Poradna na téma dluhy, exekuce a osobní bankroty
Zbyněk Vorel
@Anonymní píše:
Dobrý večer, měla bych velkou prosbu na někoho, kdo je právně na výši. Koupili jsme před půl rokem byt a po bývalé majitelce zůstaly dluhy (asi 12 tisíc). Být to třeba dva tisíce, tak to neřeším a zaplatím, ale toto je celkem hodně. Žila jsem v tom, že moje povinnosti vůči SVJ začínají dnem převzetí bytu - ale když jsem nakoukla do zákona, tak už si tím teda tak jistá nejsem… jenže já jsem houby právník a nerozumím přesně tomu, jak se co dá vyložit.Můžete mi prosím někdo říct, jak to je? Počítám, že to nejspíš nějak upravuje nový občanský zákoník.
Děkuji za zachování anonymu, dluhy jsou poměrně osobní věc.
Předem díky za radu.
Někdo to po vás chce zaplatit?
U družstva by to byl problém. Při SVJ je to dluh předchozího vlastníka.
U nás v domě se prodal byt v svj a dluhy co předchozí nájemníci nasekali nikdo neuhradil, takže to vaše povinnost evidentně není. Noví vlastníci byt koupili v dražbě a vypadá to, že dluh bude uhrazen z fondu oprav
.
@Monchichik Dražba je něco jiného než normální koupě..pokud koupíte byt, kde majitelé nasekali dluhy na SVJ a nemáte v kupní smlouvě ujednáno, že část kupní ceny půjde rovnou na vypořádání dluhu (před podpisem kupní smlouvy se mělo zažádat u SVJ o potvrzení bezdlužnosti nebo naopak vyčíslení dlužné částky)máte smůlu a dluh je teď váš…respektive se vztahuje na bytovou jednotku a té jste majitelé teď vy…
Podle nového občanského zákoníku jdou dluhy v zakladatelčině případě za ní a musí je zaplatit.
Dražby a insolvence jsou jiný režim, tam to neplatí.
Toho jsem se bála. Mohu poprosit o odkaz na příslušné ustanovení?
Jinak my jsme ve smlouvě měli, že oni se pod hrozbou pokuty zavazují, že tam dluhy nejsou, a i při předání tvářili, že vše vypořádávají, ale zjevně se na to vybodli.
@Chupita píše:
Podle nového občanského zákoníku jdou dluhy v zakladatelčině případě za ní a musí je zaplatit.
Dražby a insolvence jsou jiný režim, tam to neplatí.
Předpokládejme, že byt se převedl třeba v říjnu. Při předání bytu se provedl i odečet energií a stavy měřičů tepla. Rozhodně SVJ nedodá vyučování hned, ale až po rozúčtování- třeba v březnu 2017. Nemyslím, že toto „dovyúčtování“ je automaticky dluhem nového majitele.
Dobrý večer, měla bych velkou prosbu na někoho, kdo je právně na výši. Koupili jsme před půl rokem byt a po bývalé majitelce zůstaly dluhy (asi 12 tisíc). Být to třeba dva tisíce, tak to neřeším a zaplatím, ale toto je celkem hodně. Žila jsem v tom, že moje povinnosti vůči SVJ začínají dnem převzetí bytu - ale když jsem nakoukla do zákona, tak už si tím teda tak jistá nejsem… jenže já jsem houby právník a nerozumím přesně tomu, jak se co dá vyložit.
Můžete mi prosím někdo říct, jak to je? Počítám, že to nejspíš nějak upravuje nový občanský zákoník.
Děkuji za zachování anonymu, dluhy jsou poměrně osobní věc.
Předem díky za radu.