nemovitosti. Ten pak pri pripadnem prodeji plati realitce provizi. Pokud realitka netrvala na exkluzivni smlouve, tak ji nevadi, ze bude dum nabizet jeste jina spolecnost. Vy kupujete zbozi a muzete si zvolit, pres jakou realitku. K tomu, kdy musite rict, ze dum chcete. To je kdo driv prijde, ten driv mele. Takze i kdyz vy reknete, ze se rohodnete do tydne, pokud prijde nekdo zitra a slozi rezervacni poplatek, tak bude dum jeho.

to není úplně přesné - někdy smlouvu s realitkou nemá ani jedna strana - a realitka se chce jen „chránit“ před druhou realitkou tak, že si nechá podepsat ten papír. Párkrát nám i řekli, že mají exkluzivní smlouvu, takže to stejně bude jedině přes ně, tak jsem odmítla s tím, že v tom případě můj závazek zaplatit provizi nepotřebují ;) Ale stejně exkluzivní smlouva neznamená, že provizi platí prodávající - platili jsme ji my jako kupující, i když realitka exkluzivní smlouvu měla - ale obsahově tam očividně rezervačku neměli…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
JLP
4648
19.2.16 13:32
@Anonymní píše:
@JLP Teda… To by mě nenapadlo, že něco takového mohou chtít…Ten dům je právě na prodej už asi docela dlouho - zrovna se v tom šťourám na netu. Takže nám snad neuteče. Spíš mám pocit, že tam bude nějaké zrada. Vypadá hezky, cena na místní poměry taky dobrá. Zdá se mi divné, že by tak dlouho bezdůvodně ležel ladem…

možná to chtít nebudou, ale prostě si jen dávejte bacha na cokoliv, co vám strčí pod nos na podpis - pořádně přečíst a ideálně nepodepisovat :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59251
19.2.16 13:34
@JLP píše:
jj, my je taky do háje slušně posílali :) Jen teda u jedné, když jsme věděli, že ten barák stejně nechceme, tak jsme jí to klidně podepsali :) Jinak to byly docela konfliktní situace, kdy to na nás někteří hráli, že bez našeho podpisu nemůžou v realitce vykázat, že nám to ukázali atd - takže buď tu větu škrtali nebo holt nevykázali prohlídku :)

nám se to fakt nestalo a stát se to, tak na prohlídku nejdem zjistíme si majitele sami (a zkusíme ho kontaktovat) :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
59251
19.2.16 13:34
@Anonymní píše:
@JLP Teda… To by mě nenapadlo, že něco takového mohou chtít…Ten dům je právě na prodej už asi docela dlouho - zrovna se v tom šťourám na netu. Takže nám snad neuteče. Spíš mám pocit, že tam bude nějaké zrada. Vypadá hezky, cena na místní poměry taky dobrá. Zdá se mi divné, že by tak dlouho bezdůvodně ležel ladem…

tak tam bude nějaké ale, důkladně si to prověřte.. fotky jsou krásná věc, ale kolikrát stačí jediný live pohled a je jasno :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18429
19.2.16 13:35

@JLP Ono se to ted menilo, prodej mam nastesti uz par let za sebou. Ale to mne prislo logicke, ze provizi platim ja, protoze mne realitak beha s lidmi na prohlidku a stara se o to, aby prodal byt za co nejvyssi cenu. Protoze cim vysi prodejni cena, tim byla vyssi jeho provize.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.2.16 13:35

@JLP Já naštěstí vždy čtu vše, co mám podepsat a manžel taky.
Jen jsme s manželem oba takové váhavé typy. Trvá nám, než se rozhoupeme (a to nejsme ani jeden ve znamení vah :lol: ). Myslela jsem, že by mohli třeba na týden dům „podržet“. Ale pokud to tak není, myslím, že je lepší o domek „přijít“, než se unáhlit.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
19.2.16 13:40

A ještě mě napadá jeden dotaz? Jakého odborníka je nejlepší si s sebou vzít? Stavaře? Nebo jiného realitního makléře (manžel má jednoho v rodině, ale bydlí dost daleko, bylo by nutné se domluvit)?

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama